حمله انتحاری در هرات 1 کشته و 7 زخمی برجای گذاشت |
حمله انتحاری در هرات ۱ کشته و ۷ زخمی برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 7 عقرب 1398

Image Title
۷ / عقرب ۱۳۹۸

حمله انتحاری در هرات ۱ کشته و ۷ زخمی برجای گذاشت

مقام های امنیتی در ولایت هرات می گویند، در یک حمله انتحاری بر یک تکیه خانه در شهر هرات که قبل از رسیدن به هدف منفجر شد، یک تن کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند.

explosion

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات امروز سه‌شنبه(۷عقرب) با بیان این خبر گفته است: “یک فرد انتحاری که مواد منفجره و مهمات ثقیله را حمل می‌نمود، قصد داشت تا مواد همراهش را در تکیه امام هادی(ع) بین منطقه درب خوش و بازار چهارسوق مربوط ناحیه دوم شهر هرات منفجر نماید.

ولی زاده افزوده است که این فرد مهاجم به دلیل تدابیر شدید امنیتی مجبور شده مواد همراهش را قبل از رسیدن به هدف منفجر کند.

به گفته او، در این انفجار یک تن کشته و هفت تن دیگر زخمی شده اند.

۷ / قوس ۱۳۹۸

دستگیری مردی که خانم، خشو و خسربوره اش را در هرات کشت

مقام های امنیتی در ولایت هرات می‌گویند که قاتل سه عضو یک خانواده در این ولایت بازداشت شده است.

آمریت ارتباط عامه فرماندهی پولیس هرات با بیان این خبر گفته است: “حوالی ظهر امروز پنج شنبه(۷قوس) مردی به اتهام قتل خانم، خشو و خسربوره اش بازداشت شده است”.

police

به گفته این‌ آمریت، فرد بازداشت شده خانم، خشو و خسربوره اش را در مربوطات ناحیه هفتم شهر هرات با ضربات چاقو به قتل رسانده و پس از آن، فرار کرده بود.

این فرد امروز از مربوطات ناحیه یازدهم شهر هرات بازداشت شده است.

پولیس هرات دلیل این قتل را مشکلات اقتصادی و اختلافات خانوادگی عنوان کرده است.

۷ / قوس ۱۳۹۸

تنش میان کمیشنران کمیسیون انتخابات/ نورستانی: تلاش می کنیم نتایج ابتدایی را به زودی اعلان کنیم

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که این کمیسیون تلاش دارد تا به زودترین فرصت ممکن نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کند.

نورستانی امروز پنج شنبه(۷قوس) در یک نشست خبری در کابل گفت: “در صورتی‌که شماری از دسته‌های انتخاباتی اجازه‌ بازشماری آرا را در هفت ولایتی که تا هنوز بازشماری در آنها آغاز نشده، ندهند، ما بر اساس قانون در پیوند به آن تصمیم خواهیم گرفت و سپس شریک خواهیم کرد.”

او افزود که ۱۳ هزار و ۶۳۰ رای که شمار دسته های انتخاباتی در مورد آن پرسش دارند، آرای بایومتریکی بوده و معتبر شناخته شده اند.

رییس کمیسیون انتخابات ادامه داد، هیچ گونه علایق و سلیقه خاصی وجود ندارد و روند کاری این کمیسیون بر اساس قانون به پیش می رود. کمیسیون انتخابات آماده‌ گفتگو با دسته‌های انتخاباتی است.

IEC

نوستانی از تمام دسته‌های انتخاباتی خواست به قانون انتخابات احترام گذاشته و بگذارند که این کمیسیون وظیفه‌اش را انجام دهد.

به گفته نورستانی، تاکنون روند بازشماری و تفتیش آرا در ۲۶ ولایت تکمیل شده و در هفت ولایت دیگر به دلیل اعتراض شماری از دسته‌های انتخاباتی هنوز آغاز نشده است.

او از دسته های انتخاباتی خواست که اجازه بدهند روند بازشماری آرا در هفت ولایت باقی مانده آغاز شود و اگر چنین نشود، کمیسیون در مورد آن فیصله خواهد کرد.

رییس کمیسیون انتخابات تاکید کرد که این کمیسیون زیر فشار هیچ کسی قرار ندارد و به تعهدات خود پایبند است.  همچنان به کسی اجازه مداخله در امور داخلی خود را نیز نمی دهد.

در این نشست خبری، شماری از کمیشنران کمیسیون انتخابات مولانا عبدالله، عضو این کمیسیون را متهم به بیان نظرات شخصی کرده و به شمول رییس کمیسیون انتخابات، نشست را ترک کردند، اما مولانا عبدالله گفت که ۲۵۰ قطعه فورم اضافی که به ولایت قندهار فرستاده شده، بر بنیاد قانون، غیرقانونی و جنایت است و خودش در جریان این برنامه قرار ندارد.

عبدالله تاکید کرد که اگر در یک ولایت هم روند بازشماری صورت نگیرد، کسی اجازه ندارد نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کند.

۷ / قوس ۱۳۹۸

سرپرست وزارت دفاع با سفیر چین در کابل دیدار کرد

وزارت دفاع اعلام کرده است که اسدالله خالد، سرپرست این وزارت با وانگ یو، سفیر جدید چین در کابل دیدار کرده است.

وزارت دفاع امروز پنج شنبه(۷قوس) با نشر یک خبرنامه گفته است که دو طرف در این دیدار در مورد وضعیت امنیتی افغانستان، روند صلح و ادامه کمک و همکاری های چین به افغانستان گفتگو کرده اند.

asad ullah khalid

این وزارت افزوده است که در این دیدار سفیر چین تاکید کرده که این کشور کمک به افغانستان را ادامه خواهد داد.

سرپرست وزارت دفاع نیز در این دیدار از همکاری های چین با نیروهای امنیتی افغانستان قدردانی کرده است.

۷ / قوس ۱۳۹۸

تیفا: انتخابات ریاست جمهوری با چالش های جدی فنی و مدیریتی مواجه است

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان “تیفا” می گوید که یافته های نظارتی آنان نشان می دهد که روند انتخابات ریاست جمهوری با چالش های جدی فنی و مدیریتی مواجه است که سلامت انتخابات را می تواند خدشه دار سازد.

تیفا امروز پنج شنبه(۷قوس) با نشر یک اعلامیه، نقض مکرر تقویم انتخاباتی از سوی مدیران انتخابات، اخذ تصامیم فراقانونی توسط کمیسیون مستقل انتخابات، توقف کارهای تخنیکی کمیسیون، بسته بودن دفاتر ولایتی کمیسیون در تعدادی از ولایات، عدم شریک سازی معلومات و آمار و ارقام انتخاباتی توسط کمیسیون با مردم و نهادهای ذیدخل انتخاباتی، عدم رسیدگی به اعتراضات تعدادی از تکت های انتخاباتی پیرامون بازشماری و تفتیش آرا از سوی کمیسیون، عدم حضور ناظرین تعدادی از تکت های انتخاباتی در روندهای فنی، گنگ و مبهم بودن شرایط کنونی و افزایش اعتراضات و حتی آمادگی ها برای تظاهرات را در شرایط بغرنج کنونی بسیار نگران کننده خوانده است.

تیفا از فشارهای سیاسی بر کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی کرده، افزوده است که این فشارها دلیلی برای عدم تصامیم درست، قانونی و حقوقی کمیسیون و نقض مکرر تقویم انتخاباتی شده است.

tefa

تیفا تاکید کرده که مدیریت شرایط کنونی بسیار دشوار شده است.

این نهاد راه اندازی تظاهرات را راه حل انتخابات ندانسته، از تکت های انتخاباتی معترض خواسته است که از راه اندازی تظاهرات در شرایط دشوار امنیتی و سیاسی کشور خودداری کنند و نیز کمیسیون شکایات انتخاباتی نقش خود را بی طرف و به صورت حرفه ای در این برهه زمانی ایفا کند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اضافه کرده که نباید تلاش های تخنیکی انتخابات توسط تکت های انتخاباتی متوقف گردد و باید جلسه فنی بین شرکای انتخاباتی اعم از کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی، نهادهای ناظر بر انتخابات، نمایندگان تکت های انتخاباتی، سازمان ملل متحد، سفارت آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار گردد تا کمیسیون انتخابات پاسخگو قرار داده شده و در نهایت تصمیم قانونی و بر مبنای آرای واقعی مردم گرفته شود.

تیفا از کمیسیون انتخابات خواسته است که نباید نتایج ابتدایی انتخابات را بدون تکمیل روندهای شمارش آرا و اتمام کارهای فنی اعلان نماید؛  چون روند بازشماری می تواند تغییرات را در نتایج نهایی به دنبال داشته و در نهایت، غیر قابل قبول بودن نتایج را برای تعدادی از تکت های انتخاباتی در پی داشته باشد.

۷ / عقرب ۱۳۹۸

صدرنشینی اشرف غنی در مصارف انتخاباتی

کمیسیون مستقل انتخابات گزارش مصارف مالی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را در جریان کارزارهای انتخاباتی منتشر کرده که در این میان اشرف غنی در صدر بیشترین مصرف کننده قرار دارد.

در این گزارش کمیسیون مستقل انتخابات که امروز سه‌شنبه(۷عقرب) به نشر رسیده، آمده است که از میان ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ نامزد مصارف مالی‌شان در جریان کمپین‌های انتخاباتی را گزارش داده‌اند که مجموع مصارف این ۱۰ نامزد، به۲۴۱ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۲۹۰ افغانی می رسد.

در این میان رییس جمهور غنی با مصرف ۲۰۱ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۵۱۳ افغانی، بیشترین مصرف و غلام‌فاروق نجرابی با مصرف ۱۸۶ هزار و ۵۰۰ افغانی، کم‌ترین مصرف را داشته‌اند.

ghani

عبدالله عبدالله نیز با هزینه ۲۰ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۶۴۵ افغانی در جایگاه دوم قرار دارد. همچنین، محمدحکیم تورسن، سه میلیون و ۲۸۳ هزار و ۳۳۹ افغانی، عبداللطیف پدرام، یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۹۶۸ افغانی، عنایت‌الله حفیظ، ۳ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۳۷۵ افغانی و سید نورالله جلیلی، ۶ میلیون و ۷۴۸ هزار افغانی در کمپاین های انتخاباتی مصرف کرده اند.

از سویی هم نورحمان لیوال، ۴۸۶ هزار و ۹ افغانی، شهاب حکیمی، ۷۱۲ هزار و ۱۳۱ افغانی و نورالحق علومی، ۲ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۱۰ افغانی در جریان کارزارهای انتخاباتی شان مصرف کرده اند.

در لیست نشر شده از سوی کمیسیون انتخابات، رحمت‌الله نبیل، فرامرز تمنا، شیدامحمد ابدالی، احمدولی مسعود، گلبدین حکمت‌یار، محمدابراهیم الکوزی، محمدحنیف اتمر و زلمی رسول، تاکنون گزارش مالی‌شان را به کمیسیون مستقل انتخابات نفرستاده‌اند.

این در حالی است که پیش از کمیسیون مستقل انتخابات، هزینه دو ماه کارزار انتخاباتی برای هر نامزد را حدود ۴۴۲ میلیون افغانی اعلام کرده بود.