تیفا: تاخیر اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری مشکوک است |
تیفا: تاخیر اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری مشکوک است

بازتاب خبرهای 28 میزان 1398

Image Title
۲۸ / میزان ۱۳۹۸

تیفا: تاخیر اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری مشکوک است

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان “تیفا” می گوید همه روزه از کارکرد کمیسیون های انتخاباتی نظارت های مسلکی می کنند و تاخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری نگران کننده و مشکوک است.

تیفا امروز یک‌شنبه (۲۸میزان) با نشر اعلامیه گفته است که یافته های نظارتی آنان نشان می دهد که کمیسیون مستقل انتخابات برای بیش از ۹ میلیون رای دهنده در انتخابات ریاست جمهوری برنامه ریزی نموده بود اما میزان مشارکت مردم به کمتر از دو میلیون تن می رسد.

این نهاد افزوده که به عنوان نهاد ناظر ملی دریافته است که تاخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ناشی از فشارهای سیاسی و ضعف در مدیریت برنامه های کمیسیون های انتخاباتی است.

tefa

بنیاد انتخابات شفاف تاکید کرده است که تاخیر اعلان نتایج انتخاباتی، نتیجه پایانی انتخابات را با مشکلات مواجه می سازد و شک و تردیدها نسبت به شفافیت پروسه بیشتر از پیش افزایش می دهد.

تیفا خاطرنشان کرده که تاخیر اعلان نتایج ابتدایی به شکل خودکار دیگر مراحل انتخاباتی مندرج در تقویم انتخاباتی را نیز به تاخیر مواجه می سازد.

بنیاد انتخابات شفاف از کمیسیون های انتخاباتی خواسته است که دلایل مستند را برای تاخیر نتیجه ابتدایی انتخابات روشن ساخته و برنامه های خود را طبق تقسیم اوقات از قبل تعیین شده به پیش ببرند و زمینه را برای ایجاد فضای شک و تردید نسبت به انتخابات ریاست جمهوری بیشتر از این افزایش نکنند.

این در حالی است که قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان (روزگذشته) از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلان شود، اما برای مدت نا معلومی به تعویق انداخته شده است.

۲۸ / میزان ۱۳۹۸

مارک اسپر در اولین سفر خود به عنوان وزیر دفاع آمریکا وارد کابل شد

مارک اسپر، وزیر دفاع جدید آمریکا بعد از ظهر امروز یک شنبه(۲۸ میزان) وارد کابل شده است.

اسپر در این سفر به خبرنگاران گفته است که اعتقاد دارد آمریکا می تواند بدون آسیب رساندن به مبارزه با تروریزم علیه القاعده و داعش، نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ تن کاهش دهد.

mark sper

ایالات متحده در شرایط کنونی حدود ۱۴۰۰۰ سرباز، به عنوان بخشی از ماموریت آموزشی ائتلاف به رهبری ایالات متحده و مشاوره به نیروهای افغانستان و انجام عملیات ضد تروریستی علیه شورشیان، در افغانستان دارد.

۲۸ / میزان ۱۳۹۸

یک معتاد سه عضو خانواده خود را در لغمان زخمی کرد

مقام های محلی در ولایت لغمان می گویند که یک پسر معتاد، سه عضو خانواده خود را با شلیک گلوله زخمی کرده است.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان به خبرنامه گفت: “یک پسر به اسم خان ولی، صبح امروز یک شنبه(۲۸ میزان) با شلیک گلوله؛ پدر، مادر و برادر خود را زخمی کرده است”.

IMG_20191020_171735_238

دولت‌زی افزود، این پسر معتاد، باشنده ولسوالی قرغه‌ای ولایت لغمان می باشد که در اثر مشکلات خانوادگی، اعضای فامیل خود را با تفنگچه زخمی کرده است.

به گفته او، افراد زخمی شده فعلا در شفاخانه به سر می برند.

۲۸ / میزان ۱۳۹۸

غنی در ننگرهار: به خانواده قربانیان انفجار هسکه مینه یک نمره زمین و امتیاز حج داده می شود

رییس جمهور غنی که به ولسوالی هسکه مینه ننگرهار رفته است، می گوید که به خاطر کاهش رنج و درد خانواده های قربانیان انفجار یک مسجد در این ولسوالی، علاوه بر اعطای یک نمره زمین رهایشی برای هر خانواده، اعضای این خانواده ها برای ادای حج عمره فرستاده می شوند.

اشرف غنی که صبح امروز یک‌شنبه(۲۸میزان) در راس یک هیات عالی رتبه دولتی به ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار سفر کرد، با خانواده های قربانیان رویداد تروریستی اخیر در یک مسجد جامع در منطقه جودری این ولسوالی ابراز همدردی کرد.

رییس جمهور با اشاره به این حمله تروریستی گفت: “این تنها رنج و درد این قریه کوچک نه، بلکه فاجعه ای است که با شدیدترین الفاظ محکوم می نمائیم.”

GHANNNI

او تاکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی به هدف انتقام گیری از عاملین این جنایت، گروه داعش و دیگر گروه های تروریستی دیگر را سرکوب، و  تمام ولسوالی های شینوار را از وجود بقایای داعش تصفیه خواهند کرد.

غنی اضافه کرد، در برنامه ساخت مساجد در ولسوالی های کشور به ولسوالی های شش گانه شینوار اولویت داده می شود، و همچنان به نیازمندی های این ولسوالی ها در بخش های مکاتب، آب آشامیدنی، خدمات صحی و دیگر مشکلات، در زودترین زمان رسیدگی می شود.

این در حالی است که در دو انفجار پی هم در یک مسجد در روستا جودره ولسوالی هسکه مینه ننگرهار، حین ادای نماز جمعه، ۶۲ تن کشته و ۳۶ تن دیگر زخمی شدند.

۲۸ / میزان ۱۳۹۸

اتحادیه اروپا خواهان آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان شد

رولاند کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می گوید که این اتحادیه خواهان آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان است.

کوبیا امروز یک‌شنبه(۲۸ میزان) در یک نشست مشترک خبری با پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، ضمن تاکید بر اعلام آتش بس، همزمان با آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان گفت: این برای چندمین بار است که اتحادیه اروپا تأکید می کند که پروسه صلح باید به رهبری و مالکیت افغان ها به پیش برده شود و جامعه بین المللی نقش حمایت کننده داشته باشد.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان افزود، اتحادیه اروپا آماده است به عنوان تضمین کننده در روند صلح و تطبیق توافق نامه صلح میان حکومت افغانستان و طالبان، نقش ایفا کند.

eu 1

کوبیا تصریح کرد که حفظ دست آوردهای ۱۸ سال اخیر افغانستان برای اتحادیه اروپا مهم است و لازم است مورد توجه قرار گیرد.

او تصریح کرد، اتحادیه اروپا حاضر است افغان ها را در بازسازی افغانستان، تجارت و اتصال منطقه ای کمک کند تا محیط با ثبات و مرفه ای برای مردم تامین گردد.

از سویی هم پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری خواست که نباید برآیند انتخابات را به بحران بکشند.

مایدون تاکید کرد:  “سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری، یک موضوع پیچیده است. این بار، استفاده از دستگاه های شناخت بایومتریک، یک بخش دیگری از تضمین شفافیت و اعتبار دهی به نتایج انتخابات است، پس رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی نیاز به زمان بیشتر برای نهایی سازی این روند دارند.”

رولاند کوبیا، فرستاده اتحادیه اروپا به تازگی برای اشتراک در گفتگوهای امنیتی هرات به افغانستان آمده و در این نشست نیز بر آغاز گفتگوهای صلح و ایجاد آتش بس همزمان با آن، تأکید کرده است. وی در این سفر با مقام های ارشد دولت افغانستان از جمله رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت و حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور دیدار کرده است.

۲۸ / میزان ۱۳۹۸

فوری/ انفجار بالای موتر حامل والی میدان وردک

مقام های محلی از وقوع انفجار بالای موتر حامل والی میدان وردک خبر داده اند.

محب الله شریف زی سخنگوی والی میدان وردک به خبرنامه گفت موتر حامل والی این ولایت هدف انفجار موتر بمب قرار گرفته است.

Breaking-3-1-3

شریف زی افزود در این رویداد به مظفرالدین یمین والی میدان وردک کدام آسیبی نرسیده است.

سخنگوی والی میدان وردک تاکید کرد در نتیجه این انفجار به افراد ملکی و نظامی تلفات وارد شده اما از آمار دقیق آن هنوز جزییات در دست نیست.