زلمی خلیلزاد به کابل رسید |
زلمی خلیلزاد به کابل رسید

بازتاب خبرهای 13 قوس 1398

Image Title
۱۳ / قوس ۱۳۹۸

زلمی خلیلزاد به کابل رسید

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به کابل رسیده است.

خلیلزاد در این دور از سفرهایش در کابل تاکنون با حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی پیشین وزارت خارجه دیدار و در مورد آخرین تلاش های صلح گفتگو کرده است.

khalilzad

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داده که قرار است خلیل‌زاد با رییس‌جمهور غنی و مقام‌های دیگر حکومت افغانستان در مورد ازسرگیری مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان گفت‌وگو کند.

این در حالی است که پیش از این دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در یک سفر غیرمنتظره به کابل، از آغاز مجدد گفتگوهای صلح با طالبان خبر داده بود.

۱۳ / قوس ۱۳۹۸

کمک 7 میلیون دالری جاپان به بخش بهداشت زنان و کودکان در افغانستان

وزارت صحت عامه می گوید که جاپان، ۷ میلیون دالر را به بخش بهداشت زنان و کودکان در افغانستان کمک کرده است.

این وزارت امروز چهارشنبه(۱۳قوس) به نقل از میتسوجی سوزوکا، سفیر جاپان در کابل گفته است، این پول برای خریداری واکسین‌های مورد نیاز زنان و کودکان چون واکسین ضد فلج کودکان و واکسین ضد بیماری تیتانوس برای زنان در افغانستان هزینه خواهد شد.

سفیر جاپان افزوده است، از این کمک‌، ۱.۴ میلیون کودک در برابر بیماری فلج و ۲.۸ میلیون زن در برابر بیماری تیتانوس واکسین خواهند شد.

japan

وزارت صحت ‌عامه خاطرنشان کرده که بیشتر رویدادهای بیماری فلج کودکان، امسال در ولایت‌های ارزگان و قندهار ثبت شده ‌است.

 به گفته این وزارت، ناامنی‌ سبب شده‌ تا یک شمار بزرگی از کودکان از واکسین ضد فلج در برخی از بخش‌های کشور محروم شوند.

جاپان از سال ۲۰۰۱ به این سو ۶.۶ میلیارد دالر را در بخش‌های گوناگون به افغانستان کمک کرده ‌است.

۱۳ / قوس ۱۳۹۸

رهبران احزاب و تکت های انتخاباتی: به صورت مشترک در برابر تقلب انتخاباتی می ایستیم!

رهبران احزاب سیاسی و تکت های انتخاباتی می گویند که تعهد کرده اند که در برابر تقلب انتخاباتی به صورت مشترک ایستادگی کنند و اگر کمیسیون انتخابات به مسیر احکام قانون، لوایح و طرزالعمل‌های انتخاباتی برنگردد، هر نوع تلاش در جهت حاکم ساختن حکومت برآمده از تقلب را ناکام ساخته و برای برگرداندن اراده واقعی مردم، تصمیم تعیین کننده اتخاذ می‌کنند.

عبدالله عبدالله، کریم خلیلی، محمد محقق، رحمت الله نبیل و گلبدین حکمتیار و شماری از سیاسیون دیگر امروز چهارشنبه(۱۳قوس) در نشستی در منزل کریم خلیلی، با نشر یک اعلامیه مشترک گفته اند؛ در برابر تقلب گسترده انتخاباتی به صورت مشترک و هماهنگ می‌ایستند.

آنان در این اعلامیه تاکید کرده اند که نیروهای امنیتی و دفاعی باید بی‎طرفی کامل خویش را در منازعات انتخاباتی حفظ کنند.

election

 در این اعلامیه از جامعه بین‌المللی خواسته شده که بی‌طرفی خود را حفظ کرده و در منازعه شفافیت و تقلب، جانب شفافیت و اراده واقعی مردم افغانستان را بگیرند.

رهبران سیاسی و تکت‌های انتخاباتی با اشاره به گفتگوهای صلح خاطرنشان کرده اند که به عنوان طرف عمده مذاکرات صلح با طالبان، صلح را نیاز اصلی مردم افغانستان خوانده و تاکید می کنند که این روند ملی از انحصار فرد و جهتی‌ خاص خارج گردد.

۱۳ / قوس ۱۳۹۸

واکنش ها به کشته شدن امدادگر جاپانی؛ شینزو آبه: از مرگ ناکامورا شوکه شدم!

نخست وزیر جاپان در واکنش به کشته شدن تستو ناکامورا، امدادگر این کشور و شهروند افتخاری افغانستان در ولایت ننگرهار، می گوید که مرگ این فرد به این شکل او را شوکه کرده است.
شینزو آبه گفته است که مردم افغانستان از کمک‌های ناکامورا قدردانی کرده بودند و مرگ این فرد به این شکل او را شوکه کرده است.
سفارت امریکا نیز در یک اطلاعیه، حمله بر موتر یک نهاد خیریه‌ جاپانی در ننگرهار را محکوم کرده و آن را غیر قابل توجیه خوانده است.
سفارت امریکا افزوده که در این حمله نه تنها بشردوستان مورد حمله قرار گرفته، بلکه نهادهای کمک رسان به بیماران افغانستان که به آنها خدمت، مراقبت و کمک می‌کنند نیز مورد حمله قرار گرفته اند.
از سویی هم هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که کشته شدن داکتر تستو ناکامورا، امدادگر جاپانی در جلال آباد را محکوم می کند.
به گفته یوناما، این عمل در مقابل مردی که بیشتر زندگی اش را برای کمک کردن به مردم آسیب پذیر افغانستان اختصاص داده بود، غیر قابل قبول می باشد.

ghani
صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور نیز در توییتر اش نگاشته است: “دشمنان مردم افغانستان، نزدیک ترین دوست ما را بی‌‍رحمانه به قتل رساندند. ناکامورا، زندگی خود را وقف هم‌یاری و همکاری با مردم ما کرد. ناکامورا، حکومت را در مدیریت آب‌ها و جنگل‌ها کمک می کرد. دولت وملت افغانستان حمله به او و همکارانش را تقبیح و بزرگترین جنایت در برابر مددرسانان می‌داند.”
از سویی هم نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله می گوید که هدایت جدی داده شده تا حمله بر موتر این کمک رسان جاپانی به صورت جدی بررسی شود.
این در حالی است که صبح امروز موتر حامل داکتر تستو ناکامورا در ولایت ننگرهار مورد تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت که در آن، ۵ تن از همراهان این امدادرسان جاپانی کشته و خود او زخمی شده بود که پس از جراحات سنگین در شفاخانه جان داد.
داکتر تستو ناکامورا از ۱۶ سال به این سو افغانستان را در مدیریت کشاورزی، آب‌ها و جنگل‌ها کمک می کرد. رییس جمهور غنی نیز شهروند افتخاری افغانستان را به او اعطا کرده بود.
کشته شدن او واکنش کابران فضای مجازی افغانستان را نیز در پی داشت.
تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان نیز حمله بر این امدادرسان را رد کرده است.

۱۳ / قوس ۱۳۹۸

ادامه اعتراضات هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی؛ این بار در جوزجان، پروان و پنجشیر

در ادامه اعتراضات هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در پیوند به ابطال آنچه آرای تقلبی می خوانند، شماری از شهروندان ولایت های پروان، جوزجان و پنجشیر امروز چهارشنبه(۱۳ قوس) به جاده ها آمدند.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان به خبرنامه گفت: شماری از هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در ولایت پروان تظاهرات کردند.

شهکار افزود، نیروهای امنیتی برای معترضین تدابیر امنیتی گرفته بودند و این تظاهرات به شکل مسالیمت آمیز خاتمه یافته است.

abdullah

از سویی هم عبدالمعروف ازر، سخنگوی والی جوزجان به خبرنامه گفت: شماری از هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان تظاهرات کردند.

ازر افزود، این تظاهرات به شکل مسالمت آمیز برگزار شده است.

هوادران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در ولایت پنجشیر نیز به جاده ها آمدند و با نشر یک اعلامیه، به تظاهرات شان خاتمه دادند.

این در حالی است که هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رای در انتخابات ریاستجمهوری اند که به باور آنان، تقلبی و غیربایومتریکی است. پیش از این هواداران این دسته انتخاباتی در ولایات کابل، بغلان، فاریاب، سرپل و تخار دست به اعتراض زده بودند.