دادگاه صحرایی دو عضو گروه طالبان در ولایت غور |
دادگاه صحرایی دو عضو گروه طالبان در ولایت غور

بازتاب خبرهای 18 میزان 1398

Image Title
۱۸ / میزان ۱۳۹۸

دادگاه صحرایی دو عضو گروه طالبان در ولایت غور

منابع محلی در ولایت غور می‌گویند که طالبان دو عضو این گروه را دادگاه صحرایی کرده است.
دفتر رسانه‌های والی غور با بیان این خبر می‌گوید: “دو فرد که از پنج سال به این‌سو با گروه طالبان در این ولایت فعالیت و همکاری داشتند، روز گذشته(چهارشنبه، ۱۷ میزان) به جرم نگهداری بمب دستی و قصد ترور افراد کلیدی این گروه محاکمه شدند”.

taliban
دفتر رسانه‌های غور خاطرنشان کرده که این افراد عبدالله ولد غلام و ذبیح‌الله ولد رمضان، باشنده‌های ولسوالی چهارسده بوده که توسط مولوی احمدشاه، معاون نام‌نهاد طالبان در این ولایت محاکمه شدند.
این در حالی است که ولایت غور یکی از محل‌های اساسی دادگاه‌های صحرایی طالبان بوده که بیشتر غیرنظامیان و به خصوص زنان را هدف قرار داده است.

۱۸ / میزان ۱۳۹۸

ایران از روند انتخابات افغانستان حمایت می‌کند

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل می‌گوید که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نسبت به دیگر انتخابات‌ها در گذشته بهتر و از مشکلات کمی برخوردار بوده و به نمایندگی از ایران، از این روند حمایت می‌کند.
سفیر ایران در کابل امروز پنج‌شنبه(۱۸میزان) در دیدار با اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات، از کارکرد‌های این کمیسیون جهت برگزاری انتخابات شفاف تقدیر کرده، حمایت کشورش را از این روند اعلام کرده است.

iran
حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات نیز در این دیدار گفته است که کمیسیون انتخابات به همه شرکای انتخاباتی اطمینان می‌دهد که بی‌طرفانه و مستقلانه کار می‌کند.
نورستانی تاکید کرده است که کمیسیون انتخابات زیر فشار هیچ‌کسی نمی‌رود و نتیجه انتخابات را در زمان معین آن اعلان می‌کند.

۱۸ / میزان ۱۳۹۸

وزارت صحت: از هر دو شهروند افغانستان، یک تن از فشار روانی رنج می‌برد

مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گوید که سروی این وزارت نشان می‌دهد که از هر دو شهروند افغانستان یکی آن از فشارهای روانی رنچ می‌برد.
داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه امروز پنج‌شنبه(۱۸میزان) در نشست روز جهانی صحت روانی و وقایه از خودکشی گفت: “سروی ملی صحت روانی که در سال ۲۰۱۸ در ۱۶ ولایت کشور و در میان ۱۲ هزار و ۶۶۶ تن صورت گرفته، نشان می‌دهد که از هر دو افغان یکی آن از فشارهای روانی رنچ می‌برد”.
پیکان افزود، ۲۰ درصد از شهر وندان افغانستان به خاطر فشارهای روانی در ایفای نقش در زندگی روزمره‌ نارسایی پیدا کرده‌اند.
معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت تاکید کرد، این وزارت استراتژی ملی صحت روانی را برای سال‌های ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۳ تجدید، تصویب و به مرحله تطبیق گذاشته شده است.

Afghanistan
در این نشست، ستیفن لوک، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان گفت: “اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۳ به این‌سو به بخش صحت روانی وزارت صحت‌عامه کمک مالی و تخنیکی نموده که در این میان، می‌توان از راه‌اندازی سروی ملی صحت روانی در سال ۲۰۱۸، آموزش ۵۰۰ مشاور روانی اجتماعی و آموزش‌های درازمدت و کوتاه‌مدت برای داکتران، نرس‌ها و قابله‌ها نام برد”.
این آمار بالای فشارهای روانی در میان شهروندان افغانستان در حالی به نشر رسیده که مردم کشور به دنبال چندین دهه جنگ و نابسامانی اجتماعی و هم‌چنان عدم وجود کار، از فشارهای روانی فرازنده رنج می‌برند.

۱۸ / میزان ۱۳۹۸

وزارت خارجه: پایین آوردن پرچم افغانستان در پاکستان اهانت به کشور است

وزارت امورخارجه می‌گوید که دولت افغانستان  پایین آوردن پرچم کشور را توسط پولیس پاکستان، اقدامی غیرمسئولانه دانسته، آن را محکوم کرده است.

وزارت خارجه امروز پنج‌شنبه(۱۸میزان) با نشر یک خبرنامه گفته است که اخیرا صدها تن از نیروهای پولیس ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان، شب هنگام بدون اطلاع قبلی، به قصد تخلیه و تخریب افغان مارکیت، به به نمایندگی قونسلی افغانستان در پشاور هجوم برده و با بی‌احترامی تمام، بیرق ملی کشور و تابلوی نصب شده بر فراز افغان مارکیت را پایین آورده‌اند.

وزارت خارجه تاکید کرده است: “دولت جمهوری اسلامی افغانستان اقدام غیرمسئولانه پولیس خیبرپشتونخواه و اهانت به بیرق ملی افغانستان را محکوم نموده و مراتب اعتراض شدید خویش را نسبت به این اقدام و نیز عدم پاسخگویی جانب پاکستان در رابطه به این قضیه، ابراز می دارد”.

Pakistan

این وزارت افزوده است حکومت افغانستان یک‌بار دیگر تاکید می‌کند که به اسناد و دلایل حقوقی جانب افغانستان در جریان دعوای افغان مارکیت، بنابر انگیزه‌های سیاسی توجه نشده است.

وزارت خارجه همچنان خاطرنشان کرده است که فیصله محاکم پاکستان موجب قناعت نهادهای عدلی افغانستان نمی‌باشد.

پیش از این نیز پولیس پاکستان کم از کم ۳۹ شهروند افغانستان را به اتهام ترویج نفرت میان افغانستان و پاکستان، که به مناسبت سالروز استقلال افغانستان سوار بر موترسایکل بوده و پرچم افغانستان را حمل می‌کردند، بازداشت کرده بود.

۱۸ / میزان ۱۳۹۸

تاکید سازمان ملل بر صداقت و بی‌طرفی کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در دیدار با رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز امیدواری کرده است که کمیسیون‌های انتخاباتی در این شرایط دشوار، همچنان به صداقت و بی‌طرفی خود ادامه دهند.

تادامیچی یاماماتو امروز پنج‌شنبه(۱۸میزان) در جریان دیدار با زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را نسبت به انتخابات گذشته بهتر خوانده، گفته است که “برنامه‌ها و هماهنگی‌های هر دو کمیسیون انتخاباتی بسیار عالی به پیش می‌رود و خوشحال هستیم که مدیریت انتخابات توسط دو خانم انجام می‌گردد که این در آینده افغانستان امیدوارکننده است”.

نماینده ویژه سازمان ملل افزوده است، اکنون برای اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی زمانی دشوار و سرنوشت‌ساز است و آنان در یک آزمایش تاریخی قرار دارند و ملل متحد نیز از صداقت و عملکرد قانونی‌شان حمایت می‌کند.

UN

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از حمایت‌های سازمان ملل، تاکید کرده است: “ما فیصله‌های خویش را به گونه بی‌طرفانه در چوکات قانون و طرزالعمل‌ها انجام می‌دهیم و حمایت همه‌جانبه سازمان ملل در این راستا؛ قوت قلبی برای ما می‌باشد تا بیشتر تلاش کرده و در پایان یک نتیجه عادلانه را اعلان نماییم”.

شینواری افزوده است که روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی به صورت عالی پیش می‌رود و تاکنون در کار کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از سوی اشخاص و کدام نهادی، مداخله و فشار صورت نگرفته است.

از سوی هم مولوی دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، یگانه گزینه برای ضمانت شفافیت انتخابات ریاست جمهوری را باطل شدن آرای بدون بایومتریک عنوان کرده، تاکید کرده است که آرای بدون بایومرتیک به هیچ صورت قابل قبول نیست و کمیسیون شکایات انتخاباتی تنها مطابق قانون و طرزالعمل‌های منظور شده عمل می‌کند و کسی حق مداخله در کار این نهاد را ندارد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در حالی از کمیسیون شکایات انتخاباتی دیدار کرده که در این اواخر سفیران کشورهای زیادی به کمیسیون‌های رفت و آمد دارند که این موضوع تعدادی از کاندیدان ریاست جمهوری را نیز نگران کرده است.