برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی زراعتی با حضور افغانستان در عربستان |
برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی زراعتی با حضور افغانستان در عربستان

بازتاب خبرهای 29 میزان 1398

Image Title
۲۹ / میزان ۱۳۹۸

برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی زراعتی با حضور افغانستان در عربستان

وزارت زراعت می‌گوید که نخستین نمایشگاه بین‌المللی زراعتی با حضور افغانستان در عربستان برگزار می شود.

این وزارت امروز دوشنبه(۲۹میزان) در یک خبرنامه گفته است که در همکاری با نهادهای مرتبط، افغانستان در نخستین نمایشگاه بین‌المللی محصولات زراعتی در ریاض، پایتخت عربستان حضور دارد.

Saudi arabia

وزارت زراعت افزوده است، این نمایشگاه که ۱۶ غرفه از محصولات زراعتی افغانستان نیز در آن به نمایش گذاشته شده، امروز رسما آغاز به کار می‌کند.

به گفته این وزارت، این نمایشگاه برای چهار روز ادامه خواهد یافت.

۲۹ / میزان ۱۳۹۸

کشتن بی رحمانه ملا امام یک مسجد در هرات توسط طالبان

مقام های محلی در ولایت هرات می‌گویند که گروه طالبان قاری غلام رسول، ملا امام یک مسجد و عضو شورای علمای ولسوالی ادرسکن این ولایت را کشته است.

دفتر والی هرات امروز دوشنبه(۲۹میزان) با نشر یک خبرنامه گفته است: “گروه طالبان شب گذشته قاری غلام رسول، ملا امام یک مسجد در روستای نوآباد ولسوالی ادرسکن و عصو شورای علما این ولایت را ابتدا ربوده و سپس به صورت بی رحمانه به قتل رسانده است”.

Heart

دفتر والی هرات افزوده است که والی این ولایت به مسوولین ولسوالی ادرسکن هدایت داده است تا عاملان این رویداد را شناسایی و بازداشت کنند.

به گفته دفتر والی هرات، در جریان یک هفته در سه رویداد جداگانه هشت غیرنظامی از سوی گروه طالبان در هرات کشته شده اند.

تاکنون گروه طالبان در این مورد چیزی نگفته است.

۲۹ / میزان ۱۳۹۸

وزارت داخله: خبر مداخله نیروهای امنیتی در امور داخلی کمیسیون انتخابات بی اساس است

سخنگوی وزارت داخله می گوید، خبرهای نشر شده مبنی بر این که گویا نیروهای امنیتی در امور داخلی کمیسیون مستقل انتخابات مداخله کرده، کاملا بی اساس است.

نصرت رحیمی امروز دوشنبه(۲۹میزان) گفته است: “مداخله نیروهای امنیتی در امور انتخابات بی اساس است؛ نیروهای امنیتی در مورد انتخابات بی طرفی خود را حفظ کرده و پس از این نیز مطابق تمام قوانین نافذه کشور، وظایف خود را انجام می دهد”.

Nasrat Rahimi

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده است: “تامین امنیت قریب و بعید کمسیون مستقل انتخابات به اساس تهدیدات بلند امنیتی توسط پولیس و نیروهای امنیتی ملی اتخاذ گریده و آنها در هیچ یکی از بخش های مواد حساس قرار ندارند.”

این در حالی است که دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی امروز در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که قطعات خاص پولیس به هدایت مقامات ارشدشان، شب گذشته قفل مرکز دیجیتالی آرای انتخابات ریاست جمهوری را شکسته و وارد این مرکز شده اند.

ثبات و همگرایی تا روشن شدن این قضیه، خواستار متوقف شدن روند شمارش و جمع بندی نتایج انتخابات ریاست جمهوری شده است.

۲۹ / میزان ۱۳۹۸

شکستن قفل محافظتی مرکز دیجیتالی آرای انتخابات ریاست جمهوری/ ثبات و همگرایی: روند انتخابات باید متوقف شود

علی احمد عثمانی، رییس ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی می گوید، موضع خود را بسیار شفاف به کمیسیون انتخابات بیان کرده اند که تا روشن  قضیه شکستن قفل محافظتی مرکز دیجیتالی، روند شمارش و جمع بندی آرا باید متوقف شود.

عثمانی امروز دوشنبه(۲۹میزان) در یک نشست خبری گفت: “شکستاندن قفل محافظتی مرکز دیجیتالی کمیسیون یک کار غیر قابل تحمل است. اگر به قصد خراب کاری و یا وارد کردن دیتا به سیستم صورت گرفته باشد، اشخاص متهم باید وظایف شان تعلیق شود”.

وی تاکید کرد که بر اساس گزارش مشاور امنیتی کمیسیون انتخابات و رییس دبیرخانه این کمیسیون، مشخص شد که شکستن قفل دروازه به هدایت رییس دبیرخانه صورت گرفته است.

رییس ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی خاطرنشان کرد، بر اساس اطلاعاتی که به دست آن ها رسیده، کسانی دیگری که در سازمان دهی این رویداد دست دارند، قطعات خاص پولیس و همچنین معین ارشد وزارت داخله بوده و نیز گفته شده که این هدایت از خود ارگ و با سازماندهی ارگ صورت گرفته است.

وی هشدار داد که اگر این هدایت از جانب ارگ صادر شده باشد، مطابق ماده ۶۹ قانون اساسی خیانت تلقی می شود و فردی که مسوول این کار است، باید محاکمه شود.

عثمانی اضافه کرد که حضور قطعات خاص پولیس در کمیسیون انتخابات هیچ ضرورتی ندارد و این قطعات در کمیسیون روحیه نظامی ایجاد کرده اند.

وی همچنان تاکید کرد که تمام عاملین قضیه و امرین آنان شناسایی و به دادستانی معرفی شوند و نیز تحقیقات آن در حضور افراد بی طرف و نمایندگان کاندیدا صورت گیرد.

رییس ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله از همه نهاد و مراجع بین المللی خواست این قضیه را جدی بیگرند و اگر چنین نکنند، تیم باخته بعد از اعلان نتایج، قاعده بازی را قبول نمی کند.

Ice

او تصریح کرد، در قدم اول این حمله به حیثیت کمیسیون انتخابات است و از این کمیسیون درخواست کرده اند که اجاره دهند کمره های امنیتی بازبینی شوند که تاکنون از سوی کمیسیون انتخابات جواب قانع کننده ای در این مورد داده نشده است.

این در حالی است که شب گذشته ناظران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی اعلام کردند که نیروهای قطعات خاص پولیس قفل محافظتی دیتا ستنر یا “مرکز دیجیتالی” کمیسیون انتخابات را شکسته و داخل آن شده اند.

تاکنون کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد اظهار نظری نکرده است.

 

۲۹ / میزان ۱۳۹۸

آغاز عملیات در دند غوری؛ معاون والی نام نهاد طالبان برای بغلان کشته شد

وزارت دفاع اعلام کرده است که معاون والی نام نهاد طالبان برای ولایت بغلان و همچنین ولسوال نام نهاد این گروه برای ولسوالی “روی دو آب” ولایت سمنگان در ولایت بغلان کشته شده اند.

وزارت دفاع امروز دوشنبه(۲۹میزان) در یک خبرنامه گفته است: “نیروهای دفاعی و امنیتی شب گذشته عملیات مشترک تصفیه ای را در دند غوری ولایت بغلان آغاز کردند که در نتیجه آن، به شمول قاری بختیار، معاون والی طالبان برای بغلان و مولوی شمشاد ولسوال نامنهاد طالبان برای ولسوالی روی دو آب ولایت سمنگان، ده ها تن از طالبان تروریست کشته شدند”.

mod 1

در خبرنامه وزارت دفاع آمده است که در این عملیات ۸ روستا در مربوطات ولسوالی دند غوری از وجود طالبان نیز پاکسازی شده است.

به گفته این وزارت، در این عملیات، ۱ تعمیرگاه موتر، ۱ مرکز ماین سازی و ۱ موتر نوع هایلکس طالبان تخریب و ۳۰ حلقه ماین آنان خنثی شده است.

وزارت دفاع تاکید کرده که نیروهای دفاعی و امنیتی چند روز پیش عملیات وسیعی را برای پاکسازی ولایت بغلان از وجود طالبان آغاز کردند که تا اکنون ساحات زیادی از وجود این گروه پاکسازی شده و نیرو های امنیتی در تلاش پاکسازی ساحات باقی مانده اند.