وزارت معارف: مکاتب خصوصی از کودکان سربازان حمایت کند |
وزارت معارف: مکاتب خصوصی از  کودکان سربازان حمایت کند

بازتاب خبرهای 1 عقرب 1398

Image Title
۱ / عقرب ۱۳۹۸

وزارت معارف: مکاتب خصوصی از کودکان سربازان حمایت کند

سرپرست وزارت معارف از مکاتب خصوصی خواسته است که در زمینه حمایت از آموزش کودکان سربازان کشور با این وزارت همکاری کند.

وزارت معارف گفته است که میرویس بلخی امروز چهارشنبه(۱عقرب) با اتحادیه مکاتب خصوصی شهر کابل دیدار و در رابطه با حمایت از آموزش کودکان سربازان گفتگو کرده است.

education 1

بلخی در این دیدار بر همکاری مکاتب غیردولتی در زمینه شامل ساختن کودکان خارج از مکتب به سیستم آموزشی کشور و همچنین ارائه خدمات آموزشی و حمایت از آموزش کودکان نظامیان به ویژه سربازان تاکید کرده است.

در این دیدار رییس اتحادیه مکاتب خصوصی از همکاری با معارف در بخش حمایت از آموزش کودکان نظامیان به ویژه سربازان و همچنین شامل ساختن کودکان خارج از مکتب و این مکاتب استقبال کرده است.

۱ / عقرب ۱۳۹۸

صلاح الدین ربانی استعفا داد/ بیش از این تخریب نهادهای دولتی قابل تحمل نیست

صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه امروز از سمت خود در این وزارت استعفا داد.

ربانی که امروز چهارشنبه(۱ عقرب) متن استعفانامه اش را در صفحه رسمی فیس بوک خود شریک ساخته، انتقاد کرده که به مدت پنج سال فضایی کاری در حکومت وحدت ملی مطلوب نبوده و شاهد ایجاد شبه ساختارهای موازی و به حاشیه کشاندن نهادهایی که در همه نظام های دنیا حیثیت ستون نظام ها را دارند، بوده است.

او افزوده است که در این پنج سال با ساختار دولت همچون یک انجوی شخصی برخورد سلیقه ای صورت می گرفت و کلیت دولت آگاهانه و ناآگاهانه تخریب شده است.

ربانی تاکید کرده است که “در این مدت زیر شعار اصلاحات، چنان برخوردهای غرض آلودی صورت گرفته که در درازمدت، ترویج کننده و نهادینه ساز تبعیض و تعصب در جامعه است و بنیادهای وحدت و همدلی جامعه ما را به شدت آسیب می رساند”.

salahuddin rabbani

او تصریح کرده که حدود پنج سال، همه‌ این وضعیت را تنها به خاطر تعهدی که در برابر مردم داشته، تحمل کرده است.

صلاح الدین ربانی اضافه کرده ایت: “اکنون با آن که دوره کاری حکومت وحدت ملی به پایان رسیده و در وضعیت شکننده کنونی بیشتر از پیش به ایجاد فضای همدلی و همبستگی ضرورت است، تخریب نهادهای دولتی به شیوه های گوناگون از سوی آن هایی که خود ادعای دولت سازی دارند، غیر قابل اغماض و غیر قابل تحمل است و از همین رو ادامه کار خویش را در چنین شرایطی در چارچوب این حکومت به صلاح ندانسته، استعفای خویش را تقدیم می نمایم تا از مجرای فعالیت های سیاسی، در خدمت مردم و کشور باشم.”

ربانی پیش از این نیز از سوی پارلمان سلب اعتماد شده بود، اما به کارش ادامه داد.

۱ / عقرب ۱۳۹۸

بازداشت 22 سارق به شمول سه زن در ولایت بلخ

مقام های امنیتی در ولایت بلخ اعلام کرده اند که در جریان یک هفته گذشته،  ۲۲ سارق به شمول ۳ طن در این ولایت  بازداشت شده اند.

اجمل فایز، فرمانده پولیس ولایت بلخ امروز چهارشنبه(۱عقرب) در یک نشست خبری گفت: پولیس بلخ در جریان یک هفته ۲۲ نفر سارق را از مربوطات این ولایت بازداشت کرده است.

MOI

وی افزود، در میان بازداشت شدگان سه زن نیز شامل است.

از سوی دیگر فایز خاطرنشان کرد، حدود ۹۰ میل اسلحه نیز از سایر قضایا و این سارقین توسط پولیس بلخ کشف و ضبط شده است.

۱ / عقرب ۱۳۹۸

وزارت دولت در امورصلح: افغانستان در حال رایزنی در مورد برگزاری نشست بین افغانی با چین است

وزارت دولت در امور صلح می گوید که روی جزییات چگونگی برگزاری گفتگوهای بین افغانی صلح در چین، صحبت‌ها با دولت این کشور جریان دارد و در صورتی که معیارهای قابل قبول در نظر گرفته شده باشند، برای اشتراک در آن تصمیم خواهد گرفت.

وزارت دولت در امور صلح امروز چهارشنبه(۱عقرب) با نشر یک اعلامیه گفته است که از هر نوع گفتگوی مردم افغانستان به عنوان یک‌ اصل استقبال می‌کند، اما توقع دارد که این گفتگوها یک گام به پیش باشد.

در اعلامیه این وزارت آمده است که تجربه گفتگوهای صلح دوحه با درنظرداشت شیوه انتخاب اشتراک‌کنندگان و تنظیم اجندای آن، یک گام به پیش بود و مسیر سازنده‌ای را برای پیشبرد روند صلح روشن ساخت.

ministry of government for peace

در این اعلامیه ضمن تاکید بر همه شمول بودن گفتگوهای صلح، خاطرنشان شده که مرکزیت و نقش دولت افغانستان همچنان پا برجاست.

این اعلامیه وزارت دولت در امور صلح در حالی به نشر رسیده است که قرار است بر اساس گزارش‌ها، گفتگوهای صلح افغانستان با حضور نمایندگان دولت افغانستان، طالبان و جامعه جهانی در چین برگزار شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر نیز در توییتر اش نگاشته است که ملا برادر در راس یک هیات از طرف طالبان در این گفتگو شرکت می کند.

به گفته او، نشست بیجینگ تداوم نشست‌های مسکو و دوحه است که تمام اشتراک‌کنندگان از آدرس شخصی حضور خواهند یافت و دیدگاه شخصی شان را برای حل مساله افغانستان  بیان خواهند کرد.

۱ / عقرب ۱۳۹۸

دبیرکل ناتو: طالبان باید تعهد، از خودگذری و تمایل به صلح واقعی را نشان بدهد

دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی “ناتو” می گوید که از  آغاز مجدد گفتگوهای صلح با طالبان استقبال می کند، اما طالبان باید تعهد، از خودگذری و تمایل برای صلح واقعی را نشان بدهد.

ینس استولتنبرگ امروز چهارشنبه(۱عقرب) در یک نشست خبری گفت: “ما مجددا بر ماموریت مان در افغانستان متعهد می شویم، تا مطمین شویم افغانستان یک بار دیگر به بهشت امنی برای هراس افگنان بین المللی مبدل نخواهد شد.”

استولتنبرگ افزود، ناتو با امریکا یکجا به افغانستان رفته و یکجا نیز در مورد آینده حضورشان در این کشور تصمیم خواهند گرفت.

Nato

او تاکید کرد، خلافت فیزیکی گروه داعش در عراق و سوریه از بین رفته و برای بخشی از ماموریت جهانی ناتو علیه داعش، این پیمان نمی خواهد یک بار دیگر  داعش در افغانستان قدرت گیرد.

استولتنبرگ خاطرنشان کرد، هرگونه خروج از افغانستان به توافق سیاسی بستگی دارد و میان حضور نظامی و راهکار سیاسی تضادی وجود ندارد، بلکه به توافقی نیاز است تا تمام دست‌آوردهای مردم افغانستان در آن حفظ شود.

دبیرکل ناتو در حالی از آغاز مجدد گفتگوهای صلح استقبال می‌کند که قرار است وزیران دفاع کشورهای عضو این پیمان فردا پنج‌شنبه در مورد اوضاع امنیتی افغانستان گفتگو کنند.

۱ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 134 عضو داعش و طالبان در درگیری میان دو گروه در ننگرهار

مقام های محلی در ولایت ننگرهار اعلام کرده اند که در درگیری میان طالبان و داعش در دو ماه گذشته در این ولایت، ۱۳۴تن از اعضای این دو گروه کشته و زخمی شده اند.

دفتر والی ننگرهار امروز چهارشنبه(۱عقرب) در یک خبرنامه گفته است که در دو ماه گذشته در درگیری میان گروه های طالبان و داعش در ولسوالی های شیرزاد، خوگیانی، پیچراگام و هسکه مینه این ولایت، ۳۲ داعش کشته و ۱۸ تن دیگر این گروه زخمی شده اند.

taliban ISIs

همچنان در این درگیری ها ۷۰ شورشی طالب کشته و ۱۴ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

درگیری میان گروه طالبان و داعش بارها در ولایت ننگرهار و کنر رخ داده است که باعث شده شماری زیادی از خانوده ها از مناطق تحت نفوذ این دو گروه آواره شوند.