دیدبان حقوق بشر: نیروهای افغانستان تحت حمایت سیا جنایت جنگی انجام داده اند |
دیدبان حقوق بشر: نیروهای افغانستان تحت حمایت سیا جنایت جنگی انجام داده اند

بازتاب خبرهای 9 عقرب 1398

Image Title
۹ / عقرب ۱۳۹۸

دیدبان حقوق بشر: نیروهای افغانستان تحت حمایت سیا جنایت جنگی انجام داده اند

دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود اعلام کرده است که نیروهای قطعات خاص امنیت ملی افغانستان تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی امریکا “سیا” مرتکب جنایت جنگی شده اند.

 دیدبان حقوق بشر  امروز پنج شنبه(۹عقرب) گفته است که در این گزارش ۵۳ صفحه ای، با ۳۹ تن و شماری از شاهدان در ولایت های مختلف مصاحبه صورت گرفته که نشان می دهد نیروهای قطعات خاص امنیت ملی افغانستان تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، تخطی‌های جدی از جمله کشتن غیرنظامیان در جریان عملیات‌های شبانه را مرتکب شده‌اند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است،  برخوردهای فراقانونی این نیروها به عنوان “محاکمه صحرایی” یاد شده و برخی از این تخطی‌ها جرایم جنگی  شمرده می شود.

به گفته این سازمان، قربانیان غیرنظامی حملات شبانه و هوایی در دو سال اخیر به طور چشم‌گیری افزایش یافته است.

mod 1

در گزارش دیدبان حقوق بشر تاکید شده که قطعات خاص امنیت ملی و نیروی محافظت خوست که در چوکات ریاست امنیت ملی افغانستان فعالیت می‌کنند، از سوی سازمان سیا استخدام، آموزش، تجهیز و مدیریت می‌شوند.

پاتریشیا گروسمن، معاون رییس دیدبان حقوق بشر بخش اسیا در این مورد گفته است: “در عملیات علیه طالبان، سیا نیروهای افغان را قادر ساخته که مرتکب اعمال بی‌رحمانه از جمله محکمه‌های صحرایی و ربودن افراد شوند”.

گروسمن افزوده است: “مورد بعد، این نیروها به راحتی به مردم در زندان‌هایشان شلیک کرده‌‌ و همه محل را در وحشت حملات شبانه و هوایی بدون تفکیک قرار داده‌اند.”

در این گزارش از حکومت افغانستان خواسته شده که تحقیقات مستقلانه درباره اتهامات موجود، تحت پیگرد قرار دادن عاملان این رویدادها، تحقیق درباره اتهامات جدی تخطی از قوانین حقوق بشر و قوانین جنگی و پیگرد کسانی که مرتکب جرایم جنگی شده‌اند را انجام دهد و نیز به غیرنظامیان که در حملات این نیروها آسیب دیده، غرامت پرداخت کند.

دیدبان حقوق بشر همچنان در این گزارش از آمریکا خواسته که در مورد مسوولیت فرماندهی عملیات‌ها وضاحت داده  و نیز برای انجام تحقیقات مستقلانه همکاری کند.

این گزارش دیدبان حقوق بشر در حالی به نشر رسیده است که در این اواخر شمار تلفات غیرنظامیان در حملات شبانه نیروهای خاص امنیت ملی افزایش یافته است. تلفات غیرنظامیان در عملیات ننگرهار نیز سبب شد تا معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی از سمت اش استعفا دهد.

دیدبان حقوق بشر در حالی نیروهای خاص امنیت ملی و قطعه محافظت خوست را به سازمان سیا امریکا ربط داده است که رییس جمهور غنی چندی قبل در یک گفتگوی تلویزیونی گفته بود که این قطعات در مدیریت کامل ریاست امنیت ملی قرار دارد و به حکومت افغانستان پاسخگو است.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

انتشار شنیداری نوشته های طولانی؛ اپلیکیشن صوتی آغاز به کار کرد

اپلیکیشن صوتی امروز پنج شنبه(۹ عقرب) رسما در کابل آغاز به کار کرد.

این اپلیکیشن که از سوی رسانه “خبرنامه” راه اندازی شده، برای انتشار صوتی نوشته های طولانی که به ژورنالیزم بلند مشهور است، ساخته شده است.

کاربران صوتی می توانند با استفاده از این اپلیکیشن، به صدها ساعت داده، تحلیل و پژوهش در حوزه های مختلف از جمله مسائل روز در سطح ملی و بین المللی دسترسی داشته باشند.

sawty 2

مسئولان در این اپلیکیشن امیدوارند که صوتی بتواند به طیف های مختلف با سواد جامعه کمک کند تا آن ها به آسانی موضوعات مهم را مطالعه نمایند.

صوتی در حوزه رسانه های اینترنتی، اولین اپلیکیشن شنیداری است که در افغانستان راه اندازی می شود.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۳۲۵ شورشی و بازداشت 649 تن دیگر از سوی نیروهای امنیت ملی در ماه میزان

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که در عملیات یک ماهه این ریاست، ۲۲۱ شورشی کشته، ۱۰۴ تن زخمی و ۶۴۹ تن دیگر بازداشت شده اند.

ریاست امنیت ملی امروز پنجشنبه(۹عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که نیروهای عملیاتی این ریاست در  ماه میزان سال روان، بیش از ۶۳۲ عملیات را در سراسر افغانستان انجام داده اند.

در خبرنامه این ریاست آمده است که در نتیجه این عملیات ها، ۴ عراده موترسایکل و دو عراده موتر بمب، ۳۹۵ حلقه ماین خنثی و از سه حمله راکتی جلوگیری صورت گرفته است.

nds

 بر اساس این گزارش، نیروهای قطعات خاص امنیت ملی در یک عملیات مشترک، یک تن از اعضای کلیدی شبکه القاعده به نام عاصم عمر، رهبر القاعده برای شبه جزیره هند را در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند، با چندین تن دیگر از اعضای گروه طالبان و القاعده از بین برده و چند تن دیگر را بازداشت کرده اند.

 به گفته امنیت ملی، در این عملیات ها دو شبکه که یکی از آنها در تخریب پایه های برق وارداتی در سالنگ جنوبی و شبکه دیگر در سرقت های مسلحانه دست داشتند، نیز بازداشت و به مراجع عدلی قضایی تسلیم داده شدند.

این در حالی است که دیدبان حقوق بشر نیروهای خاص امنیت ملی را متهم به جنایت جنگی کرده است.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: تاکنون 47 هزار رأی غیرمعیاری از سوی دارملوک شناسایی شده است

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، تاکنون به تعداد ۴۷ هزار رأی دارای تصاویر مشابه، عکس زیر سن و غیرمعیاری شناسایی شده است.

مولانا محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون انتخابات امروز پنج‌شنبه(۹عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت: “قرار بود تا ساعت ۱۰ شب گذشته کمپنی قراردادی(دارملوک) بحث تصفیه آرای خلاف معیار را با کمیسیون شریک سازد، اما صرف حدود ۴۷هزار رای خلاف معیار که در مورد عکس تکراری، عکس از روی عکس، عکس زیر سن و عکس خلاف معیار را با ما شریک ساخته است”.

photo_2019-10-31_17-00-57

مولانا عبدالله افزود، آرای خلاف معیار دیگر مانند شصت تکراری، استعمال آرای خارج از زمان رأی‌دهی(قبل از ۷صبح و بعد از ۵عصر) و امثال آن، قرار است تا پایان امروز به کمیسیون انتخابات برسد تا اقدامات بعدی صورت گیرد.

به گفته این کمیشنر کمیسیون انتخابات، قرار است بعد از پایان این روند، تیم‌های کاری به ولایات سفر کنند و قضایا و نتایجی را بررسی نمایند که توسط کمیسیون‌های انتخاباتی و گزارش کمپنی قراردادی(دارملوک)، در مورد معلومات بایومتریکی رأی‌دهندگان، خلاف قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی تشخیص شده است.

او تاکید کرد که موضوع روند صلح ربطی با روند کاری کمیسیون انتخابات ندارد.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

استقبال عبدالله از تلاش‌های چین برای برقراری صلح در افغانستان

رییس اجرایی حکومت در دیدار با شارژدافیر سفارت چین در کابل می‌گوید که از تلاش‌های این کشور برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

عبدالله عبدالله امروز پنج‌شنبه(۹عقرب) در دیدار با وانگ داشوی، شارژدافیر سفارت جمهوری مردم چین، از تلاش‌های این کشور برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان و میزبانی این کشور از نشست بین‌الافغانی چین استقبال کرده است.

abdullah

عبدالله همچنان ابراز امیدواری کرده که مذاکرات واقعی هرچه زودتر میان حکومت افغانستان و طالبان برای دست‌یافتن به صلح عادلانه و دایمی آغاز گردد.

شارژدافیر سفارت چین در کابل نیز در این دیدار درباره طرح کشورش برای میزبانی مذاکرات بین‌الافغانی به رییس اجرایی حکومت توضیح داده، خواهان همکاری این ریاست شده است.

این در حالی است که قرار بود هفته گذشته چین میزبان یک نشست بین‌الافغانی باشد، اما این نشست تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

دولت‌ساز: تاخیر در اعلان نتایج ابتدايى انتخابات ریاست جمهوری نگران‌کننده است

دسته انتخاباتی دولت‌ساز در انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که تاخیر در اعلان نتایج ابتدایى برای مردم نگران کننده است و کمیسیون مستقل انتخابات در این زمینه وضاحت بیشتر بدهد.

کمیته سیاسی ستاد انتخاباتى دولت ساز امروز پنج‌شنبه(۹عقرب) در یک اعلامیه، ضمن محکوم کردن اهانت به ‌شخصیت‌های سیاسی، جهادی و ملی گفته است، کسانی که از آدرس دسته انتخاباتى دولت ساز تحت عنوان سخنگو به شخصیت‌های جهادی و ملی توهین کرده، سخن شخصی خودش بوده و موقف و نظر دولت ساز نیست.

daudzai

در این اعلامیه آمده است که تیم دولت ساز دیدگاه خود را در مطابقت به قانون اساسی، سایر قوانین نافذ، طرزالعمل داخلی کمیسیون و فیصله کمیشنران کمیسیون انتخابات در ۶ میزان، در مورد آرای غیر بایومتریک که استیکر دارد و در دیتابس کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده، بعدا اعلان می‌کند.

در اعلامیه تیم دولت‌ساز از جامعه جهانی و تمویل‌کننده‌هاى مالی انتخابات ریاست جمهوری خواسته شده که استقلالیت کمیسیون انتخابات و آرای مردم افغانستان را محترم شمرده و به هیچ عنوان در روند انتخابات مداخله نکنند.

این تیم همچنان از کمیسیون‌های انتخابات خواسته است استقلالیت و اعتبارش را حفظ کنند و زیر فشار خارجی‌ها، قدرت‌مندان و قانون‌گریزان داخلی قرار نگیرند.