حمدالله محب برای اشتراک در نشست عمومی مجمع سازمان ملل عازم نیویارک شد |
حمدالله محب برای اشتراک در نشست عمومی مجمع سازمان ملل عازم نیویارک شد

بازتاب خبرهای 7 میزان 1398

Image Title
۷ / میزان ۱۳۹۸

حمدالله محب برای اشتراک در نشست عمومی مجمع سازمان ملل عازم نیویارک شد

دفتر شورای امنیت ملی کشور اعلام کرده که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور برای اشتراک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویارک شده است.

دفتر شورای امنیت ملی امروز یک‌شنبه(۷میزان) در یک خبرنامه گفته است، حمدالله محب به منظور اشتراک در هفتاد و چهارمین نشست سازمان ملل متحد به نیویارک رفته و فردا به نمایندگی از دولت افغانستان در این نشست سخنرانی خواهد کرد.

mohib

قرار است مشاور امنیت ملی در سخنرانی‌اش روی وضعیت جاری کشور، انتخابات ریاست‌جمهوری، صلح و موضوعات متعدد معلومات دهد و نیز در کنار آن، با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار نماید.

در دیدار محب با آنتونیو گوتیرش روی همکاری‌های سازمان ملل با افغانستان تمرکز خواهد شد.

دفتر شورای امنیت ملی اضافه کرده که حمدالله محب در این سفر علاوه بر این‌که موقف دولت و مردم افغانستان در ارتباط به صلح را بیان می‌کند، از جهانیان نیز خواهد خواست که از روند صلح با مالکیت و رهبری افغانستان حمایت کنند.

۷ / میزان ۱۳۹۸

کمیسیون شکایات: تاکنون 2 هزار و 275 شکایت انتخاباتی ثبت شده است

مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که تاکنون ۲ هزار و ۲۷۵ شکایت در این کمیسیون ثبت شده است.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز یک‌شنبه(۷میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت، از مجموع ۲ هزار و ۲۷۵ شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۸۷۷  شکایت آن مربوط ولایت کابل است.

الیاسی افزود، هرات با ثبت ۴۰۲ شکایت جایگاه دوم بیشترین شکایت در انتخابات را داشته و ولایت‌های جوزجان و تخار در مرحله سوم قرار دارد.

Complaints Commission

او خاطرنشان ساخت که این رقم، میزان واقعی شکایات نیست و احتمال دارد افزایش یا کاهش یابد و چون زمان ثبت شکایات تا فردا به روی مردم باز است، ممکن صدها شکایت در مورد یک معضل باشد.

به گفته سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، از نگاه موضوعی، بیشترین شکایت در مورد مشکلات فهرست رأی‌دهند‌گان و دستگاه‌های بایومتریک ثبت شده است.

قرار است فیصله نهایی کمیسیون شکایات انتخاباتی درباره این شکایات در ۲۳ میزان برای اعلام به کمیسیون مستقل انتخابات سپرده شود و به دنبال آن، نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۷ میزان اعلام خواهد شد.

۷ / میزان ۱۳۹۸

سه بازیکن فوتسال افغانستان در جمع بهترین‌های آسیا

فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گوید که نام‌های سه بازیکن تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال کشور در جمع بهترین‌های آسیا قرار گرفته است.

فدراسیون فوتبال افغانستان امروز یک‌شنبه(۷میزان) در یک خبرنامه گفته است که پس از کسب مقام نایب قهرمانی آسیا و درخشش عالی بازیکنان تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال کشور، سه بازیکن این تیم در جمع تیم ستارگان و ۱۰ بازیکن برتر آسیا قرار گرفته‌اند.

futsal

به گفته این فدراسیون، محمد جواد صفری و سید حسین موسوی از جمله بازیکنانی اند که از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا در ترکیب اصلی و فرزاد محمودی به عنوان ذخیره تیم ستارگان آسیا معرفی شده‌اند.

تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال کشور اخیرا در مسابقات قهرمانی آسیا، فراتر از تیم‌های قدرتمندی چون ایران، پس از جاپان، در جایگاه دوم آسیا ایستاد و شگفتی آفرید.

۷ / میزان ۱۳۹۸

ولایت بلخ؛ 57 هزار رأی و ۵۳ شکایت از مراکز رأی‌دهی جمع‌آوری شده است

مسوولان محلی کمیسیون‌های انتخاباتی در ولایت بلخ می‌گویند که تاکنون ۵۷ هزار رأی و ۵۳ مورد شکایت از مراکز رای‌دهی جمع‌آوری و ثبت شده است.

محمد ایوب بیانی، رئیس کمیسیون انتخابات ولایت بلخ امروز یک‌شنبه(۷میزان) در یک نشست خبری گفت، روند انتخابات در ولایت بلخ به صورت عادی جریان داشت و تااکنون ۵۷ هزار رأی جمع‌آوری شده است، اما این آمار نهایی نیست و تاکنون مواد انتخاباتی از ولسوالی‌های زارع، چمتال و دولت آباد به مرکز انتقال داده نشده است.

balkh

بیانی افزود، گرچند تهدیدات امنیتی در مناطق برگزاری انتخابات جدی نبوده، اما روی حضور مردم در انتخابات اثر گذاشته و اشتراک مردم در روند رای‌دهی سرد بود.

در همین حال انجلا عزیزی، مسوول کمیسیون شکایات انتخاباتی در ولایت بلخ از ثبت ۵۳ مورد شکایت در این ولایت خبر داده، گفت، تا هنوز شکایت‌های ولسوالی‌ها در اختیار آن‌ها قرار نگرفته و همه این شکایت‌ها در مورد مشکلات تخنیکی در انتخابات بوده است و کدام شکایت در مورد تخلف و تقلب ثبت نشده است.

محمد اسحاق رهگذر، والی ولایت بلخ نیز در این نشست خبری با مقام‌های محلی کمیسیون‌های انتخاباتی گفت: “انتظار ما از مردم این بود که به صورت گسترده در انتخابات اشتراک کنند، اما حضور مردم نه تنها در ولایت بلخ، بلکه در تمام افغانستان در انتخابات کم‌رنگ بوده است”.

۷ / میزان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 64 شورشی طالب در فاریاب

پولیس فاریاب می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۶۴ شورشی طالب در این ولایت کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب امروز یک‌شنبه(۷میزان) در یک خبرنامه گفته است، از آغاز روند انتخابات تاکنون بر اثر درگیری‌هایی که شورشیان طالبان به قصد اخلال در روند انتخابات در برخی از ولسوالی‌های این ولایت داشتند، با مقاومت نیروهای امنیتی و دفاعی ناکام ماندند.

بر اساس این گزارش، در نتیجه عملیات هوایی در ولسوالی بلچراغ ۸ شورشی طالب کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده‌اند. در ولسوالی دولت‌آباد نیز ۲۱ شورشی طالب کشته و ۵ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند که یک تبعه ازبکستانی شامل کشته‌شدگان است.

mod

به گفته فرماندهی پولیس فاریاب، در ولسوالی المار ۱ شورشی طالب کشته و ۲ تن دیگر آنان زخمی شده و مقداری مهمات نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است. از سوی دیگر، در ولسوالی قیصار ۱۲ شورشی طالب کشته و در نتیجه عملیات هوایی در ولسوالی خواجه سبزپوش، ۲ شورشی طالب کشته و ۳ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. هم‌چنین گروه طالبان در ولسوالی شیرین تگاب ۱ کشته و ۲ زخمی داشته است.

پولیس فاریاب خاطرنشان کرده که در این درگیری‌ها چند تن از نیروهای امنیتی و دفاعی کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، در نتیجه حملات راکتی طالبان برای اخلال در روند برگزاری انتخابات، یک کودک و یک خانم در مرکز ولسوالی دولت آباد کشته و و چهار تن دیگر به شمول مردان، زنان و کودکان زخمی شده‌اند.