آغاز عملیات آزادسازی ولسوالی درقد تخار؛ 20 شورشی طالب کشته و زخمی شدند |
آغاز عملیات آزادسازی ولسوالی درقد تخار؛ ۲۰ شورشی طالب کشته و زخمی شدند

بازتاب خبرهای 22 میزان 1398

Image Title
۲۲ / میزان ۱۳۹۸

آغاز عملیات آزادسازی ولسوالی درقد تخار؛ ۲۰ شورشی طالب کشته و زخمی شدند

ارتش در شمال شرق کشور می‌گوید که در عملیات آزادسازی ولسوالی درقد ولایت تخار، ۲۰ شورشی طالب کشته و زخمی شدند.

قول اردوی ۲۱۷ پامیر امروز دوشنبه(۲۲میزان) در یک خبرنامه گفته است که در عملیات مشترک نیروهای ملی دفاعی و امنیتی، پناهگاه‌ها و مواضع طالبان در ولسوالی‌های اطراف درقد از بین برده شده است.

takhar

این قول اردو افزوده است که اکنون نیروهای مشترک عملیات‌‌شان را به گونه وسیع برای پس‌گیری ولسوالی درقد آغاز کرده‌اند و در حال پیش‌روی اند.

قول اردوی پامیر اطمینان داده است که به زودی این ولسوالی از وجود طالبان پاکسازی می‌شود.

ولسوالی در قد ولایت تخار به تاریخ ۱۹ سنبله سال جاری به دست طالبان سقوط کرده بود.

۲۲ / میزان ۱۳۹۸

وزارت داخله: 100 عراده موتر شیشه سیاه پاکسازی شده است

وزارت داخله می گوید ۱۰۰عراده موتر دارای شیشه های سیاه در کابل پاکسازی و مقداری جنگ افزار از نزد افراد مسلح غیرمسوول جمع آوری شده است.

وزارت داخله امروز دوشنبه (۲۲میزان) گفته که نیروهای پولیس امن عامه عملیات مشترکی را با سایر نیروهای امنیتی به هدف جلوگیری از گشت وگذار موترهای فاقد اسناد، شیشه سیاه و استفاده از سلاح بدون مجوز در مربوطات شهر کابل راه اندازی کرده اند.

car

این وزارت افزوده که دراین عملیات شیشه های سیاه ۱۰۰ عراده موتر پاک شده، دومیل کلاشینکوف، ۱۲۰ عدد شاژور۱۰ قبضه بمب دستی و مقداری تجهیزات نظامی بدون مجوز بدست پولیس آمده است.

وزارت داخله تاکید کرده که روند پاکسازی موترهای شیشه سیاه و جمع آوری سلاح و تجهیزات غیرقانونی در کابل وسایر ولایات همچنان ادامه دارد.

به گفته وزارت داخله بیشترین جرایم سازمان یافته توسط موترهای دارای شیشه های سیاه و فاقد اسناد و سلاح های بدون مجوز قانونی در شهرها به ویژه درشهر کابل سازماندهی می شود و نیروهای پولیس به هیچ کسی اجازه استفاده از چنین جنگ افزارهای غیرقانونی را نمی دهد.

۲۲ / میزان ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: بیش از 1.7 میلیون رای بایومتریک شده به سرور مرکزی منتقل شده است

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می گویند، از ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل رای دهی در انتخابات ریاست جمهوری، یک میلیون ۷۳۷ هزار و ۷۸ رأی بایومتریک شده به سرور مرکزی انتقال داده شده است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات امروز دوشنبه(۲۲میزان) در نشست خبری گفت، به تعداد ۲۵ هزار و ۵۶۰ فورم نتایج تصفیه شده، به تعداد ۸۷ فورم آماده تفتیش بوده و ۴۳۲ فورم نتایج تفتیش و بازشماری شده است.

رحیمه ظریفی، عضو این کمیسیون نیز در این نشست گفت، با انتقال اطلاعات بیش از ۲۲ هزار محل رای‌گیری، یک میلیون و ۷۰۰ هزار  رای بایومتریک به مرکز معلومات منتقل شده و  آرای بیش از ۳ هزار  محل باقی مانده و در حال پروسس است.

IEC

از سویی هم مولانا محمد عبدالله، عضو دیگر کمیسیون انتخابات خاطرنشان کرد که پس از انتقال اطلاعات رای‌دهندگان به مرکز جمع‌آوری معلومات، بار دیگر آرای بایومتریک شده مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرد تا آرای پاک از ناپاک تفکیک شود.

در همین حال محمد حنیف دانشیار، عضو دیگر این کمیسیون در مورد روند ثبت آرا در سرور مرکزی اضافه کرد که دو متخصص شرکت دارملوک، نتوانستند مشکل تخنیکی را حل کنند، ولی یک مقدار تفاوت در سیستم آمد.

دانشیار علاوه کرد که با توافق تمام افراد و مراجع ذی دخل انتخابات، پروسه انتقال دیتا توسط شبکه به سرور مرکزی با حضور ناظرین جریان دارد.

بیش از این کمیسیون انتخابات سطح مشارکت رای‌دهندگان در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بر اساس آمار تخمینی، دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن اعلان کرده بود.

۲۲ / میزان ۱۳۹۸

غنی: افزایش سطح هماهنگی نیروهای امنیتی دلیل پیروزی عملیات‌های آن‌ها در برابر تروریستان است

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که که سطح هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به گونه بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته و این کار سبب پیروزی عملیات‌های آنان در مقابل تروریست‌ها شده است.

اشرف غنی این سخنان را عصر روز گذشته(۲۱میزان) در دیدار با جنرال سکات میلر، فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در ارگ ریاست جمهوری بیان کرده و گفته است که نیروهای افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم قرار دارند و در این راستا همکاری و حمایت مشترک جامعه جهانی از این نیروها مهم است.

ghani

جنرال میلر نیز در این دیدار ضمن ستایش از ظرفیت و توانایی جنگی روزافزون نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، گفته است که عملیات‌های اخیر نیروهای افغانستان به خاطر سرکوب تروریست‌ها، موفق بوده است.

او افزوده است که افزایش سطح هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دلیل پیروزی آنان در مقابل طالبان بوده و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، طالبان را در جنگ شکست داده، در این اواخر افراد کلیدی آنان را از بین برده و همچنان ساحات زیادی را از نزد آنان دوباره تصرف کرده‌اند.

این فرمانده ارشد ناتو در افغانستان، گزارش ارزیابی‌هایش از ارگان‌های امنیتی و دفاعی را در اختیار رییس‌جمهور غنی گذاشته است.

۲۲ / میزان ۱۳۹۸

تکمیلی/ برخورد سه راکت در نزدیکی پارلمان تلفاتی نداشته است

پولیس کابل می‌گوید که برخورد سه راکت در نزدیکی پارلمان در غرب شهر کابل، تلفاتی در پی نداشته است.

پولیس کابل گفته است: “حوالی ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه صبح امروز دوشنبه(۲۲میزان) سه فیر راکت در مصافه دور از ساختمان شورای ملى، در مربوطات حوزه ششم امنیتى شهر کابل اصابت کرده و تلفاتی در پی نداشته است”.

kabul

این راکت‌ها در حالی در نزدیکی پارلمان اصابت کرده که امروز نشست عمومی مجلس نمایندگان در تالار این مجلس جریان داشت و مجلس، وزیر عدلیه را برای پاسخ‌گویی فراخوانده بود.