ویکس: شش بار تلاش نیروی دریایی امریکا برای رهایی استادان دانشگاه امریکایی ناکام بود |
ویکس: شش بار تلاش نیروی دریایی امریکا برای رهایی استادان دانشگاه امریکایی ناکام بود

بازتاب خبرهای 10 قوس 1398

Image Title
۱۰ / قوس ۱۳۹۸

ویکس: شش بار تلاش نیروی دریایی امریکا برای رهایی استادان دانشگاه امریکایی ناکام بود

تیموتی ویکس، استاد استرالیایی دانشگاه امریکایی افغانستان که به تازگی از جنگ طالبان رها شده، می گوید که شش بار تلاش نیروهای دریایی امریکا برای نجات آنان ناکام بوده است.

به گزارش واشنگتن پست، تیموتی ویکس ۵۰ ساله امروز یک‌شنبه(۱۰قوس) در یک نشست خبری گفته است: “نیروهای ویژه ایالات متحده در مدت سه سال زندانی، شش بار سعی کردند تا ما را نجات دهند، اما نتوانستند.”

او افزوده است، آخرین تلاشی که از سوی نیروهای ویژه امریکا صورت گرفته، حمله این نیروها به محل اقامت آنها در ماه اپریل گذشته بوده که طالبان این دو گروگان را به داخل تونلی که حفر کرده بودند، انتقال دادند.

Australian Professor

ویکس خاطرنشان کرده که وی و دیگر همکار او در تمام سال های اسارت خود به مناطق دوردست افغانستان و پاکستان انتقال داده شده و غالبا در بندهای کوچک و بدون روشنایی نگهداری شده اند.

او تاکید کرده، سه سالی را که در بند شبکه حقانی به سر می‌برد، اثر عمیق و غیرقابل تصوری بر زندگی او گذاشته‌ و هیچ گاه امید به رهایی و ادامه زندگی را از دست نداده است.

این استاد دانشگاه امریکایی افغانستان در مورد رفتار طالبان گفته است: “من از آنها متنفر نیستم. به بعضی از آنها احترام زیادی قائل هستم. تعدادی از آنها بسیار دلسوز و دوست داشتنی بودند.”

این در حالی است که دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان پس از سه سال در یک تبادله با سه عضو ارشد گروه حقانی به شمول انس حقانی رها شدند. این رهایی با واکنش های مردم افغانستان نیز همراه بود و حکومت افغانستان آن را تصمیمی دشوار خواند.

۱۰ / قوس ۱۳۹۸

نزدیک به سه هزار مبتلا به ایدز در افغانستان

مسوولان در وزارت صحت عامه می گویند، بر اساس آمار موجود، تا آخر عقرب سال روان، نزدیک به ۲ هزار و ۹۰۰ تن در کشور مصاب به ایدز اند.

‌ ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه امروز یک شنبه(۱۰قوس) در مراسم گرامی داشت از روز مبارزه با بیماری ایدز در کابل گفت: “نظر به آمار موجود تا آخر عقرب سال روان، نزدیک به ۲ هزار و ۹۰۰ واقعه اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده که از این میان، ۱۰۵۷ تن از آنان مصرف کنندگان زرقی مواد مخدر می‌باشند”.

AIDS

زیور افزود، نظر به آمار سازمان صحی جهان و اداره ملل متحد، آمار مبتلایان به ایدز در کشور حدود ۷ هزار و ۲۰۰ تن تخمین شده است که بر اساس این آمار، وزارت صحت‌ عامه توانسته است ۴۰ درصد این واقعات را تشخیص و ثبت کند.

به گفته وزارت صحت عامه، واقعات اچ آی وی نظر به سال گذشته در افغانستان کاهش یافته و این وزارت خدمات پیش گیری و درمان اچ آی وی را در ۱۴ ولایت کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندز، غزنی، بدخشان، فراه، نیمروز، هلمند، پروان، پکتیا و خوست ارایه می کند.

۱۰ / قوس ۱۳۹۸

وزارت مالیه: کمک‌های بین المللی به افغانستان از سال ۲۰۱۴ رو به کاهش بوده است

وزارت مالیه می گوید که کمک‌‌های بین‌المللی در بخش توسعه افغانستان از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۸ میلادی از ۱۵٫ ۷ میلیارد دالر به ۸٫۴ میلیارد دالر کاهش یافته و این رقم، ۴۶ در صد کاهش را در کمک‌های توسعه‌ای جامعه بین‌المللی به افغانستان نشان می‌دهد.

ناهید سرابی، معین پالیسی وزارت مالیه امروز یک شنبه(۱۰قوس) در یک نشست خبری گفت که پس از دوره انتقال، کمک‌های مالی و نظامی جامعه بین‌المللی برای افغانستان رو به کاهش بوده و دولت افغانستان روی مکانیزم‌ها و پلان‌ها برای خودکفایی کار کرده است.

سرابی افزود، حکومت افغانستان ۱۶ مورد از مجموع ۲۴ مورد تعهدی را که در نشست ژنو به جامعه بین‌المللی داده بود، عملی کرده و شماری از این شاخص‌ها نیز در حال تکمیل شدن است.

nahid sarabi

او ادامه داد که ۸ مورد تعهدات این نشست، مربوط شرکای بین‌المللی می‌شود که حکومت افغانستان در قسمت موثریت کمک‌ها مشترکا با آن‌ها کار می‌کند.

سرابی افزایش ۲۷٫۵ درصدی کارمندان زن را در بخش خدمات و برگزاری انتخابات بیش‌ از ۱۲ هزار شورا‌ی محلی توسط برنامه میثاق شهروندی در سطح روستاها را از جمله این تعهدات خوانده، تاکید کرد که حکومت افزون بر تعهدات نشست ژنو، تعهداتی را با برخی شرکای بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا، بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی امضا کرده است.

معین وزارت مالیه راه‌کاری‌های بدیل کمک‌های بین‌المللی را حمایت و تقویت بخش خصوصی و اخذ قرضه دانسته و گفت، وزارت مالیه برای گرفتن حدود ۸ میلیارد دالر قرضه، بدون مشورت مردم اقدام نخواهد کرد.

او اضافه کرد که عواید داخلی افغانستان در سال ۲۰۱۰ تقربیا ۱٫۳ ملیارد دالر بوده، اما در سال ۲۰۱۸ به ۲٫۶ میلیارد دالر افزایش یافته است و نیز مجموع مصارف عامه که در سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۷ میلیارد دالر بود، در سال ۲۰۱۸ به ۱۱ میلیارد دالر رسیده که ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

۱۰ / قوس ۱۳۹۸

49 جنگجوی دیگر داعش در ننگرهار به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

وزارت دفاع اعلام کرده است که ۴۹ جنگجوی دیگر گروه داعش در ولایت ننگرهار به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند.

وزارت دفاع امروز یک‌شنبه(۱۰قوس) با نشر یک خبرنامه گفته است، در ادامه تسلیم شدن جنگویان داعش در ننگرهار، تعداد ۴۹ تن دیگر از جنگجویان این گروه با خانواده های شان به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند.

این وزارت افزوده است که۲۱ زن و ۴۳ کودک نیز همراه با این ۴۹ جنگجوی داعش، در میان تسلیم شدگان اند.

isis

به گفته وزارت دفاع، از کمتر از یک ماه به این سو بیشتر از هزار داعشی با اعضای خانواده شان در ولسوالی اچین ننگرهار به نیروهای اردوی ملی تسلیم شده اند.

این وزارت تاکید کرده که ولایت های شرقی به خصوص ولایت ننگرهار تا روزهای آینده به گونه کامل از وجود داعش پاکسازی خواهد شد.

۱۰ / قوس ۱۳۹۸

تظاهرات ضد طالبان در سرپل؛ چهار معترض از سوی طالبان کشته و زخمی شدند

مقام های محلی می گویند که چهار غیرنظامی در ولایت سرپل از سوی گروه طالبان کشته و زخمی شده اند.

دبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل با تایید این‌ رویداد به خبرنامه گفت، امروز یک‌شنبه(۱۰قوس) گروه طالبان با مردم ملکی در ولسوالی کوهستانات درگیر شده است.

امانی افزود: “این در گیری زمانی آغاز شده که گروه طالبان تحت رهبری امان الله مشهور به منصور اکه،  ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی کوهستانات، بازاری را با حدود ۲۰۰ دکان در منطقه وروا این ولسوالی ساخته و مردم را تهدید کرده اند که خرید و فروش شان از این منطقه بکنند.”

sar e pull

سخنگوی والی سرپل خاطرنشان کرد، پس از آن، مردم در پیوند به این تهدید طالبان، تظاهرات کردند که این تظاهرات با تیراندازی از سوی طالبان همراه شده است.

به گفته او، بر اساس اطلاعاتی که به دست آن ها رسیده، در نتیجه این تیراندازی ۱ غیرنظامی کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده اند.

امانی خاطرنشان کرد که ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل از ۴ سال به این سو در اختیار کامل گروه طالبان قرار دارد.

۱۰ / قوس ۱۳۹۸

۲۲مین واقعه فلج کودکان در سال جاری؛ کودک قندهاری برای همیشه فلج شد

وزارت صحت از ثبت بیست و دومین واقعه مثبت پولیو یا فلج کودکان در سال جاری میلادی در افغانستان و چهارمین واقعه در ولایت قندهار خبر داده است.

میرجان راسخ، مسئول آگاهی عامه‌ برنامه‌ محو بیماری فلج کودکان وزارت صحت عامه امروز یک‌شنبه(۱۰قوس) با بیان این رویداد تازه به خبرنامه گفت: “یک واقعه مثبت پولیو در منطقه جنگل باغ ولایت قندهار ثبت شده که یک طفل ۱۸ ماهه به آن مصاب شده است”.

راسخ افزود، این چهارمین واقعه مثبت پولیو از آغاز سال روان میلادی تاکنون در قندهار و بیست و دومین واقعه مثبت در سطح افغانستان است.

polo

به گفته راسخ، پیش از این در سال جاری میلادی، ۸ واقعه در ولایت قندهار، ۵ واقعه در هلمند، ۲ واقعه در پکتیکا، ۱ واقعه در کنر، ۱ واقعه در ننگرهار و یک واقعه مثبت فلج کودکان در ولایت بادغیس ثبت شده است.

مسئول آگاهی عامه‌ برنامه‌ محو فلج کودکان در وزارت صحت عامه تاکید کرد: “حوزه جنوب مخزن انتشار ویروس پولیو شناخته می شد و تمرکز بیشتر ما هم در این حوزه بود تا این ویروس در این منطقه از بین برود، اما به دلیل مشکلات امنیتی چندین دور کمپاین واکسین پولیو در این حوزه به تعویق افتاد و این سبب شد ویروس پولیو به نقاط دیگر افغانستان نیز گسترش یابد.”

افغانستان در میان کشورهایی قرار دارد که تاکنون در آن ویروس پولیو و بیماری فلج کودکان ریشه کن نشده است.