دو سرباز حمایت قاطع ناتو در انفجار امروز کابل کشته شده‌اند |
دو سرباز حمایت قاطع ناتو در انفجار امروز کابل کشته شده‌اند

بازتاب خبرهای 14 سنبله 1398

Image Title
۱۴ / سنبله ۱۳۹۸

دو سرباز حمایت قاطع ناتو در انفجار امروز کابل کشته شده‌اند

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرده که دو سرباز این مأموریت در حمله موتر بمب امروز طالبان در کابل کشته شده‌اند.

ماموریت حمایت قاطع ناتو امروز پنج‌شنبه(۱۴سنبله) با نشر یک خبرنامه گفته است که سربازان کشته شده در انفجار موتر بمب امروز کابل، شهروندان امریکا و رومانیا اند.

این ماموریت جزییات بیشتری در این مورد ارایه نکرده است.

nato 1

این در حالی است که حوالی ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه قبل از ظهر امروز، یک موتر نوع تونس مملو از مواد انفجاری در منطقۀ شش درک از مربوطات حوزه نهم امنیتی کابل منفجر شد که در نتیجه آن، ۱۰ تن کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته و گفته که هدف این حمله، نیروهای خارجی بوده است.

این دومین انفجار موتر بمب در جریان یک هفته گذشته در کابل است که گروه طالبان مسوولیت آن‌را به عهده گرفته‌ است.

۱۴ / سنبله ۱۳۹۸

کشتار غیرنظامیان در عملیات نیروهای امنیت ملی؛ رییس‌جمهور استعفای معصوم استانکزی را منظور کرد

رییس‌جمهور به دنبال کشته شدن ۴ برادر در یک عملیات قطعه ۰۲ امنیت ملی در مرکز ولایت ننگرهار و استعفای معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی، برکناری او را منظور کرد.

محمد اشرف غنی بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه(۱۴ سنبله) در یک نشست فوق‌العاده امنیتی به دنبال عملیات نیروهای امنیت ملی در مرکز ولایت ننگرهار، استعفای رییس عمومی امنیت ملی را منظور کرد.

رییس‌جمهور در این نشست فوق‌العاده امنیتی، عملیات نیروهای امنیت ملی در جلال‌آباد را یک تراژدی خواند و گفت که این جوانان به گونه بی‌رحمانه در یک عملیات ضد داعش کشته شده‌اند.

Stanikzai

وی به عنوان فرمانده اعلی نیروهای مسلح وعده داد که این رویداد را تا آخر به گونه جدی پی‌گیری خواهد کرد.

محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد که این اولین مورد این‌گونه عملیات‌ها نبوده، بلکه چندی پیش نیز در یک عملیات نیروهای امنیت ملی در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا نیز غیرنظامیان جان باختند.

وی اقدامات صورت گرفته به دنبال کشتار غیرنظامیان در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا را ناکافی دانست و خاطرنشان کرد که استعفای معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی کشور را منظور کرده است.

رییس‌جمهور دادستان کل کشور خواست که بر اساس قوانین کشور، عاملین رویداد جلال‌آباد را شناسایی نموده و به پنجه قانون بسپارد.

این در حالی است که در حمله نیروهای قطعه ۰۲ امنیت ملی در مربوطات شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، چهار عضو یک خانواده کشته شده‌اند.

arg 2

رییس اجرایی حکومت نیز در واکنش به عملیات قطعه ۰۲ امنیت ملی در ننگرهار و کشته شدن ۴ برادر، می گوید که مردم افغانستان در ۱۸ سال گذشته از نیروهای امنیتی و دفاعی خویش حمایت کرده‌ و چنین وقایعی، به اعتبار این نیروها صدمه می‌زند و فاصله میان دولت و مردم را افزایش می‌بخشد.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که درباره تلفات غیرنظامی شب گذشته در ننگرهار به‌شدت نگران است و در این مورد تحقیق خواهد کرد.

۱۴ / سنبله ۱۳۹۸

تنها 42 درصد؛ آمار باسوادان در افغانستان!

سرپرست وزارت معارف می‌گوید، طبق آخرین گزارش اداره یونسیف، آمار باسوادان در افغانستان ۴۲ درصد است که در حدود ده میلیون از شهروندان کشور را در بر می‌گیرد.

میرویس بلخی امروز پنج‌شنبه(۱۴سنبله) در مراسم گرامی‌داشت از روز بین‌المللی سوادآموزی در کابل گفت: “بهتر است به جای استفاده از کلمه تجلیل، از کلمه تجدید استفاده کنیم، به عنوان مسوولینی که در هر بخش از وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی قرار داریم، تجدید تعهد کنیم و برای مبارزه با بی‌سوادی در همه گوشه و کنار افغانستان تلاش همه جانبه به خرج دهیم.”

balkhi

او افزود: “هرگاه بخواهیم نهضت سوادآموزی را با دیدگاه جدید در افغانستان تطبیق کنیم، طبیعتا آن نگاه و شیوه‌های سنتی دیگر کاربرد ندارد و ما مجبوریم بر همه ابعاد و بخش‌های مختلف نهضت سواد آموزی توجه داشته باشیم”.

به گفته بلخی، حکومت افغانستان متعهد به سرمایه‌گذاری روی کیفیت معارف است و برای رفع مشکلات فرا راه معارف، همواره کوشیده است.

وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر کار ساختمان نزدیک به یک هزار مکتب در کشور جریان دارد که با تکمیل آن، مشکلات تعداد زیادی از شاگردان حل خواهد شد.

۱۴ / سنبله ۱۳۹۸

تکمیلی/ کشته و زخمی شدن 15 تن در انفجار موتر بمب در لوگر

مقام‌های محلی در ولایت لوگر می‌گویند که در نتیجه انفجار موتر بمب در مرکز این ولایت، ۱۵ تن کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی والی لوگر با نشر یک خبرنامه گفته است: “ساعت ۲ بعد از ظهر امروز پنجشنبه(۱۴سنبله) در نتیجه انفجار موتر بمب حوالی در منطقه پات خواب شهر پل علم از مربوطات مرکز ولایت لوگر، در بزرگ‌راه لوای چهارم قول اردوی ۲۰۳ تندر، ۴ فرد ملکی کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند”.

logar 1

دفتر والی لوگر افزوده است، در این انفجار موتر بمب، به نیروهای ارتش هیج تلفاتی وارد نشده است.

به گفته این دفتر، در این انفجار ۴ عراده موتر غیرنظامیان نیز تخریب شده است.

گروه طالبان مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته و ادعا کرده که هدف این انفجار، کاروان نیروهای خارجی بوده است.

۱۴ / سنبله ۱۳۹۸

طالبان سرپرست دفتر کمیسیون حقوق بشر ولایت غور را سربریدند

مقام‌های محلی در ولایت غور می‌گویند که گروه طالبان سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در این ولایت را در میدان وردک سر بریدند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور امروز پنج‌شنبه(۱۴سنبله) به خبرنامه گفت: “گروه طالبان دو روز قبل عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر این ولایت را در منطقه تکانه ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک از موتر پایین کرده و با خود برده بودند”.

ghur

خطیبی افزود، سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر غور در حالی توسط طالبان اسیر شد که از کابل عازم این ولایت بود.

به گفته وی، بعد از دو روز گروه طالبان امروز عبدالصمد امیری را سربریدند.

سخنگوی والی غور خاطرنشان کرد که تاکنون جسد امیری در اختیار خانواده‌اش قرار نگرفته و در اختیار گروه طالبان قرار دارد.