انفجار موتر بمب در قندهار 4 کشته و زخمی برجای گذاشت |
انفجار موتر بمب در قندهار ۴ کشته و زخمی برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 18 عقرب 1398

Image Title
۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

انفجار موتر بمب در قندهار ۴ کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که در انفجار یک موتر بمب در ولایت قندهار، ۴ تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

دفتر مطبوعاتی پولیس قندهار با نشر یک خبرنامه گفته است که یک موتر مملو از مواد انفجاری بامداد امروز شنبه(۱۸عقرب) در نزدیکی یک پایگاه نظامی در ولسوالی شاه ولی کوت این ولایت منفجر شده است.

kandahar 1

در ابن خبرنامه آمده است که در نتیجه انفجار این موتر بمب،  یک پولیس کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده اند.

در همین حال عبدالبصیر خاکسار، معاون سخنگوی فرماندهی پولیس قندهار در گفتگو با خبرنامه وقوع این رویداد را تایید می کند، اما از تلفات آن چیزی نمی گوید.

گزارش هایی نیز مبنی بر ورود چند مهاجم انتحاری در این پایگاه نظامی وجود دارد، اما تاکنون مقامات دولتی در این مورد چیزی نگفته اند.

تاکنون مسوولیت این انفجار را گروهی به عهده نگرفته است.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

کشف یک انبار مهمات از داخل یک مسجد در قندهار

مقام های محلی اعلام کرده اند که یک انبار مهمات از داخل یک مسجد در ولایت قندهار کشف و ضبط شده است.

دفتر والی قندهار امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که نیروهای ریاست امنیت ملی بر اساس اطلاعات کشفی، یک انبار مهمات سبک و سنگین را از داخل یک مسجد در منطقه مندحصار ولسوالی دامان قندهار کشف و ضبط کرده اند.

kandahar1

در این خبرنامه آمده است که در پیوند به کشف این انبار مهمات، ملا امام مسجد و دو تن دیگر بازداشت شده اند.

از این انبار مهمات، ۳۰ گلوله هاوان، ۱۲ ماین قندانی، ۱۵۰ چرخ باروت “سی۴” ، ۲۵۰ گلوله کلاشینکوف، ۷۰ گلوله پیکا، ۲۰ میزایل، وسایل ماین سازی و شمار زیادی مهمات دیگر به دست نیروهای امنیت ملی افتاده است.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

ماین در سرپل جان یک دختر 11 ساله را گرفت

ارتش در شمال کشور اعلام کرده است که یک دختر ۱۱ ساله در انفجار یک ماین در ولایت سرپل کشته شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که یک دختری ۱۱ ساله در روستا بغاوی مغل مرکز ولایت سرپل در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده، کشته شده است.

mine

در این خبرنامه آمده است که این ماین از سوی گروه طالبان جاسازی شده بود.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین افزوده که این رویداد بعد از ظهر روز گذشته اتفاق افتاده و این دختر خردسال زمانی هدف انفجار این ماین قرار گرفته که به سوی خانه اش در حرکت بوده است.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

حمله طالبان بر ولسوالی ارغنداب عقب زده شد

وزارت دفاع اعلام کرده است که حمله طالبان بر ولسوالی ارغنداب ولایت زابل عقب زده شده است.

وزارت دفاع امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است: “گروه طالبان صبح امروز بالای ولسوالی ارغنداب ولایت زابل حمله کردند که با مقاومت شدید نیروهای ملی دفاعی و امنیتی روبرو شد”.

در این خبرنامه آمده است که در این حمله گروه طالبان به نیروهای امنیتی تلفاتی وارد شده، اما نیروهای دولتی به گونه کامل بر ولسوالی ارغنداب کنترول دارند.

zabul

وزارت دفاع در مورد شمار تلفات نیروهای امنیتی و طالبان در این درگیری چیزی نگفته است.

در همین حال گل اسلام سیال، سخنگوی والی زابل به خبرنامه گفت: “گروه طالبان شب گذشته بالای پاسگاهای نیروهای پولیس در ولسوالی ارغنداب حمله کرده و تا نزدیکی های مرکز این ولسوالی رسیده بودند که با اعزام نیروهای کمکی، از ساحه متواری شده اند”.

سیال افزود، در این درگیری یک تن از نیروهای امنیت ملی کشته شده و به نیروهای پولیس نیز تلفاتی وارد شده، اما تاکنون از ارقام دقیق آن جزییاتی در دست نیست.

سخنگوی والی زابل تاکید کرد که حمله طالبان دفع شده و ولسوالی در اختیار نیروهای امنیتی قرار دارد.

در همین حال گروه طالبان ادعا کرده که کنترول این ولسوالی را به دست گرفته اند.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

پس از عبدالله؛ تیم های انتخاباتی نبیل و حکمتیار نیز بازشماری آرا را تحریم کردند

دسته های انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی به ریاست گلبدین حکمتیار و دسته انتخاباتی امنیت و عدالت به ریاست رحمت الله نبیل نیز با آغاز روند بازشماری آرا توسط کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده، آن را تحریم کردند.

محمد عارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی امنیت و عدالت امروز شنبه(۱۸عقرب) به رسانه ها گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات با آغاز شمارش آرا، باعث آسیب رساندن به سلامت انتخابات خواهد شد.

hekmatiar

کیانی افزوده است که دسته انتخاباتی امنیت و عدالت مثل دیگر دسته‌های انتخاباتی خواستار تعلیق بازشماری و تفتیش آرا تا تکمیل کار تصفیه آرای بایومتریکی در سرور دیجیتالی کمیسیون مستقل انتخابات است.

در همین حال فضل‌غنی حقمل، سخنگوی دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی نیز از مقاطعه این دسته انتخاباتی با بازشماری و تفتیش آرا خبر داده، تاکید کرده است که تا باطل نشدن ۳۰۰ هزار رای تقلبی، دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی با بازشماری و تفتیش آرا موافقت نخواهد کرد.

پیش از این نیز دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به ریاست عبدالله عبدالله با نشر اعلامیه ای، آغاز روند بازشماری آرا را قانون شکنی خوانده، نظارت بر آن را تحریم کرده بود.

از سویی هم حبیب الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات امروز در جریان آغاز روند بازشماری آرا به رسانه ها گفت،  روند تفتیش و بازشماری آرا بر اساس قانون انتخابات، لوایح، طرزالعمل ها و فیصله های مربوط، با شفافیت کامل پیش برده می‌شود.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

غنی: راهنمایی های پیامبر(ص) بهترین راه رسیدن به صلح است

رییس جمهور غنی امروز شنبه(۱۸عقرب) در مراسم گرامی داشت از میلاد حضرت محمد(ص) در ارگ‌ ریاست جمهوری گفت: “صلح گم‌شده مشترک همه ماست که از ده‌ها سال دنبال آن می گردیم و برای رسیدن به صلح، جز راهنمایی های پیامبر(ص) راه بهتر دیگری نداریم.”

او افزود، امروز افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به صلح نزدیک شده و صلح از اولویت های مهم دولت به شمار می رود.

ghani

اشرف غنی اضافه کرد: “زمانی صلح واقعی و دوامدار خواهیم داشت که به عدالت وفادار باشیم. اگر یک افغان با افغان دیگر برابر نباشد، اگر هر افغان در تعیین سرنوشت و انتخاب حکومت خود حق رای نداشته باشد، اگر قوای سه گانه مستقل نداشته باشیم که در استعمال قدرت توازن رعایت شود، اگر به مردم حق اظهار نظر و انتقاد ندهیم، پس دروازه ها را به روی عدالت بسته ایم”.

وی خاطرنشان کرد، برای یک جامعه باثبات و زند‌گی آبرومندانه، نیاز است زمینه کار برای مردم فراهم شود تا از احتیاج و نیازمندی خارج شوند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نیز امروز در قصر سپیدار با حضور شماری از مقام های حکومتی، از میلاد حضرت محمد(ص) تجلیل کرد.