۱۰ درمان خانگی سرفه که بسیار موثر هستند |
۱۰ درمان خانگی سرفه که بسیار موثر هستند

۱۰ درمان خانگی سرفه که بسیار موثر هستند

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۶ / عقرب ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

سرفه در پاکسازیِ مواد تحریک‌کننده و عفونت از بدن، نقش مهمی دارد، اما سرفه‌ی مداوم می‌تواند آزاردهنده باشد. دلایل زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد از آلرژی و عفونت گرفته تا رفلاکس اسید و سرماخوردگی. در صورتی که تمایلی به استفاده از داروهای شیمیایی برای تسکین سرفه ندارید، نوشتار حاضر را بخوانید. درمان‌های خانگی قید شده در این نوشتار، تا حد زیادی به رفع سرفه کمک خواهند کرد. فقط فراموش نکنید که اگر سرفه‌های‌تان شدید هستند و بعد از گذشته دو – سه هفته، تسکین نیافتند، حتما به داکتر مراجعه کنید.

۱۰ درمان خانگی سرفه

۱. چای و عسل

تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهند که عسل می‌تواند سرفه را تسکین بدهد. مطابق با یک مطالعه، که تاثیر عسل و داروی سرفه را روی کودکان مقایسه کرد، مشخص شد که عسل به طور موثری سرفه را تسکین می‌دهد. برای استفاده از این ماده جهت درمان سرفه، خیلی ساده دو قاشق چایخوری از آن را با آب گرم یا چای مصرف کنید. فراموش نکنید که عسل برای کودکان کمتر از یک سال ممنوع است.

تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهند که عسل می‌تواند سرفه را تسکین بدهد.

تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهند که عسل می‌تواند سرفه را تسکین بدهد.

 ۲. زنجبیل

این ریشه‌ی خوراکی به دلیل خواصِ ضدالتهابی که دارد، می‌تواند سرفه‌ی خشک را درمان کند. یک مطالعه ثابت کرد که ترکیبات ضدالتهابی موجود در زنجبیل مجاری تنفسی را تسکین می‌دهند. برای استفاده از این درمان، حدود ۲۰ تا ۴۰ گرم زنجبیل تازه را به یک پیاله آب داغ اضافه کنید. بعد از چند دقیقه مقداری عسل یا آب لیمو نیز به جوشانده اضافه کرده و ترکیب حاصل را بنوشید.

۳. مایعات

هیدراته نگه داشتن بدن برای درمان سرفه بسیار ضروری است. یک تحقیق نشان می‌دهد که نوشیدن مایعات گرم برای تسکین سرفه بسیار موثر هستند. برخی از مایعات گرم که می‌توانید امتحان کنید عبارتند از: آبِ گوشت یا مرغ، چای بدون کافئین، دمنوش‌های گیاهی، آب گرم.

۴. بخور

برای سرفه‌ی تَر که با خلط همراه است، بخور (بخار آب داغ) یکی از بهترین درمان‌هاست. برای انجام این درمان، می‌توانید دوش آب گرم بگیرید. روش دیگر این است که کمی آب را داغ کنید، سرتان را با حوله بپوشانید و روی آب داغ بگیرید. برای بهتر شدن نتیجه، می‌توانید مقداری گیاه دارویی (رزماری یا اکالیپتوس) به آب اضافه کنید. فقط یادتان باشد که بعد از این درمان آب بنوشید تا بدن‌تان کم‌آب نشود.

برای سرفه‌ی تَر که با خلط همراه است، بخور (بخار آب داغ) یکی از بهترین درمان‌هاست.

برای سرفه‌ی تَر که با خلط همراه است، بخور (بخار آب داغ) یکی از بهترین درمان‌هاست.

۵. ریشه‌ی گیاه ختمی

ریشه‌ی ختمی از قدیم‌الایام به عنوان داروی سرفه استفاده شده‌است. این گیاه دارویی به دلیل داشتن موسیلاژ (لیزاب یا مواد ژله مانند) گلو را تسکین می‌دهد. برای انجام این درمان‌ خانگی، مقداری ریشه‌ی خشک ختمی را داخل آب جوش بریزید و بنوشید.

۶. غرغره با آب نمک

این درمان ساده یکی از موثرترین شیوه‌های تسکین سرفه‌ی تر و گلودرد است. آب نمک خلط پشت گلو را کاهش داده و به این ترتیب نیاز به سرفه را تا حدی رفع می‌کند. نصف قاشق چایخوری نمک را به یک پیاله آب گرم بیفزایید. با استفاده از محلول حاصل چند بار در روز غرغره کنید. این روش درمانی برای کودکان مناسب نیست.

۷. بروملئین

بروملئین نوعی آنزیم موجود در آناناس است. این آنزیم خواص ضدالتهابی دارد و می‌تواند خلط را از بین ببرد. برای تسکین سرفه می‌توانید آب آناناس بنوشید یا مکمل بروملئین مصرف کنید. هرچند، فراموش نکنید که پیش از مصرف مکمل، حتما با داکترتان مشورت کنید. این مکمل با برخی داروها تداخل ایجاد می‌کند.

۸. آویشن

آویشن هم در پخت و پر استفاده می‌شود و هم کاربرد دارویی دارد. یک مطالعه اثربخشی این گیاه دارویی را در درمان سرفه اثبات کرده‌است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آویشن می‌توانند دلیل اثرگذاری این گیاه باشند. برای تسکین سرفه، می‌توانید دو قاشق چایخوری آویشن خشک را به یک پیاله آب داغ اضافه کنید. ده دقیقه صبر کنید و بعد ترکیب را صاف کرده، بنوشید.

 یک مطالعه اثربخشی آویشن را در درمان سرفه اثبات کرده‌است.

یک مطالعه اثربخشی آویشن را در درمان سرفه اثبات کرده‌است.

۹. پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها، سرفه را تسکین نمی‌دهند اما با متعادل کردن باکتری‌ها، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند، و یک سیستم ایمنی قوی، می‌تواند با عفونت‌ها و مواد آلرژی‌زا به راحتی مبارزه کند. یک راه ساده برای دریافت پروبیوتیک‌ها، مصرف ماست طبیعی است.

۱۰. نعناع فلفلی

برگ‌های نعناع فلفلی به دلیل خواص دارویی که دارند، شناخته‌شده هستند. منتول موجود در این گیاه، گلو را تسکین می‌دهد و خلط را از بین می‌برد. برای استفاده از مزایای این گیاه،‌ می‌توانید جوشانده‌ی آن را تهیه کنید و بنوشید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
درمن خانگی سرفه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید