یک خانم در بلخ از بودجه شخصی اش کلاس درسی ساخت |
یک خانم در بلخ از بودجه شخصی اش کلاس درسی ساخت

بازتاب خبرهای 20 عقرب 1398

Image Title
۲۰ / عقرب ۱۳۹۸

یک خانم در بلخ از بودجه شخصی اش کلاس درسی ساخت

وزارت معارف اعلام کرده است که یک خانم از بودجه شخصی اش، ۶ کلاس درسی را در محوطه لیسه عایشه افغان شهر مزارشریف ساخته است.

وزارت معارف امروز دوشنبه(۲۰عقرب) در یک‌ خبرنامه گفته است که در ادامه کمک های مردمی به معارف، یک ساختمان شش کلاسی در محوطه لیسه عایشه افغان شهر مزارشریف از سوی یک بانو اعمار و به بهره برداری سپرده شده است.

1

این وزارت که این خانم را “بی بی حاجی زهرا عصمت”، از باشندگان ولایت بلخ معرفی کرده، افزوده است، این ساختمان شش کلاسی به ارزش سه میلیون و ۱۴۰ هزار افغانی را از پول شخصی اش اعمار کرده است.

پیش از این نیز یک ملازم مکتب در ولایت بدخشان سه کلاس درسی را از بودجه شخصی اش برای شاگردان این ولایت ساخته بود.

۲۰ / عقرب ۱۳۹۸

تلاش برای عادی سازی روابط؛ سفر رییس سازمان اطلاعات ارتش و معاون وزارت خارجه پاکستان به کابل

دفتر شورای امنیت ملی از سفر رییس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان “آی.اس.آی” و معاون وزیر خارجه این کشور به کابل خبر داده است.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز دوشنبه(۲۰عقرب) با بیان این خبر در توییتر اش نگاشته است که حمدالله محب، رییس شورای امنیت با جنرال فیض حامد، رییس سازمان اطلاعات ارتش و سهیل محمود، معاون وزیر امورخارجه پاکستان دیدار کرده است.

حقمل افزوده است که در این دیدار دو طرف در مورد تلاش ها برای عادی سازی روابط افغانستان و پاکستان و تشکیل کمیته فنی برای حل مشکلات افغان مارکیت در پیشاور صحبت کردند.

pakistan

در همین حال شماری از رسانه ها به نقل از منابع حکومتی گزارش داده اند که این هیات پاکستانی قرار است با مقام‌های حکومت افغانستان دیدار کرده و احتمال می‌رود دو طرف روی بهبود روابط و پایان دادن به تنش‌های سیاسی اخیر میان کابل و اسلام‌آباد بحث و رایزنی کنند.

این در حالی است که در این اواخر تنش ها میان اسلام آباد و کابل پس از آن بالا گرفت که یک دفتر محلی “آی.اس.آی”، سفیر افغانستان در پاکستان را احضار کرد. وزارت خارجه افغانستان این اقدام پاکستان را خلاف اصول و معیارهای دیپلوماتیک عنوان کرده بود.

۲۰ / عقرب ۱۳۹۸

نبیل: تلاش برای رسیدن به قدرت از راه تقلب، کشور را به سوی سقوط مطلق خواهد برد

رحمت الله نبیل، از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و رییس تیم انتخاباتی امنیت و عدالت می گوید که تلاش برای رسیدن به قدرت از راه تقلب، کشور را به سوی “سقوط مطلق” خواهد برد.

نبیل امروز دوشنبه(۲۰عقرب) در یک نشست خبری گفت: امریکا و کشورهای دیگر نباید به تکنوکرات‌های با وفای شان در عرصه تقلب در انتخابات کمک کنند.

او افزود، پیش از این که چین، روسیه و امریکا در مورد انتخابات افغانستان به تفاهم برسند، باید سیاسیون افغانستان باهم به تفاهم برسند.

رییس تیم امنیت و عدالت تاکید کرد، دسته انتخاباتی دولت ساز از  دادستان کل خواسته برای یک تعداد افراد، پرونده بسازند.

نبیل خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی نباید علیه دسته‌های انتخاباتی مورد استفاده قرار گیرند و سیاسی سازی این نیروها خیانت ملی است.

nabil

به گفته او، تلاش‌ها جریان دارد تا انتخابات به بحران برود و پلان تقلب از پیش در مورد انتخابات ریاست جمهوری ریخته شده بود.

او ادامه داد که کمیسیون مستقل انتخابات در مورد این که چه کسانی ۶۰ بار تلاش هک کردند سرور کمیسیون انتخابات هک شود، پاسخ نداده است.

نبیل همچنان تاکید کرد، نباید هیچ گونه تلاش برای مشروعیت دهی به تقلب انجام شود؛ افغانستان در انتخابات ۲۰۱۴ قیمت تقلب را پرداخته است و  توان یک تقلب دیگر را ندارد.

او اضافه کرد که نظر به قانون، تا اعلان نتایج نهایی انتخابات، تمام نامزدان جایگاه حقوقی مساوی دارند.

به باور این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، از ۴۴ الی ۴۸ درصد آرای این انتخابات، تقلبی است.

رحمت الله نبیل پس از گلبدین حکمتیار و عبدالله عبدالله، سومین کاندیدای ریاست جمهوری است که نسبت به وقوع تقلب در انتخابات هشدار می دهد.

۲۰ / عقرب ۱۳۹۸

مولانا عبدالله: یوناما تهمت زده است!

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید، مواردی که در رابطه با او از سوی دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان “یوناما” گفته شده، “تهمت” است و این موارد باید پیگیری شوند.

مولانا عبدالله امروز دوشنبه(۲۰عقرب) در واکنش به نامه یوناما به کمیسیون مستقل انتخابات، در یک نشست خبری گفت که مجبور است از طریق مراجع زیربط؛ چه داخلی و چه بین المللی، اقامه دعوا کند که این ادعا علیه او که با تقلب مبارزه می کند، چرا نشر شده است.

mulana abdullah

این کمیشنر کمیسیون انتخابات از یوناما خواسته به سخنان شبکه های ایجاد شده در داخل این نهاد که به نفع یا ضرر یک کاندید و کاندیدا کار می کند، گوش ندهد.

عبدالله خاطرنشان کرد که در طول هفت ماه هیچ گونه مداخله ای در امور تخلفات و تقلباتی که صورت گرفت و مشاورین و مسوولین “undp” باید از آن نظارت می کردند، نکرده و در برابر همه آنها خاموشی اختیار کرده است.

او تاکید کرد،  شبکه های ایجاد شده در یوناما که چندی قبل در صفحات مجازی همگانی شد، این تهمت ها را ساخته و باید مورد پی گیری قرار گیرد. به گفته او، اگر چنین نشد  خود در رابطه به آن اقدام می کند.

این اظهارات مولانا عبدالله در حالی مطرح شده است که هیات معاونت ملل متحد “یوناما” با ارسال نامه‌ای به حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات، نسبت به رفتار نامناسب مولانا عبدالله، یکی از کمیشنران این کمیسیون تذکر داده است.

letter

در این نامه یوناما نگرانی خود را با رییس کمیسیون مستقل انتخابات ابراز کرده و از این کمیسیون خواسته است تا طبق قوانین انتخابات، در اسرع وقت به گونه جدی به این مسئله رسیدگی کند.

در نامه یوناما که به کمیسیون انتخایات فرستاده شده، مولانا عبدالله متهم شده که بشیر علی، یک تن از مسئولان دبیرخانه این کمیسیون را تهدید به مرگ نموده و جملات نابجایی را نسبت به مذهب و قومیت بشیر علی بیان کرده است.

۲۰ / عقرب ۱۳۹۸

ولسوالی قرمقل فاریاب از وجود طالبان پاکسازی شد

وزارت دفاع اعلام کرده است که ولسوالی قرمقُل ولایت فاریاب به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی شده و بیرق افغانستان بر فراز این ولسوالی برافراشته شده است.

وزارت دفاع امروز دوشنبه(۲۰عقرب) با نشر یک بیانیه گفته است که پس از پاکسازی ولسوالی های اندخوی و قُرغان، ولسوالی قرمقُل ولایت فاریاب نیز به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی شده است.

faryab

در این بیانیه آمده است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی در عملیات های شان در این ولسوالی،  تلفات سنگینی به طالبان وارد کرده، مواضع و مخفی گاه و انبار سلاح و مهمات این‌گروه را از بین برده اند.

وزارت دفاع در مورد شمار این تلفات چیزی نگفته است.

ولسوالی قرمقل ولایت فاریاب به تاریخ ۶ سنبه سال روان مورد حملات گسترده گروه طالبان قرار گرفته بود.