یک فرمانده طالبان در بادغیس به دولت پیوست |
یک فرمانده طالبان در بادغیس به دولت پیوست

بازتاب خبرهای 20 قوس 1398

Image Title
۲۰ / قوس ۱۳۹۸

یک فرمانده طالبان در بادغیس به دولت پیوست

مقام های محلی در ولایت بادغیس اعلام کرده که یک فرمانده طالبان با چهار تن از نیروهایش در این‌ ولایت به دولت پیوسته اند.

دفتر والی بادغیس امروز چهارشنبه(۲۰قوس) با بیان این خبر گفته است که در نتیجه تلاش نیروهای امنیت ملی این ولایت، یک گروه پنج نفری طالبان به فرماندهی ملا عبدالله، همراه با یک میل راکت، چهار میل سلاح کلاشینکوف و یک میل سلاح چهل فیر به دولت پیوسته اند.

taliban

دفتر والی بادغیس افزوده است که فرمانده تسلیم شده همراه با ملا صالح، ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی قادس این ولایت، در مربوطات این ولسوالی فعالیت های تخریبی داشته اند.

ولایت بادغیس از جمله ولایت ناامن کشور به حساب می اید که در سال جاری شاهد دست به دست شدن چندین ولسوالی آن میان نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

۲۰ / قوس ۱۳۹۸

تکمیلی/ تلفات حمله موتر بمب در بگرام به ۲ کشته و 73 زخمی افزایش یافته است

وزارت داخله اعلام کرده است که در حمله موتر بمب و مهاجمین مسلح بر فرودگاه بگرام، ۲ تن کشته و ۷۳ تن دیگر زخمی شده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بین این جزییات گفته است که گروه طالبان ابتدا یک موتر بمب را بر یک کلینیک در نزدیکی فرودگاه بگرام انفجار داده و به دنبال آن، شماری از مهاجمین وارد ساختمان این کلینیک شدند.

رحیمی افزوده است، در این رویداد ۲ غیرنظامی کشته و ۷۳ تن دیگر زخمی شده اند.

bagram3

به گفته او، در نتیجه شدت این انفجار، زیان مالی زیادی به باشندگان محل وارد شده است.

رحیمی خاطرنشان کرده که در نتیجه این حمله تاکنون، سه مهاجم کشته و یک مهاجم دیگر بازداشت شده است.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده است که عملیات علیه این حمله همچنان ادامه دارد.

پیش از این عبدالشکور قدوسی، ولسوال بگرام در گفتگو با خبرنامه، شمار مهاجمین را ۷ تن گفته بود.

طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

۲۰ / قوس ۱۳۹۸

ریاست اجرایی: حمله تروریستی بگرام مغایر با تمام ارزش‌های انسانی و اسلامی است

ریاست اجرایی حکومت در واکنش به حمله تهاجمی و موتر بمب در فرودگاه بگرام، آن را حمله ای تروریستی و مغایر با تمام ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده، محکوم کرده است.

ریاست اجرایی حکومت با نشر یک اعلامیه گفته است: در حمله تروریستی در نزدیکی پایگاه بگرام، ده‌ها غیرنظامی زخمی شده و خسارات هنگفت مالی به باشندگان محل وارد شده است.

در این اعلامیه آمده است: “تروریستان با منفجر:کردن یک موتر پر از مواد انفجاری، به شمول ده‌ها خانه، یک مسجد را نیز تخریب کرده‌اند”.

Afghanistan1

ریاست اجرایی حکومت در اعلامیه خود تاکید کرده که تروریستان دست از حمله به اماکن و تأسیسات ملکی و وحشت در میان غیرنظامیان بر نمی‌دارند و آنان باید بدانند که با چنین حملاتی نمی تواند به هدف خود برسند.

پیش از این ریاست جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده، آن را کار گروه طالبان دانسته است.

در حمله تهاجمی و انفجار موتر بمب بر یک مرکز درمانی در مقابل فرودگاه بگرام، یک غیرنظامی کشته و بیش از ۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

۲۰ / قوس ۱۳۹۸

شورای نامزدان ریاست جمهوری: اعلان نتایج تقلبی انتخابات، اشتباه بزرگ و بحران آفرین است

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که هر نوع اعلامیه این کمیسیون از نتایج تقلبی انتخابات، اشتباه بزرگ و به شدت بحران آفرین می‌باشد که مسوولیت آن مستقیما به خود کمیسیون بر می‌گردد.

شورای نامزدان ریاست جمهوری امروز چهارشنبه(۲۰قوس)، در یک اعلامیه مطبوعاتی گفته است: “چنان که دیده شد، نشست فرمایشی کمیسیون انتخابات طبق موضع گیری اصولی شورای نامزدان ریاست جمهوری، سمبولیک، عوام فریبانه، غیرمؤثر و فاقد معیارهای انتخاباتی ثابت گردید و به همین ملحوظ اشتراک در جلسه را طی اعلامیه، یک روز قبل آن رد نمودیم”.

election

شورای نامزدان ریاست جمهوری افزوده است که در نشست دیکته شده کمیسیون انتخابات، فقدان پاسخ های قناعت بخش، عدم‌ اعتماد دسته های انتخاباتی که اکثریت مطلق اشتراک نکردند، موقف تیم حاکم دولت ساز که هیچ گونه شکایتی از تقلبات نداشت و سرانجام عکس العمل یگانه دسته انتخاباتی حاضر، که جلسه را به عنوان اعتراض ترک ‌گفت، از جمله مواردی است که یک بار دیگر از تلاش های ناکام کمیسیون برای پوشش غلط کاری های شان پرده برمی‌دارد.

بر اساس این اعلامیه، شورای نامزدان ریاست جمهوری بر این باور است که مهار بحران انتخاباتی با نمایش دادن‌ها و بازی با افکار عمومی حاصل نمی‌شود. نه تنها سوءمدیریت کمیسیون انتخابات در شمارش فنی آرا باعث بحران انتخاباتی موجود گردید، بلکه موضع گیری های اخیر تبلیغاتی کمیسیون، این روند ملی را به شدت سیاست زده و از مسیر اصلی اش منحرف نموده است. شورای نامزدان برای عبور از انسداد روند انتخابات طرح “حکومت مشارکت ملی انتخابات محور” و پیشنهاد “دیالوگ” میان تکت‌های انتخاباتی، طرف‌های سیاسی و نخبگان کشور را ارایه نموده است.

در ادامه این اعلامیه نیز آمده است: “کمیسیون، اشتباه تاریخی کمیسیون قبلی را که با همین روش غلط، امروز در زندان به سر می برند تکرار نکند. هر نوع اعلامیه کمیسیون از نتایج تقلبی انتخابات، اشتباه بزرگ و به شدت بحران آفرین می باشد که مسوولیت آن مستقیم به خود کمیسیون بر میگردد. در صورتی‌که هشدارهای شورای نامزدان جدی گرفته نشوند و کمیسیون تصامیم عجولانه اتخاذ نماید، شورای نامزدان ریاست جمهوری نتایج تقلبی انتخابات را نامشروع خوانده، همزمان با آن اقدامات بازدارنده را روی دست می‌گیرد”.

۲۰ / قوس ۱۳۹۸

کشته شدن 4 عضو یک خانواده توسط طالبان در بلخ

مقام های امنیتی می گویند، گروه طالبان ۴ عضو یک خانواده را در ولایت بلخ کشته اند.

عادل شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ امروز چهارشنبه(۲۰قوس) با تایید این رویداد به خبرنامه گفت: “گروه طالبان ۴ عضو یک خانوداه را در ولسوالی شولگره ولایت بلخ کشته اند”.

سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ در مورد جزییات این رویداد چیزی نمی گوید.

taliban1

در همین حال قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز با نشر یک خبرنامه گفته است: “گروه طالبان شب گذشته در ولسوالی شولگره ولایت بلخ، وارد خانه یک غیرنظامی شده، بالای اعضای خانواده آن تیراندازی کرده اند”.

در این خبرنامه آمده است که در این تیراندازی ۳ زن و یک مرد کشته شده اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در مورد دلیل این تیراندازی طالبان چیزی نگفته است.

تاکنون گروه طالبان در این مورد چیزی نگفته است.