توزیع 200 هزار شناسنامه الکترونیک در ۶ ماه گذشته |
توزیع ۲۰۰ هزار شناسنامه الکترونیک در ۶ ماه گذشته

بازتاب خبرهای 31 سنبله 1398

Image Title
۳۱ / سنبله ۱۳۹۸

توزیع ۲۰۰ هزار شناسنامه الکترونیک در ۶ ماه گذشته

احمد جاوید رسولی، رییس عمومی اداره ملی احصائیه و معلومات می گوید، در شش ماه گذشته ۲۰۰ هزار شناسنامه الکترونیک توزیع شده و روند توزیع ۲۰۰ هزار شناسنامه دیگر به زودی آغاز می شود.

رسولی امروز یک‌شنبه(۳۱سنبله) در مراسم گشایش پنجمین مرکز توزیع شناسنامه‌های الکترونیک در حوزه دوم شهر کابل گفت، برای فراهم سازی تسهیلات توزیع شناسنامه های الکترونیک پس از این شهروندان دارای شناسنامه کاغذی می‌توانند بدون تصدیق و ضمانت، شناسنامه الکترونیک دریافت کنند.

او افزود؟ در شش ماه گذشته ۲۰۰ هزار شناسنامه‌ الکترونیک در کابل، هرات و ننگرهار توزیع شده و به زودی مراکز توزیع این شناسنامه ها در چند ولایت دیگر ایجاد خواهد شد.

IDs

به گفته وی، در ولایت‌های قندهار، بامیان، بلخ و پکتیا به زودی مراکز جدید توزیع شناسنامه های الکترونیک ایجاد می شود.

در همین حال محمد یعقوب حیدری، والی کابل با بیان این که نبود یک سند معتبر هویتی در پایتخت باعث افزایش جرایم جنایی و فعالیت‌های هراس‌افگنانه شده، گفت، نبود سند معتبر باعث شده است که خدمات شهری به‌گونه‌ لازم ارایه نشود.

مرکز جدید توزیع شناسنامه های الکترونیک مجهز با وسایل پیشرفته مورد نیاز و ۸۰ کارمند است که همه روزه مشغول توزیع این شناسنامه ها می باشند.

این در حالی است که روند توزیع شناسنامه های الکترونیک به‌دلیل اختلاف بر سر محتوای آن به‌خصوص بحث درج‌شدن و یا نشدن قومیت و کلمه‌ افغان در آن، به‌ یکی از مسایل سیاسی جنجال‌برانگیز تبدیل شده‌ بود؛ از همین رو  تا کنون این روند به صورت گسترده آغاز به فعالیت نکرده است.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۸

سفر هیات 9 نفری طالبان به ریاست ملا برادر به چین

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که یک هیات ۹ نفری این گروه به ریاست ملا برادر به چین رفته است.
سهیل شاهین امروز یک‌شنبه(۳۱سنبله) در توییتر اش نگاشته است که که این هیات طالبان امروز با دین شیجو، نماینده خاص چین در امور افغانستان دیدار و در مورد گفتگوهای صلح و توافقنامه صلح میان امریکا و گروه طالبان گفتگو کرده است.

Mullah Brather
این در حالی است که پیش از این یک هیات چهار نفری گروه طالبان به ایران و یک هیات دیگر به روسیه رفته بود.
این سفر هیات طالبان پس از آن صورت می گیرد که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در توییتی گفتگوهای صلح با طالبان را متوقف کرد.
پیش از این حکومت افغانستان در واکنش به سفر طالبان به روسیه و ایران گفته بود که میزبانی از این گروه، خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۸

امضای تفاهم نامه تبادله معلومات و ایجاد هماهنگی میان دفاتر کمیسیون های انتخاباتی

کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که کمیسیون های انتخاباتی تفاهم نامه تبادله معلومات و ایجاد هماهنگی لازم در سطح دفاتر مرکزی و ولایتی را امضا کرده اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز یک‌شنبه(۳۱سنبله) در یک خبرنامه گفته است، امروز در جلسه ای مشترک میان کمیسیون های انتخاباتی در دفتر مرکزی این کمیسیون، تفاهم نامه همکاری را به امضا رساندند که هدف از آن تسریع روند اجراات، همکاری و هماهنگی فعالیت ها در امور مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ می باشد.

photo_2019-09-22_16-09-23

کمیسیون شکایات انتخاباتی افزوده است که انتقال مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی از مرکز به ولایات تکمیل شده و روند استخدام کارکنان مورد نیاز نیز تکمیل شده است.

به گفته این کمیسیون، برای تامین شفافیت در انتخابات، ۱۱۳ نهاد ناظر، مشاهد و رسانه های بین المللی اعتبارنامه دریافت کرده اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرده که به منظور جلوگیری از آرای تقلبی، خیالی، نیابتی و رای دهی تکراری، دستگاه های بایومتریک به ولایات ارسال گردیده و  انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان با استفاده از این دستگاه ها برگزار می گردد.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۸

کرزی در واکنش به سخنان اشرف غنی: مارشال فهیم شخصی وطن دوست بود

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در واکنش به گفته رییس جمهور غنی در مورد مارشال فهیم گفته است: “مارشال فهیم شخصی وطن دوست بوده است”.

کرزی امروز یک‌شنبه(۳۱سنبله) گفته است که مارشال محمد قسیم فهیم در دو دور ریاست جمهوری او، معاون اول ریاست جمهورى بوده و شخصیتی با وقار، وطندوست و متعهد به منافع ملی و اتحاد و اتفاق مردم افغانستان بوده است.

ghani fahim

او افزوده است: “وی(مارشال فهیم) همیشه می گفت که در بعضی مناطق افغانستان مردم سنگ می گویند و در بعضی مناطق دبره، ما مردم افغانستان صاحب هر دوی آن هستیم.”

این اظهارات کرزی در حالی مطرح شده است که در نوار تصویری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، محمداشرف غنی در جریان یک کارزار انتخاباتی‌اش می‌گوید؛ زمانی که وزیر مالیه بوده، دستوری از محمدقسیم فهیم، معاون نخست رییس‌جمهور کرزی و وزیر دفاع را در برابر خودش و اعضای کابینه پاره کرده و گفته که باید این دستور را از مجرای اصولی پیش ببرد.

بنیاد مارشال فهیم نیز در واکنش به گفته های اشرف غنی، آن را خلاف اخلاق سیاسی و به دور از شان رییس‌جمهوری خوانده است.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۸

جان باختن 10 عضو یک خانواده در یک رویداد ترافیکی در کابل

مقام های محلی اعلام کرده اند که ۱۰ عضو یک خانواده در پی یک رویداد ترافیکی در ولسوالی سروبی کابل جان باخته اند.

نبی الله پیرخلیل، سخنگوی والی کابل به خبرنامه گفت: “حوالی قبل از ظهر امروز یک‌شنبه(۳۱سنبله) در پی واژگون شدن یک سه چرخ ریکشا در منطقه ماهی‌پر از مربوطات ولسوالی سروبی کابل، ۱۰ عضو یک خانواده کشته و دو تن دیگر آنان زخمی شده اند”.

accident

پیرخیل افزود، کشته شدگان این رویداد شامل پنج زن و پنج مرد اند و دو کودک این خانواده در این رویداد زخمی شده اند.

به گفته سخنگوی والی کابل، این خانواده باشنده ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار بود که برای شرکت در یک مراسم شیرینی‌خوری به کابل آمده بودند و زمانی که از کابل به سمت ننگرهار در حرکت بود، دچار حادثه‌ ترافیکی شده است.

او افزود، پولیس ترافیک پس از وقوع این رویداد بررسی هایش را آغاز کرده، اما چیزی که مشخص است، این است که مسافرین بیش از حد در این سه چرخه ریکشا، باعث انحراف ان از جاده شده است.