اختلاف چین و امریکا بر سر قطعنامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان |
اختلاف چین و امریکا بر سر قطعنامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان

اختلاف چین و امریکا بر سر قطعنامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان

۲۶ / سنبله ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

اعضای شورای امنیت ملل متحد نتوانستند در مورد قطعنامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان به توافق برسند. چین و روسیه با ایالات متحده امریکا راجع به ذکر طرح «کمربند و جاده» چین در این قطعنامه دچار اختلاف شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، مأموریت سیاسی شش ماهه سازمان ملل متحد در افغانستان روز سه‌شنبه به پایان می‌رسد و اعضای شورای امنیت روز دوشنبه برای ۲٫۵ ساعت پشت درهای بسته باهم بحث کردند، اما به دلیل این تقاضای چین، نتوانستند به توافق برسند.

واسیلی نیبانزیا، سفیر روسیه در ملل متحد که فعلا ریاست شورای امنیت را به عهده دارد، بعد از این جلسه به خبرنگاران گفت که دیپلومات‌ها روی متن جدید این قطعنامه کار می‌کنند و ما در روند رسیدن به یک سازش قرار داریم.

او افزود که اعضای شورای امنیت باز هم روز سه‌شنبه دیدار می‌کنند تا به یک توافق دست یابند.

این دومین بار در شش ماه اخیر است که قطعنامه ادامه ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان به دلیل اختلاف روی درج ابتکار یک تریلیون دالری «کمربند و جاده» چین جنجالی می‌شود.

در قطعنامه‌های تمدید این ماموریت در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از تلاش‌های بیشتر برای تقویت همکاری اقتصادی منطقه‌ که افغانستان در آن موقعیت  دارد، به شمول پروژه بزرگ «کمربند و جاده» که چین را به دیگر بخش‌های آسیا و همچنین اروپا و افریقا وصل می‌کند، استقبال شده بود.

اما در ماه مارچ گذشته، زمانی که مساله تجدید این ماموریت مطرح شد، جاناتان کوهن، معاون سفیر ایالات متحده امریکا در ملل متحد اعتراض کرد و گفت که چین اصرار دارد که این قطع‌نامه را بیشتر مطابق اولویت‌های سیاسی خود بسازد تا برای مردم افغانستان.

وو هایتاو، معاون سفیر چین در ملل متحد در آن زمان با این اظهارات مخالفت کرده و گفته بود که یک عضو شورای امنیت، که منظورش ایالات متحده امریکا بود، «فضا را مسموم ساخته است».

هایتاو گفته بود که ابتکار «کمربند و جاده»، «موجب بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان می‌شود». او توضیح داده بود که بعد از شروع این پروژه در شش سال قبل، ۱۲۳ کشور و ۲۹ سازمان بین‌المللی قراردادهایی را با چین برای برنامه‌های توسعه‌ای امضا کرده‌اند.

در نتیجه این اختلاف‌ها بود که ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان در ماه مارچ با یک متن ساده به عوض یک سال برای شش ماه تمدید شد.

پیش از انقضای این ماموریت، در ماه جاری آلمان و اندونزی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید یک ساله این ماموریت تهیه کردند. در این متن روی حمایت از روند صلح زیر رهبری و کنترول افغان‌ها، پشتیبانی ملل متحد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتامبر و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان «در مبارزه علیه تروریسم» تمرکز شده است. در این متن از ابتکار «کمربند و جاده» چین یادآوری نشده است.

اما روسیه، متحد نزدیک چین، یک مسوده دیگری را ارائه کرد. بعد از جلسه روز دوشنبه، دیپلومات‌ها گفتند که احتمال دارد چین و روسیه به قطعنامه ارائه شده از سوی آلمان و اندونزی رای مثبت بدهند و پیش‌نویس تهیه شده از سوی روسیه و چین نخواهد توانست ۹ رأی مثبت مورد نیاز را به دست آورد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید