شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری: نتایج برآمده از تقلبات را نمی پذیریم |
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری: نتایج برآمده از تقلبات را نمی پذیریم

بازتاب خبرهای 30 عقرب 1398

Image Title
۳۰ / عقرب ۱۳۹۸

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری: نتایج برآمده از تقلبات را نمی پذیریم

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گویند نتایج برآمده از تقلبات سیستماتیک را بحران زا وغیرعادلانه دانسته آن را نمی پذیرند.

این شورا امروز پنجشنبه (۳۰عقرب) با نشر اعلامیه ای گفته است که تخطی های سیستماتیک کمیسیون انتخابات را خطرناک می دانند.

این شورا در اعلامیه خود بازشماری آرا را به گونه یکجانبه در امتدادِ تقلبات سیستماتیک، بدون مشورت، نظارت و مشارکت شورای نامزدان ریاست جمهوری خوانده و آن را بحران آفرین خوانده اند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خطاب به کمیسیون های انتخابات،‌ یوناما و رهبری حکومت وحدت ملی اعلان کرده اند که بازشماری و جابجایی ارقام بزرگ آراء را در مخالفت جدی با طرزالعمل ها و لوایح کمیسیون انتخابات است و این شورا آن را مردود می شمارد.

آنان اضافه کرده اند شماری از کمشنران کمیسیون مستقل انتخابات که از طرف نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برگزیده شده بودند، بنابر سوء مدیریت و دست برد به آرأ مردم، قابل اعتماد نیستند و این شورا اعتماد شان را پس می گیرند.

election

این شورا همچنان از نمایندگی ملل متحد در افغانستان ( یوناما ) و شخص آقای تدامیچی یاماموتو خواسته است تا در سایه ارزش ها و اصول جهانی ملل متحد نقش غیرِجانبدارانه خود را در جهتِ سلامت انتخابات به اثبات برساند و شک و تردیدها را برطرف نماید در غیر این صورت مراجع ذیصلاح شکایت می کنند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرده که در رابطه با بدیل بحران انتخابات طرح خود را در روزهای آینده برای مردم افغانستان شریک می کند.

این شورا همچنان بر محاکمه متقلبین و کمیشنران آلوده به فساد کمیسیون انتخابات تاکید کرده، شایعات معامله های پنهانی میان تیم های حاکم انتخاباتی را مبنی بر مشروعیتِ دادن انتخابات پر از تقلبات سازمان یافته ضد منافع ملی تلقی کرده اند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در حالی از روند بازشمار آرا نتقاد کرده و انرا تحریم کرده اند که پیش از این دسته انتخاباتی داکتر عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل نیز این روند را تحریم کرده بودند.

۳۰ / عقرب ۱۳۹۸

آغاز عملیات پامیر 110 در قندز

وزارت دفاع اعلان کرده است که عملیات پامیر ۱۱۰ به هدف پاکسازی حومه های شهر قندز آغاز شده است.

وزارت دفاع امروز پنجشنبه (۳۰عقرب) با نشر اعلامیه ای گفته است که نیروهای مشترک دفاعی و امنیتی عملیات بزرگ تصفیوی “پامیر ۱۱۰” را در چوکات عملیات زمستانی “ خالد” به هدف پاکسازی کامل حومه های شهرقندز از وجود شورشیان شب گذشته آغاز کرده است.

kunduz

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که این عملیات به خواست باشندگان ولایت قندز راه اندازی شده و تا پاکسازی کامل حومه های شهر قندز ادامه پیدا خواهد کرد.

۳۰ / عقرب ۱۳۹۸

وزیر نیروهای هوایی امریکا از افغانستان دیدار کرد

باربارا بیرت، وزیر نیروهای هوایی امریکا و جنرال دیوید گلدفین، رییس ستاد کل نیروهای امریکا به عنوان بخشی از اولین سفر مشترک خود از نیروهای هوایی و بالگرد های هوایی ۴۵۵ در میدان هوایی بگرام افغانستان دیدار کردند.

در خبرنامه هوانیروی آمریکا  که روز چهارشنبه (۲۹ عقرب) به نشر رسیده، باربارا گفته است که: “من بخاطری اینجا هستم چون مکان مهمی است. جایی است که امریکا در آن تغییر بوجود می آورد.”

photo_2019-11-21_10-40-58

وی اظهار داشته که “هوانوردی به این صورت است که ما در این منطقه قدرت را طراحی می کنیم و هواپیماها اینجا در بگرام بخش بزرگی از دلیل موفقیت این تلاش ها هستند. “

در خبرنامه آمده است که در جریان این دیدار، مقام های ارشد هوانیروی امریکا در یک جلسه پرسش و پاسخ دعوت شدند که شامل موضوعاتی از جمله، “برابری جنسیتی، پیشرفت های فناوری، ثبت نام در آموزش و پرورش و توسعه نیروهای فضایی بود.”

۳۰ / عقرب ۱۳۹۸

امارات به کمک هایش برای افغانستان ادامه می دهد

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات در دیدار با اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع از ادامه کمک های کشورش در بخش های مختلف به افغانستان خبر داده است.

وزارت دفاع امروز پنجشنبه (۳۰عقرب) گفته است که آقای خالد با شیخ محمد روز گذشته در ابوظبی پایتخت آن کشور دیدار و در مورد روابط دو کشور و همکاری های امارات متحده عرب با افغانستان گفتگو کرده اند.

uea

وزارت دفاع افزوده است که ولیعهد امارات به ادامه کمک و همکاری کشورش در بخش های مختلف به افغانستان تاکید کرده است.

به گفته وزارت دفاع، اسدالله خالد ضمن قدردانی از کمک های امارات به افغانستان خواهان گسترش روابط میان دو کشور شده است.

۳۰ / عقرب ۱۳۹۸

ادیب فهیم معاون ریاست عمومی امنیت ملی استعفا کرد

ادیب فهیم معاون اول ریاست عمومی امنیت ملی از سمت اش استعفا کرد.

آقای فهیم که متن استعفا نامه اش را امروز در صفحه رسمی فیسبوک اش منتشر کرده دلیل استعفای خود را مسایل شخصی عنوان کرده است.

mod

او در استعفا نامه اش که براساس تاریخ آن روز گذشته چهارشنبه ۲۹ عقرب نوشته شده از رییس جمهور و رییس اجراییه قدردانی کرده است.

استعفای آقای فهیم از سوی رییس جمهور غنی پذیرفته شده است.

آقای فهیم از چهار سال بدینسو به حیث معاون اول ریاست عمومی امنیت ملی ایفای وظیفه می کرد.