کشته شدن 3 سرباز پولیس در حمله دو فرد مسلح در هرات |
کشته شدن ۳ سرباز پولیس در حمله دو فرد مسلح در هرات

بازتاب خبرهای 25 قوس 1398

Image Title
۲۵ / قوس ۱۳۹۸

کشته شدن ۳ سرباز پولیس در حمله دو فرد مسلح در هرات

مقام های امنیتی در ولایت هرات می گویند که ۳ سرباز پولیس در حمله دو فرد مسلح در این ولایت کشته شدند.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات امروز دوشنبه(۲۵قوس) با بیان جزییات این رویداد به خبرنامه گفت: “شب گذشته دو فرد مسلح در ناحیه دهم شهر هرات بر یک پاسگاه پولیس تیراندازی کردند”.

herat

ولی زاده افزود، در این تیراندازی ۳ تن از نیروهای پولیس کشته شدند.

به گفته سخنگوی فرماندهی پولیس هرات، پس از تیراندازی متقابل نیروهای پولیس، دو فرد مهاجم نیز کشته شده و از نزد آنان دو میل کلاشینکوف و یک موترسایکل به دست نیروهای پولیس افتاده است.

از سوی هم حوالی ساعت ۷ شب گذشته در نتیجه پرتاپ یک بمب دستی بر یک کافی شاپ در مربوطات حوزه هفتم شهر هرات، چهار غیرنظامی زخمی شدند.

۲۵ / قوس ۱۳۹۸

وزارت عدلیه: 75 سند تقنینی در سال جاری به کمیته قوانین، کابینه و شورای ملی ارسال شده است

وزیر عدلیه می گوید، از آغاز سال جاری تاکنون ۷۵ سند تقنینی از سوی این وزارت تدقیق و برای طی مراحل به کمیته قوانین، کابینه و شورای ملی ارسال شده است.

عبدالبصیر انور امروز دوشنبه(۲۵قوس) در یک نشست خبری گفت: “طرح قانون آب، طرح قانون تنظیم کودهای کیمیاوی و عضوی و طرح قانون نشان‌ها، مدال ها و القاب به شورای ملی فرستاده شده و نیز به ۳۰ طرح سند تقنینی جهت تایید و تصویب به کابینه ارسال شده که طرح قانون پناهند‌گی، طرح قانون تنظیم امور ملکیت‌های وقفی، طرح قانون مراسم تحلیف، طرح مقرره تنظیم امور مشارکت عامه وخصوصی، طرح مقرره طرزترتیب و ثبت و صدور قباله، طرح مقرره اعاده دارایی‌های غیرقانونی، طرح مقرره امنیت هوا نوردی ملکی و طرح مقرره صحت روانی را شامل می‌شود”.

ANWAR

او همچنان از ارسال ۳۱ سند تقنینی برای طی مراحل به کمیته قوانین کابینه خبر داده و خاطرنشان کرد که طرح قانون حقوق بازماندگان شهدا و مفقودین، طرح قانون دارالافتا، طرح مقرره اخلاق طبابت، طرح قانون جبران خساره قربانیان ملکی منازعه، طرح قانون روابط پارلمانی قوای سه گانه، طرح قانون کار، طرح قانون موسسات غیردولتی و طرح قانون تنظیم امور عرایض شامل آن است.

وزیر عدلیه خاطرنشان کرد که مقرره تطبیق سیستم حمل و نقل بین‌المللی جاده، مقرره تنظیم مساعدت‌های حقوقی، مقرره مواد نورافشان، مقرره تنظیم وظایف وزارت عدلیه، مقرره پرورشگاه‌ها، مقرره موسسات تحصیلات عالی خصوصی، مقرره معاش و امتیازات اعضای کادر علمی موسسات تحصیلات عالی، مقرره تنظیم کادر تدارکات، تعدیل عنوان اساس‌نامه تصدی امنیتی و تعدیل، ایراد و لغو برخی از مواد مقرره اعزام کارگران به خارج از کشور جهت نشر به وزارت عدلیه رسیده است.

به گفته او، در جریان همین سال، همچنان به تعداد ۳۶ سند در جریده رسمی وزارت عدلیه و جریده رسمی به نشر رسیده است.

۲۵ / قوس ۱۳۹۸

مراسم فراغت بیش از یک هزار دانش آموخته دانشگاه بامیان؛ دانشگاه بامیان یک نمونه تبعیض آشکار است!

امروز دوشنبه(۲۵قوس) از سیزدهمین دور فراغت دانش آموختگان دانشگاه بامیان با حضور یک هزار و ۴۸۳ تن دانش آموخته ۷ دانشکده و ۳۴ رشته تحصیلی تجلیل شده است.

دفتر والی بامیان در خبرنامه‌ای در این مورد گفته است که این برنامه با حضور مقام ولایت و شماری از شخصیت های دیگر بامیان برگزار شده است.

در این برنامه، طاهر زهیر، والی بامیان، هیأت رهبری دانشگاه این ولایت را در راستای تقویت کیفیت تحصیلی و تبدیل دانشگاه بامیان به یک دانشگاه معتبر ملی ترغیب کرده و بر حمایت اداره محلی این ولایت از برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه بامیان تأکید کرده است.

bamiyan

در همین حال محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت نیز در پیامی ضمن تبریک این جشن گفته است: “بدون هیچ تردیدی پیشرفت و رفاه مادی و معنوی ملت ها در گرو دانایی و سواد می باشد. این‌جانب نیز از اوایل فصل جدید در کشور به ملت خود صدا کردم که به جای تفنگ قلم بگیرید و خوشحالم که امروز شاهد حضور هزاران تحصیل کرده به سطح لیسانس و ماستری و دکترا در شهرها و قریه قریه هزارستان اسلامی می باشیم.”

محقق وضعیت فعلی کشور را نگران کننده خوانده و تاکید کرده که “تیم انحصارگرای حاکم تمام عرصه ها از جمله عرصه کاریابی را قومی ساخته و به شدت در حال تصفیه مردم ما از وزارت خانه ها می باشد، اما من به عزت، غرور و توانایی شما جوانان باور دارم و افتخار می کنم. علم خودش به تنهایى می تواند یک فاکتور اساسى و عمده اقتدار ملى باشد.”

معاون دوم رییس اجرایی حکومت خاطرنشان کرده که دانشگاه بامیان از نمونه های تبعیض آشکار در کشور است که تاسیسات موجود در آن، حتى در سطح یک لیسه کشورهای پیشرفته نیست.

۲۵ / قوس ۱۳۹۸

رویداد ترافیکی در بغلان 4 کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام های امنیتی در ولایت بغلان می گویند که در نتیجه یک رویداد ترافیکی در این ولایت، ۳ تن جان باخته و یک تن دیگر زخمی شده اند.

احمد جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان با بیان این رویداد به خبرنامه گفت: “در اثر برخورد یک موتر نوع کرولا با یک عراده موتر نوع ۴۰۴، ۳ تن کشته و ۱ تن دیگر زخمی شده است”.

بشارت افزود، این رویداد امروز دوشنبه(۲۵قوس) در منطقه بوغابی از مربوطات شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان به وقوع پیوسته است.

photo_2019-12-16_15-06-33

وی این رویداد را ناشی از بی توجهی راننده موتر کرولا خواند.

این در حالی است که پس از حملات انتحاری، حوادث ترافیکی دومین رویداد پرتلفات در کشور شناخته شده است.

۲۵ / قوس ۱۳۹۸

اعتراض به کشته شدن نزدیکان نظام الدین قیصاری در بلخ

شماری از اعضای مجلس نمایندگان و شهروندان ولایت بلخ در واکنش به حمله بر خانه نظام الدین قیصاری، اعتراض کرده، آن را جنایت جنگی خواندند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان امروز دوشنبه(۲۵قوس) در نشست عمومی این مجلس، حمله بر منزل نظام الدین قیصاری را جنایت جنگی خواندند.

اعضای مجلس همچنان خواهان به محاکمه کشاندن سازمان دهندگان حمله بر منزل نظام الدین قیصاری شدند.

protest

از سویی هم شماری از شهروندان شهر مزارشریف با راه اندازی تظاهرات، اجساد کشته شدگان نزدیکان قیصاری را به مقابل دفتر ولایت بلخ آورده، خواهان محاکمه عاملین این حمله شدند.

معترضین حمله بر خانه نظام الدین قیصاری را سیاسی می دانند.

این در حالی است که پس از نزدیک به دو روز محاصره، سر انجام نیروهای امنیتی با عملیات هوایی و ورود نیروهای ویژه، وارد خانه نظام الدین قیصاری شدند.

فرماندهی پولیس بلخ شمار کشته شدگان افراد نظام الدین قیصاری را ۷ تن اعلام کرده، اما بر اساس اطلاعات شماری از منابع، ۱۲ تن از نزدیکان قیصاری در این حمله کشته، نزدیک به ۲۰ تن دیگر زخمی و نیز شماری بازداشت شده‌اند.

هنور از سرنوشت شخص نظام الدین قیصاری اطلاع موثقی در دست نیست.

۲۵ / قوس ۱۳۹۸

کشته شدن 7 تن و بازداشت 35 تن دیگر از نیروهای قیصاری توسط نیروهای امنیتی در بلخ

فرمانده پولیس بلخ می گوید که تاکنون ۷ تن از افراد نظام الدین قیصاری کشته، یک تن زخمی و ۳۵ دیگر بازداشت شده اند.

اجمل فایز امروز دوشنبه(۲۵قوس) در یک نشست خبری در شهر مزارشریف گفت، نیروهای امنیتی در حال بازرسی خانه قیصاری هستند و او هرجا باشد، دستگیر خواهد شد.

به گفته او، قیصاری مجرم و خائن ملی است و هر جایی که باشد، دستگیر می شود.

 فرمانده پولیس بلخ در مورد ناپدید شدن قیصاری گفت: “در جریان درگیری، زمانی که وسایط نظامی ما آسیب دیده بود، جنگ برای مدتی توقف کرده بود، شاید قیصاری در این موقع فرار کرده باشد و از طریق خانه هایی که در اطراف است، خود را بیرون کشیده باشد.”

qaisari 2

وی دلیل ادامه بازرسی خانه قیصاری را و جود انبار مهمات خوانده و افزود، نیروهای امنیتی در تلاش پیدا کردن این انبارها و همچنان مخفی گاه های موجود در خانه او هستند.

فایز گفت که افراد اسیر شده فعلا در فرماندهی پولیس بلخ به سر می برند و تحقیقات و بایومتریک این افراد جریان دارد.

وی در مورد تلفات نیروهای امنیتی در درگیری برای بازداشت قیصاری خاطرنشان کرد، دو تن از نیروهای امنیتی زخمی شده و به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است، اما شماری از خانه های اطراف در درگیری آسیب دیده است.

 با این حال نجیب الله هاشمی، عضو ارشد حزب جنبش به خبرنگاران بلخ گفته است که نظام الدین قیصاری نزد جنرال دوستم به شبرغان رسیده، اما بابر فرهمند، رییس هیأت میانجی حزب جنبش که به ولایت بلخ رفته، ادعای حضور نظام الدین قیصاری در شهر شبرغان را رد می کند.