غنی: افغانستان، امریکا و سایر متحدان هنوز هم با تهدید مواجه اند |
غنی: افغانستان، امریکا و سایر متحدان هنوز هم با تهدید مواجه اند

بازتاب خبرهای 4 قوس 1398

Image Title
۴ / قوس ۱۳۹۸

غنی: افغانستان، امریکا و سایر متحدان هنوز هم با تهدید مواجه اند

رییس جمهور غنی می گوید که هنوز هم افغانستان، امریکا و سایر متحدانش با تهدیدات میان‌مدت و درازمدت مواجه اند که باید علیه آن مشترکا مبارزه صورت گیرد.

ارگ ریاست جمهوری امروز دوشنبه(۴قوس) در یک خبرنامه گفته است که محمد اشرف غنی شام روز گذشته با یک هیأت مشترک کنگره و سنای امریکا دیدار و در در مورد امنیت، حکومتداری خوب، رشد اقتصادی و روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

رییس جمهور در این دیدار گفته است که مشارکت، کمک و حمایت امریکا باعث انکشاف و پیشرفت افغانستان شده و این مشارکت، استراتژیک و دوامدار است.

او تاکید کرده که افغانستان با متحدین بین المللی اش مشارکتی را ایجاد کرده که یک جا در برابر چالش ها فایق آیند.

ghani

غنی افزوده است که افغانستان شاهد تغییر نسلی در پنج سال گذشته بوده و زنان تنها مدافعین حقوق شان نه، بلکه نقش کلیدی را در تصمیم گیری ها ایفا می کنند.

رییس جمهور با اشاره به نیروهای امنیتی افغانستان گفته است که در پنج سال گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی کشور پیشرفت های خوبی داشته و توانسته اند پس از خروج صد هزار نیروی امریکایی از افغانستان، خلاء امنیتی را پر کند.

او با اشاره به روند صلح افغانستان نیز اضافه کرده است که برای صلح برنامه دارد. به گفته اشرف غنی، برای دستیابی به صلح پایدار باید روند صلح با مالکیت و رهبری حکومت افغانستان انجام شود.

در این دیدار هیات مشترک امریکایی گفته است که تلاش های رییس جمهور غنی باعث صلح و ثبات پایدار در افغانستان خواهد شد.

آنان تاکید کرده اند: “ماموریت مشترک ما در راستای مبارزه با تروریزم، نتایج خوبی در قبال دارد و ما از آن رضایت داریم و تامین صلح پایدار در افغانستان اولویت ما است.”

این هیات امریکایی همچنان دست آوردهای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را در راستای مبارزه با تروریزم بی پیشینه خوانده و تاکید کرده اند که تامین صلح و ثبات در افغانستان به خاطر امنیت امریکا بسیار مهم است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دوشادوش نیروهای بین المللی، بخاطر تامین امنیت و ثبات جهان، در برابر تروریزم مبارزه می کنند.

۴ / قوس ۱۳۹۸

رییس جمهور غنی: موانع از جاده های شهر کابل دور ساخته شود

رییس جمهور غنی به شهردار کابل هدایت داده است که با دور ساختن موانع از جاده های این شهر، ضمن ایجاد سهولت در رفت و آمد مردم، به آنان احساس مالکیت جاده ها داده شود.

ghani 1

اشرف غنی امروز دوشنبه(۴قوس) در مراسم افتتاح جاده جمهوریت در شهر کابل، به مردم این شهر به ویژه به باشندگان منطقه بی بی مهرو، قلعه خاطر و قلعه موسی و دیپلومات های خارجی به خاطر ساخت این جاده تبریک گفت و، افزود، با افتتاح این جاده، به ویژه در منطقه دیپلوماتیک، ازدحام موترها و فشار ناامنی کاهش خواهد یافت.

او در این مراسم به شهردار کابل هدایت داد با دور ساختن موانع از روی جاده ها، ضمن ایجاد سهولت در رفت و آمد مردم، به آنان احساس مالکیت جاده ها داده شود.

به گفته رییس جمهور،  ۷۰ درصد کابل غیر پلانی است که اکثرا در راستای تطبیق پروژه های زیربنایی مشکلات و موانع را ایجاد می کند، بنا ادارات مربوط باید برای حل این مشکل، مقررات۲ واضحی را ترتیب نمایند.

۴ / قوس ۱۳۹۸

اعتراض و اعتصاب کارمندان شفاخانه ولایتی سمنگان به عدم پرداخت معاش شان

مقام های محلی در ولایت سمنگان می گویند که کارمندان شفاخانه مرکزی این ‌ولایت پس از عدم پرداخت معاش سه ماهه شان دست به اعتراض و اعتصاب کاری زده اند.

محمد صدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان با تایید این اعتراض به خبرنامه گفت: “کارمندان شفاخانه ولایتی سمنگان امروز دوشنبه(۴قوس) به دلیل عدم پرداخت معاش سه ماهه شان، به مدت ۲ ساعت دست به اعتصاب کاری زدند”.

samangan

عزیزی افزود، پس از این اعتراض نماینده مقام ولایت به شفاخانه ولایتی رفته و اعتراض این کارمندان را با مسوولین مربوط “وزارت صحت عامه” شریک ساخته تا در هماهنگی با وزارت مالیه مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گفته عزیزی، شفاخانه ولایتی سمنگان ۱۹۰ نفر پرسونل دارد که بیشتر از ۱۰۰ تن آنان، داکتر اند.

اما محمدعارف صمیمی، یک فعال مدنی در سمنگان به خبرنامه گفت: “اعتراضات هنوز هم ادامه دارد”.

ولی سخنگوی والی سمنگان تاکید می کند که این اعتصاب به مدت ۲ ساعت دوام پیدا کرده و پس از آن پایان یافته است.

به گفته عزیزی، اکنون کار شفاخانه ولایتی سمنگان به صورت نورمال به پیش می رود.

۴ / قوس ۱۳۹۸

عبدالله: حکومت برای خشونت زدایی از زنان متعهد است

رییس اجرایی حکومت می گوید که خشونت به هر شکل و هر نوعی که باشد، قابل پذیرش نیست و در راستای خشونت زدایی از زنان متعهد هستند.

عبدالله امروز دوشنبه(۴قوس) در مراسم گرامی داشت روز جهانی محو خشونت علیه زنان گفت: حکومت افغاستان بیش از پیش در راستای دسترسی زنان به عدالت، مشارکت سیاسی، حضور معنادار آنان در برنامه‌های ملی و به خصوص روند صلح متعهد است.

او افزود، مهم ترین مسئله نبود صلح و تداوم جنگ است؛ پدیده‌یی که تاثیرات ناگواری بر همه مردم افغانستان و به خصوص زنان دارد.

abdullah 1

رییس اجرایی حکومت فقر، بی سوادی و نبود آموزش کافی و عدم آگاهی عامه را عوامل اصلی اعمال خشونت دانسته و تاکید کرد که با وجود چالش‌های بی شمار زنان در این دو دهه با تلاش‌های فراوان ایستادگی کردند و توانایی شان را ثابت ساختند که می‌توانند و این قابل قدر است.

عبدالله خاطرنشان کرد که توسعه پایدار بدون مشارکت زنان امکان پذیر نیست و حکومت متعهد به زمینه‌سازی حضور و مشارکت فعال و گسترده زنان در عرصه های مختلف در کشور است.

عبدالله در حالی تعهد حکومت به خشونت زدایی به خصوص علیه زنان را بیان می‌کند که کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر گزارشی تازه، از افزایش ۸٫۲ درصدی خشونت علیه زنان در هفت ماه گذشته خبر داده است.

۴ / قوس ۱۳۹۸

وزارت زراعت: 62 هزار تن جلغوزه در پنج سال آینده به چین صادر می شود

مسوولان در وزارت زراعت می گویند، قرارداد صادرات ۶۲ هزار تن جلغوزه افغانستان به چین، میان شرکت های داخلی و شرکت های چینی، با هماهنگی معاونت تخنیکی اداره امور ریاست جمهوری در سفارت افغانستان در بیجینگ، امضا شده است.

حشمت الله غفوری، معین آبیاری وزارت زراعت امروز دوشنبه(۴قوس) در یک نشست مشترک خبری گفت: ارزش مجموعی این ۶۲ هزار تن جلغوزه که قرار است در جریان ۵ سال آینده به چین صادر شود، ۲.۲ میلیارد دالر امریکایی پیشبینی شده است.

غفوری افزود، بر اساس این قرارداد، وزارت زراعت مصونیت های لازم برای جمع آوری محصول جلغوزه را برای شرکت های چینی فراهم می کند و نیز انتقال آن از هر ولایت تا بندر حیرتان، مسوولیت افغانستان و از حیرتان تا مقصد آن، مسوولیت کشور چین خواهد بود.

abdulbary sediqi

او اضافه کرد که روند انتقالات این مقدار جلغوزه از افغانستان به چین، از بندر حیرتان و از طریق خط آهن صورت می گیرد.

به گفته غفوری، همچنان میان شرکت های داخلی و چینی قرار داد صادرات پسته، بادام و چهارمغز از افغانستان نیز امضا شده که ارزش مجموعی آن به ۹ میلیون دالر می رسد.

در همین حال عبدالباری صدیقی، معاون اداره خط آهن در این کنفرانس گفت، امکانات کافی در ایستگاه های خط آهن مزار – حیرتان برای انتقال محموله های جلغوزه وجود دارد و چندی قبل نیز اولین محموله صادراتی افغانستان از بندر حیرتان از طریق خط آهن به کشور چین صادر شد که موفقیت آمیز بود.

به گفته صدیقی، از آغاز سال روان تا اکنون ۲٫۷ میلیون تن انتقالات از بندر حیرتان به مقصد آسیای میانه و چین صورت گرفته است.