مقامات: گروه داعش در افغانستان در آستانه شکست است |
مقامات: گروه داعش در افغانستان در آستانه شکست است

بازتاب خبرهای 17 قوس 1398

Image Title
۱۷ / قوس ۱۳۹۸

مقامات: گروه داعش در افغانستان در آستانه شکست است

مقام های نظامی افغانستان و غرب بر این باورند که داعش در پی حمله چند هفته ای به سنگرهای اصلی این گروه تروریستی در شرق کشور ، در حال شکست خوردن است.

یک مقام نظامی در حالی که نخواست نامش فاش شود، به نیویورک تایمز گفته است که نیروی این گروه به حدود ۳۰۰ جنگجو کاهش یافته است.

ISIS 1

بر اساس گزارش ماه جنوری پنتاگون به کنگره امریکا در مورد وضعیت امنیتی و ثبات در افغانستان، حدود ۲۰۰۰ جنگجوی داعش در پناهگاه های امن این گروه در قسمت شرقی کشور مستقر شده بودند.

آستین میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی-افغانستان و نیروهای حمایت قاطع در مصاحبه ای با نیویورک تایمز هشدار داده است که گروه تروریستی داعش حتی در صورت عدم نگه داشتن قلمرو در افغانستان، ممکن است تهدیدی در این کشور باقی بماند.

میلر به نیویورک تایمز گفت: “حضور این گروه این در عراق و سوریه آموزنده بود. وقتی مکان بزرگی را از آن ها می گیرید، آن ها به سلولدهای کوچکتر منتقل می شوند و در مکان های عجیب و غریب ظاهر می گردند.”

۱۷ / قوس ۱۳۹۸

دور تازه حرکت صلح خواهان هلمندی آغاز شد

اعضای کاروان صلح‌خواهان هلمندی، دور تازه‌ای از حرکت‌های مدنی را این بار با موتر آغاز کرده اند.

بچه خان مولاداد، عضو این حرکت مردمی امروز یک‌شنبه(۱۷قوس) در توییتر اش نگاشته است که صلح‌خواهان، می‌خواهند این‌بار زیر نام “از هلمند تا هلمند” با موتر به ۳۴ ولایت افغانستان سفر کنند و پیام صلح را به شهروندان کشور برسانند.

photo_2019-12-08_18-22-59

مولاداد افزوده است، در جریان این حرکت، آنان از شهروندان می خواهند تا صدای شان را بلند کنند و از طرف های جنگ خواهان آتش بس و صلح شوند.

این در حالی است که روز گذشته گفت‌وگوهای متوقف شده امریکا و طالبان در دوحه، دوباره از سر گرفته شده است.

کاروان صلح‌خواهان هلمندی، نزدیک به دو سال پیش، پس از آن شکل گرفت که یک حمله هراس‌افگنانه در میدان ورزشی در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، جان بیش از ۱۰ تن را گرفت. با شروع این حرکت، اعضای این کاروان پای پیاده به ولایت های مختلف سفر کردند.

۱۷ / قوس ۱۳۹۸

جسد داکتر ناکامورا به جاپان رسید

جسد تتسو ناکامورا، کمک رسان جاپانی پس از گذشت چهار روز از ترور اش در افغانستان، به جاپان رسید.

رسانه ها گزارش داده اند که هواپیمای حامل جسد ناکامورا امروز یک‌شنبه(۱۷قوس) در فرودگاه ناریتا در نزدیکی توکیو به زمین است.

ناکامورا ۷۳ ساله شهروند جاپان و شهروند افتخاری افغانستان پس از آن در ننگرهار ترور شد که سابقه بیش از یک دهه خدمت در بخش بهداشت و کشاورزی این ولایت را داشت.

nakamoura

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است. گروه طالبان نیز مسوولیت آن را رد کرده است، اما مجلس سنا امروز عامل ترور او را استخبارات پاکستان دانست.

کشته شدن ناکامورا واکنش گسترده شهروندان افغانستان را نیز در پی داشت و در چندین شهر، مردم به یاد این کمک رسان جاپانی شمع افروختند.

روز گذشته نیز رییس جمهور غنی به پاس قدردانی از او، در یک مراسم ویژه با حضور خانواده اش، جسد او را به جاپان فرستاد.

۱۷ / قوس ۱۳۹۸

مجلس سنا: پاکستان مسوول ترور داکتر ناکامورا است

مجلس سنا ضمن سکوت یک دقیقه ای در نشست امروزشان، سازمان استخباراتی پاکستان(آی اس آی) را عامل اصلی ترور داکتر ناکامورا و پنج همکار افغانستانی او خواندند.

مجلس سنا امروز یک‌شنبه(۱۷قوس) در نشست عمومی خود سازمان استخباراتی پاکستان را عامل اصلی ترور داکتر ناکامورا و پنج همکار افغانستانی او دانسته، از حکومت خواستند که این قضیه را به صورت جدی در سطح بین المللی، مورد پیگیری قرار دهد.

اعضای مجلس سنا گفتند، پاکستان به خاطر منافع آبی خود و مهار قسمتی از آب دریای کنر که در پروژه‌های زراعتی ناکامورا به کار گرفته می‌شد، قتل وی را سازمان دهی کرده است.

سناتوران ترور داکتر ناکامورای جاپانی که تابعیت افتخاری افغانستان را داشت و کشته شدن پنج همکار او را، یک جنایت ضد بشری خوانده، پیشنهاد ایجاد یک منار یادگار در محل قتل او و خواهان بسیج مردم در راستای شکوفایی کشور به سبک داکتر ناکامورا شدند.

senate

آنان همچنان بخاطر ارج‌گزاری به خدمات ارزشمند، و انسان دوستانه ناکامورا، به پا ایستاده، در غم وی سکوت کردند و نیز فیصله نمودند که تقدیرنامه ای با امضای همه اعضای مجلس، به اسم وی ترتیب داده و به خانواده‌اش ارسال شود.

در همین حال هواپیمایی حامل جسد داکتر تتسو ناکامورا امروز در جاپان نشست.

داکتر تتسو ناکامورا، رئیس موسسه «PMS» صبح روز چهارشنبه(۱۳ قوس) در حمله مردان مسلح بر موتر حامل اش در ناحیه اول شهر جلال آباد زخمی شد، و پس از آن در اثر زخم های شدید جان داد.

در این رویداد ۵ همکار ناکامورا نیز کشته شدند.

ترور ناکامورا با واکنش های گسترده در میان شهروندان افغانستان روبرو شده و آن ها به یاد او، در چندین شهر شمع افروزی کردند.

۱۷ / قوس ۱۳۹۸

هشتمین کنفرانس وزرای خارجه روند استانبول فردا برگزار می شود

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که هشتمین کنفرانس وزرای خارجه روند استانبول – قلب آسیا، فردا برگزار می شود.

وزارت خارجه امروز یک‎شنبه(۱۷قوس) با نشر یک خبرنامه گفته است که هشتمین کنفرانس وزرای خارجه روند استانبول – قلب آسیا، فردا هجدهم قوس در شهر استانبول ترکیه برگزار می شود.

در این خبرنامه آمده است که این کنفرانس با بیانیه های رییس جمهور غنی و همتای ترک او، رجب طیب اردوغان، افتتاح می شود.

photo_2019-12-08_16-35-27

در این نشست، وزاری خارجه و مقامات ارشد ۱۵ کشور اشتراک کننده، ۱۶ کشور حامی و ۱۲ سازمان منطقه ای و بین المللی حامی این روند اشتراک می کنند. کنفرانس امسال، تحت عنوان “صلح، مشارکت و رفاه” برگزار می شود.

به گفته وزارت خارجه، در پایان این کنفرانس، اعلامیه ای مبنی بر تعهدات جدید در راستای چشم انداز این روند، تصویب و صادر خواهد شد.

این در حالی است که رییس جمهور غنی صبح امروز برای اشتراک در این نشست، در راس یک هیات بلندپایه دولتی به ترکیه رفته است.

۱۷ / قوس ۱۳۹۸

معرفی بیش از 12 هزار و 600 کارمند متخلف کمیسیون انتخابات به کمیسیون شکایات انتخاباتی

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می گویند، ۱۲ هزار و ۶۵۰ کارمند متخلف کمیسیون انتخابات به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده اند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات امروز یک‌شنبه(۱۷قوس) در نشست تشریک معلومات رهبری این کمیسیون، کمیسیون شکایات انتخاباتی، نمایندگان کاندیدان و جامعه مدنی، در پاسخ به پرسش نورالرحمان اخلاقی، عضو دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی گفت: ۱۲ هزار و ۶۵۰ تن از کارمندان انتخاباتی که در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان مرتکب تخطی، تخلف و جرایم شده‌اند، برای رسیدگی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده اند.

elections

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۵ عقرب از دبیرخانه این کمیسیون خواسته بود تا همه کارمندانی را که در روند انتخابات ریاست جمهوری متهم به تقلب، تخلف، تخطی و جرایم انتخاباتی هستند، در مدت سه روز به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کند.

این نشست کمیسیون انتخابات پس از چند ساعت توسط نمایندگان دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی تحریم شد و نمایندگان این دسته انتخاباتی در اعتراض به آنچه که صدای شان شنیده نمی شود، جلسه را ترک کردند.