گزارش تازه یونیسف: سالانه دو میلیون کودک زیر 5 سال افغانستان از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند |
گزارش تازه یونیسف: سالانه دو میلیون کودک زیر ۵ سال افغانستان از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند

بازتاب خبرهای 23 میزان 1398

Image Title
۲۳ / میزان ۱۳۹۸

گزارش تازه یونیسف: سالانه دو میلیون کودک زیر ۵ سال افغانستان از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در گزارشی تازه از وضعیت تغذیه کودکان در جهان، اعلام کرده که هر ساله حدود ۲ میلیون کودک کمتر از سن پنج‌سال در افغانستان از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.

بر اساس این گزارش، به دلیل کمبود و خرابی مواد غذایی در افغانستان، شانس مرگ و میر کودکان کمتر از پنج ‌سال در کشور در مقایسه با کودکان سایر کشورهای جهان، ۱۱ درصد بیشتر است.

یونیسف اعلام کرده که یک سوم از جمعیت حدودا ۷۰۰ میلیونی کودکان زیر پنج سال جهان از سوء‌تغذیه یا اضافه وزن رنج میبرند.

child

از سوی دیگر، بر اساس این گزارش، ۱۴۹ میلیون کودک زیر چهار سال در جهان به دلیل نوع تغذیه، از کوتاهی شدید قد رنج می‌برند؛ امری که آسیب ذهنی و رشد جسمی این کودکان را در پی دارد. از طرف دیگر ۵۰ میلیون کودک دچار عدم تناسب قد و وزن هستند که این نیز مولود فقر است.

یونیسف همچنین در گزارش خود آورده است که نیمی از کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان ویتامین و مواد معدنی کافی را دریافت نمی‌کنند؛ امری که ضعف دید، اختلال در شنوایی و نقص در سیستم ایمنی بدن را با خود به همراه می‌آورد.

یونیسف این نوع از کمبود تغذیه را “گرسنگی پنهان” نامیده است، چرا که زمانی متوجه تاثیرش می‌شوید که خیلی دیر شده است.

۲۳ / میزان ۱۳۹۸

سقوط چرخبال می ـ 17 ارتش در ولایت بلخ

ارتش در شمال کشور اعلام کرده است که یک چرخبال نوع می ـ ۱۷ ارتش در ولایت بلخ سقوط کرده است.

helicopter

قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر یک خبرنامه گفته است: “حوالی ۰۵:۳۰ عصر امروز سه‌شنبه(۲۳میزان) یک بال هلی‌کوپتر MI 17  مربوط به اردوی ملی، از اثر عوارض تخنیکی در دو راهی حیرتان و در حال نشست اضطراری، با زمین برخورد کرده است”.

این قول اردو افزوده است که تاهنوز جزییات دقیقی از این سانحه و تلفات ناشی از آن در دسترس نیست.

۲۳ / میزان ۱۳۹۸

مل پاسوال ویس احمد صمیمی به عنوان فرمانده جدید پولیس بغلان آغاز به کار کرد

فرمانده جدید پولیس ولایت بغلان امروز رسما آغاز به کار کرد.

یک روز پس از معرفی مل پاسوال ویس احمد صمیمی، به عنوان فرمانده جدید پولیس ولایت بغلان، او امروز(سه‌شنبه، ۲۳ میزان) رسما آغاز به کار کرد.

وی روز گذشته از سوی وزارت داخله به عنوان فرمانده جدید پولیس ولایت بغلان معرفی گردیده بود.

ahmad samimi

مل پاسوال صمیمی پیش از این به عنوان فرمانده پولیس ولایت میدان وردک فعالیت می‌کرد.

او جایگزین سمونوال نیازمحمد نیازمند، فرمانده پیشین پولیس ولایت بغلان شده است.

فرمانده جدید پولیس ولایت بغلان در حالی آغاز به کار کرده که این ولایت در طول ماه‌های گذشته شاهد حملات گسترده طالبان بود که در نتیجه آن، شاهراه کابل ـ مزارشریف در این بغلان برای روزها به روی رفت و آمد مسدود شد. در نهایت، حملات طالبان به بغلان در یک عملیات گسترده عقب زده شد.

۲۳ / میزان ۱۳۹۸

مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان و ناتو بار دیگر به زابل سفر کردند

وزارت دفاع ملی از سفر سرپرست این وزارت، معین ارشد امنیتی وزارت داخله، رییس ارگان‌های محلی و هم‌چنین فرمانده نیرهای حمایت قاطع ناتو به ولایت زابل خبر داده است.

در یک خبرنامه امروز سه‌شنبه(۲۳ میزان) وزارت دفاع آمده است: “اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی، اسکات میلر قومندان حمایت قاطع در افغانستان، خوشحال سادات معین ارشد وزارت داخله و متین بیگ رییس ارگان های محل برای ارزیابی وضعیت امنیتی و بررسی چگونگی اجرای عملیات رازق به ولایت زابل سفر کردند”.

zabul

در این خبرنامه آمده است که اسدالله خالد در سفر به زابل، با والی و مقامات ارشد امنیتی این ولایت دیدار نموده و مشکلات و نیازمندی‌های نیروهای اردوی ملی در ولایت زابل را شنیده و برای رسیدگی به آن، هدایت داده است.

مقام‌های ارشد امنیتی در این سفر با بزرگان و متنفذین قومی ولایت زابل نیز دیدار کرده و از حمایت آن‌ها از نیروهای امنیتی سپاس‌گزاری کرده‌اند.

این در حالی است که نیرو های ملی دفاعی و امنیتی چند روز پیش عملیات سیعی را زیر عنوان رازق در ولایت زابل آغاز کردند که پاکسازی ولسوالی شاه‌جوی یکی از اهداف آن است.

وزارت دفاع می‌گوید که در جریان این عملیات تاکنون، تلفات سنگینی به طالبان وارد شده و نیروهای دولتی در حال پیشروی می‌باشند.

۲۳ / میزان ۱۳۹۸

عبدالله در دیدار با سفیر انگلیس: تنها آرای بایومتریک در انتخابات معتبر است!

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در دیدار با سفیر انگلیس در کابل می‌گوید که تنها آرای بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری معتبر اند و کمیسیون‌ها باید با رسیدگی به درخواست‌های معقول و شکایت‌های ستادها، شفافیت و اعتبار روند را تضمین نمایند.

ریاست اجرایی حکومت در یک خبرنامه گفته است که عبدالله عبدالله بعد از ظهر امروز سه‌شنبه(۲۳میزان) با خانم الیسن بلیک، سفیر بریتانیا برای افغانستان دیدار کرده است. سفیر انگلیس در این دیدار گفته است که کشورش از شفافیت انتخابات و تصمیم‌های کمیسیون‌های انتخاباتی مبنی بر معتبر شمردن آرای بایومتریک حمایت می‌کند.

abdullah

بلیک همچنان ابراز امیدواری کرده که برای کمیسیون‌های انتخاباتی فرصت لازم فراهم گردد تا بتوانند نتایج انتخابات را به اساس اصول و لوایح این کمیسیون نهایی و اعلان کنند.

سفیر انگلیس همچنان افزوده است که که صلح در اولویت‌های برنامه کشورش برای افغانستان قرار دارد و امیدوار است که حکومت افغانستان به موضوع صلح به عنوان یک اولویت توجه نماید.

عبدالله عبدالله نیز ضمن قدردانی از کمک‌های انگلیس به افغانستان و برگزاری انتخابات و همچنان تلاش‌ها و اقدامات کمیسیون‌های انتخاباتی برای شفافیت این روند، گفته است که مردم افغانستان با قبول خطر، برای حمایت از مردم‌سالاری پای صندوق‌های رأی رفتند، حالا وظیفه کمیسیون‌های انتخاباتی است تا وظایف خود را مسوولانه انجام دهند.

وی صلح را از اولویت‌های مهم مردم و حکومت افغانستان خواند و تاکید کرد که از تلاش‌های صلح و دست یافتن به صلح دایمی به عنوان اولویت مردم و حکومت استقبال می‌کند.