کشته و زخمی شدن بیش از ۶ هزار غیرنظامی در شش ماه گذشته در افغانستان

کشته و زخمی شدن بیش از ۶ هزار غیرنظامی در شش ماه گذشته در افغانستان

۲۹ / میزان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش تازه خود می گوید که شش ماه نخست سال ۱۳۹۸، خونین‌ترین ماه‌ها برای غیرنظامیان در افغانستان بوده که در آن، یک هزار و ۶۱۱ غیرنظامی کشته و ۴ هزار و ۸۷۶ تن دیگر زخمی شده اند.

محمد نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان امروز دوشنبه(۲۹میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت، این گزارش در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته، افزایش ۳۶.۸ درصدی تلفات غیر نظامیان را نشان می دهد.

نظری افزود، یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نشان می‌دهد که استفاده از شیوه‌های جدید جنگی و بی‌توجهی به موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی از سوی طرفین درگیر جنگ، موجب افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده است که در شش ماه نخست سال جاری، مجموع تلفات زنان به ۵۷۸ تن رسیده که از این میان، ۱۶۳ زن کشته و ۴۱۵ زن دیگر زخمی شده‌اند. همچنین مجموع تلفات کودکان در این مدت، ۱۶۳۴ تن بوده که در این بین، ۲۳۳ کودک کشته و یک هزار و ۴۰۱  تن دیگر زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، میزان تلفات در میان زنان، ۸.۱۶ درصد و میزان تلفات کودکان ۴۷.۲۶ درصد افزایش یافته است.

معاون کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر خاطرنشان کرد که تمامی طرف‌های منازعه در افغانستان، به حقوق بشردوستانه بین‌المللی پایبند نبوده و این گزارش نشان می‎دهد که از مجموع این تلفات غیر نظامیان، ۷۵ درصد توسط گروه طالبان، ۳ درصد توسط گروه داعش و ۱۱ درصد توسط نیروهای حامی دولت صورت گرفته این. هم‌چنین عامل ۱۰ درصد دیگر این تلفات نامعلوم بوده و یک درصد باقی‌مانده نیز به دلیل شلیک راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایت کنر رخ داده است.

نظری اضافه کرد که بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان در این مدت، در نتیجه انفجار ماین‌های کنار جاده، جنگ‌های زمینی، حملات انتحاری، حملات راکتی، حملات هوایی، ترور و کشتارهای سیستماتیک، هدف‌مند و عملیات‌های شبانه بوده است.

در گزارش این کمیسیون تاکید شده که “ادامه‌دادن به شیوه‌های جنگی گذشته، رعایت‌نکردن تناسب در استفاده از وسایل نظامی، کشاندن دامنه جنگ به محلات مسکونی، به‌ویژه در شهرها، بدون توجه به آسیب‌پذیرشدن مردم ملکی، از عوامل افزایش تلفات افراد ملکی در این مدت بوده است.”

در این نشست معاون کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر رعایت موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی در جریان منازعات، آتش‌بس و آغاز گفتگوهای صلح، آسیب نرسیدن به افراد غیرنظامی، خودداری از جنگ در مناطق مسکونی، استفاده نکردن از مردم به عنوان سپر انسانی و پیگرد عدلی مرتکبان نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی را به عنوان پیشنهاد این کمیسیون برای حفاظت از غیرنظامیان بیان کرد.

پیش از این نیز هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان(یوناما) در گزارش خود گفته بود، تلفات غیرنظامیان در افغانستان به بالاترین سطح خود رسیده و  در ۹ ماه سال جاری میلادی، بیش از ۸ هزار غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید