بازداشت یک عضو استخباراتی قطعه سرخ طالبان در فاریاب |
بازداشت یک عضو استخباراتی قطعه سرخ طالبان در فاریاب

بازتاب خبرهای 30 میزان 1398

Image Title
۳۰ / میزان ۱۳۹۸

بازداشت یک عضو استخباراتی قطعه سرخ طالبان در فاریاب

مقام‌های امنیتی اعلام کرده اند که یک عضو استخباراتی قطعه سرخ طالبان توسط پولیس در فاریاب بازداشت شده است.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس ولایت فاریاب امروز سه‌شنبه(۳۰میزان) گفته است که “قاری محمدنادم، باشنده اصلی قریه قطور در ناحیه ششم شهر میمنه، که بیش از یک سال به این سو عضو گروه ملا حجت الله، یکی از فرماندهان برجسته قطعه سرخ طالبان در ولسوالی پشتونکوت بود، بازداشت شده است”.

photo_2019-10-22_16-37-55

فرماندهی پولیس فاریاب افزوده است که فرد بازداشت شده قبل از ظهر امروز در نتیجه عملیاتی از منطقه امام صاحب شهر میمنه بازداشت شده و از نزد او، یک میل سلاح کلاشینکوف، یک قبضه تفنگچه کمری، یک میل تفنگچه خود ساخت وطنی به نام فارسنگ و تجهیزات نظامی به دست آمده است.

به گفته فرماندهی پولیس فاریاب، فرد بازداشت شده به جرم خود اعتراف کرده است.

۳۰ / میزان ۱۳۹۸

پیام تبریکی غنی به ترودو: تمرکز ما روی گسترش روابط کانادا و افغانستان خواهد بود

رییس جمهور غنی در یک پیام تبریک برای انتخاب دوباره جستن ترودو، به عنوان نخست وزیر کانادا، می گوید تمرکز بیشتر حکومت روی گسترش هرچه بشتر روابط میان کانادا و افغانستان خواهد بود.

ارگ ریاست جمهوری امروز سه‌شنبه(۳۰میزان) با نشر یک بیانیه، پیروزی حزب لیبرال کانادا به رهبری جستن ترودو در انتخابات پارلمانی این کشور و انتخاب دوباره وی را به عنوان نخست وزیر کانادا، به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان تبریک گفته است.

ghani and justin trudeau

این بیانیه آمده است که اشرف غنی گفته که تمرکز بیشتر  حکومت روی گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور خواهد بود.

او همچنان از همکاری های دوامدار کانادا با افغانستان در بخش های انکشافی، امنیتی و توانمندسازی زنان قدردانی کرده است.

این در حالی است که در نخستین ساعات امروز نام جاستین ترودو به عنوان پیروز انتخابات سراسری کانادا اعلام شد، اما در همان زمان رسانه‌های کانادایی خبر دادند که به رغم این که حزب لیبرال بیشترین کرسی‌ از ۳۳۸ کرسی در پارلمان را خواهد برد، اما برای تشکیل دولت آینده مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب است.

مریم منصف، شهروند کانادایی – افغانستانی تبار نیز برای بار دوم توانسته به نمایندگی از حزب لیبرال به پارلمان کانادا راه یابد.

۳۰ / میزان ۱۳۹۸

در صورت انتخاب مجدد؛ غنی: با طالبان وارد گفتگوی مستقیم خواهم شد!

رییس جمهور غنی در مصاحبه‌ای با شبکه نیکی آسیا در توکیو گفته است که می خواهد به محض مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر ، مذاکرات صلح را با طالبان آغاز کند.

وی در این مصاحبه که روز سه شنبه(۳۰ میزان) انجام شده،

گفته است: “اگر بار دیگر انتخاب شوم، این کار در هفته اول صورت خواهد گرفت و روند صلح دوباره آغاز به کار خواهد کرد.”

رئیس جمهور گفت که انتخابات به طور مؤثر اداره می شود و نتایج آن توسط همه کاندیدان پذیرفته خواهد شد.

او بیان کرد که طالبان می توانند به عنوان یک حزب سیاسی در کشور ملحق شوند: “طالبان باید در قانون اساسی فعلی زندگی کنند، از خواب بیدار شوند و درک کنند که اگر خشونت را محکوم کنند، اکثر مردم افغانستان، آنها را در آغوش خواهند گرفت.”

وی همچنین گفت که صلح با طالبان باید امنیت مردم افغانستان را تأمین کند. این امر مستلزم شواهد روشن مبنی بر این است که طالبان نباید با گروه های تروریستی در ارتباط باشند، به خشونت پایان دهند و در تجارت مواد مخدر و روابط جداگانه با پاکستان دخیل نشوند.

غنی این مشکل را تایید کرد که طالبان با گروه های مسلح دیگر تفاوت دارد، زیرا قدرت آنها با خشونت حاصل می شود “و آنها مایل به شرکت در انتخابات نیستند”.

وی همچنین با بیان این که “پاکستان باید سازنده شود و از روند صلح حمایت کند”، نقش پاکستان را مهم دانست.

ghani

این در حالی است که رییس جمهور ترامپ به دنبال خارج کردن نیروها از افغانستان است و تعداد نیروهای این کشور را کاهش داده است.

 غنی در این مورد گفت: “مسئله حضور یا عدم حضور نیست. سوال این است که نوع پشتیبانی چه خواهد بود که آیا ما می توانیم نیروهای امنیتی خود را حفظ کنیم یا نه.”

با این وجود ، وی همچنین بر اهمیت افغانستان برای امنیت بین المللی و امنیت داخلی آمریکا از نظر ضد تروریسم، پس از دیدار اخیر خود با مارک اسپر ، وزیر دفاع آمریکا در کابل تأکید کرد.

غنی ادعا کرد که روند صلح و دیپلماسی کشور نباید اشتباه گرفته شود.  وی گفت، صلح باید توسط مردم افغانستان هدایت شود، در حالی که روابط ایالات متحده و افغانستان مبتنی بر منافع متقابل است؛ “بنابراین سطح نیروهای آمریکایی به این بستگی ندارد که طالبان آن را بپذیرند. این ما هستیم که می توانیم آن را کاهش دهیم.”

وی خاطرنشان کرد که در صورت باقی ماندن در سمت خود، کاهش فقر  هدف اصلی کشور خواهد بود.  دستور کار اقتصادی وی شامل زیرساخت آبی، اصلاحات کشاورزی، سرمایه گذاری در منابع کشور و زیرساخت های شهری است.

افغانستان سرشار از لیتیوم است که برای وسایل نقلیه برقی و تلفن های هوشمند استفاده می شود.  غنی علاقه مندی نشان داد  که با جاپان به عنوان “مرکز صنعت و توسعه موتر” همکاری کند.

در مورد ابتکار کمربند و جاده چین نیز غنی گفت که افغانستان بخشی از آن نیست، بلکه “ما مکمل آن هستیم.”

غنی با تأکید بر اهمیت انتقال منابع از آسیای میانه به آسیای جنوبی گفت، آنچه که مهم است، اتصال آسیا است.

وی افزود: “باید ابتکارات مکمل بسیاری وجود داشته باشد” و خواستار مشارکت بیشتر بخش های خصوصی و دولتی جاپان در افغانستان شد.

۳۰ / میزان ۱۳۹۸

مریم منصف بار دیگر به پارلمان کانادا راه یافت

مریم منصف، شهروند کانادایی افغانستانی تبار برای دومین بار توانست به پارلمان کانادا راه یابد.

رسانه ها گزارش داده اند که مریم منصف بار دیگر از حزب لیبرال به نمایندگی از منطقه پیتربرو در ایالت انتاریو، به مجلس کانادا راه یافته است.

Marian monsif

خانم منصف در سال ۲۰۱۶ به عنوان اولین عضو افغانستانی تبار وارد کابینه جاستین ترودو شد و به عنوان وزیر نهادهاى دموکراتیک کانادا فعالیت کرد.

در این دور از مجلس کانادا، سه عضو فارسی زبان(دو ایرانی تبار و یک افغانستانی تبار) دوبارع از حزب لیبرال انتخاب شدند.

۳۰ / میزان ۱۳۹۸

مسوول تعلیم و تربیت داعش در ننگرهار به نیروهای امنیتی تسلیم شد

مقام های محلی می گویند که مسوول تعلیم و تربیت داعش در ننگرهار به نیروهای امنیتی تسلیم شده است.

دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار امروز سه‌شنبه (۳۰میزان) در یک خبرنامه گفته است که “فریدون، مسوول تعلیم و تربیت  داعش در ولسوالی کوت ولایت ننگرهار همراه با یک قبضه تفنگچه و دو بمب دستی به دولت تسلیم شده است”.

دفتر والی ننگرهار افزوده است که فرد تسلیم شده باشنده اصلی ولسوالی قره باغ ولایت کابل است که ۱۸ ماه به نام نعمان باجوری در گروه داعش فعالیت کرده است.

SIS

در همین حال قول اردوی عملیات های خاص شب گذشته با نشر یک خبرنامه گفته است که نیروهای کوماندو یک عملیات پاکسازی را در مربوطات روستای اوچ کوت ولسوالى اچین ولایت ننگرهار راه اندازى کرده اند.

قول اردوی عملیات خاص افزوده است که در نتیجه این عملیات، ۱۰ عضو گروه داعش به شمول ۴ مرد، ۲ زن و  کودک همراه با ۴ میل سلاح سبک به این نیروها تسلیم شده اند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از جمله ولایت های ناامن به شمار می رود که گروه های داعش و طالبان فعالیت گسترده در آن دارند.