370 هزار تن؛ محصول امسال کچالو در بامیان |
۳۷۰ هزار تن؛ محصول امسال کچالو در بامیان

۳۷۰ هزار تن؛ محصول امسال کچالو در بامیان

۱۳ / میزان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت زراعت می‌گوید، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که محصول امسال کچالوی ولایت بامیان به ۳۷۰ هزار تن خواهد رسید.

این وزارت امروز شنبه(۱۳میزان) به نقل از عبدالوهاب محمدی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان گفته است که سالانه حدود ۱۷ الی ۱۸ هزار هکتار زمین در سراسر ولایت بامیان کچالو کشت می‌شود، اما سال گذشته به دلیل خشک‌سالی و کم‌آبی مخصوصا در فصل آخر سال، این حاصلات کمی پایین آمده بود، ولی در سال جاری به دلیل بارند‌گی و فروانی آب و هم‌چنان تطبیق برنامه‌های حمایتی وزارت زراعت، حاصلات کچالو در بامیان افزایش یافته است.

محمدی افزوده است: “هر چند فصل برداشت حاصلات ختم نشده، اما ما بر اساس نشانه‌ها متوقع هستیم تا ۳۷۰ هزار تن حاصل کچالوی بامیان را برداشت کنیم.”

به گفته او، ساخت ذخیره‌گاه‌های خرد و بزرگ کچالو توسط وزارت زراعت برای دهقانان نیز در تولید و افزایش این محصولات زراعتی کمک کرده و از پنج‌ سال به این طرف، سه‌هزار و ۶۰۰ انبار کچالو در بامیان ساخته شده است.

رییس زراعت بامیان خاطرنشان کرده است که این انبارها به طور متوسط ظرفیت نگهداری حدود ۲۰ تن کچالو را دارد که می‌تواند حدود ۲۰ درصد از کچالوی بامیان را نگهداری کند و نیاز است برای ۸۰ درصد دیگر نیز انبار ساخته شود.

محمدی تصریح کرده است که اکنون در ولایت بامیان روی ۳۶ نوع جدید کچالو در فارم تحقیقاتی «ملا غلام» کار می‌شود. به گفته او، “در بامیان ۱۴ نوع نژاد کچالو در دسترس دهقانان هست که کشت می‌شود. در فارم تحقیقاتی ملاغلام بر ۳۶ نژاد کچالو تحقیقات انجام می‌دهیم که یک‌ یا دو سال بعد، یک نژاد برتر که حاصل‌دهی خوب‌تر و با محیط توافق داشته باشد را به دهقانان معرفی و تکثیر می‌کنیم.”

به باور رییس زراعت بامیان، با تلاش‌ها و کارهای بهتری که توسط وزارت زراعت صورت می‌گیرد، بامیان می‌تواند در آینده سالانه ۵۰۰ هزار تن کچالو تولید کند و عمده‌ترین مرکز فروش کچالوی بامیان، مارکیت‌های کابل، ولایات شمالی و شرقی و هم‌چنین مرکز کشور است.

این در حالی است که کچالو در اکثر مناطق بامیان کشت و تولید می‌شود، اما مناطق مربوط به مرکز و ولسوالی‌های یکا‌ولنگ و شیبر، مراکز عمده‌ی تولید کچالو در این ولایت به شمار می‌رود. هم‌چنین نزدیک به ۵۰ هزار دهقان در بامیان مصروف کشت و تولید کچالو اند.

از سوی دیگر، سهم ۳۳ ولایت دیگر کشور در تولید کچالوی مورد نیاز افغانستان، حدود ۲۵۰ هزار تن در سال است؛ در حالی که ولایت بامیان، به تنهایی بیش‌تر از کل سهم تمام ولایت‌ها در سال کچالو تولید می‌کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید