واشنگتن پست: تلفات نیروهای افغانستان در 18سال گذشته بیش از طالبان بوده است |
واشنگتن پست: تلفات نیروهای افغانستان در ۱۸سال گذشته بیش از طالبان بوده است

بازتاب خبرهای 19 قوس 1398

Image Title
۱۹ / قوس ۱۳۹۸

واشنگتن پست: تلفات نیروهای افغانستان در ۱۸سال گذشته بیش از طالبان بوده است

بر اساس یک گزارش تازه مبتنی بر اسناد محرمانه، در ۱۸ سال گذشته بیش از ۶۲ هزار نیروی نظامی افغانستان و بیش از ۴۲ هزار جنگجوی طالبان در کشور کشته شده اند.

روزنامه واشنگتن ‌پست که به ۲ هزار صفحه اسناد محرمانه دولت آمریکا درباره جنگ افغانستان دست پیدا کرده، گزارش داده است که این اسناد نشان می‌دهد که در طول ۱۸ سال گذشته، حاکمان مختلف در کاخ‌سفید برای موفق نشان دادن جنگ امریکا در افغانستان، حقایق را از مردم پنهان کرده‌اند.

این اسناد نشان داده است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون، ۷۷۵  هزار سرباز آمریکایی به افغانستان اعزام شده‌ که از این میان، ۲ هزار و ۳۰۰ تن کشته و ۲۰ هزار و ۵۸۹ تن دیگر زخمی شده اند.

photo_2019-12-10_11-39-45

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است که از سال ۲۰۰۱ تا کنون در جنگ افغانستان بیش از ۱۵۷ هزار تن کشته شده اند.

براساس این گزارش، سهم اصلی کشته شدگان به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان اختصاص داده شده که در این مدت، ۶۲ هزار و ۱۲۴ تن کشته شده اند.

در این گزارش آمده است که گروه طالبان نیز از ۱۸ سال به این سو ۴۲ هزار و ۱۰۰ جنگجوی خود را از دست داده و نیز ۴۳ هزار و ۷۴ غیرنظامی در این مدت کشته شده اند.

این روزنامه امریکایی در گزارش خود بنابر گزارش وزارت دفاع، وزارت خارجه و سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا گفته است که این‌‌کشور در ۱۸ سال گذشته ۹۳۴ تا ۹۷۸ میلیارد دالر در افغانستان هزینه کرده است.

این آمار بلند تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در حالی به نشر رسیده است که پیش از این رییس جمهور غنی به تاریخ دو دلو سال ۱۳۹۷ در حاشیه‌ نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس، در مصاحبه با خبرنگار سی‌ان‌ان گفته بود، از ماه دسامبر ۲۰۱۴ میلادی که او به‌حیث رییس‌جمهور افغانستان تعیین شده، تا آن زمان، بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان در جریان جنگ و درگیری‌ها کشته شده‌اند.

۲۸ / قوس ۱۳۹۸

بامیان به زودی عاری از ماین؛ زنان ماین‌پاک بامیانی نامزد جایزه کنترول اسلحه شدند

مقام‌های محلی بامیان می‌گویند، ۱۰ عضو تیم ماین‌پاکی بانوان ولایت بامیان نامزد جایزه کنترول اسلحه شده اند.

لطیفه محسنی، معاون اموراجتماعی ولایت بامیان امروز پنج‌شنبه(۲۸قوس) به خبرنامه گفت: “تیم ماین پاکی ولایت بامیان که متشکل از ۱۸ تا ۲۰ خانم است و به حمایت مالی سازمان ملل و موسسه‌ گروه ماین پاکی دنمارک(DDG) آموزش دیدند و از مدت ۲ سال به این‌سو در ولایت بامیان فعالیت داشته و ساحات زیادی این ولایت را پاک سازی کردند”.

وی تأکید کرد که به زودی این ولایت عاری از ماین اعلام خواهد شد.

محسنی افزود، به تعداد ۱۰ تن از این بانوان از سوی انجمن جهانی کنترول سلاح برای برای دریافت جایزه بین‌المللی ۲۰۱۹ نامزد شده‌اند.

معاون اموراجتماعی ولایت بامیان خاطرنشان کرد که روند رای‌گیری جایزه این انجمن، از ۱۲ دسمبر ۲۰۱۹ آغاز شده و تا ۸ جنوری ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

Mine

وی تاکید کرد: “ما مردم نه تنها ولایت بامیان، بلکه سایر نقاط افغانستان را تشویق می کنیم در روند رای گیری این جایزه اشتراک کنند و به کاندیدای ما که خانم ها هستند و اولین گروپ ماین پاک در کشور اند، رای دهند.”

محسنی تاریخ اعلام این جایزه را ۱۰ جنوری سال ۲۰۲۰ خواند و ابراز امیدواری کرد که افغانستان برنده این جایز شود.

تیم ماین‌پاکی زنان بامیان از سال ۲۰۱۸ به این‌سو مصروف خنثی‌کردن ماین‌ها در این ولایت است.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

مجلس سنا خواهان محاکمه حلیم تنویر شد

مجلس سنا می گوید که اظهارات حلیم تنویر، خیانت ملی است و او باید محاکمه شود.

اعضای مجلس سنا در نشست امروز سه شنبه(۱۹قوس) خود گفتند، اظهارات اخیر حلیم تنویر توهین آشکار به اقوام کشور و خیانت ملی است.

این سناتوران تاکید کردند، حکومت افغانستان حلیم تنویر را که در خارج از کشور به سر می برد، به خاطر سخنان متعصابه‌اش، توسط پولیس انترپول احضار و به میز محاکمه بکشاند.

halim tanwir

آنان افزودند،  هرکسی مانند حلیم تنویر مواضع ضد ملی می‌گیرد، باید مورد بازپرسی قانونی قرار گیرد.

این درحالی است که حلیم تنویر، مقام پیشین حکومت وحدت ملی در محفلی‌ که از سوی برخی شهروندان افغانستان در شهر کلن آلمان، به مناسبت گرامی‌داشت از فعالیت‌های “محمد گل‌خان مومند” برگزار شده بود، سخنرانی و به مردم قوم هزاره اهانت کرده است.

این گفته های حلیم تنویر با واکنش عای گسترده فعالان مدنی و رهبران سیاسی در افغانستان نیز همراه شده است.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

جلوگیری از انفجار یک موتر بمب در ننگرهار

مقام های محلی در ولایت ننگرهار می گویند از انفجار یک موتر بمب در این‌ ولایت جلوگیری شده است.

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز سه شنبه(۱۹قوس) در یک نشست خبری گفت: نیروهای ریاست امنیت ملی یک حمله کننده انتحاری را با یک موتر بمب نوع فلانکوچ، همراه با یک همکارش از ناحیه ششم شهر جلال آباد بازداشت کرده اند.

nangarhar1

میاخیل افزود، فرد انتحاری عضو گروه طالبان بوده و می خواست با این موتر بمب بر یکی از ادارات دولتی در شهر جلال آباد حمله انتحاری انجام دهد.

او گفت، در این موتر بمب حدود یک تن مواد انفجاری جابجا شده بود و از یک ماه به این سو در تعقیب نیروهای امنیت ملی قرار داشت که روز گذشته از سوی این نیروها کشف و خنثی شده است.

به گفته والی ننگرهار، فرد انتحاری بازداشت شده با این موتر بمب، باشنده ولسوالی نورگل ولایت کنر است که از شش ماه به این سو در گروه طالبان فعالیت داشته است.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

بازداشت سه تن در پیوند به ترور یک وکیل گذر و پسرش در کابل

وزارت داخله اعلام کرده است که سه تن در پیوند به ترور یک وکیل گذر و پسرش در کابل بازداشت شده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این‌ خبر گفته است که ‏در پیوند به قتل یک تن از وکلای گذر همراه با پسرش در کابل، سه تن توسط موظفین جنایی فرماندهی پولیس کابل بازداشت شده اند.

kabul1

این در حالی است که حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر امروز سه شنبه(۱۹قوس) “دل آقا” وکیل گذر ناحیه ششم شهر کابل همراه با پسرش در خیابان هشتم کارته سه این شهر، توسط گلوله افراد مسلح ترور شدند.

۱۹ / قوس ۱۳۹۸

اتحادیه اروپا: بحث‌ها درباره روند مذاکرات صلح افغانستان، بايد حقوق بشر محور شود

سفیر اتحادیه اروپا در کابل می گوید، بحث‌ها درباره روند مذاکرات صلح، باید حقوق بشر محور شود و رها کردن اصول کلیدی حقوق بشر، نه تنها آثاری مخرب برای افغانستان، که برای اروپا خواهد داشت.

پیری مایدون امروز سه‌شنبه(۱۹قوس) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی حقوق بشر در مقر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کابل گفت: “اقتصاد جرمی، معتادان، کار غیرقانونی، کار اطفال، قاچاق انسان و اثرات بد آن بر مردم، پیامدهای ناگوار جنگ است. در افغانستان حقوق بشر، خود، قربانی است. بدون جنگ، عوامل دیگری نیز هست که به نقض حقوق بشر تمام می‌شود”.

او افزود، کار برای حقوق بشر، کار برای صلح است و وقتی که دولت کودکان خود را فراموش کند، آن دولت، دولتی ضعیف است و وقتی که حکومت و جمهوریت از شهروندان آسیب‌دیده خود دفاع کند، آن جمهوریت قوی است.

uk

در همین حال تادامیچی یاماماتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در این نشست گفت، حقوق بشر نه‌تنها برای مردم افغانستان، بلکه برای همه مهم است.

یاماماتو اضافه کرد: “این مهم است که جوانان برای حقوق بشر بایستند. به آنان این ذهنیت داده شود که برای حقوق بشر بایستند و این قدرت را باید به جوانان داد که برای حقوق بشر بایستند”.

از سویی هم شهرزاد اکبر،  رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت، تامین حقوق افراد دارای معلولیت،‌ حقوق و مطالبات قربانیان جنگ، مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان،‌ گام‌های اساسی برای کاهش زمینه‌ منازعه و ایجاد صلح پایدار است.

خانم اکبر افزود، برای این که این گفتگوها به صلح پایدار بیانجامد، باید این روند همه‌شمول بوده و طرفین به صورت جدی به مطالبات قربانیان، زنان و جوانان بپردازند.

وی تاکید کرد که رعایت موازین حقوق بشر در همه مراحل گفتگوهای صلح، توسط طرفین، به عنوان دغدغه جدی مردم افغانستان و همکاران بین‌المللی افغانستان مطرح شود.