برای احترام به قربانیان انفجار ننگرهار؛ حکومت ماتم ملی اعلام کند! |
برای احترام به قربانیان انفجار ننگرهار؛ حکومت ماتم ملی اعلام کند!

بازتاب خبرهای 27 میزان 1398

Image Title
۲۷ / میزان ۱۳۹۸

برای احترام به قربانیان انفجار ننگرهار؛ حکومت ماتم ملی اعلام کند!

مجلس سنا از حکومت خواسته است تا به یاد قربانیان انفجار روز گذشته در یک مسجد در ولایت ننگرهار، فردا “یک‌شنبه” را ماتم ملی اعلام کند.

در جلسه امروز شنبه(۲۷ میزان) کمیته روسای مجلس سنا، سناتوران ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان حوادث اخیر، به ویژه تلفات گسترده انسانی ناشی از دو انفجار پی هم در مسجدی در منطقه جودره ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار، از رییس‌جمهور خواستند تا به پاس حرمت قربانیان این رویداد، فردا یک‌شنبه(۲۸ میزان) در کشور ماتم ملی اعلام گردد.

nangarhar

در این جلسه هم‌چنان قرار شد تا هیأتی از مجلس سنا به ولایت ننگرهار نیز سفر کند.

این در حالی است که روز گذشته، در نتیجه دو انفجار پی هم در یک مسجد در منطقه‌ جودره ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار، هنگام نماز جمعه، ۶۲ تن کشته و ۳۶ تن زخمی شدند.

این انفجار با واکنش‌های شدید ملی و بین‌المللی روبرو شده است.

۲۷ / میزان ۱۳۹۸

احتمال حضور بیش از 40 هزار زائر از افغانستان در مراسم اربعین حسینی در عراق

مشاور ارشد وزارت اطلاعات و فرهنگ و مسوول کمیته اربعین در حکومت افغانستان می‌گوید که پیش‌بینی می‌کنند امسال بیش از ۴۰ هزار تن از داخل افغانستان در مراسم اربعین حسینی در عراق شرکت کنند.

سید رضا حسینی میثم امروز شنبه(۲۷ میزان) به خبرنامه گفت، گرچند آمار دقیقی از میزان اشتراک‌کنندگان از افغانستان در مراسم اربعین حسینی در دست نیست، اما تا چند روز گذشته، بیش از ۲۰ هزار زائر از داخل افغانستان وارد عراق شده‌اند.

او افزود: “تاکنون بخش زیادی از زایرین به دلیل وجود مشکل در گرفتن ویزای عراق و ایران هنوز در مسیر راه هستند و یا حتی حرکت نکرده‌اند و ممکن است بعد از اربعین، تا اواخر ماه صفر نیز بتوانند وارد کشور عراق شوند.”

afghanistan

مسوول کمیته اربعین حکومت تاکید کرد: “یک بخش دیگر از زائرین باقی مانده به واسطه مشکل ویزا، شاید بتوانند بعد از ماه سفر وارد عراق شوند و این یک مشکل است؛ چون دولت عراق اعلام کرده که زایران فقط تا اواخر ماه صفر می‌توانند با ویزای اربعین وارد این کشور شوند”.

او اضافه کرد، با وجود این مشکلات، امکان دارد چیزی در حدود ۸ الی ۱۰ هزار تن بعد از ماه صفر با ویزای اربعین بتوانند وارد عراق شوند.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، حامد عبدالله ابراهیم، فرمانده سرحدی عراق گفته است که در چند روز اخیر، بیش از سه و نیم میلیون زائر از مرزهای زمینی این کشور برای شرکت در مراسم زیارت اربعین وارد عراق شده‌اند.

۲۷ / میزان ۱۳۹۸

طالبان 6 عضو حرکت مردمی صلح را رها کرد

اعضای کاروان صلح‌خواهی هلمند می‌گوید که گروه طالبان ۶ عضو ربوده شده این حرکت را در ولایت لوگر رها کرده است.

بچه خان ملاداد، یک عضو حرکت مردمی صلح‌خواهی هلمند امروز شنبه(۲۷میزان) با بیان این خبر گفته است که گروه طالبان ۶ عضو این حرکت را بعد از ۷ ساعت آزاد کرده است.

peace

ملاداد افزوده است که این ۶ تن فعلا عازم اشتراک در جلسه‌ای در ولایت لوگر هستند.

او در مورد دلیل ربوده شدن این افراد چیزی نگفته است.

این در حالی است که پیش از این بسم‌الله وطن‌دوست، سخنگوی حرکت مردمی صلح‌خواهی هلمند گفته بود که گروه طالبان صبح امروز ۶ عضو این حرکت را از منطقه شهرک ولایت لوگر با خود برده‌ است.

۲۷ / میزان ۱۳۹۸

نهادهای حقوق بشری: انفجار در مسجدی در ننگرهار جنایت جنگی است

سازمان عفو بین‌الملل و هم‌چنین کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به انفجار در مسجدی در ولایت ننگرهار که نزدیک به ۱۰۰ کشته و زخمی برجای گذاشته، گفته است: “کشتن غیرنظامیان در هنگام نماز جنایت جنگی است.”

عمر وارایخ، معاون اداری سازمان عفو بین‌الملل برای آسیای جنوبی امروز شنبه(۲۷ میزان) اظهار داشته است که چنین کشتارهایی عمدی جنگ نیست که خاتمه یابد، بلکه در حال افزایش است تا غیرنظامیان بیشترین رنج را متحمل شوند.

وی افزود: “باید یک تلاش مصمم برای محافظت از غیرنظامیان، اطمینان از احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه و پاسخ‌گویی عاملان انجام شود. حملات عمدی به غیرنظامیان و حملات بی‌تفاوت هرگز قابل قبول نیست.”

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده که کشتار و ضرب و شتم غیرنظامیان افغانستان توجه جهان را می‌طلبد.

explosion

از سوی دیگر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز امروز شنبه(۲۷میزان) با نشر یک اعلامیه گفته است که کشتار جمعی مردم در عبادت‌گاه‌ها و حمله بر مناسبت‌های اجتماعی و گردهمایی‌های مردمی، که به‌گونه مکرر رخ داده است، نشان‌دهنده اعمال مجرمانه هدف‌مند و سیستماتیکِ ضد بشری است.

این کمیسیون افزوده است که به دلیل میزان قساوتی که در این حمله به کار رفته، حمله بر مسجدی در ولایت ننگرهار که در نتیجه آن ۶۲ تن کشته و ۶۰ تن دیگر زخمی شده، مصداق “جنایت علیه بشریت” و “جرایم جنگی” است.

در اعلامیه کمیسیون حقوق بشر آمده است که گزارش‌های نظارتی این کمیسیون و گزارش‌های رسانه‌ها و نهادهای داخلی و بین‌المللی، نشان‌دهنده افزایش روزافزون شمار تلفات غیرنظامیان در سال روان و سبب نگرانی است.

مأموریت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) نیز گزارش داده است که غیرنظامیان بیشتر از هر وقت دیگر در تابستان امسال در کشور کشته شده‌اند. به گزارش یوناما، در بین ماه‌های جولای و سپتمبر امسال ۱۱۷۴ غیر نظامی کشته‌اند.

۲۷ / میزان ۱۳۹۸

بازداشت یک خانوده پاکستانی در ولسوالی دشت ارچی قندز

ارتش در شمال شرق کشور اعلام کرده است که یک خانواده پاکستانی را در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز بازداشت کرده‌اند.

عبدالهادی جمال، معاون مطبوعاتی قول ‌اردوی ۲۱۷ پامیر امروز شنبه(۲۷میزان) به خبرنامه گفت: “از چندین روز به این‌سو عملیات تصفیه و تلاشی خانه به خانه در ولسوالی دشت ارچی از سوی نیروهای امنیتی جریان دارد”.

جمال افزود، شب گذشته در نتیجه این عملیات روستای «ملا قلی» دشت ارچی از وجود طالبان پاک‌سازی شده که در نتیجه آن شش طالب کشته و سه طالب دیگر زخمی شده‌اند.

mod 2

وی خاطرنشان کرد که در این عملیات ۵ تن به شمول دو مرد یک خانم و کودک که تبعه کشور پاکستان اند نیز بازداشت شده‌اند.

معاون مطبوعاتی قول اردوی ۲۱۷ پامیر اضافه کرد، هنوز مشخص نشده که این خانواده با گروه طالبان همکاری داشته یا خیر، اما برای تحقیقات به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده‌اند.

این در حالی است که به تاریخ ۲۰ میزان سال جاری نیروهای امنیتی و دفاعی در یک عملیات مشترک، کنترول کامل ولسوالی دشت ارچی را به دست گرفتند.