نرگس نهان؛ دومین وزیر کابینه در یک هفته استعفا داد! |
نرگس نهان؛ دومین وزیر کابینه در یک هفته استعفا داد!

بازتاب خبرهای 2 عقرب 1398

Image Title
۲ / عقرب ۱۳۹۸

نرگس نهان؛ دومین وزیر کابینه در یک هفته استعفا داد!

مسوولان در وزارت معادن و پترولیم می گویند، نرگس نهان، سرپرست این وزارت استعفا داده و استعفای او از سوی رییس جمهور نیز منظور شده است.

سیحون کامگار، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم امروز پنجشنبه(۲عقرب) به خبرنامه گفت، نرگس نهان، سرپرست این وزارت به دلیل مشکلات شخصی از سمت اش استعفا داده است.

nargis nehan

کامگار افزود، استعفای خانم نهان از سوی رییس جمهور نیز منظور شده است.

به گفته کامگار، اکنون عنایت‌الله مومند، معین تخنیکی وزارت معادن و پترولیم به حیث سرپرست این وزارت از سوی رییس جمهور تعیین شده است.

این دومین وزیر کابینه است که در دو روز اخیر از مقام های خود استعفا داده اند. روز گذشته نیز صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه استعفا داد.

۲ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۵۶ عضو قطعه سرخ طالبان در هرات

وزارت دفاع اعلام کرده است که ۵۶ عضو قطعه سرخ طالبان در ۴ حمله هوایی در ولایت هرات کشته و زخمی شده اند.

وزارت دفاع امروز پنج‌شنبه(۲عقرب) با نشر بیانیه‌ای گفته است که نیروهای هوایی شب گذشته چهار عملیات هوایی بر قطعه سرخ طالبان در ولسوالی چشت ولایت هرات انجام داده اند.

CHESHT SHARIF

در بیانیه این وزارت آمده است، در نتیجه این عملیات، بیش از ۴۵ تن از نیروهای قطعه سرخ طالبان کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است که با از بین رفتن این گروه قطعه سرخ طالبان، فعالیت های خرابکارانه و تروریستی آن ها در ولسوالی چشت کاهش خواهد یافت.

۲ / عقرب ۱۳۹۸

انفجار در مقابل کاروان نیروهای خارجی در پروان

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که یک کاروان نیروهای خارجی حین گشت زنی در ولایت پروان هدف ماین کنار جاده ای قرار گرفته است.
عبدالسلیم نوری، سخنگوی فرماندهی پولیس پروان امروز پنجشنبه(۲عقرب) به خبرنامه گفت که این کاروان حوالی ساعت ۱۲ شب گذشته در روستا صیادان با یک ماین کنارجاده ای برخورد کرده است.
نوری افزود، در این انفجار به غیرنظامیان و نظامیان افغانستان تلفاتی وارد نشده است.

parwan taliban
به گفته سخنگوی پولیس پروان، از تلفات نیروهای خارجی در این انفجار جزییاتی در دست نیست.
گروه طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته است.
در همین حال سونی لگنت، سخنگوی نیروهای امریکایی در پاسخ به توییت ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، با تایید این انفجار گفته است که در این انفجار به نیروهای آمریکایی و ائتلاف هیچ آسیبی نرسیده است.

۲ / عقرب ۱۳۹۸

78 شورشی طالب و داعش در ننگرهار به دولت تسلیم شدند

مقام های محلی در ولایت ننگرهار اعلام کرده اند که ۷۸ شورشی طالب و داعش به شمول اتباع خارجی و زنان و کودکان در این ‌ولایت به دولت تسلیم شده اند.

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز پنجشنبه(۲عقرب) در یک نشست خبری گفت که بر اساس تلاش منسوبین ریاست امنیت ملی این ولایت، ۶ شورشی طالب و ۱۸ تروریست داعش همراه با ۱۹ زن و ۳۵ کودک به دولت تسلیم شده اند.

NANGARHAR

میاخیل افزود، در میان تسلیم شدگان اعضای داعش، سه مرد و سه زن شهروند اردن و یک مرد و یک زن شهروند پاکستان نیز شامل اند.

والی ننگرهار افزود، این افراد در ولسوالی های هسکه مینه، بتی کوت، اچین و غنی خیل این ولایت فعالیت داشته که همراه با ۱۹ میل سلاح و ۵ پایه مخابره به دولت تسلیم شده اند.

۲ / عقرب ۱۳۹۸

کمیسیون شکایات انتخاباتی: آرای بیش از یک هزار و ۸۰۰ محل رای دهی تا چند روز آینده بازشماری می شود

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی در دیدار با تیم متخصصان انتخاباتی اتحادیه اروپا می گویند که قرار است یک هزار و ۸۴۴  محل رای دهی در ۱۷ ولایت تا چند روز آینده در هماهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات و با حضور ناظرین نهادهای مربوط و نامزدان ریاست جمهوری، بازشماری شود.

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز پنجشنبه(۲عقرب) در این دیدار گفته است که پس از پایان روند رسیدگی به شکایات روز انتخابات در دفاتر ولایتی، کمیسیون شکایات اکنون در مرحله رسیدگی به شکایات ۱۸۹ قضیه استینافی قرار دارد که مطابق قانون فیصله های کمیسیون شکایات در این موارد تا ۱۰ روز دیگر نیز تکمیل می شود.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در این دیدار افزوده است که قرار است یک هزار و ۸۴۴  محل رای دهی در ۱۷ ولایت تا چند روز آینده در هماهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات و با حضور ناظرین نهادهای مربوط و نامزدان ریاست جمهوری، بازشماری شود.

ICC

الیاسی خاطرنشان کرده است که مطابق قانون انتخابات، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، پس از اعلان نتایج ابتدایی، ۳۷ روز فرصت دارد تا به شکایات مرحله نتایج ابتدایی نیز رسیدگی نماید.

از سویی هم قطب الدین رویدار در این دیدار تاکید کرده که شرکت درملوک ماموریت دارد که تمام آرای غیرمعیاری را از سرور مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات تصفیه نماید.

فلیب دی بارد به نمایندگی از این گروه متخصص انتخاباتی اتحادیه اروپا نیز از تلاش های کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در جهت تامین عدالت انتخاباتی در افغانستان قدردانی کرده است.