بازداشت یک خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر در تخار |
بازداشت یک خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر در تخار

بازتاب خبرهای 16 عقرب 1398

Image Title
۱۶ / عقرب ۱۳۹۸

بازداشت یک خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر در تخار

مقام های های امنیت در ولایت تخار اعلام کرده اند که یک خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر در این ولایت بازداشت شده است.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس تخار امروز پنج شنبه (۱۶عقرب) با نشر زک خبرنامه گفته است که خال نسا، باشنده ولسوالی کلفگان این ولایت همراه با مقدار ۷۳۰ گرام موادمخدر نوع تریاک در یک چک پاینت پولیس بازداشت شده است.

woman

در این خبرنامه آمده است، این خانم زمانی بازداشت شده که این مقدار مواد مخدر را به داخل قوطی روغن جابجا نموده بود و می خواست از ولسوالی کلفگان به شهر تالقان مرکز ولایت تخار انتقال دهد که در ساحه پاسگاه بازرسی تکه تویمز بازداشت شده است.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۸

نشرات تلویزیون محلی ماه نو در ولایت تخار متوقف شد

تلویزیون محلی “ماه نو” در ولایت تخار، نشراتش را متوقف کرده و دروازه‌ این رسانه را بسته است.

نجیب نظری، مدیرمسوول این تلویزیون به دیدبان رسانه های آزاد مدعی شده که از سوی عبدالحق شفق، والی تخار، توهین و تحقیر شده است.

RTV

 نظری به نی گفته است که “از یک مصاحبه‌ والی تخار در پیوند به بازداشت پیرام‌قل، یکی از افراد محلی و فرمانده اسبق جهادی، در صفحه‌ فیس‌بوک تلویزیون ماه نو نقل قول کرده بودیم، اما شخص والی از فیس‌بوک خودش پای این پست، تلویزیون ماه نو را توهین و تحقیر کرده و مزدور و بی‌خدا خطاب کرده است و حالا ما با توجه به حساسیت مسئله، امروز پنج شنبه دروازه‌ تلویزیون را بستیم”.

از سویی هم جواد هجری، سخنگوی والی تخار با رد این ادعا به دیدبان رسانه های آزاد افغانستان گفته است که این ادعا از سوی مسوول این تلویزیون محلی بی‌اساس است.

نی، حمایت کننده‌ رسانه های آزاد افغانستان همچنان با ارسال یک مکتوب رسمی به اداره‌ مستقل ارگان های محل، خواهان توضیح در این زمینه شده است.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۸

کشته شدن 20 شورشی طالب و یک فرمانده آنان در یک حمله هوایی در بادغیس

مقام های محلی در ولایت بادغیس می‌گویند که ۲۰ شورشی طالب و یک فرمانده آنان در یک حمله هوایی در این ولایت کشته شده اند.

عبدالعزیز بیگ، عضو شورای ولایتی بادغیس امروز پنج شنبه(۱۶عقرب) به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۱۲ شب گذشته، یک حمله هوایی در منطقه میده قل از مربوطات ولسوالی آب کمری این ولایت انجام شده است”.

drone

بیگ افزود، این حمله بر منزل ملا معین الدین، یک فرمانده طالبان انجام شده که در نتیجه آن، این فرمانده طالبان به همراه ۲۰ الی ۲۵ تن از نیروهایش کشته شده است.

در همین حال دفتر والی بادغیس نیز با نشر یک خبرنامه گفته است که این حمله از سوی هواپیمای بدون سرنشین زمانی انجام شده است که این فرمانده طالبان با تعدادی از نیروهای خارج از این ولایت می خواست بر مرکز ولسوالی آب کمری حمله کند.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۸

کشته شدن 3 قاضی و یک مدیر اجرایی دادگاه استیناف پکتیا در لوگر

مقام های محلی در ولایت لوگر اعلام کرده اند که ۳ قاضی و یک مدیر اجرایی دادگاه استیناف ولایت پکتیا در این ولایت کشته شده اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا با تائید این رویداد به خبرنامه گفت: “این رویداد حوالی صبح امروز پنج شنبه(۱۶ عقرب) در مربوطات ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر  رخ داده است”.

paktia

حسرت افزود این افراد پس از آن از سوی طالبان کشته شده اند که از ولایت پکتیا به طرف کابل در حرکت بودند.

طالبان در این مورد تاکنون چیزی نگفته‌ است.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۸

عمر: لیست اشتراک کنندگان نشست بیجینگ نهایی شده/ هیئت مختصری از آدرس حکومت به چین می رود

مشاور رییس جمهور در روابط عامه و امور استراتژیک می گوید، لیست اشتراک کنندگان در نشست بین الافغانی بیجینگ چین نهایی شده و هیئت مختصری متشکل از تمام اقشار افغانستان زیر چتر حکومت در این نشست اشتراک خواهد کرد.

وحید عمر امروز پنج شنبه(۱۶عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت: “دولت خوهان انحصار پروسه صلح نیست،  دولت خواهان یکپارچگی و اتحاد نظر در پروسه صلح است”.

وی افزود: “حکومت مانع صلح نیست. کسانی که می گویند حکومت مانع صلح است، در سوء تفاهم قرار دارند و حکومت مانع معاملات پشت پرده صلح است.”

wahid omar

مشاور رییس جمهور در روابط عامه و امور استراتژیک تاکید کرد: پیش‌شرط حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح، آتش‌بس از سوی طالبان است و طالبان با اعلام آتش‌بس اراده و استقلال خود را برای مذاکرات صلح نشان دهند.

وی با بیان این که حکومت مانع معامله‌ای با دیدگاه پیچیده تحت نام صلح است، خاطرنشان کرد: خط سرخ حکومت، صلح پایدار و باعزت برای مردم افغانستان است؛ صلحی که به دنبال آن جنگ تازه ای وجود نداشته باشد.

وحید عمر ادامه داد که طرف مذاکره با طالبان، حکومت افغانستان است و آدرس دومی در این مورد وجود ندارد.

وی در حالی از نهایی شدن لیست اشتراک کنندگان حکومت افغانستان در نشست بین الافغانی چین خبر داده که این نشست تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.