عایشه خرم؛ نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل برای سال ۲۰۱۹ کیست؟

عایشه خرم؛ نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل برای سال ۲۰۱۹ کیست؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / میزان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه

این روزها حرف از معرفی نماینده جوانان افغان در سازمان ملل داغ است. عایشه خرم همانند کسی است که بسیاری ها در باره او صحبت می کنند. این دختر خانم در سن ۲۰ سالگی مدت یک سال از جوانان افغان در سازمان ملل نمایندگی خواهد کرد.

خانم خرم نیز از نسل جنگ افغانستان است. خانوده‌اش در میان جنگ‌های داخلی کشور مهاجر شده و به پاکستان رفته‌اند و عایشه خرم در سال ۱۹۹۹ در پیشاور به دنیا آمده است.

او که سال‌های کودکی‌اش را در پیشاور گذرانده در سال ۲۰۰۴ به کابل بازگشته است.

دانشجو

او که مکتب را در لیسه ملالی تمام کرده پس از سپری کردن امتحان کانکور وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل شده است.

عایشه خرم اکنون محصل سال سوم این رشته است. او در طول این سال‌ها در حوزه های فرهنگی نیز فعالیت‌های زیادی داشته است.

او در دوران مکتب با بعضی از رسانه‌های چاپی همکاری داشته است و با روزنامه ویسا و افغانستان تایمز کار کرده است.

پس از آن نیز در تلویزیون کابل نیوز ویراستار بخش اخبار بین‌المللی بوده و با یک سازمان غیرانتفاعی در کابل به عنوان یک کارآموز و داوطلب در بخش جوانان و شبیه سازی ملل متحد کار کرده است.

خانم خرم نیز از نسل جنگ افغانستان است. خانوده‌اش در میان جنگ‌های داخلی کشور مهاجر شده و به پاکستان رفته‌اند و عایشه خرم در سال 1999 در پیشاور به دنیا آمده است

خانم خرم نیز از نسل جنگ افغانستان است. خانوده‌اش در میان جنگ‌های داخلی کشور مهاجر شده و به پاکستان رفته‌اند و عایشه خرم در سال ۱۹۹۹ در پیشاور به دنیا آمده است

مسیر متفاوت

خانم خرم در کودکی دوست داشت یک پزشک باشد، رشته‌یی که دوست داشت در آن کار کند و ادامه تحصیل دهد اما راه کاملا متفاوت‌تری را پیش گرفت.

عایشه خرم در خانواده ۵ نفری به همراه ۲ برادر و پدر و مادرش بزرگ شده است. خانواده‌یی که از لحاظ اقتصادی در سطح متوسط بوده‌اند اما این چهار عضو حامی همیشگی تصامیم عایشه خرم بوده‌اند.

پدر، مادر و برادر بزرگ عایشه خرم با پشتیبانی از او و تشویقش برای انتخاب راهی برای آینده، او را کمک کردند تا پا به دنیای مطالعه سیاست بگذارد.

خانم خرم به خبرنامه گفت: “شرایط افغانستان همیشه باب میل جوانان نبوده است. بیشتر اوقات نیز این جوانان بخصوص زنان و دختران این سرزمین بوده که دچار مشکل شده‌اند، من نیز وقتی که به این درک رسیدم اکثرا سعی کردم با نوشتن مشکلات متعلمین در دوران مکتب و یا چالش‌های زنان سرزمینم احساساتی که همیشه برای گفتن آن و بروز آن فرصت نیز به این زبان بیان کنم. همه این‌ها به خصوص شرایط نامساعد زنان باعث شد منی که دوست داشتم یک داکتر شوم تغییر فکر دهم و برای سهم گرفتن در بهبودی شرایط زنان کشورم وارد دنیای سیاست شوم دنیایی که نه تنها در آن زنان سهم کمی دارند که در اکثر جاها حتی به آنان قوه عمل نیز داده نشده است.”

این خانم جوان با این که در این راه چالش‌های فراوانی داشته است اما با گرفتن نفسی عمیق از رضایتی حرف می‌زند که حس آن را می‌توان در صدایش هم تشخیص داد.

او اهل کتاب خواندن است. اوقات فراغت خود را نیز با خواندن کتاب‌های سیاسی و رمان پر می‌کند. از دوران مکتب نیز به مضامین بیالوژی و تاریخ و آموختن زبان فرانسوی علاقه خاصی داشته است.

نماینده جوانان در سازمان ملل

خانم خرم در میان صحبت‌هایش اضافه کرد که “همه ما از قبل می‌دانستیم که روزی شرایط تغییر می‌کند اکنون نیز شرایط تغییر کرده است با وجود این که چالش‌های زیادی باقی مانده ولی همین که اکنون زنان در جامعه حداقل سهم را دارند خود جای امیدواری است.”

او گفت: “راهی که من طی کردم سختی‌های زیادی وجود داشت، در جامعه سنتی افغانستان خیلی سخت است که یک زن وارد میدان سیاست شود و تا هنوز هم زنان مشکلات بیشماری دارند ولی حالا با جایگاهی که رسیده‌ام فکر می‌کنم یک گام مثبت دیگر نیز برداشته شده است تا از سختی زنان بعد از من کاسته شود و آنان با حضور پررنگ و قدرت عمل بیشتر وارد جامعه و آبادانی آن داشته باشند.”

با همه مشکلاتی که خانم خرم در راه پیشرفت خود یادآوری می کند، اکنون او در (۷ اکتبر) سال جاری میلادی به عنوان نماینده جوانان افغان در سازمان ملل معرفی شده است.

این پروسه از طرف نهاد اندیشه‌وران جوان و سفارت جرمنی شروع شد و با همکاری یوناما و وزارت خارجه دایر شده است.

این مصاحبه در حضور تداماچی یوماماتو رئیس هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان، سفیر جرمنی، ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجه و سوفیا رامیار رئیس اجرایی نهاد اندیشه وران برگزار شده است

این مصاحبه در حضور تداماچی یوماماتو رئیس هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان، سفیر جرمنی، ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجه و سوفیا رامیار رئیس اجرایی نهاد اندیشه وران برگزار شده است

در شروع این پروسه ۱۰۰ نفر آپلیکشن انلاین را پر کرده و پس از آن ۱۲ نفر از این میان انتخاب شده‌اند. در مرحله بعدی از میان ۱۲ نفر ۶ نفر انتخاب شده‌اند که این آزمون در وزارت خارجه کشور گرفته شد. اما بخش آخر با انتخاب ۳ نفر شروع شد که از میان ۳ نفر فینالیست فقط یک نفر، آن هم عایشه خرمی انتخاب شده است.

این مصاحبه در حضور تداماچی یوماماتو رئیس هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان، سفیر جرمنی، ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجه و سوفیا رامیار رئیس اجرایی نهاد اندیشه وران برگزار شده است.

برگ‌ برنده

خانم خرمی فکر می‌کند در این رقابت برنامه‌ها و تاکید او بر روند صلح توانسته او را به این جایگاه برساند.

او گفت که تاکید بیشتر صحبت‌هایش در جریان این رقابت بر صلح و آن هم صلح فراگیر و همه شمول بوده است.

او باور دارد که روند صلح و خطوط قرمز آن به پایتخت افغانستان خلاصه نشود بلکه افغانستان شمول باشد.

خانم خرم گفت: “اکنون ما نمی‌خواهیم کودکانی که در جنگ‌ها به دنیا آمده و بزرگ شده‌اند، ادامه زندگی‌شان نیز با جنگ همراه باشد بلکه باید تغییر کند و در شرایط بهتری زندگی کنند.”

او دوست دارد از این فرصت استفاده کرده و چهره جدید جوانان افغان را به جهان معرفی کند.

خانم خرم تصمیم دارد برای این که نقش پررنگی به عنوان نماینده جوانان افغانستان داشته باشد و با حضورش در سازمان ملل برای زنان موثر واقع شود، ابتدا جرگه ۱۰۰ نفری صلح جوانان را ایجاد کند و با همکاری UN Women پیام جوانان را به جامعه بین‌المللی برساند و سپس با سفر به نقاط مختلف کشور با زنان گفتگو کرده و انتظارات شان از صلح را بازتاب دهد. صلحی که به گفته خانم خرم باید همه شمول بوده و نقش زنان در آن در نظر گرفته شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید