حمله طالبان به ولسوالی خاص ارزگان با دو موتر هاموی بمب‌گذاری‌شده |
حمله طالبان به ولسوالی خاص ارزگان با دو موتر هاموی بمب‌گذاری‌شده

بازتاب خبرهای 13 سنبله 1398

Image Title
۱۳ / سنبله ۱۳۹۸

حمله طالبان به ولسوالی خاص ارزگان با دو موتر هاموی بمب‌گذاری‌شده

مقام‌های محلی از وقوع دو انفجار موتر بمب در ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان خبر داده‌اند.

عبادی، مسوول دفتر والی ارزگان امروز چهارشنبه(۱۳سنبله) با بیان این رویداد به خبرنامه گفت: “دو تانک هاموی مملو از مواد انفجاری در ولسوالی خاص ارزگان انفجار کرده و درگیری فعلا ادامه دارد”.

او افزود هنوز مشخص نیست این تانک‌ها در کدام قمست این ولسوالی انفجار کرده و میزان تلفات آن مشخص نیست.

uruzgan

در همین حال محمد ابراهیم، ولسوال خاص ارزگان به خبرنامه گفت: “این انفجار در ساختمان فرماندهی پولیس ولسوالی انفجار کرده است”.

او از دادن جزییات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

از سویی هم گروه طالبان ادعا کرده که این موتر بمب بر فرماندهی پولیس ارزگان انفجار کرده و پس از آن، مهاجمین با نیروهای پولیس درگیر شده‌اند.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۸

بانک مرکزی استراتژی ملی توسعه خدمات مالی و ارزیابی خطرات ملی پول‌شویی و تمویل تروریزم را معرفی کرد

بانک مرکزی کشور استراتژی ملی توسعه خدمات مالی و ارزیابی خطرات ملی پول‌شویی و تمویل تروریزم را معرفی کرد.

واحدالله نوشیر، سرپرست و معاون اول بانک مرکزی امروز چهارشنبه(۱۳سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “استراتژی ملی توسعه خدمات مالی یک سند مهم ملی بوده که روی چهار اولویت تمرکز می‌نماید”.

photo_2019-09-04_17-27-17

نوشیر افزود، این اولویت‌ها شامل دسترسی افراد و تشبثات کوچک و متوسط به خدمات مالی، تمویل زراعت، تأمین حقوق مشتریان سکتور مالی و توسعه خدمات مالی دیجیتلی می‌باشد.

به گفته وی، این استراتژی با از میان برداشتن موانع عمده فرا راه دسترسی عامه به خدمات مالی، زمینه دسترسی و استفاده مردم و تشبثات را به خدمات مالی رسمی فراهم ساخته و تطبیق موفقانه آن در دست‌یابی به رشد فراگیر اقتصادی، کمک می‌کند.

در همین حال زهرا فتوحی، سرپرست بانک جهانی در افغانستان گفت که این بانک از برنامه توسعه خدمات مالی که برای همه مردم افغانستان به ویژه متشبثین، زمینه دسترسی آسان به خدمات مالی را فراهم و در زمینه کاهش فقر و رشد اقتصادی موثر می‌باشد، حمایت می‌کند.

خانم فتوحی تدوین این استراتژی را یک اقدام نیک جهت رسیدن به کاهش فقر و رشد اقتصادی در افغانستان خوانده است.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۸

افراد مسلح ناشناس چهار عضو یک خانواده را در لغمان به قتل رساندند

مقام های محلی در ولایت لغمان می‌گویند که چهار عضو یک خانواده در این ولایت توسط افراد ناشناس به قتل رسیده‌اند.

photo_2019-09-04_15-29-02

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۳ بامداد امروز چهارشنبه(۱۳ سنبله) چهار عضو یک خانواده که باشنده اصلی ولایت ننگرهار بوده‌اند، در منطقه مهرکریم ولسوالی قرغه‌یی توسط افراد ناشناس به قتل رسیده‌اند”.

دولت‌زی افزود، اعضای خانواده به قتل رسیده شامل یک دختر، دو پسر و یک خانم است و تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد این رویداد ناشی از خصومت‌های شخصی بوده است.

به گفته سخنگوی والی لغمان، بررسی‌های پولیس در مورد این قتل آغاز شده و تلاش‌ها جریان دارد تا عاملین این رویداد بازداشت شوند.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۸

دفع حمله طالبان بر ولسوالی خاص ارزگان؛ 54 شورشی طالب کشته و زخمی شدند

وزارت داخله می‌گوید که در نتیجه انفجار موتر بمب و حمله طالبان بر فرماندهی پولیس ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان، ۵۴ طالب و ۴ سرباز پولیس کشته و زخمی شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله در توییتی با بیان این خبر نوشته است: “شب گذشته گروه طالبان بالای ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان ابتدا یک موتر بمب را انفجار داده و پس از آن، بالای این فرماندهی پولیس حمله گروهی انجام دادند”.

Taliban

رحیمی افزوده است، این حمله از سوی نیروهای امنیتی دفع شده و ۱۷ شورشی طالب در این حمله کشته و ۳۷ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله، در این درگیری چهار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

این در حالی است که پیش از این، عبادی، مسوول دفتر والی ارزگان به خبرنامه گفته بود: “دو تانک هاموی مملو از مواد انفجاری در ولسوالی خاص ارزگان انفجار کرده و درگیری ادامه دارد”.

او همچنان خاطرنشان کرده بود که هنوز مشخص نیست این تانک‌ها در کدام قسمت این ولسوالی انفجار کرده و میزان تلفات آن مشخص نیست.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۸

آماده‌باش پولیس هند؛ چهار جوان با پاسپورت‌ افغانستان برای حملات تروریستی وارد هند شده‌اند

پولیس و آژانس‌های امنیتی در سراسر هند به دنبال ورود چهار جوان با پاسپورت‌های افغانستان برای انجام حملات تروریستی به این کشور، به حالت آماده باش درآمده‌اند.

روزنامه تایمز هند در گزارشی در این مورد خاطرنشان کرده که دو هفته پیش، بعد از این‌که این زنگ خطر در هند به صدا درآمد، پولیس‌های ایالت گجرات بازرسی شهروندان افغانستان مقیم این ایالت را همراه با ویزا‌هایشان آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، تاکنون ۱۳۰۰ تن در جریان یک بررسی‌های پولیس در شهرهای احمدآباد، ودودرا، سورات و راجکوت بازرسی شده‌اند.

یکی از مقام‌های امنیتی هند در این مورد گفته است: “پولیس در پی بازرسی اشخاصی اند که پاسپورت افغانی دارند، اما تاکنون چیزی مشکوکی دیده نشده است”.

یک مقام ارشد پولیس در ایالت وادارا اظهار داشته، اطلاعاتی به دست آمده است که دو شهروند افغانستان در ناواری مشکوک به نظر رسیده‌اند.

وی گفته است: “ما بلافاصله تیمی فرستادیم و آن‌ها را آوردیم. با این حال، پس از سوالات جدی معلوم شد که آن‌ها دانش‌آموز هستند.”

ایالت وادارا یکی از مناطق مخصوص برای دانشجویان خارجی است. مقامات ارشد پولیس هند گفتند که حدود ۴۰۰ شهروند افغانستان را در این شهر بازرسی کرده‌اند.

Taliban

یکی از مقام‌های هندی گفت: “حدود ۳۵ نفر آنان دانشجو هستند و بقیه ویزاهای پزشکی دارند و در بیمارستان‌های مختلف تحت معالجه قرار دارند. متباقی ویزاهای سیاحتی دارند. هیچ چیز مشکوک دیده نشده است.”

فرماندهی جنایی سورات و پولیس‌های هند نیز ۳۰۰ نفر را با پاسپورت‌های افغانستانی بازرسی کردند. بیشتر آن‌ها دارای ویزای تجارتی و ۲۵ نفر ویزای پزشکی داشتند.

یک مقام ارشد پولیس اظهار کرد: “هیچ کس مشکوک پیدا نشد. شهر راجکوت ۲۰۰ تن را مورد بازرسی قرار داد و هیچ شخص مشکوک پیدا نشد.”

یکی از مقام‌های ارشد در یک آژانس امنیتی هند نیز خاطرنشان نساخت که عناصر خطرناک پنهان مانده است.

وی تاکید کرد: “ما یک جشن طولانی را در پیش رو داریم. بنابراین باید محتاط باشیم.”

یک منبع اطلاعاتی هند اخیرا درباره احتمال حمله کماندوهای آموزش دیده پاکستان به بنادر گجرات هشدار داده است.

یکی از مقام‌ها تاکید نمود که تمام خطوط ساحلی کشور هند از جمله گجرات از نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرند.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۸

نگران هستیم؛ حکومت افغانستان خواهان وضاحت در مورد توافق‌نامه امریکا و طالبان شد

سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید که حکومت افغانستان خواهان وضاحت در رابطه به توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان می‌باشد تا خطرات و پیامدهای ناگوار آن را با دقت کامل تحلیل کرده و جلو خطرات را بگیرد.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۱۳سنبله) در یک رشته توییت‌ها نوشته است: “مردم افغانستان صلح می‌خواهند و حکومت افغانستان آغازگر پروسه صلح بوده و برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، برداشتن شرایط برای گفتگوها و آتش بس سال پار، از اقدام‌های عملی حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح بوده است.”

sediqi

او افزوده که حکومت افغانستان از هرگونه پیشرفت در روند صلح حمایت می کند که منجر به تأمین صلح پایدار و ختم جنگ در کشور گردد.

سخنگوی رییس‌جمهور تاکید کرده است که “نگرانی اصلی حکومت افغانستان در تفاهم‌نامه‌ امریکا با طالبان، در این است که چگونه از پیامدها و خطرات ناشی از آن جلوگیری به عمل می‌آید؟”

صدیقی با بیان این‌که مقام‌های پیشین و سناتوران امریکایی نگرانی‌هایی در مورد پیامدهای این تفاهم‌نامه‌ دارند، خاطرنشان کرده است که “حکومت افغانستان نیز نگران است و از همین‌رو، ما خواهان وضاحت در رابطه به این سند می‌باشیم تا خطرات و پیامدهای ناگوار آن را با دقت کامل تحلیل کرده و جلو خطرات را بگیریم”.

این اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری در حالی صورت گرفته که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از پایان نهمین دور گفتگوهایش با طالبان، به کابل آمده تا در مورد تازه‌ترین جزییات گفتگوهای خود با نمایندگان طالبان به حکومت گزارش دهد.

از سوی دیگر، سفیران سابق آمریکا در افغانستان از زمان حذف دولت طالبان، در یک نامه سرگشاده رویکرد ایالات متحده در مذاکره برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان را محکوم کرده و هشدار داده‌اند که این رویکرد خطر بازگشت این کشور به یک “جنگ داخلی” را دارد.