حمله گسترده طالبان بر شهر قندز؛ جنگ شدید ادامه دارد |
حمله گسترده طالبان بر شهر قندز؛ جنگ شدید ادامه دارد

بازتاب خبرهای 9 سنبله 1398

Image Title
۹ / سنبله ۱۳۹۸

حمله گسترده طالبان بر شهر قندز؛ جنگ شدید ادامه دارد

مقام‌های محلی در ولایت قندز می‌گویند که گروه طالبان حوالی نیمه شب گذشته حملات گسترده‌ای را بر شهر قندز آغاز کرده‌اند و درگیری همچنان ادامه دارد.

غلام ربانى ربانى، یک عضو شورای ولایتی قندز امروز شنبه(۹ سنبله) به خبرنامه گفت: “گروه طالبان حوالی ۱:۳۰ دقیقه بامداد امروز حملات گسترده‌شان را از چندین اقامت بالای شهر قندز آغاز کرده و تاکنون ادامه دارد”.

kunduz

او افزود، تاکنون به علت شدید بودن جنگ، آمار تلفات نظامیان و غیرنظامیان در دست نیست و نیروهای هوایی کشور و حمایت قاطع ناتو به ساحه رسیده‌اند.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور در توییتر اش نگاشته است: “نیروهای امنیتی حمله طالبان به برخی مناطق شهر کندز را دفع می‌کنند. اولویت اصلی آن‌ها محافظت از غیرنظامیان است. مثل همیشه، طالبان مواضع خود را در مناطق غیرنظامی گرفته‌اند.”

فرماندهی پولیس قندز نیز با نشر خبرنامه‌ای از دفع حملات تهاجمی طالبان خبر داده و افزوده که به گروه طالبان تلفات سنگینی وارد شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتی از تصرف مندوی مال و برنج شهر قندز خبر داده و گفته است که پاسگاهای غوندی خیرک، پاتک ماموریت زرخرید، پاسگاه ضابط نورالله، و چندین پاسگاه دیگر نیروهای امنیتی به تصرف طالبان درآمده است.

قول اردوی ۲۱۷ پامیر نیز از رسیدن نیروهای کمکی به ساحه خبر داده است.

۹ / سنبله ۱۳۹۸

رئیس‌جمهور غنی: در تأمین امنیت دهه محرم، همکاری مردم مهم است

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور عصر امروز شنبه(۹ سنبله) طی نشستی با علمای شیعه افغانستان، در خصوص پلان امنیتی دهه محرم صحبت کرد.

در این نشست که در قصر سلام خانه ارگ انجام شد، معاون دوم رئیس‌جمهور، مشاور امنیت ملی، مسئولین نهادهای امنیتی، رئیس شورای سرتاسری علما و شماری از علمای اهل تسنن نیز حضور داشتند.

در این نشست، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری بر مشارکت، همکاری و همیاری بین دولت و مردم در دهه محرم تاکید کرده، گفت که باید از تندروی و تحریک احساسات مردم جلوگیری گردد تا مراسم محرم در فضای امن و آرامش برگزار شود.

ghani

رئیس‌جمهور غنی نیز در این نشست پس از شنیدن صحبت‌های مسئولین امنیتی و هم‌چنین نمایندگان کمیسیون عالی هماهنگی امنیتی مراسم دینی، شورای عالی تنظیم اموردینی و هم‌چنین شورای علمای شیعه، یک‌بار دیگر ضمن تسلیت به خاطر وفات آیت‌الله محقق کابلی و آیت‌الله محسنی گفت: “ضرورت است که از قیام امام حسین، درس‌های استقامت و پایداری را بیاموزیم”.

وی افزود که ما باید تاریخ اسلام را به صورت اساسی بدانیم و درس‌های لازم از آن بگیریم و قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را نیز ارج بگذاریم.

اشرف غنی ایجاد فضای اخوت، هماهنگی و احترام متقابل از سوی علمای اهل تسنن و تشیع را قابل قدر خوانده، گفت: “ما با دشمن منحوس مواجه هستیم که هیچ‌گونه حد و مرز اخلاقی را مراعات نمی کند، بناء تهدیدات باید نادیده گرفته نشود”.

وی تاکید کرد که باید افراد مخرب، فتنه‌گر و نفاق‌افکن تشخیص شوند و پیشنهادات ارگان‌های امنیتی و دفاعی در خصوص تامین امنیت مراسم عاشورا، تطبیق گردد و همچنان با نیروهای امنیتی و دفاعی به گونه همه‌جانبه همکاری مردمی صورت گیرد.

۹ / سنبله ۱۳۹۸

عملیات نیروهای امنیت ملی در شهر قندز؛ 35 طالب به شمول یک فرمانده قطعه سرخ طالبان از پا درآمدند

ریاست امنیت ملی از انجام عملیات مشترک نیروهای ریاست امنیت ملی قندز و قطعه ۹۰۵ امنیت ملی در ولایت قندز و عقب زدن حمله طالبان خبر داده است.

در یک خبرنامه امروز شنبه(۹ سنبله) این ریاست آمده است: “نیروهای ریاست امنیت ملی قندز و قطعه ۹۰۵ امنیت ملی تلاش مشترک و ‌سریع را جهت کمک به ولایت کندز ‌و عقب زدن حمله طالبان روی دست گرفته و نقش فعالی را بازی نموده‌اند”.

nds

بر اساس این خبرنامه، این نیروها عملیات مشترک زمینی و هوایی را بالای مواضع دشمن در ساحات کله گاو، پل شینواری، قهوه خانه، کاسانی و علی خیل قندز انجام دادند که در نتیجه ۳۵ تن از افراد گروه طالبان به شمول فرمانده کامل، یکی از فرماندهان قطعه سرخ این گروه را از پا درآورده‌اند.

هم‌چنان قطعه ۹۰۵ امنیت ملی عملیات‌های تصفیه و تلاشی را در شهر و حومه‌های شهر قندز آغاز نموده و با احتیاط لازم تروریستانی را که در اماکن ملکی مخفی شدند، نشانه می‌گیرند.

ریاست امنیت ملی خاطرنشان کرده که “طالبان تروریست یک‌بار دیگر به خاطر حفظ خود در اماکن ملکی مخفی شده و به تاسیسات عام‌المنفعه خسارات وارد نمودند که نمونه آن حمله بر شفاخانه ملکی ولایت قندز می‌باشد، این مانور وحشت‌انگیز دشمن، نشانگر ضعف‌شان در جنگ‌های جبهه‌ای در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌باشد”.

۹ / سنبله ۱۳۹۸

غنی: حملات طالبان در تضاد با موضوع نشست رهبران شان در دوحه است

رییس جمهور غنی در واکنش به حمله طالبان به شهر قندز می گوید، این گونه اعمال طالبان در تضاد با موضوع نشست رهبران شان که در دوحه جریان دارد، می باشد.

اشرف غنی امروز شنبه(۹سنبله) در یک پیام گفته است:  “گروه طالبان امروز با حمله بالای شهر قندز به شماری از ساحات مسکونی ملکی و اهداف غیر نظامی آسیب رسانیده و خواستند تا فضای رعب و وحشت را حاکم سازند”.

ashraf ghani 1

او افزوده است که این حمله طالبان با پاسخ جدی و به موقع نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به عقب زده شد.

رییس جمهور تاکید کرده است که گروه طالبان با هدف قراردادن ساحات ملکی و مسکونی، مکان های عام المنفعه، سپر قراردادن مردم عام و آسیب رساندن به شهروندان، دشمنی خود را با مردم افغانستان و اراده شان را برای دوام جنگ آشکار ساخته اند.

غنی ضمن محکوم نمودن حمله طالبان به شهر قندز خاطرنشان کرده است که حفاظت از جان و مال شهروندان از اولویت های اساسی حکومت است و حکومت در این زمینه متعهد است.

او همچنان از دفع حمله طالبان از سوی نیروهای امنیتی قدردانی کرده است.

۹ / سنبله ۱۳۹۸

وزارت داخله: 56 شورشی طالب در قندز کشته شده‌اند/ شفاخانه دولتی قندز در دست نیروهای امنیتی است

سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که در عملیات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی در قندز، ۵۶ شورشی طالب کشته شده‌اند.

نصرت رحیمی امروز شنبه(۹سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “شب گذشته گروه طالبان از سه استقامت بالای شهر قندز حمله کرد”.

او افزود، نیروهای خاص پولیس و نیروهای هوایی به قندز اعزام شده و ارقام تلفاتی که تاکنون به وزارت داخله رسیده، ۵۶  شورشی طالب کشته شده که نهایی نیست.

سخنگوی وزارت داخله خاطرنشان کرد: “هنوز ارقام تلفات نیروهای امنیتی مشخص نشده، فعلا وضعیت در شهر قندز قناعت‌بخش است، طالبان از ساحه متواری شده و نیروهای امنیتی توانسته وضعیت را به گونه نرمال حفظ کنند”.

photo_2019-08-31_16-38-23

او تاکید کرد که گروه طالبان در دو نقطه شهر که شمال، شرق و شمال غرب است، حضور دارد و تلاش‌ها جریان دارد تا این ساحات نیز پاکسازی شود.

به گفته رحیمی، شفاخانه دولتی شهر در دست نیروهای امنیتی قرار دارد.

در همین حال امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی قندز به خبرنامه گفت: “شهر کاملا مسدود است و وضعیت هم فعلا جنگی است. یک طرف شهر شورشیان طالب مستقر هستند و در یک طرف دیگر، نیروهای دولتی در حالت دفاع قرار دارند. مردم در خانه‌ها گیر مانده و آب و برق نیز قطع شده است.”

ولی افزود: “ما با مسولین شفاخانه‌ها در تماس بودیم، آمار دقیق نیست، در حدود ۴۰ الی ۵۰ تن کشته و زخمی از غیرنظامیان در شفاخانه دولتی است و ۱۰ الی ۱۲ تن دیگر در کلینیک‌ها و شفاخانه‌های ملکی اند.”

این عضو شورای ولایتی در مورد تلفات نیروهای دولتی در این درگیری خاطرنشان ساخت که آمار تلفات هنوز دقیق نیست، اما آمر حوزه سوم پولیس شهر قندز و فرمانده تولی شاهراه نیز زخمی اند.

او تاکید کرد، شفاخانه دولتی شهر قندز در اختیار گروه طالبان قرار دارد.

۹ / سنبله ۱۳۹۸

حمله طالبان پای مقام‌های ارشد امنیتی را به شهر قندز کشاند

وزارت داخله می‌گوید که به دنبال حمله طالبان بر شهر قندز، مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان و ناتو به این شهر رفته‌اند.

photo_2019-08-31_16-26-38

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله امروز شنبه(۹سنبله) در توییتی گفته است: “اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع و مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله به ولایت قندز رسیده‌اند”.

بر اساس تصاویر منتشر شده از این سفر، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان نیز در شهر قندز حضور دارد.

این در حالی است که حوالی ساعت ۱ بامداد امروز، گروه طالبان از سه استقامت دست به حملات تهاجمی بر شهر قندز زدند، اما سخنگوی وزارت داخله گفته است که فعلا وضعیت در این شهر در کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد.