بازداشت 12 شورشی طالب در ولایت بلخ |
بازداشت ۱۲ شورشی طالب در ولایت بلخ

بازتاب خبرهای 21 میزان 1398

Image Title
۲۱ / میزان ۱۳۹۸

بازداشت ۱۲ شورشی طالب در ولایت بلخ

ارتش در شمال کشور اعلام کرده که ۱۲ شورشی طالب در ولایت بلخ بازداشت شده‌اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز یک‌شنبه(۲۱میزان) با نشر یک خبرنامه گفته است: “حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه شب گذشته در نتیجه یک عملیات هدفمند شبانه قطعات خاص اردوی ملی در منطقه ارزان کار ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ، ۱۲ تن از شورشیان طالب بازداشت شدند”.

mod 1

در خبرنامه قول اردوی شاهین آمده است که این عملیات بر یک مرکز گروه طالبان انجام شده و تمام تجهیزات نظامی طالبان مستقر در این مرکز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

۲۱ / میزان ۱۳۹۸

سناتور حنفی: چهار ساعت در بازداشت پولیس بودم!

محمد حنیف حنفی، سناتور ولایت ارزگان می گوید که او در روز پنج‌شنبه(۱۸ میزان) چهار ساعت در بازداشت پولیس کابل بوده است.

این سناتور امروز یک‌شنبه(۲۱میزان) در نشست عمومی مجلس سنا گفت که پولیس او را به دلیل بررسی کارت سلاح و پلیت موترش به حوزه پنجم امنیتی انتقال داده و برای چهار ساعت در توقیف پولیس بوده است. به گفته او، پولیس محافظش را نیز لت و کوب کرده اند.

این اظهارات عضو مجلس سنا با واکنش‌های سایر اعضای این مجلس روبرو شد و اعضای مجلس درحالی که بر تطبیق یکسان و مسلکی قوانین بر همگان تاکید کردند، اما از بازرسی‌های خشونت بار وسایط اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا از سوی نیروهای امنیتی انتقاد کردند.

mohammad hanif hanafi

آنان همچنان تاکید کردند که وزارت امورداخله مسوولیت صدور کارت های مجوز سلاح و توزیع نمبر پلیت وسایط اعضای شورای ملی را به عهده دارد، اما آن را به موقع ترتیب وت وزیع نمی کند و این ضعف کاری باعث برخورد پولیس با اعضای شورای ملی گردیده است.

برخی اعضای مجلس سنا این را هم گفتند که وزارت امورداخله حین بازرسی ها تنها با اعضای شورای ملی سخت گیری می‌کند؛ در حالی که با سایر مقامات ارشد دولتی که در سطح شورای ملی اند، رفتار توأم با مدارا می نماید.

در همین حال فضل هادی مسلمیار  رییس مجلس سنا گفت، نگرانی اعضای مجلس در قبال برخورد غیرقانونی منسوبین پولیس با سناتور حنفی را با مقامات وزارت امورداخله شریک می سازد.

این در حالی است که به دنبال برخورد لفظی میان شماری از اعضای شورای ملی و نیروهای امنیتی در منطقه گمرک کابل، اعضای مجلس نمایندگان دو شب پیش سرپرست وزارت داخله را به یک جلسه اضطراری شب هنگام فراخوانده بودند.

۲۱ / میزان ۱۳۹۸

انتقال مقر ولسوالى دای چوپان زابل به موقعيت جديد

وزارت دفاع می‌گوید که نظر به درخواست مردم، ارزیابی و فیصله شوراى نظامى ولایت زابل و لزوم‌دید نهادهای محلی، مقر ولسوالی دای چوپان به موقعیت جدید انتقال یافته است.

در اعلامیه مشترک نهادهاى ملى دفاعى و امنیتى و اداره مستقل ارگان‌هاى محل که امروز یک‌شنبه(۲۱میزان) به نشر رسیده، آمده است که موقعیت جدید ولسوالی دای چوپان از لحاظ جغرافیایی و راه‌های رفت و آمد، سهولت‌هایی را ‌برای مردم فراهم می‌سازد و مردم از هر بخش به آسانی‌ می‌توانند خود را به ساختمان ولسوالی برسانند.

zabul

در این اعلامیه مشترک در مورد موقعیت جدید این ولسوالی توضیحاتی داده نشده است.

در همین حال گل اسلام سیال، سخنگوی والی زابل به خبرنامه گفت، تاکنون کدام مشکلی برای ولسوالی دای چوپان نیست و در مورد انتقال مقر این ولسوالی تصمیمی گرفته نشده است.

او افزود، اکنون “والی زابل با در یک جلسه با مقام‌های امنیتی حضور دارد و بعد از جلسه مشخص خواهد شد.”

این در حالی است که روز گذشته نیروهای دفاعی و امنیتی برای پاکسازی ولایت زابل از وجود طالبان، عملیات “رازق” را راه‌اندازی کرده‌اند.

۲۱ / میزان ۱۳۹۸

سناتور ارشد آمریکایی: پاکستان از طالبان و القاعده در افغانستان حمایت می‌کند

مگی حسن، سناتور ارشد امریکایی پس از دیدار خود با مقام‌های افغانستان گفته است که پاکستان باید به حمایت خود از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی پایان دهد.

 این مقام کنگره آمریکا طی سفر خود به کابل در روز جمعه گذشته(۱۹ میزان)، با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت و شماری از مقامات زن دولت افغانستان دیدار کرده است.

سناتور حسن پس از این دیدارها ابراز داشته است: “بحث در خصوص جلوگیری از حملات تروریستی و ممانعت از اشاعه ایدئولوژی آن در دیدار با رهبران کلیدی افغانستان سودمند بود؛ برای ما مهم بود که مستقیما به رهبران ارشد پاکستان اعلام کنیم که باید از حمایت طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی دست بردارند. علاوه بر این با بالا گرفتن تنش‌ها در کشمیر، مسئله حیاتی این است که راه‌های کاهش این ناآرامی‌ها در هر دو طرف را پیدا کنیم.”

us senatore

این سناتور دموکرات در ادامه گفت: “چندین چیز آشکار است: یکی این‌که پاکستان به حمایت و پناه دادن به طالبان دامن می‌زند، در مورد القاعده نیز چنین رفتار می‌کند؛ داعش نیز حضوری جدی در افغانستان دارد که تهدیدی مستقیم علیه سرزمین خود ما به شمار می‌رود.”

این سناتور ارشد به دیدار اشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور، فرماندهان ارشد ارتش آمریکا و دیگر مقامات نظامی رفته و اقدامات مقابله با تروریسم و نیز قاچاق مواد مخدر را مورد بررسی قرار داده است.

این در حالی است که دولت افغانستان نیز همواره پاکستان را به حمایت از مخالفان مسلح متهم کرده، اما اسلام‌آباد همواره این اتهامات را رد می‌کند.

۲۱ / میزان ۱۳۹۸

سازمان ملل: نامزدان انتخاباتی درک دقیقی از روند شمارش آرا داشته باشند!

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) از تمامی افراد ذی‌نفع در انتخابات ریاست جمهوری خواسته است، قبل از اظهار نظر، درک دقیقی از روند شمارش آرا داشته باشند و همچنین از کمیسیون‌های انتخاباتی تقاضا کرده از آگاهی همه افراد ذی‌نفع از روند شمارش آرا، به گونه واضح اطمینان حاصل کنند.

یوناما امروز یک‌شنبه(۲۱میزان) در یک خبرنامه گفته است، همه افراد دخیل در انتخابات در اعتباردهی به این روند مسوولیت دارند و از سال ۲۰۰۱ بدین‌سو این نخستین انتخابات ریاست جمهوری بود که کاملا توسط مسوولین داخلی برگزار گردید و نقطه عطفی در گذار افغانستان به سوی خودکفایی می‌باشد.

unama

این نهاد بین‌المللی افزوده است، همه مقامات و بازیگران افغانستان از جمله کمیسیون‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی، دولت، کاندیدان و حامیان آن‌ها، باید برای حفظ و تکمیل انتخابات و حفاظت از یکپارچگی این روند، با توجه به جدول‌بندی و اعلام نتایج، تعهد خود را نشان دهند. یوناما تاکید کرده که دریافته است مقامات انتخاباتی اقدامات بی‌شمار ضد تقلب را جهت تضمین شفافیت انتخابات روی دست گرفته‌اند و نهادهای ناظر، احزاب سیاسی، کاندیدان و رای دهندگان را تشویق می‌نمایند تا نقشی فعال، آگاهانه و سازنده را برای حراست از درستی روند انتخابات در جریان شمارش آرا ایفا کنند.

این در حالی است که روز گذشته دسته انتخاباتی ثبات وهمگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، کمیسیون انتخابات را به سامان‌دهی تقلب متهم کرد.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن در ۶ عقرب سال روان اعلان شود.