وزارت معارف: در سال روان بیش از ۴۷ میلیون افغانی به معلمان قرضه داده شده است |
وزارت معارف: در سال روان بیش از ۴۷ میلیون افغانی به معلمان قرضه داده شده است

بازتاب خبرهای 4 جدی 1398

Image Title
۴ / جدی ۱۳۹۸

وزارت معارف: در سال روان بیش از ۴۷ میلیون افغانی به معلمان قرضه داده شده است

وزارت معارف اعلام کرده است که در سال روان بیش از ۴۷ میلیون افغانی به معلمان قرضه پرداخت شده است.

این وزارت امروز چهارشنبه(۴جدی) با نشر یک اعلامیه گفته است که در سال روان ۲ هزار و ۱۴۵ معلم به شمول ۱ هزار و ۳۳۵  معلم زن در شهر و ولایت‌های کابل و هرات، به مبلغ ۴۷ میلیون و ۵۰۲ هزار افغانی از طریق صندوق قرضه برای معلم، پرداخت شده است.

در این اعلامیه آمده است که صندوق قرضه برای معلمین، در شهر و ولایت‌های کابل وهرات فعال است و در روزهای آینده در ولایت‌های بلخ و ننگرهار نیز آغاز به فعالیت خواهد کرد.

Ministry of Education 1

وزارت معارف خاطرنشان کرده که مبلغ ۸ میلیون افغانی وجوه مورد نیاز برای افتتاح صندوق معلم به حساب ولایت های بلخ و ننگرهار واریز شده است.

این وزارت تاکید کرده که قرار است در سال ۱۳۹۹ آموزشی، صندوق معلم در ولایت‌های خوست، بدخشان و قندهار نیز گشایش یابد.

به گفته وزارت معارف، اندازه‌ قرضه با توجه به میعاد خدمت معلمان از ۲۴ هزار الی ۲۰۰ هزار در اقساط سالانه پرداخت می شود و قرضه توزیع شده، ماهانه به طور درصدی از معاش معلمان، بدون اخذ کمیشن بانکی وضع می‌گردد.

این وزارت افزوده که در حال حاضر وجوه مالی موجود در صندوق قرضه برای معلم، ۱۲۸ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۴۲۹ افغانی است که امکان قرضه دهی برای ۷ هزار و ۱۴۴ معلم را فراهم می سازد.

۴ / جدی ۱۳۹۸

صالح: از اعلان نتایج نخستین انتخابات استقبال می‌کنیم/ در مقابل کسانی که در هر دو کمیسیون غوغا کردند، بی‌تفاوت نمی مانیم!

معاون اول دسته انتخالاتی دولت ساز می ‌گوید که از اعلام نتایج نخستین انتخابات ریاست جمهوری استقبال می‌کنند، اما این استقبال توأم با شکایت‌ها است.

امرالله صالح امروز چهارشنبه(۴جدی) در یک نشست خبری گفت: ۸۶ هزار رأیی ‌که قابل تفتیش بودند، در جمع آرای معتبر حساب نشده‌ و کمیسیون مستقل انتخابات باید در این باره پاسخ بگوید.

او افزود: “براساس تخمین ما، رای تیم دولت ساز ۵۵ درصد است. ۱۸ هزار رأی مفقود است و ما در این باره معلومات نداریم که کجا شده‌ است”.

معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز ادامه داد که دلیل اصلی مفقودی آرا در کمیسیون مستقل انتخابات، حضور یک شخص غوغاسالار بوده که در تلاش مشهور شدن است.

amrullah saleh

او اضافه کرد: “شکایات خود را درج کردیم؛ به دنبال سه موضوع مشخص هستیم. به تخمین ما رای ما ۵۵ درصد است و اگر تفتیش درست شود، رای ما ۴ درصد بالا می رود. موضوع دوم شکایت ما این است که یک کمیشنر کمیسیون شکایات قبل از این که هیچ ورقی روی میزشان قرار گیرد، دو تخطی بزرگ انجام داده و گفته که تفتیش ۲۷ ولایت دوباره از سر گرفته می شود. این تخطی است و اگر این‌ها به خاطر شهرت یابی فردی، با سرنوشت ملی بازی کند ما بی تفاوت نیستیم.”

صالح تصریح کرد که تیم اش ۳ هزار و ۷۶۱ شکایت موردی را در کمیسیون شکایات ثبت کرده و نتایج ولایت ننگرهار برایش غیرقابل قبول است؛ مگر این که رای ها از حافظه ماشین ولایتی به حافظه ماشین مرکزی کمیسیون انتخابات ثبت شود.

او در مورد اظهارات عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز گفت: “او به رییس تیم دولت ساز و رییس جمهور افغانستان، با پاماندن به مرزهای سیاسی دشنام داده که مه خجالت می کشم به زبان بیارم، یا این تیم فهمیده که هیچ چیزی به دست نمی اورد و دچار افسردگی شده که بخیر ما در دولت آینده علی آباد را کلان تر می سازیم.”

معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز همچنان سایر کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری را “کاندیدان وغیره” خوانده، تاکید کرد: “خواهش ما از آنان این است که قبل از اتهام بالای ما، ثابت کنید که ۱۰۰ هزار تذکره ثبت شده جعلی بود یا خیر، در انتخابات به حدی بودید که ۱۰۰ هزار رای را پوره کرده نتوانستید، به جای کودتای نرم و ایجاد حکومت مشارکتی، دنبال ۱۰۰ هزار رای بگردید.”

وی از رسانه‌ها نیز خواست ذهن ملت را با “کاندیدان وغیره” مغشوش نسازند؛ زیرا به گفته او، “این ها غوغای شان برای جیب و دالرشان است”.

۴ / جدی ۱۳۹۸

امیدواری روسیه به امضای زودهنگام توافق صلح امریکا و طالبان

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان می گوید که این کشور انتظار دارد آمریکا به زودی توافق صلح با طالبان را امضا کند.

ضمیر کابلوف به آژانس خبری تاس گفته است: “انتظار می رود که این توافق نامه امضا شود. ما امیدوار هستیم که هرچه زودتر صورت گیرد که احتمالا بعد از سال جدید میلادی به امضا خواهد رسید.”

russia

کابلوف پیش از این نیز گفته بود که آمریکا و طالبان توافق کرده اند که روسیه و تعدادی دیگر از کشورها به عنوان شاهد در مراسم امضای توافق صلح دعوت شوند. به گفته کابلوف، مسکو شرکت خواهد کرد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، در طول یک سال گذشته در تلاش برای پایان دادن به جنگ در افغانستان، با طالبان دیدار و مذاکره داشته است. دور دهم این مذاکرات برای مشوره نمایندگان طالبان با رهبری این گروه، به صورت موقت، متوقف شده است.

۴ / جدی ۱۳۹۸

شاهراه قندز ـ خان آباد از وجود طالب پاکسازی شد

ارتش در شمال شرق کشور می ‌گوید که شاهراه قندز ـ خان آباد از وجود طالبان پاکسازی شده است.

قول اردوی ۲۰۱۷ پامیر با نشر یک اعلامیه گفته است که نیروهای مشترک دفاعی و امنیتی صبح امروز چهارشنبه(۴جدی) مرحله سوم عملیات “پامیر ۱۱۰” را به هدف پاکسازی مسیر شاهراه قندز ـ خان آباد از چندین استقامت آغاز کرد.

mod 1

در این اعلامیه آمده است که در این عملیات۱۳ شورشی طالب به شمول یک تن از فرماندهان ارشد طالبان به نام قاری مومن، مشهور به سیار کشته و ۵ شورشی دیگر طالبان زخمی شدند.

قول اردوی پامیر افزوده که  مسیر شاهراه قندز ـ خان آباد از وجود طالبان پاکسازی شده است.

۴ / جدی ۱۳۹۸

سرپرست معینیت گمرکات وزارت مالیه استعفا نداده؛ به عنوان سفیر مقرر شده است!

وزارت مالیه می گوید که ولید تمیم، سرپرست معینیت گمرکات این وزارت استعفا نداده، بلکه وظیفه اش در این وزارت پایان یافته است.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه امروز چهارشنبه(۴جدی) به خبرنامه گفت: “بر اساس حکم رییس جمهور، آقای تمیم برای سفارت در یکی از کشورهای بیرونی پیشنهاد شده بود، اما او موظف شده بود تا اخیر سال مالی به معینیت گمرکات رسیدگی کند”.

مسجدی افزود، سال مالی موفقانه به پایان رسید، و سرپرست معینیت گمرکات بعد از این به مسأله سفارت خود رسیدگی می کند و به جای او، شخص دیگری در این پست تعیین می شود.

afghanistan2

سخنگوی وزارت مالیه تاکید کرد: “مسله استعفا اینجا مطرح نیست، فقط بر اساس حکم وظیفه شان پایان یافته است.”

به گفته او، ولید تمیم به حیث سفیر افغانستان در هند پیشنهاد شده است.

این در حالی است که شماری از رسانه ها گزارش داده که ولید تمیم، سرپرست معینیت گمرکات وزارت مالیه از پست‌اش استعفا داده است.

ولید تمیم حدود شش ماه به عنوان سرپرست معینیت گمرکات وزارت مالیه کار کرده است.

روز گذشته زاهد همدرد، معین مالی و اداری وزارت مالیه از سمت اش استعفا داده بود.