ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه شد |
ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه شد

بازتاب خبرهای 8 عقرب 1398

Image Title
۸ / عقرب ۱۳۹۸

ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه شد

ریاست جمهوری اعلام کرده است که ادریس زمان به عنوان سرپرست وزارت خارجه تعیین شده است.

idrees zaman

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور امروز چهارشنبه(۸عقرب) در توییتی گفته است: “رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه را الی تعیین وزیر جدید، به حیث سرپرست آن وزارت تعیین کرده است.”

ادریس زمان پیش از این به عنوان معین سیاسی وزارت خارجه ایفای وظیفه می کرد.

زمان پس از آن برای سرپرستی وزارت خارجه تعیین شده است که صلاح الدین ربانی، سرپرست پیشین این وزارت به تاریخ ۱ عقرب از سمت اش استعفا داد. او دلیل استعفایش را مطلوب نبودن فضای کاری در حکومت وحدت ملی و ایجاد شبه ساختارهای موازی عنوان کرده بود.

۸ / عقرب ۱۳۹۸

محب: اجماع منطقه‌ای نیاز اساسی صلح افغانستان است

مشاور امنیت ملی رییس جمهور در دیدار با سفیر روسیه در کابل می گوید،  برای بحث و گفت‌گوهای صلح نقش کشورهای منطقه مهم بوده و از همین‌رو به میان آمدن هماهنگی و اجماع برای صلح، نیاز اساسی است.

دفتر شورای امنیت ملی امروز جهارشنبه(۸عقرب) گفته است که حمدالله محب در دیدار با الیکساندر‌ ماتیسکی، سفیر روسیه در کابل، روسیه را از جمله کشورهایی خوانده است که نقش و همکاری آن در راستای صلح افغانستان مهم است.

وی در کنار مهم دانستن نقش کشورهای جهان و منطقه در روند صلح افغانستان، تاکید کرده که افغانستان همکاری های کشور های منطقه و جهان را ضرورت می داند.

mohib

به گفته شورای امنیت ملی، سفیر روسیه در این دیدار ضمن اظهار همکاری‌های کشورش، در رابطه به طرح صلح حکومت افغانستان تاکید کرده که در روند صلح افغانستان نه تنها کشورهای بزرگ منطقه، بلکه همسایگان نزدیک هم می‌توانند نقش خوبی داشته باشند.

این در حالی است که مشاور امنیت ملی رییس جمهور روز گذشته نیز گفته بود که روند صلح افغانستان باید مورد موافقت کشورهای منطقه به خصوص کشورهای همسایه قرار داشته باشد.

۸ / عقرب ۱۳۹۸

بزرگداشت از روز جهانی بهداشت دختران؛ 50 درصد دختران مکاتب در مورد عادت ماهوارشان آگاهی ندارند

صندوق کودکان سازمان ملل “یونسف” می گوید، بر اساس گزارش این اداره، حدود ۵۰ درصد از دختران مکاتب در مورد بهداشت فردی و عادت ماهوارشان آگاهی ندارند.

نمایندگان اداره یونسیف و کمیته سویدن در افغانستان امروز چهارشنبه(۸عقرب) در مراسم گرامی داشت از روز بهداشت دختران، با تأکید بر اهمیت آگاهی دهی در این باره، بر ادامه همکاری ها با وزارت صحت عامه و معارف کشور تعهد کردند.

اداره یونسف گفته است، بر یک گزارش این اداره، ۵۰ درصد از دختران مکاتب در مورد عادت ماهوارشان آگاهی نداشته و ۳۰ درصد آنان در جریان دوره قاعدگی، در مکتب حاضر نمی شوند.

photo_2019-10-30_16-07-02

در همین حال میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف با اشاره به اهمیت آگاهی دهی در مورد تغییرات فیزیولوژیک دختران در دوره قاعدگی گفت، وزارت معارف اقداماتی را برای شاگردان دوره متوسطه مکاتب دختران روی دست گرفته و ۱۱۰ هزار رهنمود قاعدگی به چاپ رسانده که از این کتاب ها به عنوان مضمون تقویتی به شاگردان دوره متوسطه مکاتب نسوان تدریس می شود.

از سویی هم رولا غنی، همسر رییس جمهور گفت، آگاهی دهی به دختران در مورد دوره قاعدگی، افزون بر حفظ سلامت آنان، سبب می شود تا دختران جوان کنترول بیشتری بر بدن شان داشته باشند، اعتماد به نفس شان بالا برود، و میزان غیابت آنان نیز در مکتب کاهش یابد.

دیوه صمد، معین پالیسی وزارت صحت عامه نیز در این مراسم تاکید کرد: “عدم آگاهی دختران در مورد عادت ماهوارشان، سبب ایجاد اضطراب، استرس، شرم، اختلالات دوران حاملگی و حتی عقامت خواهد شد.”

صمد کارکرد وزارت صحت را در تهیه رهنمودها و توزیع تابلیت های آهن و فولیک اسید برای دختران در مکتب ها خوانده، خاطرنشان کرد که این اقدامات کافی نیست و در این زمینه روی یک پلان ملی منسجم و درازمدت کار صورت می گیرد.

۸ / عقرب ۱۳۹۸

در دیدار با مقام های پاکستان؛ تاکید خلیلزاد بر کاهش خشونت ها در افغانستان

سفارت امریکا در اسلام آباد اعلام کرده است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان در دیار با مقام های پاکستانی، بر کاهش خشونت ها در افغانستان تاکید کرده است.

سفارت امریکا در اسلام آباد امروز چهارشنبه(۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که زلمی خلیلزاد در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه گذشته(۶ و ۷ عقرب) در اسلام‌آباد، با عمران خان، نخست وزیر پاکستان، جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان و شماری از مقامات آن کشور دیدار  کرده است.

Khalilzad and imran khan

این سفارت هدف از این دیدارها را بحث در مورد صلح افغانستان خوانده و همچنان بر اهمیت کاهش خشونت‌ها در افغانستان نیز تاکید شده است.

در خبرنامه سفارت امریکا همچنان تاکید شده، در این نشست ها در مورد منافع اقتصادی و امنیتی که صلح می‌تواند برای منطقه به ارمغان بیاورد نیز گفتگو شده است.

این دیدارها در حالی صورت می گیرد که خلیلزاد پس از گفتگوها با مقامات افغانستان در کابل، به اسلام آباد رفت.

نکته جالب این که روز گذشته حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور در یک نشست خبری در کابب گفت، خلیلزاد در سفر به کابل، برای صلح نه؛ بلکه به دنبال رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی از چنگ طالبان آمده بود.

۸ / عقرب ۱۳۹۸

انفجار در قندهار 7 زخمی برجای گذاشت

مقام های محلی در ولایت قندهار اعلام کرده اند که هفت غیرنظامی در یک انفجار در این ولایت زخمی شده اند.

kandahar 2

سید علی، ولسوال اسپین بولدک قندهار به خبرنامه گفت: “حوالی قبل از ظهر امروز چهارشنبه(۸عقرب)، ماین جاسازی شده در یک موترسایکل در منطقه ویش این ولسوالی انفجار کرده است”.

وی افزود، در نتیجه این انفجار، ۷ غیرنظامی به شمول یک خانم زخمی شده اند.