کمیسیون حقوق بشر: گزارش‌ آزار و اذیت جنسی کودکان در مکاتب لوگر تکان‌دهنده است |
کمیسیون حقوق بشر: گزارش‌ آزار و اذیت جنسی کودکان در مکاتب لوگر تکان‌دهنده است

بازتاب خبرهای 25 عقرب 1398

Image Title
۲۵ / عقرب ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: گزارش‌ آزار و اذیت جنسی کودکان در مکاتب لوگر تکان‌دهنده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید، گزارش‌های مبتنی بر آزار و اذیت جنسی کودکان در مکاتب ولایت لوگر تکان‌دهنده و سبب نگرانی شدید این کمیسیون شده است.

کمیسیون حقوق بشر امروز شنبه(۲۵عقرب) با نشر یک اعلامیه گفته است که استفاده جنسی از کودکان، خلاف آموزه‌های دین مقدس اسلام و کرامت انسانی، ‌و نقض صریح حقوق بشر است.

در این اعلامیه آمده است که بر مبنای کنوانسیون حقوق کودک و سایر معیار‌های بین‌المللی حقوق بشر، حکومت‌ها با تکیه بر تمام امکانات قانونی، اداری، اجتماعی و آموزشی مکلف به حمایت از کودکان در برابر هر‌گونه رفتار سهل‌انگارانه، سوء‌استفاده جنسی و تجاوز جسمی یا روانی‌ اند.

AIHRC

کمیسیون حقوق بشر خاطرنشان کرده که با وجود تلاش‌های این کمیسیون در چند سال گذشته در زمینه جرم‌انگاریِ بچه‌بازی و استفاده جنسی از کودکان، هنوز‌ هم تحقیقات نشان می‌دهد که موارد از سوء‌استفاده جنسی از کودکان، به‌ویژه کودکان پسر در ولایات مختلف کشور، وجود دارد.

این کمیسیون از وزارت معارف کشور خواهان بررسی جدی این موضوع شده و از نهاد‌های عدلی و قضایی نیز خواسته است تا تحقیقات لازم را در زمینه حقیقت‌یابی و مستند‌سازی قضایای آزار واذیت جنسی کودکان انجام داده و متهمان قضایای استفاده جنسی و پورنوگرافی کودکان را مورد تعقیب عدلی قرار دهند.

این نهاد حقوق بشری از‌ مسئولان دولتی نیز خواسته است تا با عبور از زبان تهدید و ارعاب، نقش مهم و سازنده‌شان را به منظور حل این ناهنجاری‌ و معضل بزرگ ایفا کنند.

کمیسیون حقوق بشر در اعلامیه خود از نهادهای امنیتی کشور تم خواسته تا امنیت و مصونیت مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی را که با هدف مستند‌سازی قضایای نقض حقوق بشر فعالیت می‌کنند، تأمین نمایند.

این در حالی است که والی لوگر امروز در دیدار با سرپرست وزارت معارف این ادعا را دروغ خوانده، آن را اهانت به خانواده معارف و مردم این ولایت خوانده است.

۲۵ / عقرب ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: ‏انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید هنوز در بند اند

سخنگوی رییس جمهور می گوید که ‏انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید، سه عضو گروه حقانی هنوز هم در بند دولت افغانستان قرار دارند.

anas haqani

صدیق صدیقی امروز شنبه(۲۵عقرب) در توییتی نوشته است: عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن روند تبادله گردیده است.

صدیقی افزوده است که دولت افغانستان روند تبادله را تحت بازنگری قرارداده و در روشنایی مصالح و منافع علیای کشور اقدام خواهد کرد.

این در حالی است که رییس جمهور چندی قبل اعلان کرد که انس حقانی و دو عضو دیگر شبکه حقانی را در بدل رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی و آغاز گفتگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان از بند رها می کند.

۲۵ / عقرب ۱۳۹۸

غنی: افغانستان خواهان روابط گسترده با چین است

رییس جمهور غنی می گوید، افغانستان خواهان روابط گسترده اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با کشور چین است.
ارگ ریاست جمهوری گفته است که اشرف غنی قبل از ظهر امروز شنبه(۲۵عقرب) اعتمادنامه وانگ یو، سفیر جدید چین برای افغانستان را پذیرفته است.
رییس جمهور در این دیدار ابراز امیدواری کرده است که آمدن سفیر جدید چین به افغانستان، در گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور نقش ارزنده ای داشته باشد.
وی تاکید کرده که کشور چین و افغانستان از ۵۰ سال به این سو روابط دوستانه داشته و این روابط باید بیشتر گسترش یابد.

ghani
اشرف غنی چین را یکی از کشورهای توانمند در عرصه اقتصاد در منطقه خوانده و خاطرنشان کرده که همکاری این کشور باعث پیشرفت در منطقه می شود و افغانستان علاقمند است تا بخش عمده ای از این همکاری ها باشد.
سفیر جدید چین نیز در این دیدار وعده داده است که در جریان ماموریت اش برای گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری ها میان افغانستان و چین، تلاش می کند.
رییس جمهور غنی در حالی خواهان گسترش روابط با چین شده که قرار است کشور چین نیز در روند صلح افغانستان نقش بازی کند و یک نشست بین الافغانی صلح را میزبانی نماید.

۲۵ / عقرب ۱۳۹۸

والی لوگر: گزارش سوء استفاده جنسی از کودکان اهانت به مردم لوگر است

محمد انور اسحاق زی، والی لوگر در دیدار با سرپرست وزارت معارف می گوید، گزارش سوء استفاده جنسی از کودکان اهانت به خانواده معارف و مردم لوگر است.

وزارت معارف امروز شنبه(۲۵عقرب) در یک خبرنامه گفته است که میرویس بلخی با محمد انور اسحاق زی والی، نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان و مجلس سنا، رییس شورای ولایتی و دیگر مقامات ارشد ولایت لوگر به هدف بررسی و روشن ساختن ابعاد گزارش نشر شده در رابطه با ادعای سوءاستفاده جنسی از شاگردان مکاتب این ولایت گفتگو کرده است.

در این دیدار بلخی از توظیف هیاتی باصلاحیت برای روشن ساختن ابعاد مختلف این موضوع خبرداده و افزوده است که این هیات صبح امروز به مرکز ولایت لوگر رسیده است.

logar

وی تاکید کرده که “از این حیث که مراکز آموزشی و معارف محل تعلیم و تربیه اطفال افغانستان است، لذا ما بر عملکرد تمامی کارکنان این وزارت به شمول آموزگاران و کارکنان اداری نظارت جدی داریم.”

والی لوگر نیز در این جلسه افزوده است که این گزارش نه تنها که حقیقت ندارد، بلکه اهانت به خانواده معارف و مردم لوگر است.

اسحاق زی تاکید کرده که هیات باصلاحیتی در سطح ولایت لوگر از نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی نیز تشکیل شده و مقامات ارشد این ولایت به طور جدی تمامی ابعاد این موضوع را بررسی و تعقیب می کنند.

این در حالی است که روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که بیش از ۵۰۰ کودک دانش آموز در ولایت لوگر مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.

۲۵ / عقرب ۱۳۹۸

ستایش رییس جمهور از پیروزی های اخیر نیروهای امنیتی در برابر داعش

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که رییس جمهور کشور، پیروزی های اخیر نیروهای امنیتی در برابر داعش در ولایت ننگرهار را ستایش می کند.

صدیق صدیقی امروز شنبه(۲۵عقرب) در توییتر اش نگاشته است: “رییس جمهور پیروزی های اخیر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را که در نتیجه‌ آن، صدها داعشی به حکومت افغانستان تسلیم شده اند، مورد ستایش قرار داد”.

ISIS

صدیقی افزوده است که صدها تن از نیروهای داعش در نتیجه عملیات های نظامی در ولایت ننگرهار به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تسلیم شده‌اند.

در همین حال وزارت دفاع امروز گفته است که شمار تسلیم شدگان جنگجویان داعش با اعضای خانواده های شان در ننگرهار به ۶۱۵ تن رسیده است.

این در حالی است که عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی علیه گروه داعش در شرق افغانستان از چند روز به این سو به شکل کم سابقه ای افزایش پیدا کرده است.

پیش از این نیز مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله به منظور معرفی فرمانده جدید پولیس ولایت ننگرهار به این ولایت رفته و از شکست کامل داعش در ننگرهار خبر داده بود.