تیرباران سه کمیشن‌کار گمرک اسلام قلعه در هرات |
تیرباران سه کمیشن‌کار گمرک اسلام قلعه در هرات

بازتاب خبرهای 3 جدی 1398

Image Title
۳ / جدی ۱۳۹۸

تیرباران سه کمیشن‌کار گمرک اسلام قلعه در هرات

مقام های امنیتی در هرات می گویند که سه کمیشن‌کار گمرک اسلام قلعه این ولایت از سوی طالبان تیرباران شده اند.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات با تأیید این رویداد به رسانه ها گفته است: “حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز سه شنبه(۳جدی) گروه طالبان ۳ تن از کمیشن کاران گمرک اسلام قلعه را تیرباران کردند”.

photo_2019-12-24_16-42-29

ولی زاده افزوده است، این رویداد در منطقه قدوس آباد ولسوالی کهسان رخ داده و بررسی‌های پولیس در این زمینه آغاز شده است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

۳ / جدی ۱۳۹۸

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای دومین بار طرح حکومت مشارکت ملی را پیشنهاد کرد

شورای نامزدان ریاست‌جمهوری برای دومین بار می گوید که برای بیرون رفت از بحران در کشور، طرح حکومت مشارکت ملی روی دست گرفته شود.

شورای نامزدان ریاست جمهوری امروز سه‌شنبه(۳جدی) در یک نشست خبری، اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری توسط کمیسیون انتخابات را برای ثبات افغانستان خطرناک خواند.

این شورا خواهان معرفی افرادی که به گفته‌ آن، در روند انتخابات دست به تقلب زده اند، به نهادهای عدلی و قضایی شد.

احمدولی مسعود، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در این نشست با انتقاد از کارکرد کمیسیون انتخابات گفت: “تصمیم کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در چگونگی رسید‌گی به شکایت‌ها کارساز نیست”.

Candidates council

پیش از این نیز طرح حکومت مشارکتی از سوی ریاست جمهوری خلاف قانون دانسته شده بود.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات روز یک‌شنبه گذشته، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کرد، اما پس از آن، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و تیم‌های ثبات و همگرایی، صلح و عدالت اسلامی و صلح و امنیت نتایج ابتدایی انتخابات را نپذیرفتند.

از سویی مولانا عبدالله، یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات در نامه ای سرگشاده به کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که نتایج ابتدایی انتخابات دارای خلای قانونی است.

۳ / جدی ۱۳۹۸

نزدیک به دو میلیون کودک دختر در افغانستان خارج از مکاتب به سر می برند

سرپرست وزارت معارف می گوید که در سال گذشته بیش از ۳ میلیون کودک در سراسر افغانستان خارج از مکاتب به سر برده که ۶۰ درصد آن ها را دختران تشکیل می دهد.

میرویس بلخی که امروز سه‌شنبه(۳ جدی) در برنامه نشر یافته های گزارش دسترسی دختران به آموزش و پرورش در کابل، از سوی نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد، با توجه به وضعیت بیش از سه میلیون کودکی که در سراسر کشور خارج از مکتب قرار دارند، و ۶۵ درصد آن ها را دختران تشکیل می دهد، این وزارت در تمام سیاست های آموزشی و پرورشی خود ترجیحا آموزش دختران را در صدر تمام برنامه ها قرار داده است.

mirwais balkhi

وی افزود: از میان ۲ هزار و ۷۰۰ مکتب که کار اعمار آن ۶۰ درصد تکمیل شده، یک هزار و ۱۰۰ مکتب به دختران اختصاص دارد و همچنان از ۳ هزار و ۳۰۰  مکتب دیگر که سال بعد اعمار خواهد شد، شمار زیاد آن به مکاتب دخترانه اختصاص می یابد.

سرپرست وزارت معارف تاکید کرد که برای رفع مشکل کمبود معلمین زن، امسال ۷ هزار و ۵۰۰ معلم زن را در مکاتب سراسر کشور استخدام کرده و در استخدام های بعدی معلمین نیز سهم دهی به معلمین زن، ۵۰ درصد خواهد بود.

نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان که گزارش دسترسی دختران به آموزش و پرورش را در جریان یک و نیم سال گذشته از ولایت های کابل، قندهار، ننگرهار، بدخشان، پروان و بلخ تهیه کرده، خارج بودن بیش از ۳ میلیون کودک از مکاتب را نگران کننده می داند و خواهان توجه دولت، دونرها و نهادهای مدنی و جامعه جهانی در این زمینه شده است.

۳ / جدی ۱۳۹۸

عبدالله: معلمان متوجه مشکلات روانی کودکان نیستند!

رییس اجرایی حکومت می گوید که در اطراف کابل خشونت علیه کودکان از سوی معلمین صورت می گیرد و معلمین متوجه مشکلات روانی این کودکان نیستند و در این زمینه آگاهی ندارند.

عبدالله عبدالله امروز سه‌شنبه(۳جدی) در برنامه نشر یافته های گزارش دسترسی دختران به آموزش و پرورش در کابل، مساله دسترسی دختران به آموزش و پرورش را اساسی دانسته، از نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان در راستای تلاش در این عرصه قدردانی کرد.

او افزود: “اکثریت مطلق مردم افغانستان قبول کردند که تعلیم و تربیت یک ضرورت است، اما آنان یک اطمینان کار دارند که در مکتب با فرزندان شان خشونت صورت نمی گیرد.”

رییس اجرایی حکومت تاکید که کرد در اطراف کابل خشونت علیه کودکان از سوی معلمین صورت می گیرد و معلمین متوجه مشکلات روانی اطفال متوجه نیست و در این عرصه معومات ندارند و این مسله کوشش همگانی مردم را ایجاب می کند.

abudllah

او با بیان اینکه برای زمینه سازی دسترسی دختران و زنان به آموزش و پرورش تعهد کامل دارد، تاکید کرد، نباید به کارهایی که تا این دم صورت گرفته، اکتفا شود؛ زیرا افغانستان در این عرصه یک صدمه چهل ساله را در اثر جنگ دیده است.

در همین حال نبیله مصلح، معین وزارت امور زنان نیز با استقبال از گزارش نهاد تحقیقاتی حقون زنان و کودکان گفت، این وزارت در راستای برگزاری برنامه های آگاهی دهی برای زنان، از یافته های این گزارش استفاده می کند.

همچنان زرقا یفتلی، رییس نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان که این گزارش را تهیه کرده است، از دولت خواست تا در تطبیق برنامه عمل ملی، منع ازدواج کودکان، ایجاد شوراهای معارف، پرداخت معاش به موقع معلمین، فراهم کردن آب آشامیدنی صحی و اعمار تشناب های جداگانه در مکاتب، بیشتر تلاش نماید.

نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان که گزارش دسترسی دختران به آموزش و پرورش را در جریان یک و نیم سال گذشته از ولایت های کابل، قندهار، ننگرهار، بدخشان، پروان و بلخ تهیه کرده، خارج بودن بیش از ۳ میلیون کودک از مکاتب را نگران کننده می داند و خواهان توجه دولت، دونرها و نهادهای مدنی و جامعه جهانی در این زمینه شده است.

از سویی هم میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در این نشست گفت: از میان ۲ هزار و ۷۰۰ مکتب که کار اعمار آن ۶۰ درصد تکمیل شده، یک هزار و ۱۰۰ مکتب آن به دختران اختصاص دارد و همچنان از ۳ هزار و ۳۰۰  مکتب دیگر که سال بعد اعمار خواهد شد، شمار زیاد آن به مکاتب دخترانه اختصاص می یابد.

بلخی افزود، با توجه به وضعیت بیش از سه میلیون کودکی که در سراسر کشور خارج از مکتب قرار دارند، و ۶۵ درصد آن ها را دختران تشکیل می دهد، این وزارت در تمام سیاست های آموزشی و پرورشی خود ترجیحا آموزش دختران را در صدر تمام برنامه ها قرار داده است.

او تاکید کرد که برای رفع مشکل کمبود معلمین زن، امسال ۷ هزار و ۵۰۰ معلم زن را در مکاتب سراسر کشور استخدام کرده و در استخدام های بعدی معلمین نیز سهم دهی به معلمین زن، ۵۰ درصد خواهد بود.

۳ / جدی ۱۳۹۸

پنتاگون هویت سرباز کشته شده در افغانستان را فاش کرد

وزارت دفاع امریکا(پنتاگون) هویت سرباز کشته شده امریکایی در افغانستان را فاش ساخت.

این وزارت امروز سه‌شنبه(۳جدی) در یک خبرنامه اعلان کرده است؛ سرباز امریکایی که روز گذشته در ولایت قندز کشته شده، “مایکل گوبل” ۳۳ ساله از اهالی ایالات نیوجرسی بوده است.

روز گذشته نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان تایید کرده بودند که یک سرباز این کشور در افغانستان کشته شده، اما در مورد محل کشته شدن و هویت او جزییات نداده بودند.

us force

اما گروه طالبان روز گذشته گفته بود که این سرباز امریکایی در منطقه حاجی سفربای ولسوالی چهاردره ولایت قندز و در نتیجه یک انفجار کشته شده است.

این بیستمین سرباز امریکایی در افغانستان است که در جریان سال جاری میلادی کشته می شود.

این در حالی است که حدود ۱۲ هزار سرباز امریکایی در افغانستان مستقر هستند و مقامات امریکایی بارها بر کاهش این نیروها در افغانستان تأکید کرده اند.