ناتو از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در افغانستان پشتیبانی می‌کند |
ناتو از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در افغانستان پشتیبانی می‌کند

بازتاب خبرهای 12 سنبله 1398

Image Title
۱۲ / سنبله ۱۳۹۸

ناتو از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در افغانستان پشتیبانی می‌کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز سه‌شنبه(۱۲ سنبله) با مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا دیدار کرد و گفت که در مورد موضوعات امنیتی فعلی در افغانستان گفتگوی خوبی داشته‌اند.

دبیرکل ناتو گفت: “ناتو کاملا از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در افغانستان حمایت می‌کند.”

استولتنبرگ حملات هولناک اخیر در افغانستان را محکوم کرد و اظهار داشت که ناتو برای حمایت از نیروهای افغانستان متعهد باقی می‌ماند.

گفتگوی دبیرکل ناتو با وزیر خارجه امریکا در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش‌نویس توافقنامه صلح با طالبان را با حکومت افغانستان شریک ساخت.

photo_2019-09-03_15-49-38

طبق این توافق‌نامه، ایالات متحده ظرف چهار ماه پس از تصویب آن، نیروهای خود را از پنج پایگاه در افغانستان خارج خواهد کرد، به شرط آن‌که طالبان به تعهدات خود پایبند باشند؛ اگرچه دونالد ترامپ هفته گذشته گفته بود که آمریکا با ۸۶۰۰ سرباز حضور دائمی در افغانستان خواهد داشت.

در همین حال، نیک کی، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، خشونت‌های اخیر از جمله حمله شب گذشته به کمپ گرین ویلج در کابل را که ۱۶ کشته و ۱۱۹ زخمی برجا گذاشت، محکوم کرده است.

نیک کی اطمینان داد که ناتو به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان متعهد است تا افغان‌ها بتوانند به صلح پایدار دست یابند.

ناتو در سال ۲۰۱۴ مأموریت جنگی خود را در افغانستان به پایان رساند، اما حدود ۱۶ هزار سرباز را در یک مأموریت برای آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای محلی در کشور نگه داشته است.

۱۲ / سنبله ۱۳۹۸

انتقاد جنرال متیس از سیاست‌های دفاعی اوباما و ترامپ در مورد افغانستان

جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا از دستورات باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق امریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان، بدون در نظرداشت شرایط آن زمان، انتقاد می‌کند.

متیس در مصاحبه‌ای با شبکه ان.آر.پی گفته است که در سال ۲۰۱۱ هدایت فرماندهی مرکزی و نظارت بر جنگ‌های افغانستان و عراق را بر عهده داشت.

او اظهار کرد: “نیروهای تحت فرمان من قصد داشتند تا در هنگام پرورش ارتش افغانستان، طالبان را از بین ببرند. آن‌ها همچنین قرار بود تا در یک جدول زمانی دقیق از کشور خارج شوند. ما می‌توانستیم یکی از این دو گزینه را انجام دهیم، اما هیچ کدامش انجام نیافت.”

متیس تأکید کرد: “لازم است بدانید که در آغاز [جنگ] قصد دارید چه کاری انجام دهید و سپس نسبت به آن قوی عمل کنید و آن را نیمه قدم نگذارید. چالش‌های جدی برای سیاست‌گذاری وجود داشته تا بفهمیم دقیقا قصد داریم چه کاری انجام دهیم و سپس محکم به آن چشم‌انداز بپردازیم”.

متیس ۶۸ ساله، رویکرد منزوی‌گرایانه رییس‌جمهور ترامپ که نقطه اساسی ریاست جمهوری وی بوده است را نیز مورد نقد قرار داد.

James Matis

وی نامی از ترامپ نبرد، اما تأکید کرد که چنین انزوایی می‌تواند موضع جهانی آمریکا را تهدید کند.

وزیر دفاع پیشین امریکا گفت: “در طول تاریخ، ما می‌بینیم ملت ها با متحدین خود شکوفا می‌شوند و ملت‌های بدون متحدین از بین می‌روند”.

این در حالی است که دونالد ترامپ غالبا با انتقاد از متحدین آمریکا، به ویژه اعضای ناتو، اظهار داشته که آن‌ها از آمریکا به خاطر امنیت خود بهره می‌برند، اما متیس تاکید کرد که متحدین ایالات متحده مورد نیاز هستند، به ویژه در امر مبارزه با تروریزم.

متیس گفت: “آن‌ها در کنار ما بودند، زیرا ارزش‌ها را با یک‌دیگر به اشتراک می‌گذارند، این حس که تروریزم تهدیدی برای همه بود.”

وی تشریح کرد: “وقتی وارد این نوع شرایط می‌شوید، به همپیمانانی نیاز دارید که بتوانید بر آنان دستی داشته باشید. شما به همه آن‌ها احتیاج دارید، شما به رأی آن‌ها در سازمان ملل احتیاج دارید. شما به نیروهای آن‌ها احتیاج دارید.”

این اظهارات متیس در پی انتشار کتاب جدید وی صورت گرفته است.

 او گفت: “تنها آمریکا نمی‌تواند از مردم و اقتصاد ما محافظت کند. در این زمان، می‌توانیم ابرهای طوفانی را جمع کنیم. نقش یک سیاست‌شناس برای یک رهبر کافی نیست. یک رهبر باید هوشیاری استراتژیک نشان دهد و به کشورهایی که هنگام بروز مشکل در کنار ما ایستاده‌اند، احترام بگذارد. با بازگشت به یک موضع استراتژیک که منافع بسیاری از ملت‌ها را شامل می‌شود و می‌توانیم با آن هدف مشترکی ایجاد کنیم، می‌توانیم با این دنیای ناقصی که مشترکا اشغال کرده‌ایم، برخورد کنیم. در صورت عدم وجود، ما موقعیتی را به طور فزاینده‌ای خواهیم دید؛ موقعیتی که ما را در معرض خطر بیشتری در جهان قرار می‌دهد.”

۱۲ / سنبله ۱۳۹۸

کميشنران پيشين کميسون‌هاى انتخاباتى به پنج سال زندان محکوم شدند

مرکز عدلى و قضایى مبارزه با جرایم سنگین، ۱۰ تن از کمیشنران سابق کمیسیون‌های انتخاباتی را به پنج سال زندان محکوم کرد.

photo_2019-09-03_17-23-28

محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم امروز سه‌شنبه(۱۲سنبله) در یک نشست علنى عبدالبدیع صیاد، رییس پیشین کمیسیون انتخابات و معاذالله دولتى، رفیع‌الله بیدار، قادر قریشى، سید حفیظ‌الله هاشمى، ملیحه حسن و وسیمه بادغیسى، کمیشنران پیشین این کمیسیون و هم‌چنین عبدالعزیز آریایى، رییس پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتى و بصیر فایر و حمیرا حقمل، کمیشنران پیشین این کمیسیون را به ۵ سال زندان محکوم به مجازات کرد.

در این جلسه علنی مرکز عدالی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین، احمدشاه زمان‌زى، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات و سید ابراهیم سادات، رییس پیشین تکنالوژۍ معلوماتى این کمیسیون بی‌گناه شناخته شده و برائت گرفتند.

این در حالی است که نخستین جلسه محاکمه اعضای ارشد پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی روز دوشنبه(۱۱ سنبله) به صورت علنی برگزار شد، اما نتیجه‌گیری در مورد پرونده این افراد به جلسه بعدی موکول شده بود و امروز اعلام گردید.

۱۲ / سنبله ۱۳۹۸

بانک توسعه آسیایی 25 پروژه جدید را در افغانستان راه‌اندازی می‌کند

ورنر لایپچ، رییس بخش آسیای میانه و غرب آسیای بانک توسعه آسیایی می‌گوید که این بانک با راه‌اندازی ۲۵ پروژه در افغانستان، به میزان سرمایه‌گذاری‌های خود در کشور می‌افزاید.

بر اساس یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت، لایپچ این اظهارات را امروز سه‌شنبه(۱۲سنبله) در دیدار با داکتر عبدالله عبدالله بیان کرده است.

photo_2019-09-03_15-19-43

بر اساس این خبرنامه، رییس بخش آسیای میانه و غرب آسیای بانک توسعه اسیای در این دیدار درباره برنامه‌های این بانک در افغانستان و منطقه گزارش داده، خاطرنشان کرده است که این بانک در بخش ترانسپورت، اعمار زیرساختارها، خط آهن، انتقال انرژی و زراعت در افغانستان به سرمایه‌‌گذاری‌های خود ادامه می‌دهد.

رییس اجرایی حکومت نیز ضمن قدردانی از برنامه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بانک توسعه آسیایی در افغانستان، از طرح‌های جدید این بانک استقبال کرد و از همکاری حکومت برای تطبیق این برنامه‌ها اطمینان داد.

۱۲ / سنبله ۱۳۹۸

حمله طالبان بر ولسوالی زارع ولایت بلخ؛ معاون وزارت دفاع به زارع رفته است

مقام‌های محلی در ولایت بلخ می‌گویند که گروه طالبان شب گذشته بر ولسوالی زارع این ولایت حمله کرده و درگیری در این ولسوالی هم‌چنان ادامه دارد.

منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ امروز سه‌شنبه(۱۲سنبله) با بیان این خبر به خبرنامه گفته است که شب گذشته گروه طالبان بر ولسوالی زارع حمله تهاجمی کرده و درگیری فعلا نیز در این ولسوالی ادامه دارد.

Taliban

به گفته وی، مرکز ولسوالی زارع به دست نیروهای امنیتی قرار دارد، اما تاکنون به دلیل کوهستانی بودن ساحه و مشکل شبکه‌های مخابراتی، معلوماتی از آمار تلفات درگیری‌ در دست نیست.

در همین حال فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع در توییتی گفته است که جنرال یاسین ضیا، معاون وزارت دفاع به ولسوالی زارع ولایت بلخ رفته است.

امان افزوده است که حمله طالبان بر این ولسوالی عقب زده شده است.