نشست مشورتی اصلاح نصاب تعلیمی وزارت معارف؛ چشم انداز تغییرات در سیستم آموزشی و اصلاح نصاب تعلیمی تا سال 1404 |
نشست مشورتی اصلاح نصاب تعلیمی وزارت معارف؛ چشم انداز تغییرات در سیستم آموزشی و اصلاح نصاب تعلیمی تا سال ۱۴۰۴

نشست مشورتی اصلاح نصاب تعلیمی وزارت معارف؛ چشم انداز تغییرات در سیستم آموزشی و اصلاح نصاب تعلیمی تا سال ۱۴۰۴

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۳ / عقرب ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت معارف روز شنبه (۱۸ عقرب) در یک خبرنامه اعلام کرده بود که این وزارت برای نخستین بار نشست مشورتی به هدف حضور شهروندان در آموزش و پرورش، مردمی سازی معارف و جمع آوری دیدگاه‌ها و نظرات شهروندان در مورد ضرورت تجدید سیستم آموزشی و نیز چگونگی محتوای آموزشی برگزار می‌کند.

نصاب تعلیمی کنونی مکاتب، با نواقص و مشکلات زیادی رو به رو است. در آغاز سال جاری تعلیمی، عده‌یی از شاگردان و معلمین از اشتباهات املایی و انشایی، مضامین فرعی و غیرکاربردی شکایت داشتند.

وزارت معارف، با روی دست گرفتن برنامه اصلاح نصاب تعلیمی، در پی تغییر آن بر امده است.

نشست مشورتی وزارت معارف

این نشست مشورتی از تاریخ ۲۰ الی ۲۳ عقرب برگزار می گردد. وزارت معارف با دریافت دیدگاه‌ها و نظرات شهروندان در قسمت اصلاح سیستم آموزشی، قصد دارد که در این نشست ها نزدیک به ۳۰۰ تن از شهروندان به شمول معلمان مکاتب، متخصصان حوزه آموزش و پرورش، نمایندگان شورای علما، استادان دانشگاه، نمایندگان ادارات دولتی، والدین دانش آموزان و نیز نمایندگان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اشتراک کنند.

وزارت معارف روز شنبه (18 عقرب) در یک خبرنامه اعلام کرده بود که این وزارت برای نخستین بار نشست مشورتی در مورد ضرورت تجدید سیستم آموزشی و نیز چگونگی محتوای آموزشی برگزار می‌کند.

وزارت معارف روز شنبه (۱۸ عقرب) در یک خبرنامه اعلام کرده بود که این وزارت برای نخستین بار نشست مشورتی در مورد ضرورت تجدید سیستم آموزشی و نیز چگونگی محتوای آموزشی برگزار می‌کند.

این وزارت مصمم است تا سیستم آموزشی قابلیت محور را بر اساس دیدگاه‌ها و خواست شهروندان تهیه کند. قرار است گروه‌های کاری در این نشست مشورتی درباره موضوعاتی چون رشته‌بندی مکاتب در دوره لیسه، ادغام برخی از مضامین درسی، آموزش زبان‌ها و نیز تعلیمات فراگیر، گفتگو کنند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف کشور به خبرنامه گفت: “اکنون نصاب دارای مشکلات فراوان است، نصاب تعلیمی کاربردی و دارای محتوای مفید نیست. معلمین از روش سنتی استفاده می‌کنند. اشتباهات املایی و انشایی زیادی در کتاب‌ها، دیده می‌شود؛ که پس از این نشست سعی می‌شود تا با در نظر گرفتن نظریات مردم نصاب تجدید شده، بعضی مضامین حذف و تعدادی نیز ادغام شود.”

وزارت معارف خاطرنشان کرده که یافته‌ های این نشست به عنوان راهکار پیشنهادی شهروندان، در سیستم جدید آموزشی وزارت معارف در نظر گرفته خواهد شد.

تغییرات به وجود آمده از سوی معارف

دکتر میرویس بلخی که در ماه ثور سال ۱۳۹۷ به عنوان وزیر معارف شروع به کار کرد، در بیشتر از یک سال در این وزارت سعی بر ایجاد اصلاحات بنیادی نمود.

وزارت معارف کشور منحیث یک نهاد آموزشی در روند کمپین انتخاباتی، خواستار عدم استفاده از شاگردان مکتب در پذیرایی از مهمانان، کمپین‌های انتخاباتی و کار های غیر قانونی دیگر شد.

این وزارت همچنین طرح گروه بندی یا درجه بندی نمرات شاگردان را در جریان امتحانات میان سال عملی کرده.  به اساس این سیستم شاگردان، دیگر به اول نمره، دوم نمره و یا سوم نمره درجه بندی نمی‌شوند؛ بلکه نام شاگردان در حاضری بر اساس حروف الفباء ثبت می‌گردد.

دکتر میرویس بلخی که در ماه ثور سال 1397 به عنوان وزیر معارف شروع به کار کرد.

دکتر میرویس بلخی که در ماه ثور سال ۱۳۹۷ به عنوان وزیر معارف شروع به کار کرد.

تغییرات دیگر نیز در دستورالعمل وزارت به مکاتب ارسال شده که از جمله ان ها: ممنوعیت قیچی کردن و تراشیدن موی سر شاگردان، جمع‌آوری پول از دانش آموزان و خشونت علیه دانش‌آموزان و همچینن ارزیابی صحی شاگردان و رشته بندی مکتب از صنف دهم از جمله تغییرات و برنامه‌هایی بود که وزارت معارف ان ها را  عملی کرده.

وزارت فعلا می خواهد این بار نصاب تعلیمی شاگردان در سراسر افغانستان، اصلاح کند. واین یکی از گام‌های دیگر در جهت موثریت بیشتر مواد درسی برای مکاتب کشور ‌باشد.

اصلاح نصاب تعلیمی تا سال ۱۹۰۴

پس از جمع‌آوری نظرات و پیشنهادات افراد، نشست مشورتی وزارت معارف که قرار است امروز پنج‌شنبه (۲۳ عقرب) خاتمه پیدا کند. قرار است که  اولین بخش آن تا سال جدید تعلیمی اینده، آماده شود. در ابتدا نصاب تعلیمی دوره ابتدائیه( صنف اول تا سوم ) اصلاح خواهد شد. به صورت آزمایشی برای سال جدید تطبیق می گردد.

خانم نزهت در ادامه افزود: “برنامه اصلاح نصاب درسی برای تمام صنوف تا سال ۱۴۰۴ هجری خورشیدی تکمیل و اجرایی خواهد شد.”

این طرح، حدود ۶ سال را در بر می گیرد و تاکنون بودجه‌ی برایش، در نظر گرفته نشده و پس از سنجش میزان نیازمندی کتاب‌های درسی برای چاپ، بودجه  ان اختصاص داده خواهد شد.

وزارت معارف با داشتن معینیت نصاب تعلیمی و ریاست تالیف در نظر دارد تا نشست‌های مشورتی بخش اصلاح نصاب را نه تنها در سطح مرکز بلکه در سطح ولایات و زون‌ها با مشوره گرفتن از تمام اقشار کشور اجرایی و عملی نماید.

اکنون در سراسر کشور بیش از 9 میلیون دانش آموز که 38 درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهد در 18 هزار مکتب از خدمات تعلیمی بهره مند می‌شوند.

اکنون در سراسر کشور بیش از ۹ میلیون دانش آموز که ۳۸ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهد در ۱۸ هزار مکتب از خدمات تعلیمی بهره مند می‌شوند.

در این خصوص بخش تخنیکی یونسکو نیز با این وزارت همکاری دارد.

اکنون سعی می‌شود تا با ختم نشست مشورتی افراد بیشتری استخدام شده و به صورت رسمی کار را بر روی این طرح شروع کنند.

همچنان باید یادآور شد که در روز افتتاح این نشست مشورتی، مرجان متین معین انکشاف نصاب و تربیه معلم وزارت معارف از برگزاری ۸ نشست تخصصی با شرکای داخلی و خارجی معارف، ۵ نشست مرکزی و ولایتی با معلمین، شاگردان و والدین و همچنین ۳۰ نشست مشورتی با علمای دین و مراکز آموزشی و تحصیلات عالی به هدف تغییرات مثبت در نصاب جدید خبر داد.

اکنون در سراسر کشور بیش از ۹ میلیون دانش آموز که ۳۸ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهد در ۱۸ هزار مکتب از خدمات تعلیمی بهره مند می‌شوند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید