وزیر دفاع امریکا: کاهش نیرو در افغانستان ربطی به توافق با طالبان ندارد |
وزیر دفاع امریکا: کاهش نیرو در افغانستان ربطی به توافق با طالبان ندارد

بازتاب خبرهای 12 قوس 1398

Image Title
۱۲ / قوس ۱۳۹۸

وزیر دفاع امریکا: کاهش نیرو در افغانستان ربطی به توافق با طالبان ندارد

وزیر دفاع امریکا می گوید، هرگونه خروج و یا کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان به توافق با طالبان بستگی ندارد و ممکن است کاهش در شمار نیروها بدون توافق صلح با طالبان اتفاق بیفتد.

مارک اسپر روز گذشته(دوشنبه، ۱۱قوس) به خبرگزاری رویترز گفته است که امریکا گفتگوها در مورد کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان را با مقام های این کشور و متحدان‌اش در پیمان ناتو آغاز کرده است.

وزیر دفاع امریکا افزوده است: “احساس اطمینان می‌کنم که می توانیم شمار سربازان خود در افغانستان را کاهش دهیم و نیز اطمینان حاصل کنیم که آن مکان(افغانستان) لانه امنی برای تروریست‌هایی که بتوانند به امریکا حمله کنند، نشود.”

Esper

او تاکید کرده که متحدان امریکا نیز موافق کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان اند.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا روز پنجشنبه گذشته در یک سفر غیرمنتظره به کابل نیز گفت که شمار نیروهای این‌کشور در افغانستان به ۸ هزار و ۶۰۰ تن کاهش می یابد.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی، علاوه بر هزاران نفر از سربازان ناتو در افغانستان حضور دارند و بیشتر در اجرای عملیات های هوایی و مشوره دهی با نیروهای افغانستان همکاری می کنند.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

وزیر دفاع آلمان: امیدواریم نتایج انتخابات افغانستان برای تمام طرف‌های سیاسی قابل قبول باشد

وزیر دفاع آلمان که به افغانستان سفر کرده، می گوید که امیدوار است نتایج انتخابات ریاست جمهوری هرچه زودتر اعلان شود و برای تمام طرف‌های سیاسی قابل قبول باشد.

خانم آنه‌گرت کرامپ‌کارن باوئر امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهورغنی گفت، دولتی که در نتیجه انتخابات به وجود بیاید، می‌تواند روند صلح را نیز با قوت به پیش ببرد.

او افزود: “امیدواریم نتیجه انتخاباتی که صورت گرفته، زودتر اعلان شود و برای همه جناح‌های سیاسی قابل پذیرش باشد. دولت قوی که در نتیجه انتخابات به وجود بیاید، می‌تواند روند صلح را با قوت به پیش ببرد.”

ashraf ghani

این نخستین سفر خانم باوئر به عنوان وزیر دفاع آلمان به افغانستان است.

از سویی رییس جمهور غنی در این ‌نشست گفت: “ما در مورد ابعاد مختلف آینده افغانستان صحبت کردیم، تاکید شما برای صلح با عزت و پایدار در افغانستان مهم است، آلمان در قسمت تسهیل مذاکرات صلح نقش اولی را داشته و بر حفظ حقوق، آزادی‌های قانون اساسی و دست آورد‌های افغانستان تاکید داشته است.”

وزیر دفاع آلمان در این سفر به کابل با اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع نیز دیدار و گفتگو کرده است.

آلمان هم اکنون حدود ۱۳۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد که که در کابل، مزارشریف و قندز در چوکات نیروهای ماموریت حمایت قاطع ناتو فعالیت دارند.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

تاکید عبدالله بر ادامه حضور و کمک های آلمان به افغانستان

رییس اجرایی حکومت در دیدار با وزیر دفاع آلمان، این کشور را از متحدان نزدیک افغانستان خوانده و خواهان ادامه‌ حضور و کمک‌های این کشور شده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است: عبدالله عبدالله قبل از ظهر امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) با خانم آنه‌گرت کرامپ کارن باوئر، وزیر دفاع جمهوری آلمان دیدار کرده و دو طرف در باره تلاش‌ها برای دست‌ یافتن به صلح و انتخابات ریاست جمهوری گفتگو کرده اند”.

abdullah 1

رییس اجرایی حکومت در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌های آلمان به افغانستان در بخش‌های نظامی و اقتصادی، این کشور را از متحدان نزدیک افغانستان خوانده، خواهان ادامه‌ حضور و کمک‌های آلمان شده است.

وزیر دفاع آلمان نیز در این دیدار از پیش‌رفت‌های به دست آمده در افغانستان ابراز رضایت کرده و از ادامه کمک های نظامی و اقتصادی کشورش به افغانستان خبر داده است.

وزیر دفاع آلمان دهشت‌افکنی را دشمن مشترک آلمان و افغانستان خوانده، تاکید کرده است که نظامیان آلمان به آموزش، حمایت و تجهیز نیروهای افغانستان در چارچوب نیروهای حمایت قاطع ناتو ادامه می دهد.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

آغاز عملیات پاکسازی ولسوالی چهاردره ولایت قندز از وجود طالبان

وزارت دفاع اعلام کرده است که عملیات پاکسازی در ولسوالی چهاردره ولایت قندز آغاز شده است.

وزارت دفاع امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در یک خبرنامه گفته است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی در ادامه عملیات های شان در ولایت قندز، شب گذشته یک عملیات را در ولسوالی چهاردره راه اندازی کرده اند.

mod 1

این وزارت افزوده است که در این عملیات ساحات وسیعی از ولسوالی چهاردره از وجود طالبان پاکسازی شده و تعداد زیادی از مواضع، سنگرها، مراکز آموزشی و مخفی گاه های طالبان تخریب شده است.

وزارت دفاع تاکید کرده این عملیات تا پاکسازی کامل ولسوالی چهاردره از وجود طالبان ادامه دارد.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

مجلس سنا مسوده بودجه مالی سال 1399 را تایید کرد

اعضای مجلس سنا مسوده بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ را پس از یک سلسله پیشنهادها مورد تائید قرار دادند.

مجلس سنا امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در جمع بندی نهایی مسوده بودجه سال ‌مالی ۹۹ گفته است که مسوده بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ در مجموع ۴۲۸ میلیارد و ۳۸۰ میلیون افغانی است که از این مجموع، ۲۸۹ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۱۳۹ میلیارد و ۲۷۹ میلیون افغانی دیگر بودجه توسعه ای است.

sana

مجلس سنا افزوده است که به زودی مطابق به ماده ۹۸ قانون اساسی، طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ را جهت تصویب به مجلس عمومی مجلس نمایندگان ارائه خواهد کرد.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در ولایت سرپل تظاهرات کردند

مقام های محلی در ولایت سرپل می گویند، شماری از هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مرکز این ولایت تظاهرات کرده اند.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل در این مورد به خبرنامه گفت:  شماری از هوادران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به ریاست داکتر عبدالله، صبح امروز سه‌شنبه (۱۲قوس) در مرکز ولایت سرپل دست به اعتراض زده اند.

election

امانی افزود، این معترضین خواهان شمارش آرای بایومتریک شده و اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اند.

این در حالی است که هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رایی اند که به باور آنان، آرای غیربایومتریکی است. روز گذشته نیز هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی پس از کابل، در ولایات تخار و فاریاب تظاهرات کردند.