کمیسیون انتخابات: زمان اعلان نتایج ابتدایی انتخابات به زودی مشخص می شود |
کمیسیون انتخابات: زمان اعلان نتایج ابتدایی انتخابات به زودی مشخص می شود

بازتاب خبرهای 4 عقرب 1398

Image Title
۴ / عقرب ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: زمان اعلان نتایج ابتدایی انتخابات به زودی مشخص می شود

مسوولان در کمیسیون انتخابات می گویند که تمام اطلاعات بایومتریکی از دستگاه بایومتریک به سرور مرکزی انتقال یافته و به زودی زمان اعلان نتایج ابتدایی انتخابات مشخص می شود.

اروزنگ زیب، کمیشنر کمیسیون انتخابات امروز شنبه(۴عقرب) در یک نشست خبری گفت: تمام اطلاعات از دست گاه بایومتریک به سرور مرکزی انتقال کرده و فعلا تصفیه آرای بایومتریکی جریان دارد.

IEC

او افزود: “قرار وعده شرکت دارملوک، تصفیه آرا در سه روز تکمیل می شود که امروز آخرین روز اش است و امیدوار هستیم که آرای تصفیه شده بر اساس ولایت ها،  مراکز و محلات سطح کشور در اختیار ما قرار گیرد تا ولایت ها مراکز و محلات را که مشکل دارد، بازشماری شود.”

این کمیشنر کمیسیون انتخابات اضافه کرد که تمام دستگاه هایی که قرنطین شده بود، بر اساس فیصله کمیسیون به سرور مرکزی انتقال داده شده است.

اورنگ زیب خاطرنشان کرد، زمان اعلان نتایج ابتدایی که از سوی دبیرخانه‌ کمیسیون مستقل انتخابات، پیشنهاد شده بود، طولانی بود و از این رو مورد تایید رهبری کمیسیون قرار نگرفت و تلاش ها جریان دارد که زمان اعلان نتیجه‌ ابتدایی امروز یا فردا مشخص شود.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان در سراسر افغانستان برگزار شد و کمیسیون انتخابات وعده داده بود که به تاریخ ۲۷ میزان نتایج ابتدایی را اعلان کند، اما اعلان نتایج ابتدایی انتخابات تا زمان نامعین به تعویق افتاده است.

۴ / عقرب ۱۳۹۸

تعویق نشست بین الافغانی چین؛ هنوز هیات اشتراک کننده حکومت تشکیل نشده است

مسوولان در وزارت دولت در امور صلح می گویند که نشست بین الافغانی چین به مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح امروز شنبه(۴عقرب) به خبرنامه گفت: “نشست بین الافغانی چین که تاریخ های متفاوتی برایش در نظر گرفته شده بود، برای مدتی نامعلومی به تعویق افتاده است”.

نوری افزود: “دلیل تعویق نشست بین الافغانی چین هنوز مشخص نیست و فکر می کنم دلیل تعویق این نشست آمادگی کلی و لوژیستکی برنامه است که آنها می خواهند بهتر آمادگی داشته باشند.”

taliban

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح تاکید کرد، این نشست لغو نشده، اما به تعویق افتاده است و هنوز تاریخ مشخصی برای برگزاری آن از سوی دولت چین اعلان نشده است.

ناجیه نوری خاطرنشان کرد که حکومت افغانستان روی یک هیات با یک ترکیب مناسب کار می کند و قرار است این هیات در تاریخ بعدی برگزاری این نشست، در آن اشتراک کند.

پیش از این صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی گفته بود که هیات اعزامی حکومت به چین را در زمان مناسب معرفی خواهند کرد.

بر اساس بعضی گزارش ها، قرار بود این نشست برای دو روز در هفتم و هشتم ماه عقرب برگزار شود.

گروه طالبان نیز در توییتی گفته بودند که هیات افغانستان در این نشست از آدرس حکومت نمی تواند نمایندگی کند و اشتراک کنندگان این نشست نظرات شخصی خودشان را بیان می کنند.

۴ / عقرب ۱۳۹۸

کی: اتحاد وزیران دفاع ناتو در مورد ماموریت افغانستان چشمگیر است

نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، تعهد و اتحاد وزیران ناتو را در مورد ماموریت افغانستان چشم گیر خواند.

نیکلاس کی روز شنبه (۴ عقرب)، پس از پایان جلسه وزیران دفاع ناتو درباره افغانستان در بروکسل در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: “بگذارید بگویم که من واقعا تحت تأثیر تعهد شدید وزیران دفاع قرار گرفتم.”

Nicholas Kay

وی اظهار داشت که وزرای دفاع ناتو به ماموریت در افغانستان متعهد هستند و صحبت هایی در مورد اطمینان از این که ماموریت در آن جا یک مأموریت پایدار است، صورت گرفته است.

این در حالی است که در نشست وزیران دفاع ناتو، این وزیران از ادامه پشتیبانی نظامی و مالی‌شان به افغانستان اطمینان دادند و اعلام کردند که تا سال ۲۰۲۴ میلادی، ناتو کمک مالی ۲٫۹ میلیارد دالری را به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

دبیرکل ناتو در روز نخست نشست وزیران دفاع این سازمان درباره افغانستان، گفت که این سازمان نمی‌خواهد داعش بار دیگر در افغانستان ظهور کند.

۴ / عقرب ۱۳۹۸

فیفا: کمیسیون انتخابات پلان بازشماری و تفتیش آرا و فیصله کمیسیون شکایات را شریک سازد

بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان “فیفا” می گوید که کمیسیون انتخابات هرچه زودتر فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی را در پهلوی پلان بازشماری و تفتیش آرا، با تکت های انتخاباتی و نهادهای ناظر شریک سازد.

فیفا امروز شنبه(۴عقرب) در یک خبرنامه گفته است که کمیسیون انتخابات به منظور حفظ اعتبار انتخابات ۶ میزان و بالا بردن میزان شفافیت و مشروعیت انتخابات، هرچه زودتر تاریخ اعلام نتایج ابتدایی و نهایی را مشخص و اقداماتی که در خصوص تفتیش و بازشماری آرا روی دست گرفته را با ذکر میعاد زمانی آن همگانی سازد.

فیفا افزوده است که کمیسیون انتخابات شفافیت مرحله تصفیه آرا را در هماهنگی با کمپنی دارملوک تامین نماید و کمپنی دارملوک مراحل تخنیکی تصفیه آرا، و کمیسیون انتخابات سیاست و مدیریت تصفیه آرا را هرچه زودتر عملی نماید.

FEFA

فیفا تاکید کرده که ناظرین تکت های انتخاباتی و مشاهدین از بابت بالا رفتن میزان اطمینان روی مرحله تصفیه آرا در نظارت این مرحله به صورت موثر دخیل گردند.

فیفا اضافه کرده، در ضمن این که کمیسیون انتخابات دبیرخانه خود را به یک گزارش دهی مکمل موظف سازد، باید از بابت پیشرفت های انتخاباتی با تفکیک مراکز و محلات رای دهی؛ چون معلومات در مورد مراکز و محلات رای دهی بسته و باز، کارمندان حاضر و غیر حاضر در روز انتخابات، ارسال و عدم ارسال مواد انتخاباتی به شمول دستگاه های بایومتریک به مراکز و محلات پلان شده، فعالیت و عدم فعالیت دستگاه های بایومتریک با تفکیک مراکز و محلات رای دهی، معلومات دهد.

به گفته این نهاد ناظر انتخاباتی، کمیسیون انتخابات باید هرچه زودتر برای مردم افغانستان در مورد محلات و مراکزی که در آن رای دهی صورت نگرفته، اوراق رای دهی چاپ شده، ارسال شده به مراکز و محلات رای دهی، دوباره دریافت شده و آن چیزی که در اختیار کمیسیون است، گزارش دهد و اگر چنین نکند، بیم آن می‌رود که کار کمیسیون با پرسش ها و شک و تردیدهای جدی مواجه شود.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان در کشور برگزار شد و قرار بود نتایج ایتدایی آن به تاریخ ۲۷ میزان اعلان شود، که اعلان آن برای مدت نامعلومی از سوی کمیسیون انتخابات به تعویق افتاده است.

۴ / عقرب ۱۳۹۸

آزادی چهارکارمند بانک مرکزی از چنگ آدم ربایان در هرات

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که چهار کارمند بانک مرکزی از چنگ آدم ربایان در هرات آزاد شده اند.

herat 1

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات امروز شنبه(۴عقرب) به خبرنامه گفت: “حدود ده روز قبل افراد مسلح ناشناس چهار کارمند نمایندگی بانک مرکزی  شهرک مرزی اسلام‌قلعه را از منطقه قدوس‌آباد ولسوالی کهسان با خود برده بودند”.

ولی زاده افزود، این چهار کارمند بانک مرکزی روز گذشته با تلاش های فرمانده پولیس ولایت هرات و پا در میانی متنفذین منطقه، از چنگال آدم‌ربایان آزاد شدند.