تأکید ناتو بر ادامه عملیات‌ها برای مصون ساختن مردم افغانستان |
تأکید ناتو بر ادامه عملیات‌ها برای مصون ساختن مردم افغانستان

بازتاب خبرهای 20 سنبله 1398

Image Title
۲۰ / سنبله ۱۳۹۸

تأکید ناتو بر ادامه عملیات‌ها برای مصون ساختن مردم افغانستان

فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان می‌گوید که به عملیات خود برای مصون ساختن مردم افغانستان ادامه می‌دهند.

جنرال میلر روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۹سنبله) در یک کنفرانس مشترک خبری با مقامات محلی در ولایت قندهار گفته است که امریکا و ناتو برای برقراری صلح در افغانستان تلاش می‌کنند، اما همزمان با آن راه‌اندازی عملیات نظامی را نیز یک نیاز می‌دانند.

nato 1

وی خاطرنشان کرده است: “ما برای یک نتیجه صلح‌آمیز برای افغانستان کارمی‌کنیم و همزمان با آن نیاز است تا عملیات نیز برای مصوون ساختن مردم افغانستان راه‌اندازی شود و ما این عملیات را ادامه می‌دهیم”.

میلر در این دیدار از قندهار نسبت به ادامه حمایت‌شان از نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان داده است.

درهمین حال، نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز هدف ناتو در کشور را جلوگیری از حمله‌های هراس‌افگنانه در جهان خوانده و تاکید کرده که ناتو به ادامه ماموریت‌اش برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان متعهد است.

کی همچنان تاکید کرده که ناتو برای ایجاد شرایط برای صلح متعهد می‌ماند و در نهایت، پایان جنگ به گفت‌وگوهای سیاسی مربوط است.

۲۰ / سنبله ۱۳۹۸

وزارت داخله: دو ماه دیگر طالبان از بین می‌رود!

سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که اگر جنگ کنونی در کشور به همین شکل تا دو ماه دیگر دوام کند، طالبان تا آخرین حد تضعیف شده و از بین می‌رود.

نصرت رحیمی امروز چهارشنبه(۲۰سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “بر اساس تلاش نیروهای امنیتی و دفاعی و به ‌ویژه نیروهای خیزش مردمی، صبح امروز ولسوالی کران و منجان دوباره به تصرف دولت درآمده است”.

او افزود، وزارت داخله متعهد است تا از تمام امکانات برای تامین امنیت بهتر انتخابات که یک روند ملی و دموکراتیک است، استفاده کند.

mod

رحیمی خاطرنشان کرد که مسیر پلخمری – مزارشریف به روی ترافیک باز شده و عملیات در ساحه دوشی ولایت بغلان جریان دارد.

به گفته او، طالبان در بغلان سرکوب شده و تاکنون ۲۴۰ جنگجوی آنان کشته و زخمی شده‌اند. نیروهای امنیتی تلاش‌ دارند تا هرچه زودتر راه عمومی شمال را به روی ترافیک بازگشایی کنند.

سخنگوی وزارت داخله اضافه کرد که در این اواخر در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی با همکاری قوای بین‌المللی در ولایت‌های بغلان، قندزو فراه، تلفات سنگینی به طالبان وارد شده و تلاش‌ها بر این است تا طالبان تا حد آخر تضعیف شوند و دیگر توان حمله را نداشته باشند.

او در مورد ولسوالی‌های سقوط کرده در ولایت تخار افزود: “چون ساحه آسیب‌پذیر بوده، نیروهای امنیتی و دفاعی از ولسوالی‌های ینگی ‌قلعه و درقد تخار عقب‌‌نشینی کرده‌اند و فعلا عملیات در این ولسوالی‌ها جریان دارد”.

۲۰ / سنبله ۱۳۹۸

غنی: همسایگان افغانستان با ترانزیت برخورد سیاسی نکنند

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که تمام همسایگان افغانستان باید بدانند که ترانزیت آزاد به نفع تمام کشورهای منطقه است و با ترانزیت برخورد سیاسی نکنند.

محمد اشرف غنی امروز چهارشنبه(۲۰سنبله) در برنامه تجلیل از ارسال نخستین محموله صادراتی به کشور چین گفت: “امروز شروع روند تحول افغانستان را از یک کشور وارداتی به صادراتی تبریک می‌گویم. هجده سال بود که تنها وارد می‌کردیم، بدون این‌که یک طرح واضح برای صادرات داشته باشیم و این قابل قبول نبود”.

او سکتور خصوصی، زارعین، صنعت‌کاران و دهقانان را همانند نیروهای امنیتی، قهرمانان آزادی خواند و افزود: این تحول یک تحول بینادی است، خاصتا برای زارعین و معدن کاران ما که توانستند سنگ تالک را صادر نمایند؛ بدون همکاری سکتور خصوصی، دولت نمی‌توانست این کار را به تنهایی انجام دهد”.

photo_2019-09-05_15-40-37

غنی خاطرنشان کرد: “زارعت افغانستان صادرات محور می‌شود و چیزی تولید می‌کند که بازار داشته باشد که این کار موجب کاریابی عظیم می‌شود”.

رییس‌جمهور تاکید کرد که افغانستان باید برای خود هدف تعیین کند که در چهار سال آینده بیلانس صادرات و واردات تغییر کند و در بیش از ده سال، صادرات افغانستان باید پنج برابر واردات گردد.

او هدف حکومت را تبدیل کردن افغانستان به یک کشور تنها صادراتی نه، بلکه به یک کشور تزانزیتی دانسته و اضافه کرد، تمام همسایگان افغانستان با ترانزیت برخورد سیاسی نکنند؛ چون این به نفع تمام کشورهای منطقه است.

وی همچنان از پاکستان برای بازگشایی بندر واگه برای ۲۴ ساعت قدردانی کرد.

۲۰ / سنبله ۱۳۹۸

دو رویداد امنیتی در ننگرهار دو کشته و یک زخمی برجای گذاشت

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که در دو رویداد امنیتی در این ولایت، دو تن به شمول یک کارمند امنیت ملی کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به خبرنامه گفت: “قبل از ظهر امروز چهارشنبه(۲۰ سنبله) افراد مسلح ناشناس در مربوطات ناحیه دوم شهر جلال‌آباد بر یک موتر که حامل دو تن بوده، تیراندازی کرده است”.

photo_2019-09-11_15-02-13

او افزود، در نتیجه این تیراندازی راننده این موتر کشته و ۱ سرنشین دیگر آن زخمی شده است.

به گفته خوگیانی، انگیزه این تیراندازی هنوز مشخص نیست و افراد مسلح موفق به فرار شده‌اند.

سخنگوی والی ننگرهار اضافه کرد، در یک رویداد تیراندازی دیگر در مربوطات ناحیه سوم شهر جلال‌آباد، محمد زمان، یک کارمند امنیت ملی کشته شده است.

گروه طالبان مسوولیت کشتن این کارمند ریاست امنیت ملی را به عهده گرفته است.

۲۰ / سنبله ۱۳۹۸

معدن لاجورد ولسوالی کران و منجان در تصرف نیروهای امنیتی

وزارت دفاع ملی اعلام کرده که نیروهای دولتی معدن لاجورد ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان را تصرف کرده‌اند.

این وزارت امروز چهارشنبه(۲۰ سنبله) در یک خبرنامه، به تعقیب آزادسازی ولسوالی کران و منجان از دست طالبان گفته است که نیروهای امنیتی امروز چهارشنبه معدن لاجورد این ولسوالی را هم از کنترول طالبان آزاد کردند.

mine

وزارت دفاع افزوده است که در عملیات آزادسازی مرکز ولسوالی کران و منجان و معدن لاجورد، تعداد زیادی از نیروهای طالبان کشته شدند، ده‌ها تن‌شان زخمی شده و یک تعداد دیگرشان تسلیم نیروهای امنیتی شدند.

این وزارت از شمار دقیق تلفات طالبان در این عملیات‌ها چیزی نگفته و از ادامه عملیات‌ها در بدخشان خبر داده است.

معدن لاجورد ولسوالی کران و منجان به تاریخ ۲۴ سرطان به کنترول گروه طالبان درآمده بود.

۲۰ / سنبله ۱۳۹۸

ثبت یک واقعه دیگر فلج کودکان در ارزگان؛ کودک 14 ماهه برای همیشه فلج شد

وزارت صحت عامه‌ اعلام کرده که یک واقعه‌ جدید بیماری فلج کودکان(پولیو) در مربوطات شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان به ثبت رسیده است.

میراجان راسخ، مسوول بخش آگاهی عامه‌ برنامه‌ محو پولیوی وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه(۲۰سنبله) به خبرنامه گفت: “یک واقعه جدید پولیو از ولسوالی ترینکوت ولایت ارزگان گزارش شده که در اثر این واقعه، یک طفل ۱۴ ماهه دختر برای همیشه فلج شده است”.

uruzgan

راسخ افزود، این هشتمین واقعه فلج کودکان در ولایت ارزگان است است که در سال جاری به ثبت رسیده است.

به گفته او، با ثبت این واقعه، آمار بیماری فلج کودکان در سال جاری در سطح افغانستان به ۱۶ واقعه رسیده است.

این در حالی است که پیش از این، آخرین واقعه مثبت فلج کودکان به تاریخ دهم سنبله در شهر ترینکوت و ولسوالی چوره‌ ارزگان به ثبت رسیده بود که در آن، دو کودک برای همیشه فلج شدند.