وزارت مالیه: رشد اقتصادی افغانستان به 3 درصد رسیده است |
وزارت مالیه: رشد اقتصادی افغانستان به ۳ درصد رسیده است

بازتاب خبرهای 28 عقرب 1398

Image Title
۲۸ / عقرب ۱۳۹۸

وزارت مالیه: رشد اقتصادی افغانستان به ۳ درصد رسیده است

وزارت مالیه اعلان کرده که رشد اقتصادی افغانستان از ۲٫۷ درصد به ۳ درصد در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

وزارت مالیه امروز سه‌شنبه (۲۸عقرب) گفته است که دلایل مهم رشد اقتصادی افغانستان، ایجاد دهلیزهای هوایی با کشور‎های منطقه و نیز رشد در سکتور زراعت بوده است.

Ministry of finance

این وزارت افزوده است که سهم زراعت در مجموع تولیدات ناخالص داخلی افغانستان حدود ۲۲ عشاریه ۳ درصد رسیده است.

وزارت مالیه افزده است که نهادهای تمویل کننده افغانستان با توجه به برگزاری انتخابات و پروسۀ صلح و نابسامانی های ناشی از آن رشد اقتصادی افغانستان را محتاطانه پیش بینی کرده و سقف ۲٫۷ درصدی برای آن تعیین کرده بودند.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۸

ملی پوشان افغانستان شام امروز به مصاف قطر می رود

تیم ملی فوتبال افغانستان شام امروز در پنجمین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ به مصاف تیم قطر می رود.

این بازی ساعت ۶:۳۰ شام امروز سه‌شنبه (۲۸عقرب) در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه تاجکستان برگزار می شود.

afghanistan vs qatar

تیم ملی فوتبال کشور در این مصاف با لباس اول شان “سرخ” برابر قطر بازی خواهند کرد وتیم ملی قطر نیز با لباس سفید در زمین بازی حضور پیدا خواهد کرد

فدراسیون فوتبال افغانستان اعلان کرده است که افغانهای مقیم تاجکستان می‌توانند تکت تماشای این بازی را به صورت رایگان بدست بیاورند.

افغانستان پیش از این در مقابل تیم ملی هند با نتیجه ۱ بر ۱ به تساوی تن داده بود.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۸

هشدار دوستم به غنی؛ تاریخ گذشته را تکرار نکند و در خیال سرکوب مردم نباشد

عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری خطاب به رییس جمهور غنی می گوید تاریخ گذشته را تکرار نکند و درخیال سرکوب مردم نباشد.

آقای دوستم که با حضور داشت محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه و شماری از نمایندگان مجلس در شهر شبرغان در نشست خبری صحبت می کرد، روی مصالحه نیز تمرکز کرد و گفت که هیچگاه مخالف صلح نبوده و جنگ راه حلی برای افغانستان نیست.

او در مورد روند انتخابات گفت نباید با استفاده از انتخابات، افغانستان به بحران برده شود.

معاون اول ریاست جمهوری با نگرانی از برخورد تیم دولت‌ساز به ریاست رییس جمهور غنی اضافه کرد که “عمل‌کرد اشرف غنی نه جوانمردانه است و نه هم به افغانیت می‌ماند.”

معاون اول رییس جمهور در مورد گفتگوهای صلح افزود هیئت طالبان همواره در میز گفتگوهای صلح امتیاز می‌گیرند؛ اما طرف حکومت ضعیف عمل می‌کند و از همین رو آینده صلح در افغانستان مبهم و نامعلوم است.

dostum and mohqeq

او تبادله زندانیان را قدم نیک دانسته تاکید کرد که “ما انتظار داریم که طالبان نیز حسن نیت نشان دهند و شش ماه آتش‌بس اعلام کنند.”

دوستم با اشاره به نشست چین خواهان اشتراک یک هیئت ده نفری از سران احزاب سیاسی و نمایندگان حکومت در این نشست شد. او گفت که رهبران جهادی و طالبان همدیگر را می شناسند و می توانند به یک نتیجه برسند.

از سوی هم محمد محقق نیز در این نشست گفت : “انتخابات از هر چیزی که تصور کنی خرابتر است و اوضاع از کنترول کمیسیون خارج شده و کمیسیون وسیله ای در دست حکومت شده است.”

محقق یا اشاره به آرای غیربایومتریک خاطرنشان کرد که ۱۳۷ هزار رای هوایی از سوی کمیسیون با اعتبار شده و نیز ۱۰۲ هزار رای پیش از وقت و بعد از وقت معتبر شناخته شده است.

به گفته معاون دوم ریاست اجراییه ” انتخابات و رای گیری از چهار ماه به این طرف جریان داشته، اگر چنین به پیش برود عامل بحران است.”

۲۸ / عقرب ۱۳۹۸

تکمیل بازشماری آرا در 15 ولایت/ کمیسیون انتخابات: مواد بازشماری شده شش ولایت به کابل رسیده است

کمیسیون مستقل انتخابات اعلان کرده که از جمله ۱۵ ولایت که روند بازشماری در آن تکمیل شده مواد شش ولایت به این کمیسیون رسیده است.

کمیسیون انتخابات امروز سه‌شنبه (۲۸عقرب) این موضوع را اعلان کرده است.

IEC

این کمیسیون افزوده که از این میان بررسی مواد چهار ولایت پایان یافته و درج سیستم شده و کار بالای ولایات باقی‌مانده جریان دارد.

این در حالی است که روند بازشماری آرا علی رغم تحریم دسته های انتخاباتی ثبات و همگرایی، امنیت و عدالت، صلح و عدالت اسلامی و شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات مردمی در شماری از ولایت ها همچنان ادامه دارد.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 7 شورشی طالب و 9 نیروی امنیتی در 24 ساعت گذشته در غزنی

مقام های محلی اعلان کرده اند که در ۲۴ ساعت گذشته در ولایت غزنی ۷ شورشی طالب و ۹ نیروی امنیتی کشته و زخمی شده اند.

دفتر والی غزنی امروز سه‌شنبه (۲۸عقرب) با نشر خبرنامه گفته است که حوالى شب گذشته و صبح امروﺯ در دو مورد درگیری در مربوطات ولسوالى ده یک و مرکز این ولایت بشمول یک فرمانده ۷ شورشی طالب کشته و زخمی شده اند.

ghazni

در خبرنامه والی غزنی امده است که در اقدام نخست شب گذشته شورشیان طالب بالاى یک پاسگاه نیروهای امنیتى در منطقه تاسنگ ولسوالى ده یک حمله کردند که در نتیجه یک فرمانده انان بنام صابر مشهور به شاهین، و دو شورشی این گروه کشته و ۴ تن دیگر انان زخمی شدند.

به نقل از این خبرنامه در این درگیرى ۱ نیروی امنیتی کشته و ۳ تن زخمی شده اند و پس از این درگیرى نیروهاى امنیتى عملیات تصفیوى را در این منطقه آغاﺯ کرده اند.

به گفته دفتر والی غزنی در اقدام دوم صبح امروﺯ در منطقه عاشقوال که در ساحه مرﺯى مرکز ولایت با ولسوالى اندر است درگیرى صورت گرفته و ۵ تن از نیروهای زخمی شده اند.

دفتر والی غزنی تاکید کرده که هنوز تلفات طالبان از این درگیری گزارش نشده است.