فعالیت یک رادیو محلی در ولایت زابل به دلیل مشکلات مالی متوقف شد |
فعالیت یک رادیو محلی در ولایت زابل به دلیل مشکلات مالی متوقف شد

بازتاب خبرهای 14 عقرب 1398

Image Title
۱۴ / عقرب ۱۳۹۸

فعالیت یک رادیو محلی در ولایت زابل به دلیل مشکلات مالی متوقف شد

نی؛ حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان اعلام کرده است که رادیوی محلی “قلات ژغ” فعالیت خود را به دلیل مشکلات مالی متوقف کرده است.

حمایت کننده رسانه های آزاد امروز سه‌شنبه(۱۴عقرب) به نقل از مسوولان این رادیو محلی گفته است، این رادیوی محلی که در ولایت زابل فعالیت می کند، به دلیل مشکلات مالی مجبور شده یکشنبه(۱۲ عقرب) نشرات خود را متوقف کند.

Media

سمیع الله سعادت، مدیرمسوول این رادیوی محلی، دلیل متوقف شدن نشرات قبلا ژغ را از یک سو مشکلات اقتصادی و از سوی دیگر مالیات بلند دولت و نرخ بلند تمدید جواز نشراتی و فریکونسی عنوان کرده است.

نی افزوده است که این رادیو از سه سال به این سو در ولایت زابل فعالیت داشته اشت.

نی به نقل از مسوولان این رادیو خاطرنشان کرده که در مدت فعالیت این رادیو، هزینه مصارف آن از اعلانات بازرگانی تمویل می شده، اما از یک سال به این سو هیچ منبعی برای درآمد نداشته است.

۱۴ / عقرب ۱۳۹۸

حضور مسوولان ارشد امنیتی در کمیسیون امنیت داخلی مجلس؛ ضربات سنگینی به طالبان وارد شده است

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان در ارتباط به وضعیت امنیتی شاهراه های کشور و ولایت های قندز، کنر، میدان وردک، غزنی و کابل، سرپرستان وزارت های دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی را فراخواند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع در جلسه امروز سه‌شنبه(۱۴عقرب) کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان گفت، نیروهای دفاعی در این اواخر از حالت تدافعی به حالت تهاجمی قرار گرفته و ضربات سنگینی به طالبان وارد شده است.

خالد افزود، آمادگی ها برای گرفتن معدن طلای ولسوالی نسی بدخشان از کنترول طالبان نیز گرفته شده و به زودی این معدن از کنترول طالبان خارج خواهد شد.

Parliament

او خاطرنشان کرد که در ساحات پاکسازی شده از وجود طالبان بیس ها و پاسگاه های امنیتی جابجا می شود و به زودی یک عملیات پاکسازی در ولایت قندز اجرایی خواهد شد.

سرپرست وزارت دفاع در مورد درگیری های اخیر میان نظامیان افغانستان و پاکستان تاکید کرد که این درگیری پس از آن صورت گرفته است که نظامیان پاکستان در خط صفری اقدام به ایجاد پاسگاه کرده بودند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله نیز در این نشست گفت، ۷۰ درصد عملیات طالبان بر پاسگاه های پولیس صورت می گیرد و ۸۰ درصد تلفات نیروهای پولیس در پاسگاه ها است.

اندرابی خاطرنشان کرد که در عملیات های نیروهای امنیتی تمرکز روی از بین بردن طالبان قرار دارد؛ نه بازداشت آنان.

سرپرست وزارت داخله همچنان از آغاز عملیات پاکسازی در ولسوالی های کابل خبر داد و گفت، این عملیات شب گذشته از ولسوالی پغمان کابل آغاز شده و بر علاوه ولسوالی های کابل، ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک را نیز در بر می گیرد.

۱۴ / عقرب ۱۳۹۸

مولانا عبدالله: روند شمارش آرا با حضور مسوولین انتخاباتی متخلف زیر سوال می‌رود

مولانا عبدالله، کمیشنر کمیسیون انتخابات می گوید، مسوولین کمیسیون انتخابات که در ساحات کاری شان تفاوت آرا وجود دارد، باید به مراجع عدلی معرفی شوند و حضور چنین اشخاص، مشروعیت بازشماری آرا را نیز زیر سوال می رود.

عبدالله امروز سه‌شنبه(۱۴عقرب) در صفحه فیسبوک اش نگاشته است: “واضح شدن آدرس ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای معلق، تعین سرنوشت ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای استعمال شده ‌خارج‌ از زمان انتخابات، مشخص شدن محلات قابل باز شماری با تفکیک آرای سالم و بی اعتبار، ترتیب پلان های عمومی و فرعی بازشماری به سطح مرکز و ولایات و تایید آنها از جانب کمیسیون، از جمله‌ لازمه های بازشماری  آرا است”.

mullana abdullah

این کمیشنر کمیسیون انتخابات افزوده است که بدون مشخص شدن سرنوشت ۱۰۲ هزار رای و واضح نشدن ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای معلق، روند بازشماری آرا مشکل زا است.

او همچنان تاکید کرده است: “حضور آن عده از مسئولین کمیسیون انتخابات که در ساحات کاری شان تفاوت فاحش آرا وجود دارد؛ مطابق فیصله‌ مورخ ۷ میزان ۱۳۹۸ باید به مراجع عدلی مربوطه معرفی شوند، زیرا در موجودیت چنین اشخاص؛ مشروعیت بازشماری نیز زیر سوال می رود.”

این در حالی است که روز گذشته تیم ثبات و همگرایی نیز خواهان روشن شدن و از دور خارج شدن ۱۱۲ هزار رای استفاده شده در قبل و بعد از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد.

 

۱۴ / عقرب ۱۳۹۸

وزارت معارف: بیش از 180 هزار کودک بیجاشده در سال ۹۸ تحت پوشش آموزشی قرار گرفته اند

وزارت معارف می گوید، در سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۸۰ هزار کودک بیجا شده و عودت کننده تحت پوشش خدمات آموزشی قرار گرفته اند.

وزارت معارف امروز سه‌شنبه(۱۴عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که این وزارت از طریق گروه کاری تعلیم و تربیت در حالت اظطرار و با کمک مالی مؤسسات داخلی و خارجی، در سال جاری ۱۸۴ هزار و ۷۴۹ کودک بیجا شده و عودت کننده  را تحت پوشش خدمات آموزشی قرار داده است.

Students

در خبرنامه وزارت معارف آمده است که از این میان حدود ۱۰۵ هزار و ۹۹۱ تن را دختران تشکیل می دهند.

به نقل از اعلامیه وزارت معارف، برای این کودکان بیجا شده ۵ هزار و ۸۰ صنف درسی موقت در ولایت های بلخ، بادغیس، هرات، جوزجان، کابل، قندهار، کنر، قندز، ننگرهار، سرپل، ارزگان، زابل، فاریاب، سمنگان، پکتیکا و هلمند ایجاد شده است.

این وزارت خاطرنشان کرده است که با ایجاد این صنوف برای ۵ هزار و ۸۴۹ تن، با درنظرداشت سطح تحصیلات، به حیث معلم نیز زمینه های کاری فراهم شده است.

این در حالی است که به گفته وزارت معارف، در سال گذشته نیز ۲۴۶ هزار کودک بیجا شده در ۸۰ ولسوالی از خدمات تعلیم و تربیت بهره مند شده بودند.

۱۴ / عقرب ۱۳۹۸

عامل ترورهای اخیر هرات کشته شد

مقام های امنیتی می گویند، عامل ترور های اخیر هرات در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات به خبرنامه گفت: “این فرد حوالی صبح امروز سه‌شنبه(۱۴عقرب) پس از آن تحت تعقیب نیروهای پولیس قرار گرفت که محافظ یکی از باشندگان هرات را با ضرب گلوله زخمی ساخته و از ساحه فرار کرد”.

herat 1

ولی زاده افزود، این فرد مسلح پس از تعقیب نیروهای امنیتی، در درگیری با این‌نیروها در منطقه روباط کابلی ها از مربوطات ناحیه هفتم شهر هرات کشته شد.

به گفته سخنگوی فرماندهی پولیس هرات، فرد کشته شده در ترورهای ماه های اخیر ولایت هرات دست داشته، اما این که او عضو کدام گروه بوده و انگیزه اش از این ترورها چه بوده، مشخص نشده است.