از مسابقه الفبای حقوق بشری تا چالش های جدی دانشجویی؛ وضعیت آموزش در بامیان چگونه است؟ |
از مسابقه الفبای حقوق بشری تا چالش های جدی دانشجویی؛ وضعیت آموزش در بامیان چگونه است؟

از مسابقه الفبای حقوق بشری تا چالش های جدی دانشجویی؛ وضعیت آموزش در بامیان چگونه است؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

در مسابقه کتابخوانی “الفبای حقوق بشر” که روز چهارشنبه (۱۵ عقرب) در بامیان برگزار شد، سه زن توانسته است برنده شود. در این مسابقه یک زن با ۴۵ سال سن مقام اول، زن دیگر با ۵۵ سال سن مقام دوم و دختر خانم ۱۸ ساله ناشنوا توانسته مقام سوم را به دست آورد.

ولایت بامیان یکی از ولایت مرکزی کشور است که از سال ۱۳۸۴ بخش سواد حیاتی در آن راه‌اندازی شده است.

در این مسابقه نیز ۱۱۰ نفر از بخش سواد حیاتی برای دومین بار مسابقه کتابخوانی الفبای حقوق بشر را پشت سر گذاشته‌اند.

به گفته مسئولین این ولایت در سه سال اخیر، نزدیک به ۲۰ هزار نفر در بامیان سواد خواندن و نوشتن را آموخته‌اند که حدود ۸۰ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهد.

سواد حیاتی در بامیان

کورس‌های سواد حیاتی از سال ۱۳۸۴ به این سو در بامیان فعالیت می‌کند اما آمار دقیقی از میزان فارغان این کورس‌ها تا سال ۱۳۹۶ وجود ندارد.

با این حال آمریت سواد حیاتی ولایت بامیان به خبرنامه گفت که از سال ۱۳۹۶ آمار دقیقی از سواد حیاتی شهروندان این ولایت وجود دارد.

کورس‌های سواد حیاتی از سال 1384 به این سو در بامیان فعالیت می‌کند.

کورس‌های سواد حیاتی از سال ۱۳۸۴ به این سو در بامیان فعالیت می‌کند.

در سال ۱۳۹۶، ۲۰۲۱۳ نفر در کورس های سواد حیاتی شرکت داشته اند که از این مجموع ۱۷ هزار ۲۹۰ نفر آنان را زنان و ۲ هزار و ۲۲۳ نفر دیگر آن را مردان تشکیل می‌دادند. این سواد آموزان در ۸۲۰ کورس مشغول آموزش بوده‌اند که ۱۶۰ کورس آن مربوط مردان و ۶۶۰ مرکز دیگر مربوط زنان بوده است.

در سال ۱۳۹۷ نیز، ۹ هزار و ۱۶۱ نفر دانش آموز بخش سواد آموزی وجود داشته که ۷ هزار و ۶۹۱ نفر آن زن و ۱ هزار و ۴۷۰ نفر دیگر مرد بوده اند و در ۴۵۱ کورس در حال آموزش بوده‌اند.

در سال ۱۳۹۸ نیز ۷ هزار و ۲ نفر در بخش سواد آموزی مشغول بوده‌اند.

اما در سال ۹۷ ، ۹۱۶۱ شاگرد داشته اند که در ۳۲۲ کورس ۵ هزار و ۲۸۳ نفر زن و ۱ هزارو ۴۷۰ نفر آن مرد بوده است.

سواد حیاتی ولایت بامیان از سوی فعالین مدنی، شورای ولایتی و والی آن، دارای اهمیت خاصی اعلام شده است. مسابقه هفته گذشته نیز به مناسبت روز جهانی “سواد” به همکاری دفتر ولایت، کمیسیون حقوق بشر و یوناما برگزار شده که به اساس مطالعه کتاب “الفبای حقوق بشر” تنظیم شده بود.

کتاب “الفبای حقوق بشر”

صادق فرهنگ، آمر بخش سوادحیاتی ولایت بامیان به خبرنامه گفت: “هدف از برگزاری سوادحیاتی در بین مردم بامیان که از سوی مقام ولایت و دیگر نهادها و مقامات ولایت بامیان حمایت می‌شود، این است که بتوان شهروندان به خصوص زنان را با حقوق بشر و حقوق خودشان در خانواده و جامعه آشنا کرد و شرایط بهتر زندگی را برای آنان فراهم کرد. به این سبب کتاب الفبای حقوق بشر چندی قبل در ولایت بامیان چاپ شد که مفاهیم حقوق بشر در آن گنجانیده شده است و از همین کتاب که بار اول در رونمایی آن مسابقه برگزار شد برای بار دوم روز گذشته (۱۵ عقرب) مسابقه کتابخوانی آن برگزار شد.”

در این مسابقه 100 نفر شاگرد سواد حیاتی و 10 نفر شاگرد ناشنوا اشتراک داشته اند.

در این مسابقه ۱۰۰ نفر شاگرد سواد حیاتی و ۱۰ نفر شاگرد ناشنوا اشتراک داشته اند.

در این مسابقه ۱۰۰ نفر شاگرد سواد حیاتی و ۱۰ نفر شاگرد ناشنوا اشتراک داشته اند.

این اولین برنامه‌یی نیست که برای بخش سواد حیاتی و دانش آموزان گرفته می‌شود بلکه مسابقات دیگری نیز برگزار شده است که یکی از این مسابقات کتاب‌خوانی برای بخش پولیس بامیان، و دیگری برای دانش‌آموز مغاره‌های بامیان بوده است.

در مغاره‌های بامیان ۱۲۰ دانش‌آموز توسط دو استاد که به صورت افتخاری تدریس می‌کنند آموزش می‌بینند.

اما در این بین در جمع دانش آموزان سواد حیاتی ۳۱ ناشنوا نیز شامل کورس‌های سواد آموزی شده‌اند.

مطابق به بررسی آمریت سواد حیاتی ولایت بامیان در این ولایت ۵۰ ناشنوا شناسایی شده اند که به دلیل وضعیت اقتصادی ضعیف خانواده‌ها و وضعیت جغرافیایی آنان همه نمی‌توانند شرایط تعلیمی داشته باشند و فقط ۳۱ ناشنوا شامل تعلیمات سواد حیاتی هستند.

وضعیت تعلیمی و تحصیلی ولایت بامیان

با توجه به علاقه مردم بامیان به آموزش به صورت عموم وضعیت آموزشی این ولایت همانند دیگر ولایت دارای چالش‌های فراوان می‌باشد، با این که بامیان از امنیت خوبی برخوردار است اما به نسبت دوری این ولایت از پایتخت و صعب‌العبور بودن، امکانات درسی کمتری در بخش آموزشی در سطح ابتدایی و عالی در دسترس محصلین و دانش‌آموزان قرار دارد.

اکنون در ولایت بامیان در کنار مکاتب، دو دانشگاه دولتی بامیان و خصوصی فعال می‌باشد.

در دانشگاه دولتی بامیان ۷ هزار دانشجو مشغول به تحصیل است که در ۷ دانشکده و ۱۳۶ دیپارتمنت تقسیم شده است. از این بین ۴۰ درصد آنان را دختران تشکیل می‎‌دهد و اکثر این محصیل از بیرون ولایت بامیان در این دانشگاه کامیاب شده‌اند.

در دانشگاه دولتی بامیان 7 هزار دانشجو مشغول به تحصیل است که در 7 دانشکده و 136 دیپارتمنت تقسیم شده است.

در دانشگاه دولتی بامیان ۷ هزار دانشجو مشغول به تحصیل است که در ۷ دانشکده و ۱۳۶ دیپارتمنت تقسیم شده است.

با این حال همچنان این ولایت در بخش دانشگاه بامیان با مشکلات زیادی رو به رو است که از آن جمله نبود برق دایمی، نبود لیلیه برای دانشجویان خود از چالش‌هایی است که در این ولایت دیده می‌شود.

طیبه خاوری، وکیل شورای ولایتی بامیان در این مورد به خبرنامه گفت: “نبود برق، نبود لیلیه معیاری و امکانات رهایشی در بامیان از چالش‌های جدی است و متاسفانه محصیلین ولایت ما با امکانات اندک مشغول تحصیل هستند، برق با قیمت گزاف برای مردم فروخته می‌شود و تعداد زیادی از محصیلین نیز مجبور هستند تا بیرون از دانشگاه و در بازار برای خود اتاق بگیرند که این خیلی برای آنان سخت است.”

عبدالعزیز محبی، رییس دانشگاه بامیان در واکنش به این صحبت‌ها به خبرنامه گفت: “در این که نبود لیلیه برای دانشجویان یکی از چالش‌های بزرگ است شکی نیست اما ما با هماهنگی با مقام ولایت و وزارت تحصیلات در مرکز سعی می‌کنیم این چالش‌ها را تا حد ممکن کم کنیم. ما با این که امکانات کمی داریم اما از لحاظ کیفیتی دروس خوب است اما لیلیه مشکل خود را دارد که اکنون ما در حال ساخت یک باب لیلیه هستیم که برای بخش ذکور و اناث بوده و به زودی کار ساخت آن تمام می‌شود.”

همچنین خانم خاوری از وضعیت مکاتب و سواد حیاتی نیز یادآور شدند که هنوز دانش آموزان مکاتب در زیر خیمه‌ها درس خوانده و دارای آموزگاران کافی نیستند و اکثر دانش آموزان با شرایط سختی رو به رو هستند و همچنان بخش سواد حیاتی در این اواخر کیفیت گذشته را از دست داده است.

ولی آقای فرهنگ در این رابطه گفت: “این گفته را نمی‌توانیم رد کنیم زیرا ما سعی خود را کرده‌ایم تا کیفیت درسی را حفظ کنیم اما نمی‌توانیم از این هم چشم پوشی کنیم که یک تعداد دانش آموزان پس از چندین ماه نتوانند بخوانند و یا بنویسند زیرا در بخش سواد حیاتی افرادی با سن بالا می‌آیند که شاید در بین فامیل مسئولیت‌های زیادی داشته باشند از این رو به دلیل دغدغه‌ها و مشکلات خانوادگی شاید نتوانند به خوبی دورس را یاد بگیرند.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید