نورستانی: بدون بازشمارای آرای 7 ولایت قادر به اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات نیستیم! |
نورستانی: بدون بازشمارای آرای ۷ ولایت قادر به اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات نیستیم!

بازتاب خبرهای 14 قوس 1398

Image Title
۱۴ / قوس ۱۳۹۸

نورستانی: بدون بازشمارای آرای ۷ ولایت قادر به اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات نیستیم!

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، بدون بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در ۷ ولایت باقی مانده، این کمیسیون قادر به اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات نیست.

خانم نورستانی امروز پنج شنبه(۱۴قوس) در مراسم گرامی داشت از روز مبارزه با خشونت علیه زنان در کمیسیون انتخابات گفت: در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان، ۳۲٫۴ درصد زنان اشتراک کرده اند.

او افزود، روند بازشماری در ۲۷ ولایت نهایی شده و آماده اعلان است، اما روند بازشماری در هفت ولایت دیگر در گرو دسته های انتخاباتی قرار داشته و متوقف است و کمیسیون قادر به اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات نیست.

noorstani

نورستانی برای چندمین بار از تکت های انتخاباتی و سیاسیون کشور خواست این کمیسیون را در  روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری هفت ولایت باقی مانده کمک کنند تا زمینه برای اعلان نتایج ابتدایی فراهم شود.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات خاطرنشان کرد: “ما با بزرگان و کسانی که ادعای رهبری دارند و ما برای آنان احترام داریم،  به عنوان یک زن افغان، نه به عنوان رییس کمیسیون انتخابات، تلفونی هم صحبت می کنم و از آنان می خواهیم ما را در روند بازشماری همکاری کنند تا روند بازشماری آرا در ولایت های باقی مانده انجام شود.”

وی تاکید کرد: “یک بار دیگر تکرار می کنم رای بایومتریک خط سرخ ماست”.

این در حالی است که سران تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی، امنیت و عدالت و صلح و عدالت اسلامی روز گذشته با نشر یک اعلامیه مشترک، تعهد کرده اند که در برابر تقلب انتخاباتی به صورت مشترک ایستادگی کنند و اگر کمیسیون انتخابات به مسیر احکام قانون، لوایح و طرزالعمل‌های انتخاباتی برنگردد، هر نوع تلاش در جهت حاکم ساختن حکومت برآمده از تقلب را ناکام ساخته و برای برگرداندن اراده واقعی مردم، تصمیم تعیین کننده اتخاذ می‌کنند.

۱۴ / قوس ۱۳۹۸

بانک جهانی: افغانستان پس از توافق احتمالی با طالبان به کمک‌های مالی بین‌المللی نیاز دارد

بر اساس یک تحلیل و ارزیابی بانک جهانی، افغانستان پس از دستیابی به توافق احتمالی با طالبان، به کمک‌های مالی بین‌المللی نیاز خواهد داشت.

بانک جهانی امروز پنج‌شنبه(۱۴ قوس) در یک خبرنامه گفته است که در یک گزارش تازه، نیازمندی‌های میان‌مدت مالی افغانستان را با توجه به شرایط مختلف سیاسی و اقتصادی، تحلیل و ارزیابی کرده است.

بر اساس این گزارش، افغانستان برای تامین بودجه مورد نیاز برای ارایه خدمات، حمایت از تسریع روند رشد اقتصادی، فراهم‌کردن شرایط برای کاهش خشونت‌ها و ادامه توافق صلح، سالانه بین شش تا هشت میلیارد دالر به کمک جامعه جهانی نیاز خواهد داشت.

در عین حال هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است: “بهبود اوضاع امنیتی، تامین ثبات سیاسی و تامین یک محیط مصون و مطمین برای رفت و آمد میان ولایات مختلف افغانستان، می تواند سبب افزایش سرمایه گذاری خصوصی و ایجاد زمینه‌های اشتغال در این کشور شود… توقع می‌رود که پس از دست‌یافتن به توافق صلح و استقرار ثبات سیاسی، در بعضی از بخش‌ها نیاز به تامین هزینه‌های بیشتر باشد”.

World bank

او هم‌چنان گفته است که جامعه جهانی می‌تواند به طور تدریجی؛ اما محتاطانه، بر اساس نیازمندی‌های افغانستان، میزان کمک‌هایش را به این کشور کاهش دهد.

کرالی تاکید کرده است که کاهش آنی در کمک‌های بین‌المللی می‌تواند چشم‌انداز صلح پایدار در افغانستان را خدشه دار کند.

بانک جهانی افزوده است که هنوز سطح عواید و مصارف در افغانستان غیر متوازن است.

بر اساس آمار این بانک، در حال حاضر ۷۵ درصد تمام مصارف افغانستان از کمک‌های جامعه جهانی تمویل می‌شود و ممکن است تحت هر شرایطی، میزان کمک‌های مالی به این کشور پس از توافق احتمالی صلح، نسبت به گذشته محدود باشد.

بانک جهانی خاخطرنشان کرده که مردم افغانستان پس از توافق صلح، زمانی نفع می‌برند که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، اشتغال‌زایی و دسترسی به خدمات بیشتر شود.

۱۴ / قوس ۱۳۹۸

نبیل: انتخابات ریاست جمهوری به بن‌بست رسیده است

رحمت الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت می گوید، انتخابات ریاست جمهوری به بن‌بست رسیده و این روند سیاسی شده است.

نبیل امروز پنج شنبه(۱۴قوس) در یک نشست خبری گفت: “مردم افغانستان از وضعیت کنونی خسته شده اند و روند جنگ کنونی در کشور به بن بست رسیده، هیچ کسی ادعا کرده نمی‌تواند که برنده‌ جنگ در افغانستان باشد”.

او افزود: “نیروهای امنیتی خسته شده اند؛ روزمره ده ها قربانی می دهند، اما ساحات تصفیه شده دوباره از سوی طالبان گرفته می شود. در ادارات نظامی لایحه و ظایف اصلی شان به لایحه و ظایف شخصی تبدیل شده است”.

این نامرد انتخابات ریاست جمهوری در بحث صلح نیز خاطرنشان کرد که یک کشور عظیم دارای تاریخ کهن، گروگان یک توییت و یک هیات در گفتگوهای صلح شده و تیم حکومت به خاطر منافع خود می خواهد صلح را در انحصار خود داشته باشد.

نبیل ادامه داد، روند گفتگوهای صلح باید بین الافغانی شود. به باور او در حال حاضر گفتگوی صلح بین امریکا، پاکستان و طالبان است و صلحی که از آدرس پاکستان بیاید، برای افغانستان زهر است.

nabil

او تاکید کرد که باید “حکومت مصالحه” ایجاد شود و این حکومت نتیجه‌ انتخابات را لغو کند؛ طالبان آتش بس کند و روند گفتگوهای صلح بین الافغانی شود.

نبیل اضافه کرد، برای شکست بن‌بست کنونی در کشور همه به شمول اشرف غنی، عبدالله عبدالله و طالبان باید قربانی بدهند.

وی تصریح کرد، گفت‌وگوهای صلح به بن‌بست رسیده‌ و هنوز روی اعضای هیئت گفت‌وگوکننده صلح توافق نشده‌ است.

رییس دسته انتخاباتی عدالت و امنیت ادامه داد که اگر طالبان فکر می‌کند می‌تواند با زور وارد کابل شود، اشتباه می‌کند، مردم این اجازه را نخواهند داد.

نبیل تاکید کرد: “ما مخالف ایجاد حکومت موقت استیم و این گزینه به‌عنوان آخرین راه‌حل قابل بحث است”.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه داد: “توییت من در مورد معامله آزادی خلیل فیروزی را کمیسیون شکایات انتخاباتی به عنوان شکایت از سوی تیم دولت ساز به دادستانی کل علیه من درج کرده و من آن را در محکمه بی طرف اسناد ارایه می کنم”.

او همچنان تاکید کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی نتوانستند اعتماد از دست رفته‌ روند انتخابات را دوباره برگردانند.

نبیل در ادامه افزود: “خواست ما جلوگیری از تقلب است، آرای پاک باید از ناپاک جدا شود”.

۱۴ / قوس ۱۳۹۸

بازدید عبدالله و رهبران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی از تپه شهدای جنبش روشنایی

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت و رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی با شماری از رهبران این تیم انتخاباتی به تپه شهدای جنبش روشنایی رفتند.

عبدالله عبدالله که امروز پنج شنبه(۱۴قوس) با شماری از رهبران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به تپه شهدای جنبش روشنایی در غرب کابل رفته، گفت: “به یادبود شهدای جنبش روشنایی گردهم آمدیم و حمایت خود را از جنبش روشنایی و جنبش های عدالت خواهی اعلام می کنیم.”

در همین حال ذوالفقار امید، از رهبران جنبش روشنایی نیز در این دیدار گفت، تیم ثبات و همگرایی دو مساله عمده که یکی عبور خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر اصلی آن و دوم، لغو سهمیه بندی ظالمانه کانکور را به صورت صریح پذیرفته است.

رهبران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی همچنان یک سنگ که در آن تمام مشخصات شهدای جنبش روشنایی در آن حک شده را روی تپه شهدای روشنایی گذاشتند.

photo_2019-12-05_15-42-08

در همین حال، حضور رهبران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در تپه شهدای روشنایی، با واکنش شماری از شهروندان و دیگر رهبران جنبش روشنایی نیز همراه شده است.

 داوود ناجی، از رهبران جنبش روشنایی در توییتر اش نگاشته است: “آمدن آقایان عبدالله، محقق و سعادتی به‌گلزار شهدای روشنایی حداقل یک ‌اعتراف ‌است به برحق بودن جنبش‌ روشنایی، ولی کافی‌نیست. با محقق و سعادتی سخنی فعلا نیست. اما به عبدالله عبدالله باید گفت، این شهدا داعیه ا‌ی داشتند که هنوز پابرجاست. هم برق می خواهیم و هم سویچ برق. بله.”

جنبش روشنایی برای دادخواهی تغییر غیرموجه مسیر انتقالی برق ترکمنستان از بامیان به سالنگ در ۲۷ ثور ۱۳۹۵ ایجاد شد و و ده ها بار دست به اعتراض زد که تظاهرات ۲ اسد همین سال این جنبش، هدف حمله انتخاری قرار گرفت. در نتیجه این حمله، بیش از ۲۰۰ تن کشته و زخمی شدند.

۱۴ / قوس ۱۳۹۸

استقبال ریاست جمهوری از تاکید دبیرکل ناتو بر حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که افغانستان از اظهارات اخیر دبیرکل ناتو مبنی بر حمایت از نیروی امنیتی کشور استقبال می کند.

صدیق صدیقی امروز پنج شنبه(۱۴قوس) در توییتر اش نگاشته است: “حکومت و مردم افغانستان از اظهارات اخیر سکرتر جنرال ناتو، مبنی بر پشتیبانی و ادامه حمایت این سازمان از پروسه صلح، آموزش و مشوره دهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان استقبال می کند.”

Sedieq Sediqi

این در حالی است ینس ستولتنبرگ روز گذشته در پایان اجلاس سران پیمان ناتو در لندن گفته بود: “چیزی ‌که من می‌توانم بگویم، این است که ما به ادامه پشتیبانی خود از افغانستان متعهد هستیم. چون ما عمیقا اعتقاد داریم که آموزش، کمک‌رسانی و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغان بهترین راه حمایت ناتو از تلاش‌های صلح است تا طالبان بدانند که در میدان جنگ هرگز برنده نخواهند شد.”

این اظهارات در حالی مطرح می شود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به کابل آمده و با سران حکومت وحدت ملی و احزاب سیاسی در پیوند به به آغاز گفتگوهای صلح دیدار کرده است.