یوناما: کودکان در افغانستان در معرض استخدام طرف های درگیر جنگ و خشونت جنسی قرار دارند |
یوناما: کودکان در افغانستان در معرض استخدام طرف های درگیر جنگ و خشونت جنسی قرار دارند

بازتاب خبرهای 19 قوس 1398

Image Title
۱۹ / قوس ۱۳۹۸

یوناما: کودکان در افغانستان در معرض استخدام طرف های درگیر جنگ و خشونت جنسی قرار دارند

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” اعلام کرده است که کودکان افغانستان از تاثیرات منفی حملات بر مکاتب و شفاخانه ها و انفجار مواد انفجاری منفجر نشده جنگ متاثر اند و در معرض استخدام و استفاده طرف های درگیر در جنگ و خشونت جنسی قرار می گیرند.

یوناما امروز سه‎شنبه(۱۹قوس) با نشر یک اعلامیه به مناسبت روز جهانی حقوق بشر گفته است که با تجلیل از روز بین المللی حقوق بشر برای برجسته ساختن نقش مهم جوانان به عنوان نماینده تغییر، رساتر ساختن صدای جوانان و شریک ساختن شمار بیشتر مخاطبان در ترویج و حفاظت از حقوق بشر، به کمپاین جهانی “جوانان برای حقوق بشر به پا خیزید” پیوسته است.

در اعلامیه یوناما آمده است که کمپاین ملل متحد برای تشویق و ترغیب جوانان و نمایش ایستادگی آن ها در سراسر جهان برای حقوق بشر، به شمول مخالفت با قوم پرستی، صحبت های نفرت آمیز، بی عدالتی، تبعیض، جنگ و همچنان محیط آلوده، طراحی شده است.

kid

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: “جوانان همیشه محرک تغییرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده اند و در افغانستان هم نسل جوان برای ساختن آینده کشور ضروری هستند. برای دستیابی به پتانسیل کامل آن ها، حفاظت از حقوق شان ضروری است.”

یوناما خاطرنشان کرده که تقریبا دو سوم جمعیت افغانستان را جوانان زیر سن ۲۵ سال تشکیل می دهد و میلیون ها کودک در این کشور از حقوق اساسی شان به شمول حق زندگی، صحت، آموزش، تفریح، اشتراک و توسعه برای دستیابی به پتانسیل کامل شان، محروم شده اند.

یوناما اضافه کرده که ملل متحد جهت حمایت از تطبیق مکلفیت های بین المللی حقوق بشری افغانستان، چارچوب قانون اساسی و همچنان قوانین مرتبط ملی چون قانون جزای جدید که اعمال ناپسند چون بچه بازی را جرم می داند، به کار خود با نهادهای افغانستان به شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ادامه می دهد.

فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما و نماینده کمیشنری عالی حقوق بشر ملل متحد در این مورد گفته است: “گوش دادن به قربانیان خشونت های حقوق بشری باید در صدر اولویت ها برای نهادهای افغانستان قرار بگیرد و به خصوص زمانی که قربانیان اطفال هستند، زیرا عدم وجود پاسخگویی زمینه را برای معافیت از مجازات و سوءاستفاده ناقضین حقوق بشر فراهم می نماید.”

فریزر افزوده است که زنان و دیگر گروه های آسیب پذیر باید در مرکز هر استراتژی ملی حفاظت از حقوق بشر در افغانستان قرار گیرند.

۲۸ / قوس ۱۳۹۸

بامیان به زودی عاری از ماین؛ زنان ماین‌پاک بامیانی نامزد جایزه کنترول اسلحه شدند

مقام‌های محلی بامیان می‌گویند، ۱۰ عضو تیم ماین‌پاکی بانوان ولایت بامیان نامزد جایزه کنترول اسلحه شده اند.

لطیفه محسنی، معاون اموراجتماعی ولایت بامیان امروز پنج‌شنبه(۲۸قوس) به خبرنامه گفت: “تیم ماین پاکی ولایت بامیان که متشکل از ۱۸ تا ۲۰ خانم است و به حمایت مالی سازمان ملل و موسسه‌ گروه ماین پاکی دنمارک(DDG) آموزش دیدند و از مدت ۲ سال به این‌سو در ولایت بامیان فعالیت داشته و ساحات زیادی این ولایت را پاک سازی کردند”.

وی تأکید کرد که به زودی این ولایت عاری از ماین اعلام خواهد شد.

محسنی افزود، به تعداد ۱۰ تن از این بانوان از سوی انجمن جهانی کنترول سلاح برای برای دریافت جایزه بین‌المللی ۲۰۱۹ نامزد شده‌اند.

معاون اموراجتماعی ولایت بامیان خاطرنشان کرد که روند رای‌گیری جایزه این انجمن، از ۱۲ دسمبر ۲۰۱۹ آغاز شده و تا ۸ جنوری ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

Mine

وی تاکید کرد: “ما مردم نه تنها ولایت بامیان، بلکه سایر نقاط افغانستان را تشویق می کنیم در روند رای گیری این جایزه اشتراک کنند و به کاندیدای ما که خانم ها هستند و اولین گروپ ماین پاک در کشور اند، رای دهند.”

محسنی تاریخ اعلام این جایزه را ۱۰ جنوری سال ۲۰۲۰ خواند و ابراز امیدواری کرد که افغانستان برنده این جایز شود.

تیم ماین‌پاکی زنان بامیان از سال ۲۰۱۸ به این‌سو مصروف خنثی‌کردن ماین‌ها در این ولایت است.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

مجلس سنا خواهان محاکمه حلیم تنویر شد

مجلس سنا می گوید که اظهارات حلیم تنویر، خیانت ملی است و او باید محاکمه شود.

اعضای مجلس سنا در نشست امروز سه شنبه(۱۹قوس) خود گفتند، اظهارات اخیر حلیم تنویر توهین آشکار به اقوام کشور و خیانت ملی است.

این سناتوران تاکید کردند، حکومت افغانستان حلیم تنویر را که در خارج از کشور به سر می برد، به خاطر سخنان متعصابه‌اش، توسط پولیس انترپول احضار و به میز محاکمه بکشاند.

halim tanwir

آنان افزودند،  هرکسی مانند حلیم تنویر مواضع ضد ملی می‌گیرد، باید مورد بازپرسی قانونی قرار گیرد.

این درحالی است که حلیم تنویر، مقام پیشین حکومت وحدت ملی در محفلی‌ که از سوی برخی شهروندان افغانستان در شهر کلن آلمان، به مناسبت گرامی‌داشت از فعالیت‌های “محمد گل‌خان مومند” برگزار شده بود، سخنرانی و به مردم قوم هزاره اهانت کرده است.

این گفته های حلیم تنویر با واکنش عای گسترده فعالان مدنی و رهبران سیاسی در افغانستان نیز همراه شده است.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

جلوگیری از انفجار یک موتر بمب در ننگرهار

مقام های محلی در ولایت ننگرهار می گویند از انفجار یک موتر بمب در این‌ ولایت جلوگیری شده است.

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز سه شنبه(۱۹قوس) در یک نشست خبری گفت: نیروهای ریاست امنیت ملی یک حمله کننده انتحاری را با یک موتر بمب نوع فلانکوچ، همراه با یک همکارش از ناحیه ششم شهر جلال آباد بازداشت کرده اند.

nangarhar1

میاخیل افزود، فرد انتحاری عضو گروه طالبان بوده و می خواست با این موتر بمب بر یکی از ادارات دولتی در شهر جلال آباد حمله انتحاری انجام دهد.

او گفت، در این موتر بمب حدود یک تن مواد انفجاری جابجا شده بود و از یک ماه به این سو در تعقیب نیروهای امنیت ملی قرار داشت که روز گذشته از سوی این نیروها کشف و خنثی شده است.

به گفته والی ننگرهار، فرد انتحاری بازداشت شده با این موتر بمب، باشنده ولسوالی نورگل ولایت کنر است که از شش ماه به این سو در گروه طالبان فعالیت داشته است.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

بازداشت سه تن در پیوند به ترور یک وکیل گذر و پسرش در کابل

وزارت داخله اعلام کرده است که سه تن در پیوند به ترور یک وکیل گذر و پسرش در کابل بازداشت شده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این‌ خبر گفته است که ‏در پیوند به قتل یک تن از وکلای گذر همراه با پسرش در کابل، سه تن توسط موظفین جنایی فرماندهی پولیس کابل بازداشت شده اند.

kabul1

این در حالی است که حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر امروز سه شنبه(۱۹قوس) “دل آقا” وکیل گذر ناحیه ششم شهر کابل همراه با پسرش در خیابان هشتم کارته سه این شهر، توسط گلوله افراد مسلح ترور شدند.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

اتحادیه اروپا: بحث‌ها درباره روند مذاکرات صلح افغانستان، بايد حقوق بشر محور شود

سفیر اتحادیه اروپا در کابل می گوید، بحث‌ها درباره روند مذاکرات صلح، باید حقوق بشر محور شود و رها کردن اصول کلیدی حقوق بشر، نه تنها آثاری مخرب برای افغانستان، که برای اروپا خواهد داشت.

پیری مایدون امروز سه‌شنبه(۱۹قوس) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی حقوق بشر در مقر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کابل گفت: “اقتصاد جرمی، معتادان، کار غیرقانونی، کار اطفال، قاچاق انسان و اثرات بد آن بر مردم، پیامدهای ناگوار جنگ است. در افغانستان حقوق بشر، خود، قربانی است. بدون جنگ، عوامل دیگری نیز هست که به نقض حقوق بشر تمام می‌شود”.

او افزود، کار برای حقوق بشر، کار برای صلح است و وقتی که دولت کودکان خود را فراموش کند، آن دولت، دولتی ضعیف است و وقتی که حکومت و جمهوریت از شهروندان آسیب‌دیده خود دفاع کند، آن جمهوریت قوی است.

uk

در همین حال تادامیچی یاماماتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در این نشست گفت، حقوق بشر نه‌تنها برای مردم افغانستان، بلکه برای همه مهم است.

یاماماتو اضافه کرد: “این مهم است که جوانان برای حقوق بشر بایستند. به آنان این ذهنیت داده شود که برای حقوق بشر بایستند و این قدرت را باید به جوانان داد که برای حقوق بشر بایستند”.

از سویی هم شهرزاد اکبر،  رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت، تامین حقوق افراد دارای معلولیت،‌ حقوق و مطالبات قربانیان جنگ، مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان،‌ گام‌های اساسی برای کاهش زمینه‌ منازعه و ایجاد صلح پایدار است.

خانم اکبر افزود، برای این که این گفتگوها به صلح پایدار بیانجامد، باید این روند همه‌شمول بوده و طرفین به صورت جدی به مطالبات قربانیان، زنان و جوانان بپردازند.

وی تاکید کرد که رعایت موازین حقوق بشر در همه مراحل گفتگوهای صلح، توسط طرفین، به عنوان دغدغه جدی مردم افغانستان و همکاران بین‌المللی افغانستان مطرح شود.