فوری/ وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی در کابل ترور شد |
فوری/ وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی در کابل ترور شد

بازتاب خبرهای 29 عقرب 1398

Image Title
۲۹ / عقرب ۱۳۹۸

فوری/ وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی در کابل ترور شد

مقام های امنیتی تایید کرده اند که وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی و عضو پیشین گروه طالبان در کابل ترور شده است.

wahid mozhda

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله گفته است “‏حوالی ساعت ۵ شام امروز وحید مژده کارشناس مسائل سیاسی هنگامیکه میخواست به طرف مسجد غرض ادا نماز برود، در ساحه ی نزدیک سفارت روسیه از طرف دونفر موتر سایکل سوار ذریعه فیر مرمی به شهادت رسیده است.”

رحیمی افزوده است که قضیه تحت کشف و بررسی پولیس قرار دارد‌.

۲۹ / عقرب ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی برای قطع جنگ صورت گرفته است

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید رهایی استادان دانشگاه امریکایی افغانستان و پیوستن آن ها به خانواده های شان به هدف قطع جنگ صورت گرفته است.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه (۲۹عقرب) در توییتر اش نگاشته است: “رهایی دو استاد امریکایی وآسترالیایی و پیوستن آن‌ها به خانواده‌های شان، درنتیجه‌ی تصمیم دشوار دولت افغانستان به هدف قطع جنگ، تامین صلح وحس بشردوستانه صورت گرفته است.”

ghani

صدیقی افزوده است که این اقدام، درنتیجه‌ی تلاش های دولت و ایالات متحده امریکا، درراستای تامین منافع و پایان جنگ درافغانستان عملی شده است.

این اظهارات سخنگوی رییس جمهور در حالی بیان شده است که گروه طالبان علی رغم رهایی انس حقانی و دو عضو دیگر این گروه گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان را رد کرده است.

۲۹ / عقرب ۱۳۹۸

وزارت معارف اضافه ستانی پول از شهادت نامه و کارت امتحان را ممنوع کرد

وزارت معارف اعلان کرده است که اضافه ستانی پول از تهیه شهادت نامه و کارت ورودی امتحان کانکور ممنوع است.

وزارت معارف امروز چهارشنبه (۲۹عقرب) با نشر خبرنامه گفته است: “مبلغ پولی که برای تهیه‌ی شهادتنامه و کارت کانکور از شاگردان دوره لیسه در مکاتب جمع‌آوری می گردد ۶۲۰ افغانی که ۴۲۰ افغانی آن هزینه اخذ کارت کانکور و ۲۰۰ افغانی آن هزینه شهادتنامه است و هرنوع اضافه‌ستانی از شاگردان جدا ممنوع می باشد”.

وزارت معارف افزوده بود که در گزارش روزنامه گاردین از میان ارقام گزارش‌شده فقط در چند مورد خاص اسناد ارایه شده که آن هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد

این وزارت درخبرنامه خود تاکید کرده است که تمامی اعضای ریاست عمومی نظارت تعلیمی موظف اند، جمع آوری پول در مکاتب را نظارت کرده و متخلفان را به ریاست تفتیش داخلی این وزارت معرفی کنند.

۲۹ / عقرب ۱۳۹۸

هشدار اداره هواشناسی از وقوع بارندگی و سیلاب در 15 ولایت کشور

ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال وقوع بارندگی وسیلاب در ۱۵ ولایت کشور هشدار داد.

این اداره امروز چهارشنبه از احتمال وقوع بارش باران شدید و سیلاب در ولایت های هرات، بادغیس، فراه، غور، هلمند، قندهار، زابل، غزنی، پکتیکا، ارزگان، دایکندی، میدان وردک، بامیان و بعضی قسمت های بلخ و بدخشان از تاریخ ۲۹ الی ۳۰ ماه جاری هشدار داده است.

photo_2019-11-20_16-35-53

این ریاست افزوده است که مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۳۰ الی ۵۰ ملی متر پیش بینی شده است.

این در حالی است که پیش از این وزارت دولت در امور حوادث گفته بود که زمستان امسال یک ماه زودتر از سال های دیگر فرارسیده است.

۲۹ / عقرب ۱۳۹۸

عبدالله: تمام نهادهای بین‌المللی از شفافیت انتخابات پشتیبانی کنند

عبدالله عبدالله رییس اجراییه می گوید از تمام نهادهای بین‌المللی توقع دارد که از شفافیت انتخابات حمایت و پشتیبانی کنند.

ریاست اجراییه امروز چهارشنبه (۲۹عقرب) با نشر اعلامیه ای در ارتباط به اظهارات اخیر در مورد نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است نماینده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل و دفتر این سازمان در افغانستان براساس قطعنامه‌ی شورای امنیت برای کمک به افغانستان ایفای وظیفه می‌کنند.

abdullah

در اعلامیه ریاست اجراییه با اشاره به خدمات و کارهای یوناما افزوده است که از نقش مؤثر و فعالیت‌های نماینده‌ی ویژه و یوناما در افغانستان قدردانی می کند.

این ریاست در اعلامیه خود تاکید کرده: “در حالی که تشویش‌ها و نگرانی‌هایی مشروعی نزد مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی در مورد روند انتخابات وجود دارد، اما در ابراز نظرها و صحبت‌‌ها باید دقت و احتیاط لازم صورت گیرد تا روابط مردم افغانستان و همکاران بین‌المللی متاثر نگردد.”