آزمایش یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای توسط پاکستان |
آزمایش یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای توسط پاکستان

بازتاب خبرهای 7 سنبله 1398

Image Title
۷ / سنبله ۱۳۹۸

آزمایش یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای توسط پاکستان

ارتش پاکستان اعلام کرده که یک موشک نوع بالستیک را موفقانه آزمایش کرده است.

Pakstan

آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان امروز پنج‌شنبه(۷سنبله) با بیان این خبر در توییترش گفته است: “موشک غزنوی زمین به زمین، قابلیت حمل کلاهک معمولی و هسته‌ای را داراست و می‌تواند تا ۲۹۰ کیلومتر به اهداف اصابت کند.”

او افزوده است که رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پاکستان این رویداد را تحسین کرده و به مردم این کشور تبریک گفته‌اند.

این در حالی است حدود سه ماه قبل نیز، پاکستان موشک شاهین ۲ با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را آزمایش کرده بود.

۷ / سنبله ۱۳۹۸

نبیل: جمهوریت خط سرخ است/ گفتگو‌های صلح بعد از انتخابات ریاست جمهوری ادامه پیدا کند

رییس تیم انتخاباتی امنیت و عدالت می‌گوید که جمهوریت در تیم او خط سرخ است و باید گفتگو‌های صلح بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه پیدا کند.

رحمت‌الله نبیل، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که امروز پنج‌شنبه(۷سنبله) در یک همایش انتخاباتی در میدان وردک صحبت می‌کرد، گفت که همه مردم افغانستان خواهان صلح اند، اما چگونگی صلح مورد بحث است.

وی خاطرنشان کرد: “ما صلحی را نمی‌خواهیم که یک هفته بعد از آن، بیرق سفید به سیاه تبدیل شود. باید در این قسمت محتاطانه عمل کنیم.”

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به روند صلح داکتر نجیب‌الله، رییس جمهور سابق افغانستان خاطرنشان ساخت که در آن زمان پاکستان نگذاشت که مصالحه ملی داکتر نجیب عملی شود و امروز هم نمی‌خواهد صلح در افغانستان به گونه واقعی تامین شود.

photo_2019-08-29_16-45-31

نبیل تاکید کرد: “صلحی که از راه پاکستان بیاید به خیر مردم افغانستان نبوده، بلکه قبول غلامی پاکستان است.”

او وضعیت موجود افغانستان را ناشی از بی‌برنامگی رهبران حکومت وحدت ملی خواند و افزود، برخی نامزدان برنامه‌های انتخاباتی اوباما، پوتین و هیلاری کلینتن را کاپی کرده‌اند که در افغانستان قابل تطبیق نیست.

به گفته این نامزد انتخابات ریاست جمهوری؛ “۹۹ درصد مردم افغانستان وطن پرست واقعی هستند؛ اما چند تا خائین که از غرب آمده و با دردهای مردم آشنا نیست، کشور را به این وضعیت بحرانی رسانده‌اند.”

او اضافه کرد: “در افغانستان کسی که صلح نمی‌خواهد، اصلا افغان نخواهد بود. ما صلح می‌خواهیم، اما باید واضح باشد و در چگونگی استقرار آن محتاطانه عمل کنیم.”

نبیل در حالی از احتیاط در روند صلح یادآوری می‌کند که بر اساس بعضی گزارش‌ها، امروز نهمین دور گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان پایان یافته و دو طرف به توافق نهایی نیز دست یافته‌اند.

۷ / سنبله ۱۳۹۸

عبدالله: ثبات و زندگی در صلح، وابسته به تحقق اهداف توسعه پایدار است

رییس اجرایی حکومت می‌گوید، سلامت جامعه، ثبات و زندگی باعزت و در صلح، وابسته به تحقق اهداف توسعه پایدار است.

عبدالله عبدالله امروز پنج‌شنبه(۷سنبله) در کنفرانس “نقش دانشگاه‌ها در تطبیق اهداف انکشاف پایدار” در کابل گفت: شمولیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی در بحث اهداف توسعه پایدار، با اهمیت است و نیاز است بخشی از کار را موسسات علمی برعهده داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد که نقش دانشگاه‌ها در تطبیق اهداف انکشاف پایدار بتواند به حیث یک رهنمود عمل کند و کارها را در زمینه تطبیق این اهداف آسان سازد.

رییس اجرایی حکومت تاکید کرد: “در شروع حکومت، هدف ما باز کردن درب مکاتب بود و هنوز هم دسترسی به تعلیم و تربیه در اولویت کار ما قرار دارد، اما امروز استفاده از تکنالوژی یک نیاز است”.

photo_2019-08-29_16-36-38

او با اشاره به فرصت‌های از دست رفته در اثر جنگ خاطرنشان کرد، اکنون که بحث صلح جریان دارد و مساله انتخابات نیز مطرح است، بحث توسعه پایدار در هر دو بخش مهم و اساسی است و مسوولیت ما در برابر شهروندان تغییر نمی‌کند.

عبدالله خاطرنشان کرد که اگر در حکومت آینده توسعه پایدار در اولویت کار حکومت قرار نداشته باشد، زیان‌بار خواهد بود.

در همین حال مصطفی مستور، وزیر اقتصاد با اشاره به آن‌که افغانستان ۱۶ هدف انکشاف پایدار را تعقیب می‌کند، خاطرنشان کرد، ایجاد کمیته اجرایی اهداف انکشاف پایدار و راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی‌دهی در مرکز و ولایت‌ها از فعالیت‌های عمده این وزارت در این زمینه است.

مستور تاکید کرد، برای تحقق اهداف انکشاف پایدار، فراخوان همکاری به تمام نهادهای ملی مخصوصا دانشگاه‌ها صورت گرفته و رسیدن به اهداف انکشاف پایدار تنها با تلاش دولت میسر نیست، بلکه نیاز است نهادهای مدنی، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها نیز در این راستا همکار باشند

۷ / سنبله ۱۳۹۸

بازداشت یک عضو طالبان هنگام استخدام در پولیس محلی ولایت قندز

مقام‌های امنیتی در ولایت قندز می‌گویند که یک عضو طالبان که می‌خواست شامل صفوف پولیس محلی گردد، بازداشت شده است.

photo_2019-08-29_16-02-27

سید سرور حسینی، سخنگوی فرماندهی پولیس امروز پنج‌شنبه(۷سنبله) گفته است: “این شخص جاوید نام دارد و باشنده قریه میرشیخ ولسوالی علی‌آباد ولایت قندز است و به اتهام جاسوسی و عضویت در گروه طالبان توسط پولیس بازداشت شده است”.

حسینی افزوده است، این شخص به جرم خود اعتراف کرده که وابسته به گروه طالبان است و در جمع‌آوری عشر و حملات آن گروه سهم فعال داشته است.

به گفته سخنگوی پولیس قندز، فرد بازداشت شده می‌خواست با شمولیت در پولیس محلی، سربازان پولیس محلی را در یکی از پاسگاه‌ها در ولسوالی چهاردره کشته و تجهیزات و پاسگاهای امنیتی را به طالبان واگذار کند.

پیش از این نیز دو عضو طالبان حین ثبت‌نام در پولیس محلی ولایت قندهار بازداشت شده بود.

۷ / سنبله ۱۳۹۸

وزارت معارف: روند انتقال 12.2 میلیون جلد کتب درسی دوره ابتدایی آغاز شد

وزارت معارف اعلام کرده که روند توزیع و انتقال ۱۲٫۲ میلیون جلد کتب درسی چاپ شده دوره ابتدایی به مرکز و ولایات آغاز شده است.

میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف امروز پنج‌شنبه(۷سنبله) در مراسم افتتاح این انتقال، با ابراز خرسندی از توزیع کتب درسی چاپ شده، هم‌زمان با شروع سال تعلیمی در ولایات گرمسیر گفت: تقسیم‌بندی و توزیع کتب بر اساس آمار و احصائیه این وزارت از حجم شاگردان و تعداد مکاتب در ولایات صورت می‌گیرد که با این روند، نیمی از مشکلات کمبود کتب به ویژه در دوره ابتدایی رفع می‌شود.

photo_2019-08-29_15-57-00

بلخی خاطرنشان کرد، بر اساس تعهد طرفین مبنی بر نظارت از سوی جناح سوم، کتب پس از چاپ به یکی از لابراتوارهای معتبر در ایالات متحده آمریکا روان شده و کیفیت آن در آن‌جا تایید شده است.

به گفته وی، این کتاب‌ها در ادامه همان کتب قبلی است و فقط تصحیح املایی و انشایی در آن اعمال شده است.

سرپرست وزارت معارف افزود که روند تدارکاتی چاپ ۳۷ میلیون جلد کتاب دیگر نیز نهایی شده است.

گفتنی است که این مجموعه کتاب‌ها مربوط دوره ابتدایی می‌باشد و به ارزش بیش از ۳۸۲ میلیون افغانی در داخل کشور به چاپ رسیده است.