چهارمین بار؛ افغانستان، عضویت در بورد اجرایی یونسکو و فرصت های بیشتر برای تغییر |
چهارمین بار؛ افغانستان، عضویت در بورد اجرایی یونسکو و فرصت های بیشتر برای تغییر

چهارمین بار؛ افغانستان، عضویت در بورد اجرایی یونسکو و فرصت های بیشتر برای تغییر

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۴ / قوس ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت معارف اعلان کرده است که افغانستان عضویت بورد اجرایی سازمان یونسکو “سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد” را بدست آورده است.

 وزارت معارف روز شنبه (۲قوس) گفته است که افغانستان در انتخابات چهلمین اجلاس سازمان یونسکو عضویت بورد اجرایی این سازمان را برای یک دوره‌ی کاری چهارساله به‌دست آورده است.

وزارت معارف افزوده است این اجلاس که با اشتراک ۱۹۳ کشور جهان برگزار شده بود افغانستان توانسته است در یک پروسه لابی‌گیری و رقابتی، با به‌دست‌آوردن ۱۴۷ رای مثبت عضویت بورد اجرایی این سازمان را کسب کند.

عضویت بورد اجرایی برای بار چهارم

این چهارمین دوره ی است که وزارت معارف کشور می‌تواند در سازمان یونسکو عضویت بورد اجرایی را به دست گیرد.

پیش از این نیز از سال ۱۹۵۸، زمانی که اولین بار افغانستان توانست عضویت این سازمان را به دست آورد، اولین عضویت بورد اجرایی را از ۱۹۶۸ الی ۱۹۷۴ دریافت کرد.

دوره دوم از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ شروع شد و برای بار سوم نیز از ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۵ موفق شد تا در این بورد حضور داشته باشد.

این چهارمین دوره ی است که وزارت معارف کشور می‌تواند در سازمان یونسکو عضویت بورد اجرایی را به دست گیرد.

این چهارمین دوره ی است که وزارت معارف کشور می‌تواند در سازمان یونسکو عضویت بورد اجرایی را به دست گیرد.

این بار چهارمین دوره ۴ ساله عضویت بورد اجرایی وزارت معارف در سازمان یونسکو آغاز شده است که در بین ۵۸ کشور حاضر شود.

یونسکو در افغانستان

 به گفته‌ی وزارت معارف، افغانستان با کسب عضویت بورد اجرایی این سازمان می‌توان از کمک‌های مالی و تخنیکی بیشتر آن برخوردار شد.

 افغانستان که در سال ۱۹۴۸ عضو سازمان یونسکو شد و این سازمان در حال حاضر وزارت معارف افغانستان را در راستای اصلاح نصاب، پلان گزاری تعلیمی، و تدویر صنوف سوادآموزی کمک می کند.

نوریه نزهت، سخنگوی این وزارت به خبرنامه گفت: “سازمان یونسکو در بخش سوادآموزی، نصاب تعلیمی و پلان گزاری تعلیمی همکاری زیادی با ما دارد.”

اکنون وزارت معارف با حضور خود در بورد اجرایی یونسکو می‌تواند از کمک‌های مالی و تخنیکی بیشتری برخورددار شود.

خانم نزهت افزود که کمک‌های مالی و تخنیکی نه تنها در اختیار وزارت معارف قرار خواهد گرفت؛ بلکه وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت تحصیلات عالی نیز از آن بهره‌مند می‌شود.

نوریه نزهت، سخنگوی این وزارت به خبرنامه گفت: "سازمان یونسکو در بخش سوادآموزی، نصاب تعلیمی و پلان گزاری تعلیمی همکاری زیادی با ما دارد."

نوریه نزهت، سخنگوی این وزارت به خبرنامه گفت: “سازمان یونسکو در بخش سوادآموزی، نصاب تعلیمی و پلان گزاری تعلیمی همکاری زیادی با ما دارد.”

اکنون یونسکو در بخش تخنیکی از جمله پلان‌گذاری‌های تعلیمی و تدویر صنوف سوادآموزی نقش بزرگی دارد.

سواد حیاتی در کشور

برنامه سوادحیاتی در سراسر کشور و در ۳۴ ولایت فعال می‌باشد که بخش اعظم تمویل مالی آن از سوی سازمان یونسکو صورت می‌گیرد.

برنامه سوادآموزی برای افرادی است که با بیشتر از ۱۵ سن از آموزش باز مانده اند.

وزارت معارف کشور در برنامه سوادحیاتی خود هر ساله بیش از ۱۰۰ هزار سوادآموز دارد که جذب صنوف و کورس‌های آموزشی می‌شود.

باید یادآور شد که در سال جاری خورشیدی بیش از ۵ هزار کورس سوادآموزی در کشور ایجاد شده است.

فارغین دانش‌آموزان سوادحیاتی در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۱۵۰ هزار نفر می‌رسد.

اما در این برنامه هنوز هم مناطقی در کشور است که به دلیل جنگ و ناامنی و یا مشکلاتی چون صعب‌العبور بودن هنوز شامل این برنامه نشده است. سخنگوی وزارت معارف از ولایت بدخشان یاد کرده گفت که از ۱۴ ولسوالی این ولایت ۴ ولسوالی آن به دلیل ناامنی و صعب‌العبور بودن راه‌ها شامل برنامه سوادآموزی نشده است.

راه دریافت عضویت بورد اجرایی یونسکو

با همه این‌ها اما وزارت معارف با توجه به برنامه‌هایی که داشته و پلان‌هایی را که در قسمت معارف عملی کرده است، توانسته عضویت بورد اجرایی را برای چهارمین دوره به دست آورد.

وزارت معارف با توجه به برنامه‌هایی که داشته و پلان‌هایی را که در قسمت معارف عملی کرده است، توانسته عضویت بورد اجرایی را برای چهارمین دوره به دست آورد.

وزارت معارف با توجه به برنامه‌هایی که داشته و پلان‌هایی را که در قسمت معارف عملی کرده است، توانسته عضویت بورد اجرایی را برای چهارمین دوره به دست آورد.

نوریه نزهت گفت:”کشورهایی که توانسته باشد بیشترین پیشرفت را در عرضه آموزشی و فرهنگی به دست آورد و همه دستاورد‌های خود را در سازمان یونسکو به نمایش بگذارد و آن‌ها را شرح دهد می‌تواند در معرض رای موافق قرار گیرد.”

این وزارت با مطرح کردن تغییرات و برنامه‌های آموزشی خود توانسته نظر اعضای این سازمان را که متشکل از ۱۹۳ کشور است را به دست آورده و با ۱۴۷ رای موافق شامل بورد اجرایی یونسکو نماید که در حال حاضر ۵۸ کشور در آن عضویت دارند.

وزارت معارف با مطرح کردن برنامه‌ها و کارکردش در ۱۲ و ۱۳ نوامبربرای سفارت افغانستان و سایر شرکای این برنامه در کنفرانس یونسکو این فرصت را به دست آورد.

برنامه‌های وزارت معارف و همکاری یونسکو

اکنون وزارت معارف کشور در نظر دارد تا با استفاده از این فرصت در راستای بالا بردن توانمندی معلمین، بهبود کیفیت آموزشی و اصلاح سیستم تعلیم و تربیه کار نماید.

باید گفت که سازمان یونسکو اکنون در بخش تجدید نصاب که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده نیز همکاری زیادی دارد.

خانم نزهت از همکاری نصاب شناسانی صحبت کرد که در چوکات یونسکو فعالیت داشته و اکنون در قسمت ارائه مشوره‌های تخنیکی و مطالعه نصاب کشورهای بیرونی و ادغام بعضی شیوه‌های مدرن درسی با سیستم فعلی در کشور همکاری دارد.

اکنون با توجه به نفوس کشور تنها 42 درصد از شهروندان باسواد می‌باشند که 8 درصد آنان را زنان و باقی آنان مردان می‌باشند.

اکنون با توجه به نفوس کشور تنها ۴۲ درصد از شهروندان باسواد می‌باشند که ۸ درصد آنان را زنان و باقی آنان مردان می‌باشند.

به این ترتیب این وزارت بیشترین تمرکز خود را بر روی سیستم تعلیم و تربیه انجام داده و روی کیفیت نصاب تعلیمی تلاش می‌کنند تا همکاری و توجه بیشتر کشورهای عضو یونسکو را به دست آورند.

وزارت معارف در نظر دارد تا با حمایت‌های مالی و تخنیکی سازمان یونسکو ساحات بیشتر را تحت پوشش سوادحیاتی قرار دهد تا مراکز بیشتری ایجاد شود.

با این که وزارت معارف در سال‌های اخیر تلاش بسیاری در خصوص بهبود وضعیت آموزشی در سراسر کشور انجام داده است اما تا کنون با توجه به نفوس کشور تنها ۴۲ درصد از شهروندان باسواد می‌باشند که ۸ درصد آنان را زنان و باقی آنان مردان می‌باشند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تجدید نصاب وزارت معارف یونسکو

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید